Γερμανία Οργάνωση βαλίτσας γι'αυτά τα Χριστούγεννα.....βοήθεια!

menias

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Μια και σήμερα μέρες για το Βερολινο. το ξέρω, ναι ναι πολύ καλά, σας έχω ζαλίσει, σας έχω σπάσει τα νεύρα με τις ερωτήσεις μου αλλά αν το καλοσκεφτείτε εσείς είστε αυτοί που θα βοηθήσετε εμένα την κουλή....,μην το σχολιάσετε, έκανε ομοιοκαταληξία και δεν μου ερχόταν κάτι καλύτερο, α! και είναι και η τελευταία μου εργάσιμη μέρα, από αύριο είμαι σε άδεια, και επείσης μάλλον αρχίζει να μου σαλεύει, απλά τέλειαααααααααααααααααααααααααααααααααα!
Και τώρα η ερώτηση:
Παιδιά, και κυρίως κυρίες μου, πρέπει να φτιάξω βαλίτσες και δεν ξέρω τί να πάρω. με όλο αυτό το κρύο που ακούω έχω πανικοβληθεί. σας παρακαλώ, σας ικετεύω μπορείτε να με βοηθήσετε να οργανώσω την βαλίτσα μου σωστά ώστε να είμαι απόλυτα οργανωμένη.
Υ.Γ.: χωρίς να θέλω να φανώ αχάριστή, αλλά θα το εκτιμούσα αν λαμβάνατε υπόψην ότι ως κυρία μου αρέσει και εμένα η κομψότητα, αλλά αν γίνεται.
Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή :xmas_lol:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Αγαπητή μου, από Βερολίνο γύρισε πρόσφατα η Έρση. στο σχετικό τόπικ Berlin- Travelstory & Tips! αναφέρει πολλά ενδυματολογικά tips, επίσης ένα γενικό site για οργάνωση βαλίτσας είναι το http://www.onebag.com. Καλή ανάγνωση. :xmas_smile:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δύσκολη ερώτηση με την έννοια ότι κάθε γυναίκα έχει το δικό της στύλ ανάλογα με ηλικία,προσωπικό στύλ,άλλη είναι πιο συντηρητική,άλλη ντύνεται σπόρ κλπ πχ εσύ μπορεί να προτιμάς φούστες κι εγώ τα παντελόνια...,επίσης παίζει ρόλο και το τί ήδη έχεις στην γκαρνταρόμπα σου...και τι ανοχή έχεις στο κρύο...,
ωστόσο να τολμήσω να δώσω καναδυό συμβουλές μια και ρωτάς..
Επειδή ακριβώς θάχει πολύ κρύο...βρίσκω πρακτικά τα παντελόνια τύπου κοτλέ ή βελούδου,με μποτάκι,και από πάνω ζιβάγκο βαμβακερά ή μάλλινα αμάνικα η κοντομάνικα,ή λεπτές μακρυμάνικες μπλούζες ζιβάγκο με σακκάκι κοτλέ η μάλλινο, ή ζακέτα (ανάλογα αν θές να το κάνεις σπορτίφ η λίγο καλύτερο)και ΕΝΑ χοντρό μπουφάν στύλ ημίπαλτο η παλτό,αυτό θα φοράς όλες τις μέρες.
Νομίζω έτσι μπορείς αλλάζοντας καναδύο μπλουζάκια να κάνεις τη διαφορά,και μπαίνοντας σε ζεστούς χώρους δεν ΣΚΑς από τη ζέστη γιατί βγάζεις τη ζακέτα ή το σακκάκι ανάλογα.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
menias, μην αγχώνεσαι και πολύ για την κομψότητα. Οι Γερμανίδες (και οι Γερμανοί) ως γνωστόν, είναι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για το πόσο πρακτικό είναι κάτι που αγοράζουν/φοράνε και όχι για το πόσο κομψό είναι. Οπότε...χαλαρά! Ενδιαφέρσου μόνο να είναι κάτι ζεστό, και αν δεν συντρέχει άλλος λόγος (πχ καποια ύπαρξη που θέλεις να "ρίξεις" εκεί), μη σε νοιάζουν και πολύ τα υπόλοιπα. Δεν πρόκειται να σε κοιτάξουν κάπως επειδή βγήκες με απλά και ζεστά ρούχα σε μία καφετέρια/μπαρ.
Ειδικά το Βερολίνο είναι μία πόλη πολύ χύμα στο κύμα. Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα να καταλάβεις:
θα δεις πολλούς με τζιν και καλό σακάκι από πάνω
θα δεις αρκετούς με ρούχα λες και πάνε στο σούπερμάρκετ της γειτονιάς
θα δεις μερικούς με κουστούμι που πάνε σε επιχειρήσεις, αλλά κουβαλάνε τη τσάντα στην πλάτη λες και πάνε σχολείο (είχα και εγώ αυτή τη συνήθεια όταν ήρθα από εκεί και κυκλοφορούσα έτσι στην Ελλάδα και με πείραζαν)
θα δεις ελάχιστους με καλά ρούχα, αλλά ζεστά!
ίσως δεις και έναν με δερμάτινο σακάκι με κρόσια(λες και κατέβηκε από τη μηχανή), με τζιν, με μακριά γκριζα μαλλιά, να κουβαλάει παραμάσχαλα το μπουρί μίας σόμπας. Αν τον δεις αυτόν, να του δώσεις πολλά φιλιά από εμένα! Τον πέτυχα τον Οκτώβρη και λάτρεψα για άλλη μια φορά την απλότητα των Γερμανών...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
παρε οτι νομιζεις και καλυψε τα ενδυματολογικα κενα σου μεσω shopping therapy.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
καλα για ευρωπη ευκολη ειναι η βαλιτσα αλλα για πρωτογονους?
αυτοι οι τραβεστοριανοι με αγχωσαν μονο η ρομαντικη γυναικα μου γραψε 4-5 φαρμακα... σιγα μη τα πηρα χαχα... παιδια φευγω αυριο και ακομα δεν εκανα βαλιτσα.. αγχωθηκα και με τις εσω πτησεις ασιας που χουν οριο 15 κιλα... αντε παιδια καντε μια προσευχη να την κανω πριν αποκοιμηθω να βρω και το μαγιω γιατι νυσταζω...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
καλα για ευρωπη ευκολη ειναι η βαλιτσα αλλα για πρωτογονους?
αυτοι οι τραβεστοριανοι με αγχωσαν μονο η ρομαντικη γυναικα μου γραψε 4-5 φαρμακα... σιγα μη τα πηρα χαχα... παιδια φευγω αυριο και ακομα δεν εκανα βαλιτσα.. αγχωθηκα και με τις εσω πτησεις ασιας που χουν οριο 15 κιλα... αντε παιδια καντε μια προσευχη να την κανω πριν αποκοιμηθω να βρω και το μαγιω γιατι νυσταζω...
Οριο 15 κιλα? τοτε φορα πανω σου ολα τα ρουχα που εχεις να παρεις και ασε τη βαλιτσα αδεια για να τους τη σπασεις.
Μονο που με 10 ζευγαρια καλτσες πρεπει να αλλαξεις νουμερο στα παπουτσια.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ναι καλα... αν γινοταν
καλα με βλεπω σε εσω πτησεις με 40 βαθμους να φοραω μπουφαν και οτι χοντρο..
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
να σαι καλα τιποτα δεν σου ξεφευγει
καλα παλι εδω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.390
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom