Ξεκινήσατε ποτέ σολο ταξίδι για κάπου χωρίς εισιτήριο επιστροφής;

Μηνύματα
67
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ξεκινήσατε ποτέ σολο ταξίδι για κάπου χωρίς εισιτήριο επιστροφής; Πόσο καιρό βρισκόσασταν εκτός Ελλάδος; Που καταλήξατε;

Σκέφτομαι ένα σολο μπατζετ ταξίδι με αρχή την Σόφια της Βουλγαρίας. Και από κει, όπου με βγάλει με οποιοδήποτε μέσο
 
Last edited by a moderator:

andpsy

Member
Μηνύματα
326
Likes
779
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Όχι, αλλά πριν τον covid, ήθελα να κανω ενα "project" να παρω την φθηνοτερη πτηση απο αθηνα για εξωτερικο, να κατσω 1 μερα εκει, μετα να ξαναπαρω την φθηνότερη πτηση για εξωτερικό κοκ και μετα απο 6-7 μέρες να γυριζα Αθηνα
 
Μηνύματα
67
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όχι, αλλά πριν τον covid, ήθελα να κανω ενα "project" να παρω την φθηνοτερη πτηση απο αθηνα για εξωτερικο, να κατσω 1 μερα εκει, μετα να ξαναπαρω την φθηνότερη πτηση για εξωτερικό κοκ και μετα απο 6-7 μέρες να γυριζα Αθηνα
Έτσι το σκέφτομαι ακριβώς
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.913
Likes
52.068
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια φορα εκανα ενα ryanair tour. Αγοραζα το φτηνοτερο αεροπορικο εισιτηριο απο καθε πολη που πηγαινα αν θυμαμαι καλα ειχα κανει με αεροπορικα 180€ ενα Βολος-Μπεργκαμο-Κρακοβια-Βαλτικες-Μαλτα-Νορβηγια- Ισπανία- Βελγιο- Γερμανία- Ελλαδα με εκεινες τις πτησεις των 5,99€. Η σειρα ηταν λιγο κουφή αλλα ειχε πλάκα κι ειχα κανει πολυ couchsurfing, που δεν ξερω καν αν υπαρχει πια.
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.405
Τα είχες κλείσει όλα από εβδομάδες πιο πριν φαντάζομαι. Γιατί από ότι θυμάμαι υπήρχαν μεν αυτές οι τιμές αλλά όχι για την επόμενη ημέρα. Πολύ καλό σαν ιδέα πάντως και δεν τα εκμεταλλεύτηκα αυτά τα εισιτήρια όσο έπρεπε.

Ίσως γιατί τότε ήμουν εντελώς ταπί από χρήματα :haha: και το καλύτερο που μπορούσα ήταν το Θεσσαλονίκη-Ρωμή, διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο και επιστροφή την επόμενη ημέρα :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.913
Likes
52.068
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα είχες κλείσει όλα από εβδομάδες πιο πριν φαντάζομαι. Γιατί από ότι θυμάμαι υπήρχαν μεν αυτές οι τιμές αλλά όχι για την επόμενη ημέρα. Πολύ καλό σαν ιδέα πάντως και δεν τα εκμεταλλεύτηκα αυτά τα εισιτήρια όσο έπρεπε.

Ίσως γιατί τότε ήμουν εντελώς ταπί από χρήματα :haha: και το καλύτερο που μπορούσα ήταν το Θεσσαλονίκη-Ρωμή, διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο και επιστροφή την επόμενη ημέρα :)
Τα 2-3 πρώτα είχα κλείσει. Ήταν άνοιξη και ήταν φτηνά ακόμη και τελευταία στιγμή. One-way ταξίδι έχω κάνει κι άλλες φορές, μεταξύ των οποίων κι ένα που ξεκίνησε από Εκουαδόρ (με αφετηρία την Κούβα) το 1998 και τελείωσε Αργεντινή 5 μήνες μετά. Τότε η επιστροφή ήταν πανάκριβη με one way οπότε είχα βάλει την αδερφή μου που εργαζόταν σε ναυτιλιακή να μου βγάλει... ναυτικό ναύλο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.973
Likes
15.523
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
H κόρη μου φέτος πέταξε με 20€ στο Τρεβιζο, από εκεί επισκέφτηκε Τεργέστη και πέρασε προς Σλοβενία Κροατια και Βοσνία και γύρισε με 20€ από Σαραγεβο. Βάση Θεσσαλονίκη , διαμονή σε χοστελ και μετακινήσεις με λεωφορεία. Πέρασε τέλεια και θέλει να επιστρέψει στη Σλοβενία.
 
Μηνύματα
67
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
H κόρη μου φέτος πέταξε με 20€ στο Τρεβιζο, από εκεί επισκέφτηκε Τεργέστη και πέρασε προς Σλοβενία Κροατια και Βοσνία και γύρισε με 20€ από Σαραγεβο. Βάση Θεσσαλονίκη , διαμονή σε χοστελ και μετακινήσεις με λεωφορεία. Πέρασε τέλεια και θέλει να επιστρέψει στη Σλοβενία.

Πετας Τρεβιζο απο Θεσσαλονικη; Ισως να γινει εκει η αρχη αντι για Σόφια 😂

Εδιτ: κι ομως πεταει, για κει με βλεπω
 

depo

Member
Μηνύματα
104
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Το 2019 είχα κάνει σόλο ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς εισιτήρια επιστροφής. Ακολούθησα το πρόγραμμα του junior grand prix του καλλιτεχνικού πατινάζ από Courchevel Γαλλία, σε Lake Placid ΗΠΑ, Ρίγα, Chelyabinsk (από τις αγαπημένες μου ρώσικες πόλεις), Gdansk (η ωραιότερη πόλη της Πολωνίας), Zagreb και Egna Ιταλία. Από εκεί γύρισα στην Αθήνα επειδή είχα οικογενειακό ταξίδι στην Γερμανία με την μητέρα μου, μια θεία μου και δύο ξαδέρφια μου. Φέτος κάνω επίσης ταξίδι χωρίς εισιτήρια επιστροφής αλλά με τη θεία μου, ξεκινήσαμε 23 Ιουλίου Νίκαια, έπειτα πήγαμε Παρίσι, 2 μέρες Orleans, 5 μέρες Blois και τώρα είμαστε πάλι Παρίσι, επιστροφή δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα. Έχω κάνει παρόμοια ταξίδια και στην Ελλάδα κυρίως Χαλκιδική και σε νησιά (το island hopping είναι πολύ διασκεδαστικό). Γενικά το προτείνω και φτηνά εισιτήρια μπορούν να βρεθούν και τελευταία στιγμή. Επίσης έχει πολύ πλάκα και ενδιαφέρον να μην υπάρχει σταθερό πρόγραμμα.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
120
Likes
292
Λοιπον κοιταω το εξης:

Θεσσαλονικη-Σοφια (λεωφορειο)
Σοφια-Νις(λεωφορειο)
Νις-Βελιγραδι
Βελιγραδι-Λονδινο(αεροπλανο)
Λονδινο-Βιεννη(αεροπλανο)
Βιεννη-Θεσσαλονικη.
Ενδιαφέρον, αν και μπορείς επίσης από Βελιγράδι να κάνεις κάποια από τις ωραίες διαδρομές με τρένο που έχει π.χ Βελιγράδι - Μπαρ ( Μαυροβούνιο) που έχω ακούσει ότι περνάει από φοβερά μέρη ( φύση, φαράγγια κ.ο.κ).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.917
Likes
12.841
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λοιπον κοιταω το εξης:

Θεσσαλονικη-Σοφια (λεωφορειο)
Σοφια-Νις(λεωφορειο)
Νις-Βελιγραδι
Βελιγραδι-Λονδινο(αεροπλανο)
Λονδινο-Βιεννη(αεροπλανο)
Βιεννη-Θεσσαλονικη.
Τελικά δεν θες να το ρισκάρεις, χωρίς προγραμματισμό και χωρίς επιστροφή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.573
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom