Γενικά Μια απορία......

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
.......έτσι για να με διαφωτίσει κανείς αν ξέρει........
Κάναμε το ταξίδι Βουδαπέστη - Βιέννη (και αντίστροφα) με τραίνο. Ούτε στο "πήγαινε" ούτε στο "έλα" δεν μας έγινε έλεγχος αποσκευών ή διαβατηρίων-ταυτοτήτων.
Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? Δηλαδή με αεροπλάνο υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρει κάποιος ένα σωρό (οπότε και τον σκυλοελέγχουμε μέχρι το εσώρουχο), ενώ με το τραίνο, μηδενίζεται η πιθανότητα αυτή? Χώρες αλλάξαμε, δεν κάναμε ταξίδι Αθήνα-Λινοβρόχι....:xmas_mrgreen:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Από τη στιγμή που οι χώρες ανήκουν στη ζώνη Σέγκεν δεν πραγματοποιείται έλεγχος διαβατηρίων ή εμπορευμάτων που μεταφέρονται.
Στο αεροδρόμιο ο έλεγχος διαβατηρίων γίνεται μόνο από την εταιρεία, για ταυτοποίηση, ενώ ο έλεγχος χειραποσκευών από την εταιρεία ασφαλείας γίνεται για την ασφάλεια της πτήσης.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Ναι ΟΚ αυτό λέω κι εγώ. Δηλαδή "απαγορεύεται" να τινάξω στον αέρα ένα αεροπλάνο με εκρηκτικά που θα κουβαλάω, διότι θα μου τα πιάσουν στον έλεγχο, επιτρέπεται όμως να "περιποιηθώ" ένα τραίνο, αφού κανείς δε με ελέγχει.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με τον έλεγχο ή μη στα σύνορα μεταξύ των χωρών, αλλά με το αν θέλεις και μπορείς ή όχι, να ανατινάξεις ο,τιδήποτε σκεφτείς και δεν υπόκειται σε σχετικούς ελέγχους.

Από τρένο μέχρι περίπτερο, σε όποιο σημείο του πλανήτη.

Για το αρχικό σου ερώτημα, σου απάντησε η nera_gr. Στη ζώνη Σένγκεν έχουν καταργηθεί οι έλεγχοι για τους πολίτες των χωρών που έχουν υπογράψει τη σχετική συμφωνία. Κυκλοφορούν σα να μην αλλάζουν χώρα.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Τι σχέση έχουν οι βουλήσεις οι δικές μου ρε παιδιά? αυτό εξετάζουμε?:xmas_smile:. Και αν το θέλετε κι έτσι, δεν έχει λοιπόν σημασία το αν "θέλω" αλλά το αν "μπορώ"
Συμπέρασμα λοιπόν: στο αεροπλάνο μειώνονται οι πιθανότητες, στα τραίνα καμία μέριμνα δεν υπάρχει. Στα συγκεκριμένα δηλ. τραίνα που ξέρω, γιατί ταξίδεψα. Μη γενικεύω.
Συνθήκη Σένγκεν για τα αεροπλάνα, συνθήκη Σένγκεν και για τα τρένα αννυ. Ναι?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γιαυτο και μεις λοιπον περασαμε απο Αυστρια-Σλοβακια αερα πατερα με το πουλμαν ...χωρις ελεγχους ..χωρις τιποτα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τι σχέση έχουν οι βουλήσεις οι δικές μου ρε παιδιά? αυτό εξετάζουμε?:xmas_smile:. Και αν το θέλετε κι έτσι, δεν έχει λοιπόν σημασία το αν "θέλω" αλλά το αν "μπορώ"
Συμπέρασμα λοιπόν: στο αεροπλάνο μειώνονται οι πιθανότητες, στα τραίνα καμία μέριμνα δεν υπάρχει. Στα συγκεκριμένα δηλ. τραίνα που ξέρω, γιατί ταξίδεψα. Μη γενικεύω.
Συνθήκη Σένγκεν για τα αεροπλάνα, συνθήκη Σένγκεν και για τα τρένα αννυ. Ναι?
Η συνθήκη Σένγκεν δεν αφορά τους ελέγχους στα αεροπλάνα και τα αεροδρόμια, αλλά την ελεύθερη μεταφορά πολιτών και εμπορευμάτων μεταξύ των χωρών που έχουν υπογράψει τη συνθήκη. Οι έλεγχοι στα αεροδρόμια γίνονται για άλλους λόγους.

Αν πχ μπεις από την Αυστρία στη Γερμανία δε θεωρείται ότι αλλάζεις χώρα. Αν όμως είχες μπει αρχικά στην Αυστρία από χώρα εκτός Σένγκεν, εκεί θα σε είχαν ελέγξει. Και αν τα εκρηκτικά τα είχες φέρει μαζί σου, θα τα είχαν βρει και εσένα θα σε είχαν μπουζουριάσει. Αν τα εκρηκτικά τα είχες προμηθευτεί πλέον από την Αυστρία (όπου θα βρισκόσουν νόμιμα) εκεί έχει να κάνει το αν θέλεις και φυσικά αν μπορείς να προχωρήσεις σε κάποια τρομοκρατική ενέργεια.

Στα τρένα, τα λεωφορεία, τα οποιαδήποτε ιδιωτικά αυτοκίνητα, τα ποδήλατα, τα πατίνια και ο,τιδήποτε άλλο κινείται, πολύ απλά δεν γίνονται έλεγχοι.
Και στο μετρό μπαίνεις και δε γίνεται έλεγχος. Και με τα ΚΤΕΛ ταξιδεύεις και δε γίνεται έλεγχος.

Προσπάθησε να ξεχωρίσεις στο μυαλό σου α) την έννοια κινούμαι σε μια ομάδα χωρών που ουσιαστικά αποτελούν μια (άρα δεν υπάρχουν συνοριακοί έλεγχοι) και β) την έννοια μπαίνω σε κάποια από αυτές τις χώρες από σημείο που δεν ανήκει σε αυτή την ομάδα (άρα υπάρχουν συνοριακοί έλεγχοι).
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Εντάξει άννυ μου, χαζή δεν είμαι και ούτε χρειάζεται προσπάθεια να διαχωρίσω τίποτα στο μυαλό μου. Τα γνωρίζω απόλυτα αυτά που γράφεις. ΑΠΛΑ διερωτήθηκα (διότι πρώτη φορά έτυχε να ταξιδέψω με τρένο και να αλλάξω χώρα), ΓΙΑΤΙ δεν υπάρχει έστω και υποτυπώδης έλεγχος. Πώς σε τέτοιες εποχές, υπάρχει τόσο χαλαρή αντιμετώπιση σε διασυνοριακές μεταβάσεις μέσω τραίνου.
Μια απλή απορία, μάλλον καλύτερα προβληματισμός....όχι "γιατί" συμβαίνει αλλά "πώς και" συμβαίνει
Αυτά. Ευχαριστώ
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πώς σε τέτοιες εποχές, υπάρχει τόσο χαλαρή αντιμετώπιση σε διασυνοριακές μεταβάσεις μέσω τραίνου.
Όπως σου εξήγησε η Αννυ, δεν υπάρχουν σύνορα. Ουσιαστικά δεν πέρασες σύνορα. Είναι ακριβώς σαν το Αθήνα-Λινοβρόχι.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εντάξει άννυ μου, χαζή δεν είμαι και ούτε χρειάζεται προσπάθεια να διαχωρίσω τίποτα στο μυαλό μου. Τα γνωρίζω απόλυτα αυτά που γράφεις. ΑΠΛΑ διερωτήθηκα (διότι πρώτη φορά έτυχε να ταξιδέψω με τρένο και να αλλάξω χώρα), ΓΙΑΤΙ δεν υπάρχει έστω και υποτυπώδης έλεγχος. Πώς σε τέτοιες εποχές, υπάρχει τόσο χαλαρή αντιμετώπιση σε διασυνοριακές μεταβάσεις μέσω τραίνου.
Μια απλή απορία, μάλλον καλύτερα προβληματισμός....όχι "γιατί" συμβαίνει αλλά "πώς και" συμβαίνει
Αυτά. Ευχαριστώ
Δεν έχω σκοπό να προσπαθήσω να σου εξηγήσω περαιτέρω. Ίσως εγώ να μην τα εξηγώ καλά και κάποιος άλλος να μπορεί να στα πει καλύτερα.

Δεν σε είπα χαζή, απλά μπερδεμένη. Αλλά, απ'ό,τι φαίνεται, τελικά χρειάζεται προσπάθεια για να κάνεις το διαχωρισμό, γιατί αυτό που συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις είναι ότι δεν υπάρχουν διασυνοριακές μεταβάσεις όπως λες, γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχουν σύνορα. Θεωρείται ότι είναι μια χώρα. Και το συγκεκριμένο δρομολόγιο του τρένου λειτουργεί ως μια απλή συγκοινωνία. Σα να πηγαίνεις από τον Πειραιά στην Κηφισιά.
 
Last edited by a moderator:

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Εγω οταν περασα απο Αυστρία σε Ουγγαρία οδικώς το καταλαβα επειδη τελειωσε ο χαρτης στο GPS.... ;)
Κατι σαν τα δικα μας διοδια απο την πλευρά που δεν πληρωνεις ηταν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.757
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom