Γαλλία Μουσείο Αεροδιαστήματος στο Le Bourget

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Υπάρχει και ο δυτικός πλέον μύθος σε ένα απο τα ωραιότερα μουσεία Αεροδιαστήματος, στο Le Bourget 10-15 χιλιόμετρα βόρεια του Παρισιού, εκεί που κάθε δύο χρόνια γίνεται airshow.....Ο μύθος; Concorde....Το συνιστώ ανεπιφύλακτα..

Αλλο ενδιαφέρον μουσείο αεροσκαφών επίσης και στις Βρυξέλες
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Από το Bourget έχω τις καλύτερες των αναμνήσεων... εκεί πρωτοείδα να πετάει το 380, εκεί μπήκα σε Concord κι εκεί είδα ζωντανά να πετάει ένα Super Constellation...
Στο Bourget εξάλλου πρωτοπαρουσιάστηκε ο μύθος του Τu-144 το 1973 και στο Bourget δυστυχώς έπεσε...

Το σκίσαμε το θέμα αλλά αν κάποιος έχει την ευκαιρία να δει ζωντανά ένα Τu-144 όλα επιτρέπονται...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Κάποτε είχα βρει πως στο Sinsheim έχει μουσείο με Concord και Tu-144 δίπλα-δίπλα! Δεν ξέρω αν τα έχουν ακόμα, αλλά πιστεύω πως θα είναι εντυπωσιακό...
Wikipedia - Sinsheim Auto & Technik Museum
Εντυπωσιακό το μουσείο και απ' ότι φαίνεται στην ιστοσελίδα του υπάρχουν ακόμα τα δύο υπερηχητικά επιβατικά αεροσκάφη...Δείχνει σε βιντεάκι και την μεταφορά τους στο μουσείο
θα έπρεπε να κάνουμε ένα τόπικ για τα Τεχνολογικά - Αεροδιαστημικά μουσεία ανα τον κόσμο .....μας έφαγε το σόσιαλ είπαμε ....τεσπα.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τα σπασα σε δύο θέματα...
Αλλά αν είναι να μπούνε και άλλα μουσεία πείτε μου να τα ενώσω πάλι και να αλλάξει ο τίτλος...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα εγώ αναφερόμουν στο Ρώσικο όταν σχολίασα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.776
Νομίζω θα ήταν καλύτερο να γίνει ένα τόπικ με τα Αεροδιαστημικά - Τεχνολογικά μουσεία του κόσμου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.484
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom