Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

psilos3

Member
Μηνύματα
6.449
Likes
49.992
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Κορωνησία έχεις πάει; Δεν το θυμάμαι να το έχεις αναφέρει.
Τύποις δε θεωρείται νησί, είναι ειδική κατηγορία για την ακρίβεια μαζί με το Αιτωλικό και τη Μονεμβασιά. Το έχω όμως κατά νου. 😎

Ωχ όχι μη του το/μας το κάνεις αυτό :haha:
:haha::haha:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.449
Likes
7.937
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τύποις δε θεωρείται νησί
Γιατί; Αφού ο δρόμος είναι φτιαγμένος με τεχνητή στήριξη. Όπως ας πούμε ο δρόμος για την Λευκάδα. Άσε που είναι και πολύ μακρύτερη η διαδρομή από τη στεριά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.449
Likes
49.992
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Γιατί; Αφού ο δρόμος είναι φτιαγμένος με τεχνητή στήριξη. Όπως ας πούμε ο δρόμος για την Λευκάδα. Άσε που είναι και πολύ μακρύτερη η διαδρομή από τη στεριά.
Ε τι να σου πω τώρα, ανάθεμα κι αν ξέρω με ποια κριτήρια τα ορίζουν αυτά. Μόνο η Λευκάδα; Γιατί όχι και η Εύβοια με το ίδιο σκεπτικό; Συμφωνώ μαζί σου πάντως.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.467
Likes
3.809
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Διαφορά Ευβοίας/Λευκάδας
Εύβοια: Νησί που το χωρίζει ενας πολύ πολύ στενος πορθμος από την ξηρά (τη Στερεά Ελλάδα δηλαδή), πάνω στον οποίο χτίστηκε γέφυρα
Λευκάδα: Χερσόνησος τυπικά της δυτικής Στερεάς η οποία συνδέονταν με πολύ πολύ στενό ισθμο με την Αιτωλοακαρνανια, τον οποίο διενοιξαν (διώρυγα) οι αρχαίοι Κορινθιοι για ευκολότερη ναυσιπλοΐα προς τις αποικίες τους (με άλλα λόγια κάτι αντίστοιχο με την Πελοπόννησο σε μικρογραφία βέβαια), και ο οποίος ομοίως γεφυρώθηκε στα νεότερα χρόνια
Με άλλα λόγια με πολύ αυστηρά γεωγραφικά κριτήρια, η Εύβοια είναι νησι, η Λευκάδα πάλι μέχρι το 600 περίπου π.Χ δεν ήταν νησι.
Επίσης με πολύ αυστηρά κριτήρια και η Πελοπόννησος μετά την διανοιξη της διώρυγα της Κορίνθου θεωρείται νησι (μεγαλονησος)😄😁☺
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.449
Likes
49.992
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Σπετσοπουλα ομως εχεις παει;; Δεν εχεις παει;
Απαγορεύεται, είναι ιδιωτικό!
Δε θα το 'θελα είναι η αλήθεια, αλλά ποτέ δε ξέρεις μ' αυτά που γίνονται τελευταία...

Επίσης με πολύ αυστηρά κριτήρια και η Πελοπόννησος μετά την διανοιξη της διώρυγα της Κορίνθου θεωρείται νησι (μεγαλονησος)😄😁☺
Καλά, έτσι όπως το πάμε αν το διευρύνουμε λίγο περισσότερο και η Αφρική μπορεί να θεωρηθεί νησί. 😄
 

taniakar

Member
Μηνύματα
289
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Έκατσα μέτρησα και εγώ.. 54! Έχω μέλλον...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.551
Μηνύματα
900.721
Μέλη
39.283
Νεότερο μέλος
pit7

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom