Λήμνος Λήμνος ,το νησί της χαλάρωσης

Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω ποσοι απο σας εχουν επισκεφτεί την λήμνο,δεν είναι απο τους τουριστικους και διαφημιζόμενους προορισμους,ωστόσο έχει να δώσει πολλά στον επισκέπτη...Οσοι την εχουν επισκεφτεί συνηθως ξαναπηγαινουν,ετσι κι εγω πηγα συνολικά 3 φορες,τελευταία προ διετιας περιπου.Εχει εκπληκτικές παραλίες,πεντακάθαρα νερά,οκ είναι καπως κρύες οι θαλασσες,αμμουδερές παραλίες,ακομα και στην πρωτεύουσα στο λιμάνι δηλ κάνεις μπάνιο γιατί η Μυρινα δηλ η πρωτεύουσα εχει μια τετοια θεση ,μοιάζει με κεφαλαιο Λ,οποτε απο τη μια μεριά στον τουρκικο γυαλο προσαραζουν τα πλοια και απο την αλλη στο ρωμαιικο γυαλο άνετα κολυμπας σε γαργαρα νερα...Να φαντασθειτε οτι ακομα και στον τουρκικο γυαλο εχει κολυμβητες γιατι συνηθως οταν εχει δυνατο αερα εκει δεν φυσαει.Καλά θα είναι να εχει κανεις η να νοικιάσει αυτοκίνητο,γιατι θα εντυπωσιαστει απο τις πολλες και απλωμένες παραλίες που εχει το νησι,εκπληκτικος ο Αγ Γιάννης,μοναδικη η παραλία του Νευγάτη,τι να πει κανεις για το Θάνος,το Πλατύ κλπ και ολα αυτα σε μικρες αποστάσεις.Δεν στριμώχνεσαι,δεν εχει κόσμο,βαβούρα,τουλάχιστον αυτα ισχυαν μεχρι πριν 2 2 μιση χρονια που πηγα τελευταια.Η Μύρινα πανέμορφη,με το κάστρο της φωταγωγημένη το βράδυ,τις ψαροταβέρνες και τα καφέ κατά μηκος της παραλίας,τα σοκάκια με τα μαγαζάκια ,τα όμορφα παλιά κτίρια αρχοντικά να δεσπποζουν κυρίως στον ρωμαίικο γυαλό,κλπΤο ονομάζω νησί της χαλάρωσης επειδή λόγω του οτι δεν ειναι πολυ τουριστικος προορισμος κινείσαι άνετα και πραγματικά σου βγάζει μια περίεργη μαγική ηρεμία και χαλάρωση
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επισκέφθηκα τη Λήμνο πριν άπειρα χρόνια, το καλοκαίρι του 1997. Ομολογώ ότι πέρασα πάρα πολύ καλά, αλλά το νησί δεν μου άρεσε καθόλου.

Πέρασα καλά γιατί πρώτον είχα πολύ καλή παρέα και δεύτερον δεν μου αρέσει να μιζεριάζω όταν το μέρος δεν είναι τελικά έτσι όπως το περίιμένω και το φαντάζομαι.
Το νησί εκτός από σαργούς και φαντάρους δεν είχε τίποτε άλλο. Και όταν γύρισα είπα ότι δε θέλω να ξαναπάω ούτε στη μεθεπόμενη ζωή μου.

Οι λόγοι που δε μου άρεσε το νησί είναι οι εξής:
1. Αν εξαιρέσεις τα 100 μέτρα του ρωμαίικου γιαλού η Μύρινα δεν είχε τίποτα άλλο γραφικό.
2. Η πλαστική καρέκλα και η πλαστική πατάτα κυριαρχούσαν παντού (και μιλάμε για το 1997)
3. Το φαγητό ήταν πολύ κάτω του μετρίου όπου κι αν κάτσαμε. Και γυρίσαμε όλο το νησί. Η καλύτερη επιλογή που είχαμε δυστυχώς ήταν μια πιτσαρία η οποία είχε και μαγειρευτό φαγητό στο ρωμαίικο γυαλό. Τα καλαμαράκια ( ή μάλλον τέρατα καλαμάρια) βορείου ατλαντικού ήταν τα χειρότερα που μας έχουν τύχει ποτέ. Για την πλαστική πατάτα μίλησα ήδη.
3. Οι παραλίες ήταν πράγματι ωραίες, αλλά δε φθάνει αυτό για να προτιμήσει κάποιος το νησί. Στη μέση του Αιγαίου είναι, ασφαλώς και θα έχει τρεις ωραίες παραλίες.
4. Το πλοίο που τότε πήγαινε και ευτυχώς δεν πηγαίνει πια, ήταν ένας σκυλοπνίχτης που ούτε στους χειρότερους εφιάλτες μου δε θέλω να θυμάμαι.

Ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο και να έχει βρει άλλη ταυτότητα το νησί και αυτά που λέει η φίλη μας πλέον να ισχύουν.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Από το 1997 μέχρι το 2004 που πήγα για πρώτη φορά ξερεις ποσα έχουν προφανως αλλάξει;και ξαναπήγα μετά άλλες δυό φορες,και όσοι και οσες φίλες μου και οικογένειες εχουν πάει απο το 2003 και μετά ,άρεσε σε ολους!απο φαγητό έχει πολλές εναλλακτικές προτάσεις ,ψαροταβέρνες,εστιατόρια κλπ,τι να πω .......αυτο που οκ δεν έχει ειναι η εντονη βραδυνή ζωη το ξενύχτι κλπ
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Εγώ ετοιμάζομαι να πάω τον Αύγουστο. Καθώς υπάρχει σπίτι να με φιλοξενήσει μου φάνηκε καλή εναλλακτική για την εβδομάδα του 15Αύγουστου απο το να μείνω στην Αθήνα. Δε γνωρίζω και πολλά για το νησί πέρα απο την φήμη του ως όχι και πολύ τουριστικού προορισμού αλλά αυτό είναι μάλλον πλεονέκτημα. Οι φαντάροι δε με πολυπειράζουν καθώς υπήρξα κι εγώ. Το αρνητικο με τη Λήμνο μέχρι στιγμής είναι η δύσκολη πρόσβαση καθώς με το πλοίο χρειάζεται πολλές ώρες ενώ με αεροπλάνο το κόστος είναι υψηλό (180 ευρώ 4 μήνες πριν πετάξουμε! Με 170 έχω κλείσει για Άμστερνταμ). Τα καλά που έχω μάθει είναι οι παραλίες, το καλό κρασί και το τυρί ''καλαθάκι''. Ευελπιστώ και σε φρέσκο ψάρι.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Από το 1997 μέχρι το 2004 που πήγα για πρώτη φορά ξερεις ποσα έχουν προφανως αλλάξει;και ξαναπήγα μετά άλλες δυό φορες,και όσοι και οσες φίλες μου και οικογένειες εχουν πάει απο το 2003 και μετά ,άρεσε σε ολους!απο φαγητό έχει πολλές εναλλακτικές προτάσεις ,ψαροταβέρνες,εστιατόρια κλπ,τι να πω .......αυτο που οκ δεν έχει ειναι η εντονη βραδυνή ζωη το ξενύχτι κλπ

Σαφώς και έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που πήγα εγώ, γι'αυτό και λέω ότι ελπίζω να έχει αλλάξει το νησί και να ισχύει η άποψή σου. 'Ομως, επειδή είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που τέτοια μέρη αλλάζουν προς το καλύτερο γι'αυτό είμαι και κάπως επιφυλακτική.

'Οσο για τη βραδυνή ζωή, είναι το μόνο που δε με απασχολεί στις καλοκαιρινές μου διακοπές. Ουδέποτε θα διαλέξω κάποιο μέρος για διακοπές με γνώμονα την καλή ή όχι νυχτερινή ζωή του.

Πάντως, επειδή μιλάμε για προσωπικά γούστα, δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον ότι το μέρος "δε λέει". Απλά καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία, έστω και όχι τόσο φρέσκια.
 

charlotte

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΗΜΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πήγα πρώτη φορά στη Λήμνο του καλοκαίρι του 2006 και μαγεύτηκα!!! Μετά από 2 χρόνια, το 2008 ξαναπήγα και φέτος θα πάω για 3η φορά! Μου βγάζει μια απίστευτη ηρεμία και αύρα αυτό το νησί που δεν μπορώ να το περιγράψω!!! Μείναμε και τις 2 φορές στην παραλία του Πλατέως, και θα μείνουμε και φέτος εκεί..
Τέλειες παραλίες..για ποια να πρωτοπω..για το Πλατύ, το Θάνος, τον Εβγάτη, το Φαναράκι..όλες μια και μια! Η Μύρινα είναι μαγική! Βολτούλα στον Ρωμέϊκο γιαλό με φωτισμένο το κάστρο το βράδυ, καθώς και στο λιμανάκι της. Φαγητό τέλειο! Φρέσκο ψάρι, το αγαπημένο μου μελίπαστο, και άλλα πολλά καλούδια! Επειδή κάθε φορά μένουμε στο ίδιο σπίτι, που είναι ισόγειο μπροστά στη θάλασσα, φέτος λέμε να παίρνουμε από τον ψαρά της Μύρινας φρέσκα ψάρια και να ψήνουμε στην ψησταρια! Ανυπομονώ να ξαναδώ αυτό το εκπληκτικό νησί!!!!!!
 

vamvakoolas

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
και να αναφερω επειδη δε γραφτηκε οτι το αεροδρομιο ειναι συγχρονο σκαλες ανωτερο απο τα πιο πολλα περιφερειακα...ενω και ο δρομος που το συνδεει με τη Μυρινα ειναι ο καλυτερος του νησιου
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
charlotte,σε ζηλεύωωωω που θα ξαναπάς φέτος!!καλά να περάσεις,δεν υπάρχει αμφιβολία επ αυτού άλλωστε......
vamvakoolas,ναι το αεροδρόμιο είναι σούπερ,όσες φορές πήγα ήταν αεροπορικώς,αλλά είχε μονοπώλιο η Ολυμπιακή και τα εισιτήρια ακριβά,τώρα νομίζω εξυπηρετείται και από άλλες εταιρείες.(αναφέρομαι σε θεσνίκη-λήμνο)
 

charlotte

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΗΜΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
charlotte,σε ζηλεύωωωω που θα ξαναπάς φέτος!!καλά να περάσεις,δεν υπάρχει αμφιβολία επ αυτού άλλωστε......
Ευχαριστώ romantic woman!!!! :clap::clap::clap:

Έχει διοριστεί καθηγήτρια η κουμπάρα μου εκεί και θα έχουμε και παρεούλα! Επίσης, θέλω πολύ να πάω και χειμώνα-άνοιξη μιας και θα μπορεί να με φιλοξενήσει να δω το νησί στην καθημερινότητά του!

Αχ...απίστευτη η Λήμνος!!!! :D:D:D
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Παιδιά την Λήμνο δεν την αλλάζω με κανένα inn-high-trendy νησάκι που έχει σούρτα φέρτα στο star-channel κάθε ώρα και στιγμή. Ήμουν εκεί 3 χρόνια (2002-2005) για δουλειά και ευχαρίστως άφηνα τα κοκκαλάκια μου εκεί. ΟΙ παραλίες είναι τέλειες, το νησί είναι μεγάλο και έχει αρκετά να δεις χειμώνα-καλοκαίρι. Χαλάρωση στο full, χωρίς τους ρυθμούς των πόλεων, είναι αυτό που λέω πραγματική ποιότητα ζωής. Να πάτε, όσοι δεν πήγατε...
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
........... και ευχαρίστως άφηνα τα κοκκαλάκια μου εκεί..........

Αααα εσύ είσαι ακόμα πιο τρελλαμένος από μένα:haha:,εγώ εντάξει,δεν σκέφτομαι κάτι τέτοιο,πάντως ξέρω κόσμο που την αγάπησε και την επέλεξε και για μόνιμη εγκατάσταση,αγαπιέται η άτιμη:clap:,μια χαρά τα είπες!!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Να είχαμε λίγο ούζο Κοντιά και μια σταλιά μελίπαστο τώρα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.289
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom