Ινδονησία Μπαλι τελος νοεμβρη-αρχες δεκεμβρη ??

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Αγαπητή Renata, ας μου επιτραπεί μια ένσταση:

Συμφωνώ μ' αυτά που λες για το Ubud και τις "άλλες" περιοχές, τους ανθρώπους, κλπ. αλλά τι πάει να πεί "πραγματικό" Μπαλί;

... όσον αφορά εμένα τουλάχιστον...
Kαταλαβαίνεις πολύ καλά τι ήθελα να πώ!
Μπαλί η Κρήτη ναι ειναι παντού,αλλα γεωγραφικα.
Οταν αναφερόμαστε σε ένα ταξιδιωτικό site για έναν τόπο,θα πουμε για τα πραγματικά του standar.πχ για την κρήτη που γνωρίζω καλά θα σου πώ ναι η Κρήτη η πραγματική ειναι ο νότος,οι παλιές πόλεις,τα χωριά της τα αρχαία της,τα όρη και τα βουνά της ...
Δεν θα σου προβαλω αντίστοιχα τον πλατανιά,την χερσόνησο,ή τα μάλια...
καταλαβαινόμαστε τώρα??
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
οι αυστραλοί γείτονές μου εκεί ήταν σαφείς: για φτηνό ήλιο, φτηνό αλκοόλ. στην Κρήτη κατι επρεπε να σου θυμίζει αυτό. ή οι Σκανδιναβοί στα Μαλια έρχονται για τα μουσεια?:haha:
Η κρήτη τώρα πιά ούτε για αυτό δεν παίζει...
Για τον ήλιο ναι θα βρείς φθηνό ακόμα αλλα για ποτάκια...μπά!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ειναι δυσκολο να δεις αυτα που πρεπει χωρις ξεναγο?
Σκοπευω να εξερευνησω το νησι οδηγοντας οπως εκανα και στην Ινδια.
Ειναι εφικτο κατι τετοιο στο Μπαλι?
Ας ελπισω τουλαχιστον την περιοδο των βροχων να μην εχει πολλους τουριστες.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για να μη πω ότι το θεωρώ μονόδρομο αν θες να περάσεις καλά. Εμείς μετανοιώσαμε που δεν το πράξαμε και εξαρτιόμασταν από τις διαθέσεις και τις "επιλογές" του ταξιτζή.
Απλά χρειάζεται καλό χάρτη αλλά αφού έχεις οδηγήσει σε Ινδία έ τότε είναι ψωμοτύρι για σένα.

Τα τοπία που αναρτήθηκαν σε φωτό τα έχω δει. Δεν αρνιέμαι ότι είναι ωραία. Απλά δεν είναι μοναδικά (ορυζώνες έχει παντού στην Ινδονησία). Προσωπικά η φύση στο Σουλαουέσι μου έκανε περισσότερο κλικ, το ίδιο έχω ακούσει και για το Βόρνεο. Αν τώρα το κύριο λόγο έχουν οι φοίνικες, ναι το Μπαλί είναι πρωταθλητής. Όσο για τα μπαμπού λυπάμαι αλλά το Σουλαουέσι είχε ασυγκρίτως καλύτερα, τόσο που του Μπαλί τα θεωρήσαμε κακομοιριασμένα.
Τον χαμογελαστό, αφιλοκερδή φιλόξενο Μπαλινέζο τον συνάντησα μόνο σε ένα χωριό και σε κάτι ορυζώνες χωρίς άλλο τουρίστα δίπλα. Ναι εκεί βούρκωσα και αναφώνησα: "Εδώ είναι το αυθεντικό Μπαλί" Ο τουρισμός, το εύκολα ρέον χρήμα έχουν αλλοιώσει τις συμπεριφορές. Όταν ένας εργάτης ιδρωκοπάει για 100 ευρώ το μήνα, γιατί οι επιτήδειοι να μην αφαιμάσουν τους τουρίστες για να βγάλουν πολλαπλάσια;;
Αρκεί μήπως να πώ ότι από Ιάβα και Σουλαουέσι το Μπαλί ήταν το μόνο μέρος που διαπιστώσαμε αισχροκέρδεια σε σημείο σχεδόν να καλέσουμε αστυνομία...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Για ποιους κοκοφοίνικες μιλάμε? Όποιος σταθεί 5 λεπτά να θαυμάσει απλά ένα μπαλινέζικο σπίτι, ξεκινώντας από τις αριστουργηματικές πύλες και προχωρώντας στα υπέροχα αγάλματα, τους πεντακάθαρους και λουλουδιασμένους-φροντισμένους κήπους, καταλαβαίνει μονομιάς ότι πίσω από όλο αυτό υπάρχει ένα πολιτισμός ασύγκριτος. Το πολιτιστικό background είναι απύθμενο, υπέροχο. Τι να πούμε δηλαδή, τα αυτονόητα? Για τη παγκοσμίως πασίγνωστη αρχιτεκτονική, τέχνη και διακόσμηση? Οι γείτονές τους, όσο παραδοσιακοί κι αν είναι, είναι φτωχοί σε φαντασία και τέχνη συγγενείς. Και η μουσουλμανική σκοταδιστική κοινωνία της mainstream Ινδονησίας τους βλέπει με μισό μάτι και δε τους γουστάρει γι'αυτό ακριβώς, γιατί οι άνθρωποι είναι πολιτιστικά έτη φωτός μπροστά και απαλλαγμένοι από τη μίζερη νοοτροπία των απαγορεύσεων και της ποινικοποίησης της απόλαυσης, σωματικής και μη.

Όσο για την αισχροκέρδεια, έχω να πω δυο πράγματα:

Δεν αμφισβητώ καταρχάς ότι στα πολύ τουριστικά μέρη υπάρχουν και απατεώνες. Αν μου πεις πού δεν υπάρχουν (μιλάμε για τουριστικά μέρη) να σου βγάλω το καπέλο.

14 μέρες στο Μπαλί, ΟΛΕΣ οι υπηρεσίες που χρησιμοποίησα (διαμονή, φαγητό, εκδρομές, μασάζ) ήταν λογικότατες για τα δεδομένα της περιοχής της Ν.Α. Ασίας. Μα όλες. Με τι να συγκρίνουμε? Με το αίσχος της Yogyakarta ας πούμε? Τη πόλη-πάτο της Ιάβας, δήθεν πόλη πολιτισμού? Ήμαρτον! Ή που με 100 ευρώ στη Μαλαισία μένεις σε κουραδοδωμάτια που υποβιβάζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και κάνουν μόνο για λούμπεν κινέζους?

Αισχροκέρδεια που έμενα με 12 ευρώ σε φανταστικό homestay, πεντακάθαρο, σε ωραίο κήπο, με τα λουλούδια και τα αγάλματά του, τις κοτούλες του και το υπέροχο πρωϊνό που μας ετοίμαζε η κυρία, θέλω ξανά και ξανά. Όπως και δωμάτιο με 60τόσα ευρώ με θέα στο υπερπέραν (με το 4 Seasons δίπλα και με χειρότερη θέα να χρεώνει 700άρες). Όπως και φαγητό γκουρμέ με 17 ευρώ και οι δύο. Μιλάμε για μέρη κλάσης και όχι πάτους, τους πάτους στη Ν.Α. Ασία τους έχω δει πολλάκις στη Μαλαισία και εσχάτως και στην Yogyakarta.

Το Μπαλί πολλοί εζήλεψαν, αλλά να το συγκρίνουμε με άλλα νησιά όπως η Ιάβα, κάτι Λομπόκ και δε συμμαζεύεται, αποτελεί ύβρη. Δε τα ρίχνω τα άλλα στα τάρταρα συλλήβδην, αλλά η σύγκριση τα αδικεί, τι να κάνουμε.

Και κάτι τελευταίο....καλά τα λέει η Ρένα ότι θέλουμε με τη πιστωτική να αγοράσουμε χαμόγελα, ευγένεια και δουλοπρέπεια και ο xenos ότι έχουμε απαιτήσεις παράλογες ως δυτικοί. Περιμένουμε "αγνότητα" από πάμφτωχους ανθρώπους, που τα 30$ που πετάς εσύ σε μια εκδρομή, είναι μηνιαίος μισθός για αυτούς. Πάμε εμείς ως μεγιστάνες του πλούτου σε σύγκριση με αυτούς, σκορπάμε περιουσίες για τα δικά τους δεδομένα και περιμένουμε τι? Δήθεν αγνότητα?

Αν εσείς βλέπατε γύρω σας, όντας φτωχότατοι, ανθρώπους να σκορπάνε π.χ. 3000 χιλ. ευρώ για μασάζ, 1000 ευρώ/βράδυ για διαμονή (κατ'αναλογία τα ποσά σε σχέση με τα δικά τους) θα φαινόταν φυσιολογικό? Βλέπουμε και τους δικούς μας αγνούς ανθρώπους του τουρισμού που για ένα κλάσμα των παραπάνω ποσών πόσο αιμοβόρα φέρονται.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ο τουρισμός, το εύκολα ρέον χρήμα έχουν αλλοιώσει τις συμπεριφορές.
Δυστυχως ετσι ειναι και αυτο γινεται σε ολα τα ομορφα μερη του πλανητη
που καποτε ηταν πιο αγνα και ομορφα σε φυσικες ομορφιες και ανθρωπινες συμπεριφορες.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και καλως επιστρεψατε ολοι απο τη μακρυνη Ασια,και καλη προσαρμογη στην ελληνικη πραγματικοτητα.

Μηπως επεσε στην αντιληψη σας αν χρειαζετε πρασινη καρτα για να οδηγησεις στο Μπαλι?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Μηπως επεσε στην αντιληψη σας αν χρειαζετε πρασινη καρτα για να οδηγησεις στο Μπαλι?
Να τα αφήσεις αυτα που ρωτάς και να βάζεις πρώτα κανένα κράνος στο κεφάλι σου..
Ετσι και στην Ινδία έπεσε έξω ο προυπολογισμός με τα πρόστιμα που σου βάζανε!!:D:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για ποιους κοκοφοίνικες μιλάμε? Όποιος σταθεί 5 λεπτά να θαυμάσει απλά ένα μπαλινέζικο σπίτι, ξεκινώντας από τις αριστουργηματικές πύλες και προχωρώντας στα υπέροχα αγάλματα, τους πεντακάθαρους και λουλουδιασμένους-φροντισμένους κήπους, καταλαβαίνει μονομιάς ότι πίσω από όλο αυτό υπάρχει ένα πολιτισμός ασύγκριτος. Το πολιτιστικό background είναι απύθμενο, υπέροχο. Τι να πούμε δηλαδή, τα αυτονόητα? Για τη παγκοσμίως πασίγνωστη αρχιτεκτονική, τέχνη και διακόσμηση? Οι γείτονές τους, όσο παραδοσιακοί κι αν είναι, είναι φτωχοί σε φαντασία και τέχνη συγγενείς. Και η μουσουλμανική σκοταδιστική κοινωνία της mainstream Ινδονησίας τους βλέπει με μισό μάτι και δε τους γουστάρει γι'αυτό ακριβώς, γιατί οι άνθρωποι είναι πολιτιστικά έτη φωτός μπροστά και απαλλαγμένοι από τη μίζερη νοοτροπία των απαγορεύσεων και της ποινικοποίησης της απόλαυσης, σωματικής και μη.
Για την αρχιτεκτονική δε θα διαφωνήσουμε. Αυτή και η θρησκεία-φιλοσοφία (που είναι αλληλένδετες και σχετικές και με την αρχιτεκτονική) είναι που κάνουν (για μένα) το Μπαλί να ξεχωρίζει από τα άλλα νησιά της Ινδονησίας. Ούτε οι παραλίες, ούτε η φύση, ούτε οι άνθρωποι στις καθημερινές τους σχέσεις με τους ξένους που, όπως σωστά αναφέρετε όλοι, είναι αλλοτριωμένοι και κυνηγούν το κέρδος - αναμενόμενο για τους λόγους που επισημαίνετε.

Τώρα, βέβαια, το πόσα "έτη φωτός" μπροστά είναι πολιτιστικά ένας λαός που πιστεύει στον ινδουισμό σηκώνει μεγάλη κουβέντα και δεν είναι του παρόντος.

14 μέρες στο Μπαλί, ΟΛΕΣ οι υπηρεσίες που χρησιμοποίησα (διαμονή, φαγητό, εκδρομές, μασάζ) ήταν λογικότατες για τα δεδομένα της περιοχής της Ν.Α. Ασίας. Μα όλες. Με τι να συγκρίνουμε? Με το αίσχος της Yogyakarta ας πούμε? Τη πόλη-πάτο της Ιάβας, δήθεν πόλη πολιτισμού? Ήμαρτον! Ή που με 100 ευρώ στη Μαλαισία μένεις σε κουραδοδωμάτια που υποβιβάζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και κάνουν μόνο για λούμπεν κινέζους?
Ώπα, ώπα, ώπα, πήρες φόρα και τα πήρες όλα παραμάζωμα! :)

Λογικό το κόστος των υπηρεσιών, έστω ναι, και φτηνότερο από την Ελλάδα σίγουρα, όχι όμως και για τα δεδομένα της ΝΑ Ασίας: Αν εξαιρέσουμε το τουριστικό Koh Samui στο οποίο οι τιμές είναι ανάλογες αυτών του Μπαλί, γενικά μιλώντας, και στην Ταϋλάνδη, και στη Μαλαισία, και στο Βιετνάμ οι τιμές είναι χαμηλότερες (εκτός ίσως του μασάζ στη Μαλαισία).

Να με συγχωρείς αλλά στη Yogyakarta έφαγα την καλύτερη πάπια της ζωής μου σ' ένα μέρος που μόνο στον ύπνο μας βλέπουμε (ανάλογο έχει και στο Solo - λεπτομέρειες όταν έλθει η ώρα) - και σε τιμές Ινδονησίας.

Εντάξει, είπαμε ότι γουστάρεις ένα μέρος (ή και δύο) αλλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα προκειμένου να το αναδείξουμε.

Όσο για τη μεγάλη σου "αγάπη" ( :) ) τη Μαλαισία, κάτι πρέπει να έχεις πάθει εκεί (με συγχωρείς αν κάνω λάθος) αλλιώς δεν εξηγείται αυτό το μένος το οποίο, με γειά σου με χαρά σου για σένα, νομίζω δεν πρέπει να σε κάνει να δίνεις λάθος πληροφορίες και μ' αυτόν το στομφώδη τρόπο: Πουθενά μα πουθενά στη Μαλαισία δεν πλήρωσα περισσότερο από 65 ευρώ το δωμάτιο (45-65 τ.μ.) με πρωινό και οι τιμές αυτές αφορούν τα ακριβότερα (Hilton, Le Meridien) - σουίτες ολόκληρες. Τα φτηνότερα, τριών και τεσσάρων αστέρων ήταν στα 30-40 Ευρώ, πάντα με πρωινό μπουφέ. Έχω δημοσιεύσει αναλυτικό πίνακα, για τους άπιστους Θωμάδες έχω ακόμη και τα τιμολόγια!

Στο "υπέροχο" και "φιλόξενο" Μπαλί ωστόσο, στο ξενοδοχείο που μείναμε στο Ubud, έναντι 35 ευρώ τη βραδυά με πρωινό, ούτε σαμπουάν, ούτε σαπουνάκι παρείχετο, χρειάστηκε να ζητήσουμε δεύτερη πετσέτα καθώς επίσης και πανω-σέντονο (που επίσης δεν είχε - μόνο μια κουβέρτα) με ιδιαίτερη επιμονή και αντικρούοντας έντονα τις αιτιάσεις ότι τάχα ήταν στο πλυντήριο και δεν είχαν στεγνά.

Γενικά, στο θέμα της καθαριότητας είχαν πρόβλημα όχι μόνο στο Μπαλί αλλά και στην υπόλοιπη Ινδονησία μη εξαιρουμένου και αυτού του Sheraton στο Senggigi στο Λόμποκ (κανόνας τα σεντόνια με λεκέδες ή και βρωμίτσες).

Αισχροκέρδεια που έμενα με 12 ευρώ σε φανταστικό homestay, πεντακάθαρο, σε ωραίο κήπο, με τα λουλούδια και τα αγάλματά του, τις κοτούλες του και το υπέροχο πρωϊνό που μας ετοίμαζε η κυρία, θέλω ξανά και ξανά. Όπως και δωμάτιο με 60τόσα ευρώ με θέα στο υπερπέραν (με το 4 Seasons δίπλα και με χειρότερη θέα να χρεώνει 700άρες). Όπως και φαγητό γκουρμέ με 17 ευρώ και οι δύο. Μιλάμε για μέρη κλάσης και όχι πάτους, τους πάτους στη Ν.Α. Ασία τους έχω δει πολλάκις στη Μαλαισία και εσχάτως και στην Yogyakarta.
Δεν εννοούσε το homestay που έμεινες ο hydronetta όταν μιλούσε για αισχροκέρδεια - και το ξέρεις. Σε ανάλογο ξενώνα έμεινα και γω στο Bario, στο Sarawak, με το ίδιο κόστος και πλήρη διατροφή και, αν με ρωτάς, εκεί το ευχαριστήθηκα περισσότερο από τη σουίτα του Hilton. Αλλά, όταν βλέπεις να υπάρχει άλλος κατάλογος για τους ντόπιους κι άλλος για τους ξένους (κάτι μας θυμίζει αυτό, ε; ), οι τιμές που σου ζητάνε να εξαρτώνται από το πώς "σε κόβει" ο πωλητής και κατά κανόνα να είναι από 3-5 φορές μεγαλύτερες, ε, πώς να το κάνουμε, είναι ενοχλητικό όπου κι αν συμβαίνει αυτό. Η επισήμανση, πιστεύω, έγινε γιατί αυτό το φαινόμενο συμβαίνει σε μικρότερο βαθμό στα άλλα μέρη της Ινδονησίας (τα λιγότερο "τουριστικά").

Αυτά τα "γκουρμέ" μέρη καλό είναι να τα αναφέρεις (αν μπορείς) γιατί έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αποτελούν εξαίρεση (εμείς τέτοιες τιμές μόνο σε warung είδαμε - και ξέρεις ότι warung "κλάσης" σπανίζουν εξαιρετικά).

Ειρήσθω εν παρόδω ότι στην Yogyakarta φάγαμε στο μοναδικό warung που είδαμε στην Ινδονησία όπου τα κομμάτια κοτόπουλου τα έπιανε με γάντια η κοπέλα που τα έβαζε στο πιάτο ή στο πακέτο.

Το Μπαλί πολλοί εζήλεψαν, αλλά να το συγκρίνουμε με άλλα νησιά όπως η Ιάβα, κάτι Λομπόκ και δε συμμαζεύεται, αποτελεί ύβρη. Δε τα ρίχνω τα άλλα στα τάρταρα συλλήβδην, αλλά η σύγκριση τα αδικεί, τι να κάνουμε.
... Δεν αποτελεί ύβρη, απλά είναι λάθος. Τό'χουμε πει κι αλλού: Το κάθε μέρος, ο κάθε λαός, έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, τη δική του ιδιαιτερότητα, τα στοιχεία που μας κάνουν να το/τον αγαπήσουμε περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα και με τη δική μας ψυχοσύνθεση και τα δικά μας γούστα. Αν, δηλαδή, δεν μπορεί κάποιος να φάει τα καφτερά της Ταϋλάνδης σημαίνει ότι δεν ξέρει να φάει; (για να σε τσιγκλίσω το λέω αυτό! ;) )

Και κάτι τελευταίο....καλά τα λέει η Ρένα ότι θέλουμε με τη πιστωτική να αγοράσουμε χαμόγελα, ευγένεια και δουλοπρέπεια και ο xenos ότι έχουμε απαιτήσεις παράλογες ως δυτικοί. Περιμένουμε "αγνότητα" από πάμφτωχους ανθρώπους, που τα 30$ που πετάς εσύ σε μια εκδρομή, είναι μηνιαίος μισθός για αυτούς. Πάμε εμείς ως μεγιστάνες του πλούτου σε σύγκριση με αυτούς, σκορπάμε περιουσίες για τα δικά τους δεδομένα και περιμένουμε τι? Δήθεν αγνότητα?
Τίποτ' απ' όλ' αυτά που λες δε θέλω ν' αγοράσω. Παντού και πάντα δύο πράγματα ζητάω: Τιμιότητα και ειλικρίνεια. Έτσι έμαθα, έτσι φέρομαι στη δουλειά μου και στους γύρω μου, έτσι θέλω και να μου φέρονται. Ουτοπικό; Ίσως. Εγώ θα το ψάχνω πάντως (και για να το ματα-ξανα-πούμε: Ναι, στη Μαλαισία το βρήκα στο μεγαλύτερο βαθμό απ'όλες τις χώρες της περιοχής που επισκέφτηκα. Πώς να το κάνουμε; Αυτή είναι η δική μου αλήθεια). Α, και ναι, και στην Ιάβα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' το Μπαλί.

Ένα τελευταίο: Νομίζω ότι κάνεις λάθος για τα 30$, μάλλον 130$ πρέπει να είναι, ίσως και περισσότερα - αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Μην αρχίσουμε τώρα αναλύσεις τύπου σχέσης κόστους ζωής και αμοιβών - έχει και ζέστη. Ξέρεις τι έχει σημασία για μένα; Ότι οι "απέναντι", οι κάτοικοι του Λόμποκ δηλαδή, βλέπουν τους γείτονές τους με ζήλεια, φθόνο, ή ότι άλλο συναίσθημα θες (κρυφό ή φανερό) και είτε θέλουν να πάνε εκεί να δουλέψουν και να "πιάσουν την καλή" ή προσπαθούν να κάνουν τα ίδια - ήδη - στην πατρίδα τους είτε με ανάλογες συμπεριφορές είτε με ανάλογα μεγαλεπήβολα σχέδια (που πολύ αμφιβάλλω αν ποτέ πραγματοποιηθούν).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.996
Likes
20.080
Για την αρχιτεκτονική δε θα διαφωνήσουμε. Αυτή και η θρησκεία-φιλοσοφία (που είναι αλληλένδετες και σχετικές και με την αρχιτεκτονική) είναι που κάνουν (για μένα) το Μπαλί να ξεχωρίζει από τα άλλα νησιά της Ινδονησίας. Ούτε οι παραλίες, ούτε η φύση, ούτε οι άνθρωποι στις καθημερινές τους σχέσεις με τους ξένους που, όπως σωστά αναφέρετε όλοι, είναι αλλοτριωμένοι και κυνηγούν το κέρδος - αναμενόμενο για τους λόγους που επισημαίνετε.

Τώρα, βέβαια, το πόσα "έτη φωτός" μπροστά είναι πολιτιστικά ένας λαός που πιστεύει στον ινδουισμό σηκώνει μεγάλη κουβέντα και δεν είναι του παρόντος.
Για μένα, η φύση στο Μπαλί είναι η ωραιότερη που έχω δει. Έκανα πολλούς περιπάτους γύρω από το Ubud μακριά από τουρίστες, μακρινές εκδρομές κλασσικά τουριστικές στο βορρά, rafting, απόλαυσα τη θέα στο Sayan: όλα κορυφαία. Μόνο ο νότος δε μου άρεσε και μάλιστα καθόλου. Πάτος. Το τελευταίο με τη θρησκεία δε το πιάνω εντελώς, αλλά ας το αφήσουμε.


Ώπα, ώπα, ώπα, πήρες φόρα και τα πήρες όλα παραμάζωμα! :)

Λογικό το κόστος των υπηρεσιών, έστω ναι, και φτηνότερο από την Ελλάδα σίγουρα, όχι όμως και για τα δεδομένα της ΝΑ Ασίας: Αν εξαιρέσουμε το τουριστικό Koh Samui στο οποίο οι τιμές είναι ανάλογες αυτών του Μπαλί, γενικά μιλώντας, και στην Ταϋλάνδη, και στη Μαλαισία, και στο Βιετνάμ οι τιμές είναι χαμηλότερες (εκτός ίσως του μασάζ στη Μαλαισία).
Η Ταϋλάνδη είναι πράγματι φτηνότερη. Για το Βιετνάμ δεν έχω γνώμη. Για τη Μαλαισία απλά γελάω (με τη Μαλαισία ε?), μιλάμε για τη χειρότερη σχέση ποιότητας/τιμής στη περιοχή.

Να με συγχωρείς αλλά στη Yogyakarta έφαγα την καλύτερη πάπια της ζωής μου σ' ένα μέρος που μόνο στον ύπνο μας βλέπουμε (ανάλογο έχει και στο Solo - λεπτομέρειες όταν έλθει η ώρα) - και σε τιμές Ινδονησίας.
Η πόλη προσφέρει φαγητό-αίσχος. Σωθήκαμε στο μοναδικό ViaVia Jogja Restaurant and Travel: Welcome - Selamat Datang - ViaVia travelers cafe - restaurant jogjakarta yogyakarta, όπου μαζευόταν πλήθος λαού (δυτικοί φυσικά) για να φάει ανθρώπινα. Πλήρης αντίθεση με το Ninja π.χ. στο Σαμούι όπου πλήθος πάλι δυτικών έτρεχε να φάει ντόπια κουζίνα με 1 ευρώ/πιάτο. Ανεπανάληπτο το ένα, όνειδος το άλλο. Και στα λέει ένας λάτρης της ασιατικής γαστρονομίας.

Όσο για τη μεγάλη σου "αγάπη" ( :) ) τη Μαλαισία, κάτι πρέπει να έχεις πάθει εκεί (με συγχωρείς αν κάνω λάθος) αλλιώς δεν εξηγείται αυτό το μένος το οποίο, με γειά σου με χαρά σου για σένα, νομίζω δεν πρέπει να σε κάνει να δίνεις λάθος πληροφορίες και μ' αυτόν το στομφώδη τρόπο: Πουθενά μα πουθενά στη Μαλαισία δεν πλήρωσα περισσότερο από 65 ευρώ το δωμάτιο (45-65 τ.μ.) με πρωινό και οι τιμές αυτές αφορούν τα ακριβότερα (Hilton, Le Meridien) - σουίτες ολόκληρες. Τα φτηνότερα, τριών και τεσσάρων αστέρων ήταν στα 30-40 Ευρώ, πάντα με πρωινό μπουφέ. Έχω δημοσιεύσει αναλυτικό πίνακα, για τους άπιστους Θωμάδες έχω ακόμη και τα τιμολόγια!
Σε πιστεύω, δε χρειάζονται ούτε τιμολόγια, ούτε αποδείξεις, προς θεού. Τι έχω πάθει εκεί στη Μαλαισία λοιπόν? Δωμάτια αίσχος στα Perhentian (υπέροχα κατά τ'άλλα), στο Taman Negara και εσχάτως στο Redang. Στο τελευταίο μιλάμε για δωμάτια που μόνο κάτι Κινέζοι αντέχουν να μένουν. Όλα αυτά σε τιμές που αλλού (στη Ταϋλάνδη ή στο Μπαλί π.χ.) μένεις σε υπερπαραγωγές. Ας αφήσουμε και το αίσχος ντόπιο φαγητό (Ινδονησιακή και Μαλαισιανή κουζίνα σχεδόν ίδιες, λογικό αν σκεφτείς τη πολιτιστική επιρροή της 1ης στη 2η), μέρη αδιάφορα παντελώς, καταστροφή δασικού περιβάλλοντος σε μεγαλειώδη έκταση, ανυπαρξία πολιτισμού, ρύπανση με σκουπίδια μέσα στα σπίτια τους, στις παραλίες και όπου αλλού σκεφτείς. Εντάξει και στο Μπαλί έχει σκουπίδια πεταμένα, όχι βέβαια στον ίδιο βαθμό, αλλά μα το Βούδα, 9 μέρες στη Ταϋλάνδη σε παραλίες δεν είδα ούτε μια γόπα κάτω, στο ορκίζομαι. Ντρεπόμουν για τη χώρα μας στη τριτοκοσμική Ταϋλάνδη.

Συγχώρα με, αλλά εγώ δε μένω σε Hilton, Sheraton και λοιπές αλυσίδες στα ταξίδια μου στην Ασία. Άλλα κρίνεις εσύ, άλλα εγώ που ψάχνω απλά, καθαρά και φτηνά δωμάτια. Στη Ταϋλάνδη-Καμπότζη-Ινδονησία βρίσκω πάντα από καλά έως πολύ καλά. Στη Μαλαισία? Όσοι έχουν ψάξει σε Perhentian-Redang π.χ. γνωρίζουν τι πάτους ψωνίζεις δίνοντας πάρα μα πάρα πολλά χρήματα.

Στο "υπέροχο" και "φιλόξενο" Μπαλί ωστόσο, στο ξενοδοχείο που μείναμε στο Ubud, έναντι 35 ευρώ τη βραδυά με πρωινό, ούτε σαμπουάν, ούτε σαπουνάκι παρείχετο, χρειάστηκε να ζητήσουμε δεύτερη πετσέτα καθώς επίσης και πανω-σέντονο (που επίσης δεν είχε - μόνο μια κουβέρτα) με ιδιαίτερη επιμονή και αντικρούοντας έντονα τις αιτιάσεις ότι τάχα ήταν στο πλυντήριο και δεν είχαν στεγνά.
Έχεις κακομάθει στα Hilton και στα Sheraton μάλλον φίλε μου. Σιγά τα ωά, επέτρεψέ μου.

Δεν εννοούσε το homestay που έμεινες ο hydronetta όταν μιλούσε για αισχροκέρδεια - και το ξέρεις. Σε ανάλογο ξενώνα έμεινα και γω στο Bario, στο Sarawak, με το ίδιο κόστος και πλήρη διατροφή και, αν με ρωτάς, εκεί το ευχαριστήθηκα περισσότερο από τη σουίτα του Hilton. Αλλά, όταν βλέπεις να υπάρχει άλλος κατάλογος για τους ντόπιους κι άλλος για τους ξένους (κάτι μας θυμίζει αυτό, ε; ), οι τιμές που σου ζητάνε να εξαρτώνται από το πώς "σε κόβει" ο πωλητής και κατά κανόνα να είναι από 3-5 φορές μεγαλύτερες, ε, πώς να το κάνουμε, είναι ενοχλητικό όπου κι αν συμβαίνει αυτό. Η επισήμανση, πιστεύω, έγινε γιατί αυτό το φαινόμενο συμβαίνει σε μικρότερο βαθμό στα άλλα μέρη της Ινδονησίας (τα λιγότερο "τουριστικά").
Όπου έχω πάει στην Ν.Α. Ασία, ιδίως στις μεταφορές, άλλες τιμές ισχύουν για ντόπιους και άλλες για τουρίστες. Επίσης, το παζάρι είναι εκ των ων ουκ άνευ στα μέρη αυτά, το έχουν στη κουλτούρα τους. Δε πρέπει να σε χαλάει, έχει πλάκα και το διασκεδάζω κάθε φορά το παζάρι, είτε για δωμάτιο είτε για ταξί.

Αυτά τα "γκουρμέ" μέρη καλό είναι να τα αναφέρεις (αν μπορείς) γιατί έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αποτελούν εξαίρεση (εμείς τέτοιες τιμές μόνο σε warung είδαμε - και ξέρεις ότι warung "κλάσης" σπανίζουν εξαιρετικά).
Έχω γράψει στην ιστορία μου για το Μπαλί για τα Sari Organic και Nomad. Φοβερά και τα δύο, με το πρώτο σε location από παραμύθι. Το 2ο δίπλα στο δρόμο με τη φασαρία και τα μηχανάκια, αλλά φαγητό κορυφαίο.


... Δεν αποτελεί ύβρη, απλά είναι λάθος. Τό'χουμε πει κι αλλού: Το κάθε μέρος, ο κάθε λαός, έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, τη δική του ιδιαιτερότητα, τα στοιχεία που μας κάνουν να το/τον αγαπήσουμε περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα και με τη δική μας ψυχοσύνθεση και τα δικά μας γούστα. Αν, δηλαδή, δεν μπορεί κάποιος να φάει τα καφτερά της Ταϋλάνδης σημαίνει ότι δεν ξέρει να φάει; (για να σε τσιγκλίσω το λέω αυτό! ;) )
Όχι βέβαια, προς θεού. Συμφωνώ μαζί σου. Μάλλον μου ταιριάζει ο Βουδο-Ινδουϊστικός τρόπος προσέγγισης παρά ο μουσουλμανικός. Φτιάχνει και πιο πράους, ακομπλεξάριστους ανθρωπους ο πρώτος.

Τίποτ' απ' όλ' αυτά που λες δε θέλω ν' αγοράσω. Παντού και πάντα δύο πράγματα ζητάω: Τιμιότητα και ειλικρίνεια. Έτσι έμαθα, έτσι φέρομαι στη δουλειά μου και στους γύρω μου, έτσι θέλω και να μου φέρονται. Ουτοπικό; Ίσως. Εγώ θα το ψάχνω πάντως (και για να το ματα-ξανα-πούμε: Ναι, στη Μαλαισία το βρήκα στο μεγαλύτερο βαθμό απ'όλες τις χώρες της περιοχής που επισκέφτηκα. Πώς να το κάνουμε; Αυτή είναι η δική μου αλήθεια). Α, και ναι, και στην Ιάβα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' το Μπαλί.
Όλοι αυτό θέλουμε. Αλλά είναι λογικό να θέλει ο άλλος να αρπάξει από τον πάμπλουτο δυτικό (εμάς) ότι ψίχουλα μπορεί. Ψίχουλα για εμάς, περιουσίες για αυτούς. Δε με χάλασε ποτέ στα ταξίδια μου εκεί αυτό.

Ένα τελευταίο: Νομίζω ότι κάνεις λάθος για τα 30$, μάλλον 130$ πρέπει να είναι, ίσως και περισσότερα - αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Μην αρχίσουμε τώρα αναλύσεις τύπου σχέσης κόστους ζωής και αμοιβών - έχει και ζέστη. Ξέρεις τι έχει σημασία για μένα; Ότι οι "απέναντι", οι κάτοικοι του Λόμποκ δηλαδή, βλέπουν τους γείτονές τους με ζήλεια, φθόνο, ή ότι άλλο συναίσθημα θες (κρυφό ή φανερό) και είτε θέλουν να πάνε εκεί να δουλέψουν και να "πιάσουν την καλή" ή προσπαθούν να κάνουν τα ίδια - ήδη - στην πατρίδα τους είτε με ανάλογες συμπεριφορές είτε με ανάλογα μεγαλεπήβολα σχέδια (που πολύ αμφιβάλλω αν ποτέ πραγματοποιηθούν).
Καλά ταξίδια να έχουμε Λάζαρε....
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
παιδια αισθανομαι ασχημα που ξεκινησε αυτος ο ασιατικος "διαξιφισμος" εξαιτιας μου. δεν ειχα καμια τετοια προθεση. :haha:
αλλα πραγματικα ειναι καλο να διαβαζεις διαφορετικες αποψεις. γιατι ετσι βλεπεις τα πραγματα απο διαφορετικες οπτικες γωνιες.

μηπως υπαρχει καμια προταση για διαμονη στο ubud?
και σε καποιο παραλιακο μερος εκτος των γνωστων ?

thanks
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μια μικρή παρατήρηση μονάχα - επί "προσωπικού" - και για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις! :)

Έχεις κακομάθει στα Hilton και στα Sheraton μάλλον φίλε μου. Σιγά τα ωά, επέτρεψέ μου.
Και γω, αυτά που ψάχνεις εσύ για διαμονή αυτά ψάχνω και με τα ίδια κριτήρια. Απλά, όταν βρίσκω τα παραπάνω με κάτω από 50 ευρώ (όπως στη Μαλαισία), ε, μέσα στις δυνατότητές μου είναι, γιατί να ψάχνω για κάτι φτηνότερο κατά 10-15 ευρώ? Έτσι κι αλλιώς, σ' αυτές τις τιμές, τα αντίστοιχα, πουθενά αλλού δεν θα τα βρούμε. ;)

Όσο για τα ... "ωά" δεν ξέρω, αλλά - φίλε μου - τα μαξιλάρια του Hilton δεν παίζονται για ύπνο και για μένα που είμαι πολύ δύσκολος σ' αυτόν παίζει κάποιο ρόλο!

(τούτου λεχθέντος, μπορείτε να πάρετε σειρά αγαπητοί συμφορουμίτες για το "κράξιμο" - με π.μ. παρακαλώ μην το χ@$% εντελώς το τόπικ) :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
παιδια αισθανομαι ασχημα που ξεκινησε αυτος ο ασιατικος "διαξιφισμος" εξαιτιας μου. δεν ειχα καμια τετοια προθεση. :haha:
αλλα πραγματικα ειναι καλο να διαβαζεις διαφορετικες αποψεις. γιατι ετσι βλεπεις τα πραγματα απο διαφορετικες οπτικες γωνιες.

μηπως υπαρχει καμια προταση για διαμονη στο ubud?
και σε καποιο παραλιακο μερος εκτος των γνωστων ?

thanks
Αγαπητέ violator, καθόλου άσχημα μη νοιώθεις, οι "διαξιφισμοί" είναι που δίνουν "χρώμα" και "νοστιμιά" στο φόρουμ, είναι το αλατοπίπερό του και (όταν δεν περιέχουν προσωπικές επιθέσεις) βοηθούν στους αναγνώστες να σχηματίσουν μια πιο σφαιρική εικόνα για έναν τόπο με τις διαφορετικές οπτικές γωνίες που αναπτύσσονται.

Στο θέμα μας τώρα:

Για τον καιρό, δες εδώ:

Bali Climate

Για μπάνια:

Τό'χουν πει όλοι, μην περιμένεις πολλά από θάλασσες για μπάνιο. Παραλίες πολλές, αρκετές απ' αυτές εντυπωσιακές, σε ελάχιστες όμως θα έχεις ίσως την ευκαιρία να κολυμπήσεις - τα νερά είναι είτε αβαθή είτε έχουν πολύ κύμα (ιδανικό για σέρφερς) και το κολύμπι απαγορεύεται. Εξαίρεση ίσως αποτελεί η Padang Padang που ανέφερα (κοντά στο Uluwatu), μικρή, γραφική, "προστατευμένη" από κοραλλιογενή ύφαλο που - όμως - συγκεντρώνει και πολύ κόσμο (τουλάχιστον την εποχή που πήγαμε εμείς). Επίσης, πολύ όμορφη αλλά όχι για μπάνιο είναι και η Dreamland στην ίδια περιοχή (στο νότο). Μπορείς να τις εντάξεις και τις 2 στην ημερήσια εκδρομή στο νότο που θα κάνεις και, αν σου αρέσουν, να τις ξαναεπισκεφτείς. Άλλες παραλίες όπως η Gerger, η Sanur και φυσικά η Kuta δεν αξίζουν ιδιαίτερης μνείας - για κολύμπι πάντα. Για εκείνες του βορρά δεν έχω προσωπική άποψη αλλά τα σχόλια φίλων κινούνται στα ίδια επίπεδα με εκείνα για τις παραπάνω.

Για διαμονή:

Ίσως θα έπρεπε να κόψετε καμμιά μέρα από (ας πούμε) Seminyak και να την κολλήσετε στο Ubud. Θα σας βολέψει καλύτερα - νομίζω - για τις μετακινήσεις σας στην ενδοχώρα του νησιού.

Το πού θα μείνετε - εν πολλοίς - εξαρτάται από το τι ζητάτε, καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο σε κάποιον να προτείνει κάτι και αν το κάνει θα βασίζεται στα δικά του κριτήρια. Καταλύματα υπάρχουν για όλα τα βαλάντια, είναι απίθανο να μη βρεις κάτι που να σου ταιριάζει, μη μασάς αν σου πούνε κάποιοι ότι είναι fully booked, θα βρεις κάτι άλλο. Εμείς πήγαμε σε high season περίοδο (όπως λέγανε - καλός λόγος για να ζητήσουν περισσότερα), μας παραμύθιασαν ότι δε θα βρούμε και κλείσαμε από δω. Όχι ότι δεν ήταν καλό, μια χαρά ήταν, καθαρό, σε καλό μέρος σχετικά και δεν μας πήρανε και το κεφάλι. Κάπου 60 ευρώ τη βραδυά με πρωινό, στο Tony's villas, στη Seminyak/Kerobokan, σε walking distance (περίπου 15 λεπτά) απ' το Ku De Ta ή τον κεντρικό δρόμο της Seminyak.

Στο Ubud μείναμε στο Teba House, σε καλό σημείο, καθαρό γενικά, αν εξαιρέσεις αυτό που ανέφερα πιο πάνω, φιλικό & οικογενειακό περιβάλλον, με ωραίο κήπο, τυπική αρχιτεκτονική μπαλινέζικου σπιτιού, με πάμφθηνο laundry στα 50 μέτρα και κάπου 30-35 ευρώ τη βραδυά με πρωινό (πληρωμή μόνο με μετρητά, προκαταβολή με Paypal αν το κλείσεις από πριν).

Αν θες τη γνώμη μου, αν δεν θέλεις να ψάχνεστε με το που θα φτάσετε κουρασμένοι, κλείστε το πρώτο κομμάτι της διαμονής σας (2-3 μέρες) και το υπόλοιπο δείτε το επί τόπου (ειδικά στο Ubud). Λάβετε μόνο υπόψη σας ότι αν δεν κινηθείτε με μηχανάκι ίσως έχετε πρόβλημα στις μετακινήσεις σας (ειδικά στις βραδυνές σας εξόδους) αν είστε σχετικά απομονωμένοι.

Αν θελήσετε να πάρετε γεύση απ' την "κοσμοπολίτικη" Nusa Dua, μια αξιοπρεπής και good-value-for-money επιλογή είναι το Ramada Benoa, κάπου στα 80 ευρώ.

(Οι παραπάνω τιμές - λογικά - πρέπει να είναι τουλάχιστον 10-15% φτηνότερες σε off season περίοδο).

Καλά να περάσετε όπως και νά'χει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom