Ισπανία Με ποια ταυτότητα μπορείς να βγείς εκτός συνόρων;

zgiorgos10

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σε 2 βδομάδες φεύγω για Βαρκελώνη. Χρειάζομαι την καινούρια ταυτότητα για να πετάξω? Έχω την παλιά ακόμα. Αν πάω να την αλλάξω και η καινούρια δεν έχει βγει μέχρι να φύγω μπορώ να πετάξω με το χαρτί που θα μου έχουν δώσει από το αστυνομικό τμήμα? ευχαριστώ
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Καλώς ήρθες.

Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τηλεφωνήσεις αύριο πρωί-πρωί στο τμήμα διαβατηρίων της πόλης σου και να ρωτήσεις.
Καλό είναι να είσαι απόλυτα σίγουρος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.789
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλώς ήρθες.

Νομίζω ότι αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τηλεφωνήσεις αύριο πρωί-πρωί στο τμήμα διαβατηρίων της πόλης σου και να ρωτήσεις.
Καλό είναι να είσαι απόλυτα σίγουρος.
ΟΧΙ.

Η Βαρκελώνη είναι εντός Σέγκεν. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν περνάς από κανενός είδους έλεγχο διαβατηρίων ή οποιαδήποτε διατύπωση δημόσιας αρχής για να φτάσεις εκεί. Είτε πηγαίνεις στην Ισπανία, είτε στην Κρήτη, το ίδιο κάνει. Το μόνο που χρειάζεται είναι να σε δέχεται η αεροπορική εταιρία. Επομένως, μιλάς με την τελευταία.
Υπάρχει βέβαια το ρίσκο αν σου συμβεί κάτι εκεί να πρέπει να αποδείξεις ποιός είσαι (και η παλιά ταυτότητα παρουσιάζει μια αντικειμενική δυσκολία λόγω Ελληνικών χαρακτήρων μόνο).
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.003
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Nομιζω οτι οι καινουριες ταυτοτητες βγαινουν σε μια μερα πια αν θελεις. Ρωτα και στην αστυνομια.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Χρειαζεσαι οπωσδηποτε διαβατηριο ή ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες
 

zgiorgos10

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δηλαδή αν πάω να την αλλάξω δεν θα μου δώσουν χαρτί μέχρι να βγει η καινούρια? με αυτό το χαρτί είμαι καλυμμένος;
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Bγαινει πολυ γρηγορα, αν οχι μεσα σε μια μερα σε δυο σιγουρα. Φιλος την αλλαξε αυθημερον
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.789
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή αν πάω να την αλλάξω δεν θα μου δώσουν χαρτί μέχρι να βγει η καινούρια? με αυτό το χαρτί είμαι καλυμμένος;
Τα ανέπτυξα παραπάνω. Δε χρειάζεσαι ταξιδιωτικό έγγραφο για να ταξιδέψεις στην Ισπανία - οτιδήποτε δέχεται η αεροπορική σου αρκεί.

Από κει και πέρα, αυτό το χαρτί - όπου το δίνουν ακόμα - δεν είναι τίποτα. Σα να μην υπάρχει για οποιονδήποτε πέραν της ΕΛΑΣ.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Σε 2 βδομάδες φεύγω για Βαρκελώνη. Χρειάζομαι την καινούρια ταυτότητα για να πετάξω? Έχω την παλιά ακόμα. Αν πάω να την αλλάξω και η καινούρια δεν έχει βγει μέχρι να φύγω μπορώ να πετάξω με το χαρτί που θα μου έχουν δώσει από το αστυνομικό τμήμα? ευχαριστώ
Αν πας, σε οποιοδήποτε Αστυνομικό Τμήμα, με την παλίά σου ταυτότητα και τις φωτογραφίες, σε λιγότερο απο μία ώρα θα φύγεις με την καινούργια σου ταυτότητα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.120
Likes
1.710
Taver, δεν είναι μόνο θέμα αεροπορικής, είναι θέμα κανονισμών. Οι αεροπορικές πειθαρχούν στους κανονισμούς, και να σου κάνει τον "καλό" η αεροπορική (το οποίο αμφιβάλλω γιατί θα είναι ένδειξη αντιεπαγγελματισμού) θα έχεις ενδεχομένως πρόβλημα με τις αρχές του αεροδρομίου ή τις αστυνομικές αρχές.

Και αναρωτιέμαι επιπλέον αν τύχεις σε τυχαίο έλεγχο διαβατηρίων/ταυτοτήτων κατά την άφιξη στο ξένο αεροδρόμιο, πώς θα σε αντιμετωπίσουν οι αρχές έχοντας παλιά ταυτότητα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες και χωρίς μια ένδειξη ότι το δελτίο που κρατάς αποτελεί -ελληνική-ταυτότητα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.236
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom