Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: Aπο Blackfriars station σε Stansted?

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
449
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οπως εχω ξαναγραψει θα παμε Λονδινο με easy κ θ αεπιστρεψουμε με ryan. Το ξενοδοχειο μας θα ειναι πολυ κοντα στο Blackfriars station και αν και διαβασα στον οδηγο του traveller οτι ο μονος τροπος να πας στο Stansted ειναι το Stansted express μετα απο ψαξιμο στο tfl.gov.uk βρηκα κι αυτο εδω www.nationalexpresseastanglia.com κ συγκεκριμενα το Greater Anglia που ξεκιναει κατευθειαν απο το Blackfriars station και κοστιζει και 7 λιρες το ατομο λιγοτερο απο το Stansted express.(32,80 λιρες το Stansted express με 26λιρες το δευτερο). Βασικα τα λεφτα ειναι ελαφρως λιγοτερα εκεινο που μου εκανε κλικ ειναι οτι ξεκιναει απο το σταθμο μας και δεν θα εχουμε να ψαχνομαστε-παρουμε και μετρο με τις αποσκευες μεχρι Liverpool station.

Γιατι ομως στον οδηγο λεει οτι ο μονος τροπος ειναι το stansted express? Υπαρχει καποιο μειονεκτημα του Gretaer Anglia?
Οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει θα τον ευχαριστουσα πολυ εκ των προτερων...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως εχω ξαναγραψει θα παμε Λονδινο με easy κ θ αεπιστρεψουμε με ryan. Το ξενοδοχειο μας θα ειναι πολυ κοντα στο Blackfriars station και αν και διαβασα στον οδηγο του traveller οτι ο μονος τροπος να πας στο Stansted ειναι το Stansted express μετα απο ψαξιμο στο tfl.gov.uk βρηκα κι αυτο εδω www.nationalexpresseastanglia.com κ συγκεκριμενα το Greater Anglia που ξεκιναει κατευθειαν απο το Blackfriars station και κοστιζει και 7 λιρες το ατομο λιγοτερο απο το Stansted express.(32,80 λιρες το Stansted express με 26λιρες το δευτερο). Βασικα τα λεφτα ειναι ελαφρως λιγοτερα εκεινο που μου εκανε κλικ ειναι οτι ξεκιναει απο το σταθμο μας και δεν θα εχουμε να ψαχνομαστε-παρουμε και μετρο με τις αποσκευες μεχρι Liverpool station.

Γιατι ομως στον οδηγο λεει οτι ο μονος τροπος ειναι το stansted express? Υπαρχει καποιο μειονεκτημα του Gretaer Anglia?
Οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει θα τον ευχαριστουσα πολυ εκ των προτερων...
Τα δυο τραινα κανουν την ιδια διαδρομη και στη Liverpool street θα αλλαξετε και θα παρετε αναγκαστηκα tube. Η διαφορα ειναι πως το express κανει 4 στασεις μεχρι Liverpool Street ενω το Greater Anglia περιπου 20.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.552
Μπορεις να πας και με μετρο μεχρι liverpool street και απο εκει να παρεις Terravision.

Το εισιτηριο ειναι πολυ φθηνοτερο,8 λιρες το ατομο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορεις να πας και με μετρο μεχρι liverpool street και απο εκει να παρεις Terravision.

Το εισιτηριο ειναι πολυ φθηνοτερο,8 λιρες το ατομο.
Ετσι κι αλλιως το μετρο μεχρι Liverpool st δεν το γλιτωνει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.552
Ναι εγω δεν το εγραψα τοσο σωστα.

Οποτε θα παρει που θα παρει μετρο μεχρι liverpool street,αν θελει κατι φθηνοτερο απο το τρενο υπαρχει και η terravision.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
449
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας υπερευχαριστω για τη βοηθεια! Απ ο,τι ειδα στο χαρτη του μετρό το Liverpool street station απεχει μονο 3 στασεις απο το δικο μας σταθμο οπότε δεν αξιζει για να αποφυγουμε το μετρο να κανουμ 1 ωρα και 10 επιπλεον που κανει το Greater Anglia. Το Terravision λεει οτι κανει 55 λεπτα ενω το Stansted express 45 η διαφορα ειναι πολυ μικρη χρονικα για να δωσει κανεις 15 λιρες επιπλεον,ωστοσο γιατι στους οδηγους μετακινησεων απο-προς τα αεροδρομια δεν προτεινεται καν? Ειναι καινουριο μεσο μηπως?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.994
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
όποτε παίρνεις: Circle, Hammersmith & City, District ή Metropolitan, να προσθέτεις παραπάνω χρόνο στο ταξίδι σου. έχει συχνές καθυστερήσεις ειδικότερα στο τμήμα στα πέριξ του Farrington λόγω έργων (ναι, ok, εσύ δεν περνάς από κει αλλά όταν μπλοκάρει το σύστημα εκεί, μπλοκάρει παντού)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
449
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να κανω μια χαζη ερωτηση; Το terravision ειναι τρενο ή λεωφορειο? Εχει συζητηθει καπου στο φορουμ περι τινος προκειται? Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.......
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.552
Να κανω μια χαζη ερωτηση; Το terravision ειναι τρενο ή λεωφορειο? Εχει συζητηθει καπου στο φορουμ περι τινος προκειται? Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.......
Nikoleta05 θα σε μαλωσω.
Οπως ελεγε και ενας σοφος καθηγητης μου καποτε ''πρωτα διαβαζουμε την επικεφαλιδα και μετα συνεχιζουμε''.

Terravision Lowcost Bus Transfers to the main airports...Οταν γκουγκλαρεις το terravision.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.869
Likes
16.227
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια φίλων που γνωρίζουν καλά το Λονδίνο για να συμβουλέψω και εγώ με τη σειρά μου τον γιο μου που θα βρεθεί για 5 μέρες εκεί,
1.πως θα πάει από το αεροδρόμιο stansted, στο ξενοδοχείο του που βρίσκετε κοντά στο σταθμό Shepherd’s Bush του υπόγειου σιδηροδρόμου και
2. ποια κάρτα να χρησιμοποιήσει για τις μετακινήσεις του για τις 5 μέρες που θα είναι εκεί κινούμενος στα βασικά αξιοθέατα του Λονδίνου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.093
Likes
6.552
Καλή φάση είναι το easybus όπου βρίσκεις και με 4 λίρες πήγαινε έλα.
Σε αφήνει baker street και από εκεί jubilee,σταματάς bond street και μετά από 6 στάσεις με τη central είσαι εκεί που θες!

Αλλιώς υπάρχει και η terravision όπου σε αφήνει London Liverpool street και με τη central(κόκκινη) μετά από μερικές στάσεις(12) είσαι. Shepherds bush.

Υπάρχει και το stansted express,τρένο,που είναι το ποιο ακριβό από όλα και το γρηγορότερο και σε αφήνει και αυτό Liverpool street.

Για κάρτα αν θα είναι με άλλο άτομο βολεύει η εβδομαδιαία travelcard για την προσφορά 2 σε 1.
Αλλιώς κλασσικά oyster.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom