Αυστρία Οδικώς στο Salzburg

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδή ετοίμαζα οδικό Βαυαρία-Τιρόλο αλλά στράβωσε τελευταία στιγμή προσωπικά θα σου πρότεινα κι εγώ να νοικιάσεις εκεί.Το τελικό κόστος θα σου βγεί μικρότερο και κερδίζεις και μπόλικες ώρες.Και θα οδηγήσεις στα μέρη που αξίζουν αποφεύγοντας τις εθνικές αρτηρίες που δεν λένε και τίποτα.

ΟΜΩΣ γνώμη μου είναι να πας Μόναχο κι από εκεί να νοικιάσεις αμάξι.Πρώτον γιατί θα βρείς καλές χρεώσεις πτήσεων και βολικές ώρες για Μόναχο (άσε που θα σου δωθεί η ευκαιρία να δεις και την πόλη αν θες) και δεύτερον και κυριότερον γιατί λόγο της χαλαρότητας των συνόρων εκεί δεν θα χρεωθείς έξτρα από την εταιρεία ενοικιάσεως αν διασχίσεις σύνορα,σε αντίθεση με τους Ιταλούς που σχεδόν σίγουρα θα σε φεσώσουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.478
Likes
9.450
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε αντίθεση με τους Ιταλούς που σχεδόν σίγουρα θα σε φεσώσουν.
είσαι σίγουρος? έχεις εμπειρία? επειδή άλλοι τυχαίνει να έχουν, να κρατάς αυτά τα σχόλια για όταν είσαι σίγουρος για να μην παραπλανάς τον κόσμο.
άλλο Ιταλία άλλο Αλβανία κ λοιπές μπανανίες. και φυσικά να πάει Μιλανο αν συμφέρει από εισιτήρια κλπ. κανένα πρόβλημα με ενοικιαζόμενα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σιγά ρε Samion,δεν σε έβρισα κιόλας.

Εξάλλου είπα "σχεδόν".
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.478
Likes
9.450
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σιγά ρε Samion,δεν σε έβρισα κιόλας.

Εξάλλου είπα "σχεδόν".
έχουμε τις ευαισθησίες μας..:xmas_wink:
έχω νοικιάσει από Μιλάνο αρκετές φορές κ μου έκανε εντύπωση. πας όπου θες, κανένα πρόβλημα πλην ορισμένων χωρών στα ανατολικά..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως για να επιμείνω.....το Μόναχο είναι περίπου 160χλμ. απόσταση κι από τα δύο,όταν το Μιλάνο είναι πάνω από 400 απ'το πιο κοντινό.

Κάνω λάθος;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.478
Likes
9.450
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως για να επιμείνω.....το Μόναχο είναι περίπου 160χλμ. απόσταση κι από τα δύο,όταν το Μιλάνο είναι πάνω από 400 απ'το πιο κοντινό.
Κάνω λάθος;
καθόλου. είπαμε στο Μιλάνο μόνο αν συμφέρει απο αεροπορικά ή αν θέλει καποιος να ζήσει το italian touch στην άφιξη..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν συνυπολογίσεις βενζίνες+διόδια (μαζί με το ταξίδι,που ειδικά στην επιστροφή σε σκοτώνει,όταν ξέρεις ότι πρέπει να οδηγήσεις 400χλμ. μόνο και μόνο για να προλάβεις μια πτήση) πρέπει να έχει πραγματικά τεράστια διαφορά στα εισιτήρια για να προτιμήσεις το Μιλάνο.

Με δεδομένο ότι και του Μονάχου το αεροδρόμιο έχει τεράστιο φόρτο,θεωρώ δύσκολο εως αδύνατο να βρεθεί πτήση με τόσο μεγάλη διαφορά κόστους.

Τέλος ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠ'ΤΙΣ ΔΥΟ πιστεύω πως αν επιλέξει να δει και την πόλη που θα προσγειωθεί,το Μόναχο έχει πολλά περισσότερα να πεί.


edit: Αν επιλέξεις δικό σου όχημα κι εγώ συντάσσομαι με την άποψη ότι υπολογίζεις πολύ λίγα με τα 200?
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
τα διόδια μέχρι σύνορα Αυστρία είναι 33 euro..ένα δίοδιο ακόμα έχεις μπαίνοντας Αυστρία αν θυμάμαι καλά μεταξύ 6-8 + την κάρτα που πρέπει να προμηθευτής για να κυκλοφορείς νόμιμα στην Αυστρία με κόστος 10 euro περίπου..και μέχρι τον τελικό σου προορισμό υπολόγισε δυο γεμίσματα με περίπου 1.35 τιμή λίτρου..δεν γνωρίζω τι αμάξι έχεις και τον τρόπο που οδηγείς..πληροφοριακά αυστρία έχει πιο φτηνά καύσιμα από ιταλία..ο δικός μου ο πράκτορας λόγο τον συχνών μετακινήσεων με καραβια σε low season μου έχει βρει και 280 euro δίκλινη μαζι με αυτοκίνητο πήγαινε έλα..ας πούμε να υπολογίζεις 300 euro..πάμε ένα σύνολο..33X2 τα διόδια +15 περίπου τις αυστρίας πήγαινε έλα..την κάρτα για την αυστρία 10euro και το parking που αν θυμάμαι καλά είναι λίγο τσιμπημένα ας πούμε 20 euro την βραδια..βάζω 4 βραδια = 80 + 4 γεμίσματα υπολόγισε σίγουρα καύσιμο από 60 euro την φορα (είπαμε αυτό εξαρτάται από αμάξι και τρόπο οδήγησης)+ τα έξοδα καφέδες φαγητά στον δρόμο ας πούμε 100 euro έχεις ένα σύνολο περίπου 800+ αν το αντέχεις στο προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη...μπορείς να αφήσεις και κάποιες μέρες free ώστε να διαλέξεις να μείνεις σε κάποια από τα πολύ ωραία αυστριακά χωρια που θα συναντήσεις στην διαδρομή σου..
 

GiannisRethimno

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Οδικώς στην Αυστρία

Καλησπέρα από Κρήτη

Θα ήθελα μερικές συμβουλές και οδηγίες από όσους γνωρίζουν και θέλουν να βοηθήσουν.

Το χειμώνα δουλεύω σε ξενοδοχείο στο Fieberbrunn της Αυστρίας και φέτος σκέφτομαι να πάω οδικώς (δεν ΄εχω σχετική εμπειρία ούτε σε τόσο μεγάλες αποστάσεις ούτε και για οδήγηση σε τέτοια μέρη και πόσο μάλλον τέτοια εποχή:D )μέσω Ιταλίας.
Υπολογίζω να ξεκινήσω τη δουλειά τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη. Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας σε ότι αφορά αυτό το ταξίδι σχετικά με το πόσα θα μπορούσε να είναι τα έξοδα (διόδια,εισιτήρια,λάστιχα για χειμώνα που απ όσο γνωρίζω στην αυστρία επιβάλεται να φοράς λάστιχα ανάλογα της εποχής)

Υπάρχει μια πιθανότητα να πάω με παρέα άλλο ένα ή δύο άτομα που σημαίνει ότι μοιραζόμαστε τα έξοδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:D:D
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα κάνω την ερώτηση εδώ:

Τέλος Νοέμβρη θα πάμε 4 άτομα Βιέννη-Σάλτσμπουργκ.
Απο Βιέννη θα νοικιάσουμε αμάξι και θα πάμε Σάλτσμπουργκ για 3 βραδιές.
Για την επιστροφή τώρα...μιας και η πτήση θα είναι σχετικά πρωινή (11:00) αξίζει να γυρίσουμε Αθήνα απο Βιέννη ή να πετάξουμε απο Μόναχο?? Οι χάρτες λένε οτι για Βιέννη θές 3,5 ώρες, ενώ για Μόναχο κάτω απο 2.

Το θέμα είναι:
-Θα έχουμε κάποια καθυστέρηση στα "σύνορα" Αυστρίας-Γερμανίας ή κάποια γραφειοκρατεία που θα μας καθυστερήσει πέρα της προβλεπόμενης χιλιομετρικής απόστασης?
-Με το αμάξι είναι εφικτό να το πάρουμε απο Βιέννη και να το αφήσουμε Μόναχο? Θα έχει μεγάλη οικονομική επιβάρυνση? Σκεφτόμαστε απο autoeurope...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα κάνω την ερώτηση εδώ:

Τέλος Νοέμβρη θα πάμε 4 άτομα Βιέννη-Σάλτσμπουργκ.
Απο Βιέννη θα νοικιάσουμε αμάξι και θα πάμε Σάλτσμπουργκ για 3 βραδιές.
Για την επιστροφή τώρα...μιας και η πτήση θα είναι σχετικά πρωινή (11:00) αξίζει να γυρίσουμε Αθήνα απο Βιέννη ή να πετάξουμε απο Μόναχο?? Οι χάρτες λένε οτι για Βιέννη θές 3,5 ώρες, ενώ για Μόναχο κάτω απο 2.

Το θέμα είναι:
-Θα έχουμε κάποια καθυστέρηση στα "σύνορα" Αυστρίας-Γερμανίας ή κάποια γραφειοκρατεία που θα μας καθυστερήσει πέρα της προβλεπόμενης χιλιομετρικής απόστασης?
-Με το αμάξι είναι εφικτό να το πάρουμε απο Βιέννη και να το αφήσουμε Μόναχο? Θα έχει μεγάλη οικονομική επιβάρυνση? Σκεφτόμαστε απο autoeurope...
Για το αυτοκίνητο δε μπορώ να βοηθήσω, αλλά εφόσον και οι 2 χώρες ανήκουν στη συνθήκη Σέγκεν, δε θα υπάρξει καμία γραφειοκρατική διαδικασία ή έλεγχος συνόρων. Το πολύ πολύ καμιά πινακίδα που να σας καλωσορίζει στη Γερμανία κι αυτό ήταν.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ!

...αλλά κάτι μου λέει ότι δεν συμφέρει να το κάνεις αυτό από με ενοικιαζόμενο αμάξι για οικονομικούς λόγους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.568
Μηνύματα
901.526
Μέλη
39.306
Νεότερο μέλος
amandalag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom