Ισπανία Μαδρίτη (+Τολέδο) για 6 μέρες

dimitris1972

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Με μεγάλη χαρά ανακαλύπτω το forum και μπαίνω αμέσως στο θέμα που με απασχολεί. Στα τέλη του Ιουνίου ταξιδεύουμε για 6 μέρες στην Μαδρίτη και έχουμε αρχίσει να καταστρώνουμε πρόγραμμα. Έχουμε κανονίσει μία μονοήμερη εκδρομή στο Τολέδο (άρα και για αυτό θέλω πληροφορίες), θα ήθελα όμως κυρίως τη γνώμη σας για το τι δεν πρέπει να χάσουμε στη Μαδρίτη (αναφέρομαι σε αξιοθέατα, βολτα, δραστηριότητες, φαγητό και ό,τι άλλο εσείς θεωρείτε άξιο αναφοράς, όπως και το αν πρέπει να κάνουμε και άλλη μία μονοήμερη σε κάποιον άλλο προορισμό).
Ξενοδοχείο έχουμε κλείσει στο κέντρο της πόλης, κοντά στην πλατεία Sol.
Ευχαριστώ όσους διαθέσουν χρόνο να διαβάσουν το post αυτό!
:clap::clap:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.977
Βαλε το βελακι πανω στην λεξη Μαδρίτη
Θα εμφανιστουν αρκετα θεματα απο την πολη.Διαβασε τα και οτι θελεις
μετα εδω ειμαστε.
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
πολυ καλο ταξιδι στην αγαπημενη Μαδριτη!μην παραλειψεις κανενα μουσειο, χωσου στα υπεροχα στενα με τα πανεμορφα ζωγραφιστα πλακακια και δοκιμασε την πολυ καλη κουζινα τους,επισης μην χασεις φλαμεγκο και αν εισαι ποδοσφαιροφιλος το μπερναμπεου τρομερο!δοκιμασε και τις παχιες σοκολατες τους(ροφημα)!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Με μεγάλη χαρά ανακαλύπτω το forum και μπαίνω αμέσως στο θέμα που με απασχολεί. Στα τέλη του Ιουνίου ταξιδεύουμε για 6 μέρες στην Μαδρίτη και έχουμε αρχίσει να καταστρώνουμε πρόγραμμα. Έχουμε κανονίσει μία μονοήμερη εκδρομή στο Τολέδο (άρα και για αυτό θέλω πληροφορίες), θα ήθελα όμως κυρίως τη γνώμη σας για το τι δεν πρέπει να χάσουμε στη Μαδρίτη (αναφέρομαι σε αξιοθέατα, βολτα, δραστηριότητες, φαγητό και ό,τι άλλο εσείς θεωρείτε άξιο αναφοράς, όπως και το αν πρέπει να κάνουμε και άλλη μία μονοήμερη σε κάποιον άλλο προορισμό).
Ξενοδοχείο έχουμε κλείσει στο κέντρο της πόλης, κοντά στην πλατεία Sol.
Ευχαριστώ όσους διαθέσουν χρόνο να διαβάσουν το post αυτό!
:clap::clap:

Λοιπόν:
Αφού θα πάτε ημερήσια, θα φάτε όλη τη μέρα σας μέσα στο κάστρο. Δεν χρειάζεστε πληροφορίες: αυτοσχεδιάστε.

Άλλη σούπερ-ντούπερ ημερήσια είναι η Σεβίλλη. Θα μπορούσατε να περάσετε όλες σας τις μέρες εκεί, αλλά αφού έχετε μόνο μία, δεν πειράζει!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Flamego στη Μαδρίτη=Casa Patas. Κλείστε τραπέζι μια μέρα πριν, η τη μέρα που θα πάτε.
Τζαζάρες στο Central.
Ιστορικό restaurant το Botin: το πιο παλιό εστιατόριο του κόσμου, από το 1725 με φανατικούς πολλές ιστορικές προσωπικότητες. Όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο τσιμπιμένο...
Από φαγητό, δοκίμασε rabo del torro, κοκκινιστό από ουρά ταύρου.
Μουσεία: Prado (είναι το πιο γνωστό με κλασικούς πίνακες κα φοβερή συλλογή σε El Greco) και το αγαπημένο μου το Reina Sofia με πίνακες και γλυπτά του 20ου αιώνα, τίγκα στο Miro στο Dali και στον Picaso με πιό γνωστό έργο την Guernica. Παίζει και το Palacio Real (Βασιλικά ανάτορα) με αξιόλογα εκθέματα -θυμάμαι κάτι stradivarous βιολάκια, και το Thyssen Bornemisza που δεν έχω πάει.
Άλλες ημερήσιες (εκτός του Toledo που θα σου έλεγα να κάνεις μια διανυκτέρευση) που αξίζουν είναι η Alcala de Henares, η πόλη του Θερβάντες, η Segovia με το παραμυθένιο κάστρο και το Chinchon ένα χωριουδάκι που έχει βγεί από άλλη εποχή. Μάλιστα για το Chinchon θα πήγαινα πάλι μόνο και μόνο για tapas και cerveza (μεζέ και μπύρα) στην στρογγυλή πλατεία και για την ατμόσφαιρα στο εκπληκτικό εστιατόριο Meson Cuevas del Vino.Αν βρεθείς στο χωριό μη το χάσεις!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Α, επίσης θα σου πρότεινα τον οδηγό DK το eyewitness top 10 Madrid. Που είναι μικρούλης και κατατοπιστικός και για τη Μαδρίτη και για το Toledo. Έχει και χάρτη μέσα, μιά χαρά!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Κανένα αξιόπιστο site για να κλείσω εισητήρια τρένου για Toledo από Μαδρίτη; Μπαίνω στο επίσημο της Renfe και δε βρίσκει τίποτα.. το http://www.raileurope-world.com (είναι αξιόπιστο; ) μου βρίσκει εισητήρια (20 ευρώ μετ επιστροφής) αλλά όχι την ώρα που θέλω.. Από 9.20 μετά έχει ξανά 12.20 το πρωί. Αυτό σημαίνει πώς εξαντλούνται; Αν είναι έτσι να βιαστώ να κλείσω.. Για 1η αυγούστου ψάχνω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.241
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom