Αίγυπτος Κρουαζιέρα στον Νείλο- Ασουάν-Λούξορ Αξίζει τελικά;;

Mikachu

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω ταξιδεψα με τo crown prince και ηταν απιθανο. Αυτο που σου εγραψαν και πιο πανω, τα δωματια ειναι σαν 5αστερου και το φαγητο εκπληκτικο με απιθανη ποικιλια. Το προσωπικό μπορεί και να ναι το καλύτερο που εχω πετυχει ever,απιστευτα ευγενικοι και φιλοξενοι ολοι. Το βασικο ομως ειναι οτι κανοντας την κρουαζιερα περα απο την ιδια την κρουζιερα που σου χαριζει απιθανες στιγμες, θα δεις και ολα τα αλλα (Έντφου, Κομόμπο, Κοιλάδα Βασιλέων, Λούξορ, Ασουάν) που ειναι ολα τρομερα. Τα αρχαια που ειδα στην Αίγυπτο, δεν τα χω δει πουθενα και χαρη στο προγραμμα της κρουαζιερας πολλα τα επισκετεσαι ηλιοβασιλεμα που ειναι ονειρο! Αχαστο για μένα είναξ και το Άμπου Σίμπελ, μια κατηγορία απο μόνο του. Αυτό με το οποίο διαφωνω τελειως ειναι η περιοδος που πατε. Δεκέμβριο θα νυχτώνει 5 η ωρα οποτε εκ των πραγματων χανεις σχεδον ενα τετραωρο το απογευμα που για το συγκεκριμενο ταξιδι ειναι καθοριστικο. Επισης, η μαγεια στο κρουαζιεροπλοιο ειναι να μπορεις να πιεις μια μπυρα χαλαρα το βραδακι εξω, να κολυμπησεις στην πισινα οσο εισαι εν πλω κλπ κλπ που νομιζω εκ των πραγματων δεν θα ναι εφικτα Δεκεμβρη μηνα. Η Αίγυπτος για μένα θέλει Άνοιξη και επειδη την θεωρω ταξιδι ζωης θα ηθελα να το ζησω στο επακρο και δεν θα εκανα εκπτωση σε τιποτα απο τα παραπανω.

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά την άνοιξη προτιμώ να ταξιδεύω βόρεια και τους χειμώνες νότια, μιας που απεχθάνομαι όσο τίποτα τη ζέστη και αποφεύγω τις ακραίες θερμοκρασίες. Η ώρα που νυχτώνει δεν με πειράζει καθόλου αρκεί να έχω χρόνο να δω όλα όσα θέλω από μνημεία. Τώρα μπάνιο σε πισίνα? και στην Αίγυπτο ??? με τίποτα !
Θα το κοιτάξω για την κρουαζιέρα αυτή αν και από ότι είδα πολύ γρήγορα δεν περιλαμβάνει αμπου σιμπελ στο δικό της itinerary.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
10.250
Δεν περιλαμβανεται η εκδρομη στο Αμπου Σιμπελ στο itinerary καμιας (ή εστω σχεδον καμιας) κρουαζιερας. Ειναι ενα αρκετα μεγαλο ταξιδι που ξεκιναει πολυ νωρις το πρωι (πριν την ανατολη του ηλιου) και το κανονιζεις μονος σου. Αξιζει φουλ.
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν περιλαμβανεται η εκδρομη στο Αμπου Σιμπελ στο itinerary καμιας (ή εστω σχεδον καμιας) κρουαζιερας. Ειναι ενα αρκετα μεγαλο ταξιδι που ξεκιναει πολυ νωρις το πρωι (πριν την ανατολη του ηλιου) και το κανονιζεις μονος σου. Αξιζει φουλ.
Στο viator και στο getyourguide έχω βρει αρκετές κρουαζιέρες που το περιλαμβάνουν πάντως. Τώρα τι να πω
γλυκοκοιτάμε ωστόσο την επιλογή να μην πάρουμε ποταμόπλοιο αλλά dahabiya
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
10.250
Στο viator και στο getyourguide έχω βρει αρκετές κρουαζιέρες που το περιλαμβάνουν πάντως. Τώρα τι να πω
γλυκοκοιτάμε ωστόσο την επιλογή να μην πάρουμε ποταμόπλοιο αλλά dahabiya
Aν διαθετεις αρκετο χρονο, γιατι οχι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.571
Μηνύματα
901.632
Μέλη
39.308
Νεότερο μέλος
Jacob6210

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom