Ιταλία Μονοήμερη στο Κόμο

Dimitris73

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά. Θα ήθελα την βοήθειά σας στο ακόλουθο θέμα.

Την ερχόμενη Κυριακή θα πάμε με τρένο από το Μιλάνο με την γυναίκα μου στο Κόμο. Το πλάνο είναι να φύγουμε από Μιλάνο το πρωί γύρω στις 9πμ και να γυρίσουμε πίσω γύρω στις 19:00μμ.

Η ερώτησή μου είναι αν αξίζει να επισκευτούμε το Bellagio και την Varenna για μίση περίπου μέρα που θα είμαστε στο Κόμο. Πόσο συχνά έχει καραβακι από Κόμο για Bellagio και Varenna πόσο διαρκεί η διαδρομή και ποια ακριβώς είναι (πάει πρώτα Varenna ή Bellagio);

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μέρος για φαγητό στα 3 αυτά μέρη.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας εκ των προτέρων,
Δημήτρης
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά. Θα ήθελα την βοήθειά σας στο ακόλουθο θέμα.

Την ερχόμενη Κυριακή θα πάμε με τρένο από το Μιλάνο με την γυναίκα μου στο Κόμο. Το πλάνο είναι να φύγουμε από Μιλάνο το πρωί γύρω στις 9πμ και να γυρίσουμε πίσω γύρω στις 19:00μμ.

Η ερώτησή μου είναι αν αξίζει να επισκευτούμε το Bellagio και την Varenna για μίση περίπου μέρα που θα είμαστε στο Κόμο. Πόσο συχνά έχει καραβακι από Κόμο για Bellagio και Varenna πόσο διαρκεί η διαδρομή και ποια ακριβώς είναι (πάει πρώτα Varenna ή Bellagio);

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μέρος για φαγητό στα 3 αυτά μέρη.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας εκ των προτέρων,
Δημήτρης

καλως όρισες Δημήτρη στην παρέα

Como ! τι να πρωτοκανεις μεσα σε μερικές ωρες

Το καραβάκι που ξεκιναει απο Como σταματαει πρώτα στο Βellagio και μετα στην Varenna.

Για ωρες δες εδώ

GESTIONE GOVERNATIVA NAVIGAZIONE LAGHI - LAKE COMO - Timetables

και εδω
ITALIA - Transportation in Italy - Ferry Services


διαβασε και εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/19503-italian-job.html

να παρεις και ιδεες τι να κανεις σε bellagio και Varenna

και να φας στο Vecchia Varenna
εδω να δεις ωρες και μερες λειτουργίας
RISTORANTE VECCHIA VARENNA

καλά να περάσεις
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
το κουμπάκι το κουμπάκι !!! που λέει και μια ψυχή :haha::haha::haha::haha:

δεσμευεσαι πάντως όταν επιστρέψεις να μπείς να γράψεις εντυπώσεις ;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ναι Χρηστο, βαζε μονο τα δικα σου λινκς!!!
τα δικα μας τα χαντακωνεις....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
ναι Χρηστο, βαζε μονο τα δικα σου λινκς!!!
τα δικα μας τα χαντακωνεις....
εσυ εχεις πάρει βραβείο λατρεμένη Ευαγγελία !! τι να σου κανει ενα παλιοlink

και
πρόσεξε σε 3ωρες και 6λεπτα που φευγεις μην ζαλιστείς απο το βαπόρι
οχι τιποτα άλλο δεν εισαι και μαθημενη :bleh::bleh:
αντε και στα δικά σας οι λέφτερες και οι λέφτεροι
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
να μην παραλειψεις να ανεβεις στο γραφικο Brunate με το funicolare!!
(Χρηστακι, το τσιμπισες το ευχαριστω σου)
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
καλησπερα παιδεσ για να μην ανοιγω τσαμπα θεμα !!!
7 /2 θα παω κα εγω 4 μερεσ και εκλεισα και αμαξι και ξενοδοχειο (μιλανο ολα αυτα ) αλλα τελικα οσο πιο πολυ διαβαζω τοσο ζοριζομαι, να φυγω κατευθειαν απο το αεροδρομιο για τισ δυο μερεσ για κομο (πρεπει να ακυρωσω το δωματιο για 4 μερεσ και να το κανω 2 ) και μετα αλλεσ 2 μιλανο η να παραμεινω μιλανω και να κανω 2 μερεσ εκδρομουλα ετσι κι αλλιωσ ειναι 50 λεπτα /? πειτε γνωμεσ !!!
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Καλά, 50 λεπτά δεν είναι με τίποτα.


Μπορεί αυτό περίπου να βγάζει το Google maps μέχρι το Como, αλλά αν πας μέχρι το Menaggio (που θα πας), τότε ο χρόνος γίνεται 90 λεπτά. Αν πέσεις και σε λίγη κίνηση στην εθνική (που θα πέσεις) τότε η διαδρομή μεγαλώνει περισσότερο.

Η γνώμη μου είναι να διανυκτερεύσεις τουλάχιστον ένα βράδυ στη λίμνη, να μη σε φάνε οι δρόμοι, γιατί μην ξεχνάς πως και η ίδια η λίμνη έχει αρκετή οδήγηση, η οποία είναι απολαυστική μεν, κουραστική δε.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
να σου πω και αυτο το σκεφτηκα να μεινω εκει μια μερα (ενδιαμεση και ασ πληρωσω 1 μερα διπλο μοτελ αξιζει απο το να το πληρωσω σε βενζινα !!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ετσι να κάνεις!!σιγουρα θα πρεπει να εχεις διαμονή στη λίμνη..αλλίως θα σε φάνε οι δρόμοι...και οι δρόμοι γυρω απο την λίμνη ειναι γεματοι στροφές και στενοί....θέλει μεγάλη προσοχή και χαμηλή ταχυτητα..πράγμα που αυξάνει τον χρόνο του ταξιδιού...
οπωσδήποτε να μοιρασεις τις διανυκτερευσεις σου!!! γιατι και ο φεβρουάριος δεν ξερεις τι σου επιφυλάσσει σε σχέση με τον καιρό....
 

marianino

Member
Μηνύματα
277
Likes
85
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
καλησπερα παιδεσ για να μην ανοιγω τσαμπα θεμα !!!
7 /2 θα παω κα εγω 4 μερεσ και εκλεισα και αμαξι και ξενοδοχειο (μιλανο ολα αυτα ) αλλα τελικα οσο πιο πολυ διαβαζω τοσο ζοριζομαι, να φυγω κατευθειαν απο το αεροδρομιο για τισ δυο μερεσ για κομο (πρεπει να ακυρωσω το δωματιο για 4 μερεσ και να το κανω 2 ) και μετα αλλεσ 2 μιλανο η να παραμεινω μιλανω και να κανω 2 μερεσ εκδρομουλα ετσι κι αλλιωσ ειναι 50 λεπτα /? πειτε γνωμεσ !!!
καλημέρα και απο εμένα :clap: , επειδή σχεδιάζψ να κάνω και εγώ δυο διανυκτερεύσεις στο Μιλάνο αρχές Ιουνίου και θα έχω αυτοκίνητο, μπορείς να μου πείς σε ποιο ξενοδοχείο έκλεισες και αν έχει πάρκινγκ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.453
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom