Μαλαισία Ταϊλάνδη Μαλαισία vs Ταϊλάνδη

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.979
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...απλα προς πι πι ξέρω ότι γίνεται χαμός και έχουν καταστραφεί οι παραλίες κ όλα απ τον υπερτουρισμο...
Μόνο η Maya bay είναι κλειστή μέχρι το 2021 νομίζω. Μεταξύ κο Λίπε και Πιπι υπάρχουν πάρα πολλά άλλα νησάκια όπως λεει και ο tripdreamer1975 που πας με ταχύπλοο από το κο Λίπε. Εδώ είναι ένας χάρτης με το δρομολόγιο και τα νησιά που μπορείς να πας:
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
206
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μόνο η Maya bay είναι κλειστή μέχρι το 2021 νομίζω. Μεταξύ κο Λίπε και Πιπι υπάρχουν πάρα πολλά άλλα νησάκια όπως λεει και ο tripdreamer1975 που πας με ταχύπλοο από το κο Λίπε. Εδώ είναι ένας χάρτης με το δρομολόγιο και τα νησιά που μπορείς να πας:
Τέλεια σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
332
Likes
2.309
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μακάρι να'ναι έτσι και να σταματήσουν κάπου! Το νησάκι είναι πολύ μικρό.
Για την περίοδο των Χριστουγέννων φροντίστε να κλείσετε δωμάτιο από πολύ νωρίς.
Το Λανγκάουι καλό ήταν, καταπράσινο με μαιμουδάκια παντού, αλλά οι παραλίες δεν ήταν πολύ καλές.
Υπάρχει ιστορία και για αυτό εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Λανγκάουι-όπως-λέμε-οι-παραλίες-της-συμφοράς.16401/page-2
και αν βαριέσαι να διαβάσεις δες απλά το βίντεο
Ωχ!! πόσες μέρες από τις 9 που μπορεί να διαθέσει κανείς αξίζει να τις διαθέσει στο Λανγκάουι;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.136
Langkawi και που αλλού θα είναι οι υπόλοιπες μέρες? Από Κουάλα Λουμπούρ το Langkawi για εμάς ήταν μια βραδιά ως ενδιάμεσος προορισμός για το Κοh Lipe.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
332
Likes
2.309
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Langkawi και που αλλού θα είναι οι υπόλοιπες μέρες? Από Κουάλα Λουμπούρ το Langkawi για εμάς ήταν μια βραδιά ως ενδιάμεσος προορισμός για το Κοh Lipe.
Δεν ξέρω, το ψάχνω. KL λέω να πάω και από εκεί θα ήθελα να πάω σε ωραίες παραλίες (απ' όσα λίγα διάβασα στο φόρουμ, το Λανγκάουι δεν τις έχει) . Σκεφτόμουν να πήγαινα Ταιλάνδη από εκεί, και μετά να γύριζα από Κραμπί στην KL, αλλά αν υπάρχει καμία άλλη πρόταση πιο βολική στις διαδρομές που να περιλαμβάνει ωραίες παραλίες θα το προτιμούσα γιατί αν γυρίσω πίσω από Κραμπί θα κάνω κύκλο και θα χάσω χρόνο (ο οποίος δεν είναι και πάρα πολύς).
Μήπως η Μαλαισία έχει άλλα καλύτερα μέρη για παραλίες που να μπορώ να πάω απευθείας από KL;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.136
από Κουάλα Λουμπούρ ψάχνοντας παραλίες και snokerling , κατέληξα στο Koh Lipe. Από εκεί έκανα μονοήμερες και σε μικρότερα νησάκια-ζουγκλονησίδες για snokerling, πραγματικός παράδεισος.
Πήγα και ήρθα με πτήση μέσω του Λανγκάβι που όντως δεν είχε αξιόλογες παραλίες , είχε όμως φαγητό και αγορές.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
332
Likes
2.309
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
από Κουάλα Λουμπούρ ψάχνοντας παραλίες και snokerling , κατέληξα στο Koh Lipe. Από εκεί έκανα μονοήμερες και σε μικρότερα νησάκια-ζουγκλονησίδες για snokerling, πραγματικός παράδεισος.
Πήγα και ήρθα με πτήση μέσω του Λανγκάβι που όντως δεν είχε αξιόλογες παραλίες , είχε όμως φαγητό και αγορές.
Ναι αν είναι να πάω στην Ταιλάνδη για να τις βρω δεν νομίζω τελικά να το εφαρμόσω αυτό το πλάνο. Δηλαδή η Μαλαισία είναι και πολύ κάτω στη λίστα μου έτσι κι αλλιώς. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.840
Likes
18.956
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο προορισμών, Ταυλανδη σαφώς ανώτερη στα πάντα αρκεί να αποφύγεις τα υπέρ τουριστικά μέρη.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
206
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο προορισμών, Ταυλανδη σαφώς ανώτερη στα πάντα αρκεί να αποφύγεις τα υπέρ τουριστικά μέρη.
Καλημερα σας!
Μας πρόσθεσαν 2 νύχτες ακόμα από την scoot κ πάμε μια μέρα νωρίτερα κ φεύγουμε μια μέρα αργότερα ! Πείτε μου καμία ιδέα για ενδιάμεσο νησάκι. Λέμε να μείνουμε 7 μέρες πουκετ κ 9 κραμπι κ να μετακινηθούμε μεταξύ των δυο με καραβάκι. Κάποιο άλλο νησάκι που αν αξίζει εκεί για δυο νύχτες ;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.136
Καλημερα σας!
Μας πρόσθεσαν 2 νύχτες ακόμα από την scoot κ πάμε μια μέρα νωρίτερα κ φεύγουμε μια μέρα αργότερα ! Πείτε μου καμία ιδέα για ενδιάμεσο νησάκι. Λέμε να μείνουμε 7 μέρες πουκετ κ 9 κραμπι κ να μετακινηθούμε μεταξύ των δυο με καραβάκι. Κάποιο άλλο νησάκι που αν αξίζει εκεί για δυο νύχτες ;
Τι εννοείς σας πρόσθεσαν 2 μέρες? Ακύρωσαν την πτήση επιστροφής και σάς έβαλαν μετά από 2 μέρες?
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
332
Likes
2.309
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλημερα σας!
Μας πρόσθεσαν 2 νύχτες ακόμα από την scoot κ πάμε μια μέρα νωρίτερα κ φεύγουμε μια μέρα αργότερα ! Πείτε μου καμία ιδέα για ενδιάμεσο νησάκι. Λέμε να μείνουμε 7 μέρες πουκετ κ 9 κραμπι κ να μετακινηθούμε μεταξύ των δυο με καραβάκι. Κάποιο άλλο νησάκι που αν αξίζει εκεί για δυο νύχτες ;
Που φτάνετε και από που φεύγετε;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.095
Likes
1.711
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Έκαναν αλλαγές στις μέρες και τις ώρες των πτήσεων.
Είχα εισιτήριο τον Ιανουάριο για Σάββατο πρωί ATH-SIN και το έκαναν Παρασκευή απόγευμα και την επιστροφή SIN-ATH από Σάββατο ξημερώματα σε Παρασκευή ...
Μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα (είχα αεροπορικό SGN-SIN Παρασκευή απόγευμα) αλλά με συμφέρει να πληρώσω για την αλλαγή του αεροπορικού από το να μη δεχτώ την αλλαγή της SCOOT.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.263
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom