Οργανωνόμαστε...

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ΚΤΕΛ Μποτσουάνας δεν έχει το πρόγραμμα
Δεν έχει???? Αααα.. αποσύρω συμμετοχή! Αν δεν σπάσω κανα παϊδι εξαιτίας αμορτισέρ (συναρτήση λακκούβας), πολύ απλά δεν πάω.
(Wella 212 hydronetta)
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Κοντευεις να πείσεις ακόμα και εμένα που είμαι ταγμένη προς Ανατολάς.
"Ταγμένη προς Ανατολάς" αλλά με "Ταξίδι-Όνειρο Σενεγάλη"... Μην το παλεύεις άλλο παιδί μου, άσε τον εαυτό σου ελεύθερο να εκφραστεί :D


To ερώτημα είναι συνολικά πόσο αναμένεται να πάει το μαλλί
Θα είχε ενδιαφέρον όταν θα έχεις το σύνολο των κρατήσεων για να έχουμε μια ιδέα.
Δυστυχώς όπως και στη περίπτωση της Ανατολικής Αφρικής τα Lodges κοστίζουν μια περιουσία (315, το άτομο τη μέρα!!! θα μου πεις είναι κομπλέ, πιθανά πολυτελή? αλλά και πάλι... Αφρική είναι, όχι Ισλανδία

Χμμμ... πόσο θα πάει... ίσως γύρω στα 4500 ευρώ το άτομο. Αλλά πολλά από αυτά μπορεί να τα γλιτώσει κάποιος. Π.χ. μπορείς να μένεις σε πολύ ωραίο campsite δίπλα στο πάρκο (Kaziikini), που είναι πολύ πιο φτηνό. Υπάρχουν ένα σωρό ζώα κι εκεί, δεν έχει φράχτες το πάρκο άλλωστε. Και να μπαίνεις στο πάρκο κάθε μέρα αντί να μένεις μέσα. Μπορείς να πας σε πιο φτηνό lodge με πολύ καλές κριτικές (π.χ. Chobe Safari Lodge). Μπορείς να κάνεις boat cruise μερικών ωρών από εκεί. Μπορείς να νοικιάσεις ένα 4χ4 χωρίς roof-tent, και ξεχωριστό εξοπλισμό camping. Θα είναι πολύ πιο φτηνό. Μπορείς να σχεδιάσεις ένα δρομολόγιο που να ξεκινάει και να τελειώνει στο Johannesburg, ώστε να μην έχεις ενδοαφρικανική πτήση. Και σίγουρα δεν πρόκειται να είναι λιγότερο όμορφο το ταξίδι. Υπάρχουν πολυτελή lodges τα οποία διαθέτουν και χώρο για camping, με πολύ χαμηλή τιμή, ενώ ταυτόχρονα μπορείς να συμμετέχεις στις δραστηριότητές τους. Έτσι είναι π.χ. το Grassland Bushman Lodge. Μπορείς να κάνεις φτηνά mokoro trips, ακόμα και με overnight camping. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μειώσεις το κόστος.

315 ευρώ το άτομο τη μέρα θεωρείται μάλλον φτηνό για τα δεδομένα του Okavango. Το Δέλτα είναι φωτιά :D Δες εδώ τιμές. Το luxury είναι σχετικό... μπορεί να δώσεις 1500 ευρώ το βράδυ και να έχεις δυσκολία στο ζεστό νερό, ή ακόμα και να μην έχεις ηλεκτρισμό παρά μόνο ηλιακούς φορτιστές. Εκεί βασικά πουλάνε περιβάλλον και άγρια ζωή... και δεν είναι τυχαίο το αστείο που λέγεται για τους πελάτες αυτών των ακριβών camps: "Newly wed or nearly dead" :D Νεόνυμφοι και υπέργηροι δηλαδή, αυτοί είναι που δίνουν τόσα λεφτά συνήθως.

Τώρα για σπασμένα παΐδια κτλ, μην ανησυχείτε! Μπορεί να μην έχουμε λεωφορεία, αλλά υπάρχουν όλες οι κατάλληλες συνθήκες!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τώρα για σπασμένα παΐδια κτλ, μην ανησυχείτε! Μπορεί να μην έχουμε λεωφορεία, αλλάυπάρχουν όλες οι κατάλληλες συνθήκες!
__________________

Αυτα δεν πειραζουν καθολου. Μασημενα παΐδια να μην υπαρχουν!
 
Last edited by a moderator:

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Αυτα δεν πειραζουν καθολου. Μασημενα παΐδια να μην υπαρχουν!
Χμμμμμ.... φοβάμαι ότι αυτό δε μπορούμε να το εγγυηθούμε. Από το [URL="http://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g472673-i10231-k1081482-Experience_with_Okavango_Polers_Trust_Community_tourism-Okavango_Delta.html]Tripadvisor[/URL]:


My husband & I were in Okavango last August and stayed at Oddballs Camp. We went out on the mokoro with our guide and planned to camp out for 2 nights in the bush. After setting up camp we went out for a late afternoon game viewing ride in our mokoro. Unfortunately, our poler ventured into a deeper section of water and suddenly a hippo rose out of the water in front of us and our boat hit him! The hippo attacked our boat. We were almost killed. Just as he opened his jaws to attack, we leaned away and tipped the boat as he bit down. It wasn't until after we arose from under the water that my husband realized he had been bitten through the knee. We also realized the sunken mokoro had 2 giant holes from his tusks. We were 5 hours from camp at dusk, no radio, no boat and no means of rescue. It was only a miracle that we were saved. My advice to you is to know the dangers and not assume that any guide will be able to protect you from a hippo attack. Make sure the guide at least has a waterproof radio and a feasible rescue plan in case of emergency. We unfortunately were too trusting.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ και να πληρωσεις κανενα ταλιρο χιλιαρικα και να ταισεις τα ζα... παρα ειναι ακριβο νομιζω... Αν χασεις κανενα παΐδι δεν επιστρεφεται κανενα χιλιαρικο; Μπα ε;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είσαι εξαιρετικός φίλε μου. Μήπως να σου αναθέσω κάποιο σαφάρι μου να γλυτώνω από τις εργατοώρες σχεδιασμού του ταξιδιού;;
Αν και βέβαια οι εμπειρίες άγριας ζωής δεν κοστολογούνται, το συνολικό κόστος δεν είναι αμελητέο.
Τώρα η ιστορία, μόνο γκραν γκινιόλ θυμίζει. Ομολογώ ότι δεν θα ήθελα τέτοια συνάντηση με τις δοντάρες του ιπποπόταμου. Είναι γνωστό ότι ευθύνονται για τους περισσότερους θανάτους από οποιοδήποτε άλλο άγριο ζώο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
18.985
Στον Οκαβάνγκο, όταν σουλατσάραμε με τις βάρκες στο ποτάμι, ρώτησα τον βαρκάρη γιατί δε σβήνουμε λίγο τις μηχανές ώστε να απολαύσουμε στη σιγαλιά ένα κοπάδι ιπποπόταμων. Χαμογέλασε διάπλατα φανερώνοντας μια κατάλευκη, άψογη οδοντοστοιχεία. Χρειάστηκαν 5 δεύτερα να πιάσω το νόημα και άλλα 2-3 λεπτά μέχρι ένας μεγάλος αρσενικός να κάνει κατάδυση και να αρχίσει να μας πλησιάζει επικίνδυνα. Απίστευτα ζώα...

Δε χρειάζεται να πω φυσικά ότι τις βόλτες με μοκόρο τις θεωρώ εξαιρετικά επικίνδυνες σε σημεία όπου συχνάζουν τα κήτη. Όπως και το self-drive βέβαια στα αχανή πάρκα, από άπειρους wannabe safaro-οδηγούς. Ο φίλος βέβαια φαίνεται να έχει την εμπειρία, αλλά....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Χμμμ και να πληρωσεις κανενα ταλιρο χιλιαρικα και να ταισεις τα ζα... παρα ειναι ακριβο νομιζω... Αν χασεις κανενα παΐδι δεν επιστρεφεται κανενα χιλιαρικο; Μπα ε;
Πες τα χρυσόστομη!!

Χωρίς πλάκα , αυτά τώρα δεν είναι επικίνδυνα πράγματα? Ας μου εξηγήσει και μένα κάποιος , που το θεωρώ ολίγον άγριο σπορ για την σωματική σου ακεραιότητα να βολτάρεις δίπλα απο ιπποπόταμους, οι οποίοι έχουν και την φήμη τρομερά ευέξαπτου ζώου. Επίσης πόσο ακίνδυνο είναι να κοιμάσαι μέσα σε σκηνή , όταν γύρω σου κυκλοφορεί το "βιβλίο της ζούγκλας"?
Μπορεί να είναι χαζές απορίες και να κάνουν τους γνώστες να γελάνε, αλλά εγώ αυτές εχω και θέλω να λυθούν. GTC και Micmic, ακούω...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Δεν μπορεί να αρνηθεί κανείς ότι υπάρχει αυξημένος κίνδυνος με τέτοιες δραστηριότητες. Αλλά αν κάποιος δει τον κίνδυνο από στατιστική ματιά, πιστεύω ότι εύκολα διαπιστώνει πως είναι αμελητέος. Σκεφτείτε πόσοι κάνουν κάμπινγκ σε εθνικά πάρκα της Αφρικής κάθε χρόνο, σε μη-περιφραγμένα campsites. Π.χ. στα δύο πιο δημοφιλή πάρκα της Μποτσουάνα, στο Chobe και στο Moremi, υπάρχουν καμμιά 10αριά campsites με 10 θέσεις το κάθε campsite. Σύνολο 100 θέσεις, εκ των οποίων κάθε μία μπορεί να καταλαμβάνεται από 2 μέχρι 20 άτομα. Δεν είναι φυσικά γεμάτα συνέχεια, αλλά νομίζω ότι είναι ασφαλές να πούμε ότι κάθε μέρα υπάρχουν καμμιά 200αριά άτομα που κάνουν κάμπινγκ εκεί. Ας προσθέσουμε και τα mobile camps που διοργανώνονται από εταιρίες, πάλι σε σημεία χωρίς περίφραξη. Ας βάλουμε και όλους τους τουρίστες που επισκέπτονται το δέλτα και κάνουν βόλτες με μοκόρο. Και αυτά στην Μποτσουάνα μόνο. Αλλά το κάμπινγκ σε πάρκα με θεωρητικά "επικίνδυνα" ζώα είναι συνηθισμένο και στην Κένυα, την Τανζανία, τη Ζάμπια, τη Ζιμπάμπουε, τη Ναμίμπια, τη Νότια Αφρική... Στο Mara φέτος μου έλεγε κάποιος υπεύθυνος ότι τα τελευταία 9 χρόνια είχαν μόνο 2 περιστατικά με campers. Και αυτά τα περιστατικά είχαν να κάνουν με λαθροκυνηγούς και όχι με ζώα.

Ας αφήσουμε το κάμπινγκ και ας πάμε στα walks. Βόλτες 2-3 ωρών μέσα στα πάρκα, με 1-2 οδηγούς που έχουν όπλα. Είχα την τύχη πέρυσι να γνωρίσω έναν φανταστικό ranger στο Kruger, ο οποίος έκανε κάθε μέρα walks. Κάθε μέρα επί 3-4 χρόνια. Συνοδεύοντας ως επί το πλείστον αδαείς τουρίστες. Σε όλα αυτά τα walks, είχε χρειαστεί μόνο μια φορά να χρησιμοποιήσει το όπλο του (εναντίον ενός θηλυκού ελέφαντα). Είχαμε την τύχη να πάμε μαζί του σε ένα river walk στο ποτάμι Olifants (μάλιστα ήμασταν και οι μόνοι τουρίστες σ'αυτό το walk). Βρεθήκαμε, πεζοί, στα 3-4 μέτρα από ιπποπόταμους που ήταν μέσα στο νερό. Και για αρκετή ώρα. Ακόμα κι ο ευέξαπτος ιπποπόταμος πολύ-πολύ δύσκολα θα επιτεθεί αν δεν τον αιφνιδιάσεις κι αν δεν του μπλοκάρεις την είσοδο στο νερό. Θα προτιμήσει να απομακρυνθεί τρέχοντας.

Τα ατυχήματα από όλες αυτές τις στενές επαφές ανθρώπου ζώων συμβαίνουν μεν, αλλά είναι ελάχιστα. Και για τα περισσότερα από αυτά ευθύνονται οι άνθρωποι. Δε μπορώ να έχω ακριβή στοιχεία για να κάνω εμπεριστατωμένη σύγκριση, αλλά νομίζω ότι αν οδηγά κάποιος σε επαρχιακό δρόμο ή περπατά στο κέντρο της Αθήνας βράδυ, έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να πάθει κάτι.

Και για να φύγουν και οι τελευταίες αμφιβολίες σε κάποιον, συνίσταται ένα πρώτο σαφάρι στο Kruger της Νοτίου Αφρικής. Εκεί υπάρχουν περιφραγμένα "χωριά", όπου είτε μένεις σε σπιτάκια είτε κάνεις κάμπινγκ. Τα χωριά αυτά έχουν μαγαζιά, εστιατόρια, βενζινάδικα, ΑΤΜ. Το μεγαλύτερο από αυτά έχει και γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτων, συνεργείο, τράπεζα κτλ. Οι δρόμοι είναι άψογοι, δε χρειάζεται σε καμμία περίπτωση 4x4. Το κόστος ενοικίασης δωματίων, ενοικίασης αυτοκινήτου, εισόδου στο πάρκο κτλ είναι πολύ μικρότερο από άλλες χώρες. Και στο Kruger θα αισθανθεί 100% ασφαλής ακόμα και ο πλέον άπειρος ταξιδιώτης.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Για όποιον θέλει οικονομικό σαφάρι η Νότιο Αφρική είναι η καλύτερη επιλογή. Δεν έχω πάει Kruger αλλά η εμπειρία μου από το Ado και το Schotia ήταν συμπαθητική και δεν μας κόστισε μια περιουσία. Βέβαια σε περιφραγμένο πάρκο..... με δρόμους....μια ψευδαίσθηση είναι βασικά....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
18.985
Χωρίς πλάκα , αυτά τώρα δεν είναι επικίνδυνα πράγματα? Ας μου εξηγήσει και μένα κάποιος , που το θεωρώ ολίγον άγριο σπορ για την σωματική σου ακεραιότητα να βολτάρεις δίπλα απο ιπποπόταμους, οι οποίοι έχουν και την φήμη τρομερά ευέξαπτου ζώου. Επίσης πόσο ακίνδυνο είναι να κοιμάσαι μέσα σε σκηνή , όταν γύρω σου κυκλοφορεί το "βιβλίο της ζούγκλας"?
Μπορεί να είναι χαζές απορίες και να κάνουν τους γνώστες να γελάνε, αλλά εγώ αυτές εχω και θέλω να λυθούν. GTC και Micmic, ακούω...
Ο ύπνος μέσα σε σκηνή είναι απολύτως ασφαλής, όπως και η παραμονή μέσα στο καμπ. Το να βολτάρεις ανέμελος εκτός είναι όμως αυτοκτονία. Αν σου τύχει συνάντηση με κανά επικίνδυνο ζώο, αντίο ζωή. Υπάρχουν αυστηρότατοι κανόνες που τα καθορίζουν αυτά, δε κάνεις του κεφαλιού σου. Σκοτώνεται κόσμος, δεν είναι ιστορίες της πλάκας. Με τους ιπποπόταμους απαιτείται η μέγιστη προσοχή, από τον οδηγό σου φυσικά, όχι εσένα, που δε φαντάζομαι να θες να το παίξεις ατρόμητη Τζέην σε ένα περιβάλλον, που είναι για εμάς άγνωστο. Η Αφρική και η άγρια ζωή δεν είναι Καμπότζη και Λάος και Ταϋλάνδη...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Για όποιον θέλει οικονομικό σαφάρι η Νότιο Αφρική είναι η καλύτερη επιλογή. Δεν έχω πάει Kruger αλλά η εμπειρία μου από το Ado και το Schotia ήταν συμπαθητική και δεν μας κόστισε μια περιουσία. Βέβαια σε περιφραγμένο πάρκο..... με δρόμους....μια ψευδαίσθηση είναι βασικά....
Το Kruger βέβαια είναι πολύ μεγαλύτερο, σαν την Πελοπόννησο! Και εκεί είναι οι άνθρωποι που είναι περιφραγμένοι, όχι τα ζώα!

Ένα bungalow στο Kruger με δικό του μπάνιο, κουζίνα κτλ, θα κοστίζει περίπου 70 ευρώ (35 ευρώ το άτομο) για το 2011. Εκεί μπορεί κανείς και να μαγειρεύει, ή όπως συνηθίζεται στη Νότια Αφρική, να κάνει braai (barbecue) στις ψησταριές που υπάρχουν ανεξαιρέτως έξω από όλα τα bungalows. Όλες οι προμήθειες πωλούνται (πολύ φτηνά) μέσα στα χωριά. Ένα μικρό αυτοκινητάκι θα κοστίζει 400 ευρώ για 10 μέρες. Η είσοδος στο πάρκο επίσης πολύ φτηνή, βγάζεις μια Wild Card για δύο άτομα και έχεις είσοδο σε όλα τα πάρκα της Νοτίου Αφρικής για ένα χρόνο. Νομίζω 150-200 ευρώ. Αεροπορικά εισιτήρια, 600 ευρώ το άτομο. Συνολικό κόστος για 10 μέρες: 1250 ευρώ το άτομο. Για 20 μέρες: 1800 ευρώ. Συν έξοδα φαγητού, βενζίνης, και αν επιλέξεις κάποια game walks, night drives κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.308
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom