Αίγυπτος Κρουαζιέρα στον Νείλο- Ασουάν-Λούξορ Αξίζει τελικά;;

Mikachu

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Δημιουργώ συγκεκριμένα αυτό το θέμα γιατί δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα σχετικές πληροφορίες εδώ στο forum.
Το ταξίδι μας είναι 25/11-01/12 για καιρο

25/11(Δευτέρα) πετάμε από Αθήνα για Κάιρο με άφιξη γύρω στις 2:00 το πρωί της Τρίτης (26/11).
Το πλάνο είναι να αφιερώσουμε μια γεμάτη μέρα Κάιρο και τις υπόλοιπες Λούξορ-Ασουάν.
Ημέρα επιστροφής είναι 01/12 το ξημέρωμα γύρω στις 4.

η ερώτηση μου είναι η εξής:
Αξίζει κανεις να αφιερώσει και τις 4 γεμάτες μέρες σε κρουαζιέρα από ασουαν για Λούξορ; Την έχει κάνει κανείς και αν ναι με ποια εταιρεία;
εχω αφιερώσει άπειρες ώρες να ψάχνω και να διαβάζω κριτικές και με τρομάζει το γεγονος ότι μπορεί να μην προσφέρουν αυτά που δηλώνουν. Διαβάζω πχ οτι μπορεί να μην μας αφήνουν αρκετή ώρα στους ναούς η να μας εξηγούν 5 πράγματα και να εξαφανίζονται. Ότι το φαγητό είναι μέτριο και σε δεσμεύει η το ότι τα δωμάτια είναι αδιανόητα βρώμικα ακόμα και για τα δεδομένα της χώρας. Μυρωδιά πετρελαίου, σπασμένα κρεβάτια, βρώμικες μοκέτες κλπ.

Έχει κάνει κανεις τελικά τέτοια κρουαζιέρα να μας πει τις εντυπώσεις του;

να ενημερώσω ότι δεν θα πάμε με κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορείο όποτε ολη η οργάνωση προσπαθούμε να γίνει από πριν για να μην έχουμε εκπλήξεις.
Όσον αφορά το οικονομικό κομματι για 2 ατομα 3 βραδιά/4 μέρες από ασουαν για Λούξορ με
Αερόστατο, μας βγαίνει περίπου στα 500-600€ αλλα πολύ φοβάμαι σε τέτοιου επιπέδου ποταμόπλοιο.
Από την άλλη αν θα μεναμε σε κάποιο ξενοδοχείο θα επιλέγαμε 4* η 5* όπου αυτά που βρίσκω για κεινος τις μέρες θα μας πήγαινε πάλι κάπου στα 300-400€ Λούξορ -ασουαν μόνο η διαμονή χωρίς ξεναγούς, μεταφορικά, διατροφή.

πως με συμβουλεύετε καλύτερα να κινηθούμε;
 
Last edited:

katerina**

Member
Μηνύματα
18
Likes
17
Μην χάσεις την κρουαζιέρα στο Νείλο, θα έχεις χάσει, κατά τη γνώμη μου, το μισό ταξίδι στην Αίγυπτο!
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μην χάσεις την κρουαζιέρα στο Νείλο, θα έχεις χάσει, κατά τη γνώμη μου, το μισό ταξίδι στην Αίγυπτο!
Και γώ τη θέλω πολύ! Αλλα φοβάμαι την επιλογή πλοίου επειδή πάμε χωρίς πρακτορείο
Με ποια εταιρεία την έκανες;;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.898
Likes
7.539
Και γώ τη θέλω πολύ! Αλλα φοβάμαι την επιλογή πλοίου επειδή πάμε χωρίς πρακτορείο
Με ποια εταιρεία την έκανες;;
Τα πλοία πάνω κάτω είναι τα ίδια. Οι παροχές αλλάζουν ανάλογα με την θέση που θα κλείσεις.
Οσο πιο πολλά χρήματα θα δώσεις τόσο καλύτερες παροχές θα έχεις.
Τοπικά βρίσκεις να κλείσεις,αν αντέχεις τα παζάρια. Εναλακτικα στο ίντερνετ. Νομίζω ακόμα και στην μπουκινγ βρίσκεις πλέον.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.963
Likes
10.248
Η κρουαζιερα στον Νειλο ειναι αχαστη!
Ολα αυτα που διαβαζεις εχουν να κανουν ξεκαθαρα με το ποταμοπλοιο/εταιρεια. Εμεις ειχαμε την τυχη -μεσα στην ατυχια μας να ταξιδεψουμε την περιοδο της «Αραβικης Ανοιξης»- να βρουμε ποταμοπλοιο με καμια 20αρια καμπινες μονο και ηταν ολα προσεγμενα: απο το φαγητο που ηταν απο βραβευμενο σεφ μεχρι τις ξεναγησεις που ηταν πριβε ανα 2 καμπινες-1 προσωπικος ξεναγος. Το ειχαμε κλεισει ομως 60% κατω απο την αρχικη τιμη λογω περιοδου με εντονες πολιτικες ταραχες, μεσω αγγλικου πρακτορειου.
Θελει ψαξιμο και κυριως να αποφυγεις τα πολυ μεγαλα ποταμοπλοια που δεχονται μαζικο τουρισμο γιατι πεφτει και η ποιοτητα των παροχων.
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η κρουαζιερα στον Νειλο ειναι αχαστη!
Ολα αυτα που διαβαζεις εχουν να κανουν ξεκαθαρα με το ποταμοπλοιο/εταιρεια. Εμεις ειχαμε την τυχη -μεσα στην ατυχια μας να ταξιδεψουμε την περιοδο της «Αραβικης Ανοιξης»- να βρουμε ποταμοπλοιο με καμια 20αρια καμπινες μονο και ηταν ολα προσεγμενα: απο το φαγητο που ηταν απο βραβευμενο σεφ μεχρι τις ξεναγησεις που ηταν πριβε ανα 2 καμπινες-1 προσωπικος ξεναγος. Το ειχαμε κλεισει ομως 60% κατω απο την αρχικη τιμη λογω περιοδου με εντονες πολιτικες ταραχες, μεσω αγγλικου πρακτορειου.
Θελει ψαξιμο και κυριως να αποφυγεις τα πολυ μεγαλα ποταμοπλοια που δεχονται μαζικο τουρισμο γιατι πεφτει και η ποιοτητα των παροχων.
Εκεί καταλήγω και γω σιγά σιγά..ό,τι αξίζει σαν εμπειρία αρκεί να βρεις καλή εταιρεία .
Θυμάσαι πως λέγαν το πρακτορείο η το πλοίο?:rolleyes:
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
163
Likes
38
Εκεί καταλήγω και γω σιγά σιγά..ό,τι αξίζει σαν εμπειρία αρκεί να βρεις καλή εταιρεία .
Θυμάσαι πως λέγαν το πρακτορείο η το πλοίο?:rolleyes:
Παιδιά προτέινεται πρακτορείο/πλοίο ή και link για να δούμε μόνο αν έχετε προσωπική εμπειρία. Επίσης αν είχατε κλείσει κάποια συγκεκριμένη θέση/καμπίνα/κλπ.
 

erodios

Member
Μηνύματα
148
Likes
612
Ταξίδι-Όνειρο
Στο φεγγάρι της σκέψης
Αίγυπτος δεν είναι μόνο οι Πυραμίδες. Οποιοδήποτε ταξίδι χωρίς Καρνάκ, Λούξορ, Κοιλάδα Βασιλέων, κλπ. είναι μάλλον ελλιπές.

Δημιουργώ συγκεκριμένα αυτό το θέμα γιατί δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα σχετικές πληροφορίες εδώ στο forum.

η ερώτηση μου είναι η εξής:
Αξίζει κανεις να αφιερώσει και τις 4 γεμάτες μέρες σε κρουαζιέρα από ασουαν για Λούξορ;
Αντιγράφω και επικολλώ παλιότερο σχόλιό μου για την κρουαζιέρα στον Νείλο, που απαντά νομίζω στους ενδοιασμούς σου:
"Έχω κάνει την κρουαζιέρα στον Νείλο, η οποία μάλιστα άλλαξε και την άποψή μου για τις κρουαζιέρες γενικότερα. Μέχρι τότε μάλλον τις «σνόμπαρα» γιατί τις είχα συνδέσει με το αραλίκι σε μια σεζλόνγκ και την αποχαύνωση στο ωραίο κατά τα άλλα βαθύ μπλε, ενώ προσωπικά προτιμώ τα ταξίδια μου να μην είναι αναψυχής και ξεκούρασης, αλλά συνεχούς κίνησης και περιήγησης, γεμάτα εμπειρίες, νέους τόπους, εικόνες, βιώματα.
Η κρουαζιέρα στον Νείλο μού προσέφερε όλα τα παραπάνω γιατί σε κάθε στάση του ποταμόπλοιου (Ασουάν, Κομόμπο, Έντφου, Έσνα, Λούξορ) μπορούσα να δω στοιχεία από τη νέα Αίγυπτο (π.χ. φράγμα Ασουάν, παρόχθιες πόλεις με τα παζάρια τους), λαούς (π.χ. Νούβιοι) και γραφικά στοιχεία (π.χ. παραδοσιακά χωριά, σπίτια), καθώς επίσης να γευτώ τις εμπειρίες από την πλεύση με μια φελούκα ή την περιήγηση με καμήλες στην έρημο. Και βέβαια είχα τη δυνατότητα να εντρυφήσω στον διαφορετικής περιόδου από αυτόν των Πυραμίδων αρχαίο Αιγυπτιακό πολιτισμό μέσα από τα μνημεία του (επιβλητικοί ναοί παντού, η μοναδική κοιλάδα των βασιλέων, ναός και οβελίσκοι της Χατσεψούτ, κολοσσοί του Μέµνονα, Καρνάκ, Λούξορ, κλπ.).
Και μαζί με όλα τα προηγούμενα υπήρχε και το στοιχείο της κρουαζιέρας με ποταμόπλοιο σε δωμάτια που ήταν ισάξια με 5στερου ξενοδοχείου και μπαλκονάκι με θέα στις όχθες του Νείλου (ή ακόμα στη νήσο Ελεφάντινη, στο πασίγνωστο ξενοδοχείο της Αγκάθα Κρίστι, στα πανέμορφα δειλινά, κλπ.), καθώς και πλήρη διατροφή με μοναδικά εδέσματα και πρωτόγνωρες γεύσεις. Όλα αυτά με έκαναν να αγαπήσω την κρουαζιέρα στον Νείλο και να τη συστήνω ανεπιφύλακτα."
 

annoula

Member
Μηνύματα
400
Likes
958
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Δημιουργώ συγκεκριμένα αυτό το θέμα γιατί δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα σχετικές πληροφορίες εδώ στο forum.
Το ταξίδι μας είναι 25/11-01/12 για καιρο

25/11(Δευτέρα) πετάμε από Αθήνα για Κάιρο με άφιξη γύρω στις 2:00 το πρωί της Τρίτης (26/11).
Το πλάνο είναι να αφιερώσουμε μια γεμάτη μέρα Κάιρο και τις υπόλοιπες Λούξορ-Ασουάν.
Ημέρα επιστροφής είναι 01/12 το ξημέρωμα γύρω στις 4.

η ερώτηση μου είναι η εξής:
Αξίζει κανεις να αφιερώσει και τις 4 γεμάτες μέρες σε κρουαζιέρα από ασουαν για Λούξορ; Την έχει κάνει κανείς και αν ναι με ποια εταιρεία;
εχω αφιερώσει άπειρες ώρες να ψάχνω και να διαβάζω κριτικές και με τρομάζει το γεγονος ότι μπορεί να μην προσφέρουν αυτά που δηλώνουν. Διαβάζω πχ οτι μπορεί να μην μας αφήνουν αρκετή ώρα στους ναούς η να μας εξηγούν 5 πράγματα και να εξαφανίζονται. Ότι το φαγητό είναι μέτριο και σε δεσμεύει η το ότι τα δωμάτια είναι αδιανόητα βρώμικα ακόμα και για τα δεδομένα της χώρας. Μυρωδιά πετρελαίου, σπασμένα κρεβάτια, βρώμικες μοκέτες κλπ.

Έχει κάνει κανεις τελικά τέτοια κρουαζιέρα να μας πει τις εντυπώσεις του;

να ενημερώσω ότι δεν θα πάμε με κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορείο όποτε ολη η οργάνωση προσπαθούμε να γίνει από πριν για να μην έχουμε εκπλήξεις.
Όσον αφορά το οικονομικό κομματι για 2 ατομα 3 βραδιά/4 μέρες από ασουαν για Λούξορ με
Αερόστατο, μας βγαίνει περίπου στα 500-600€ αλλα πολύ φοβάμαι σε τέτοιου επιπέδου ποταμόπλοιο.
Από την άλλη αν θα μεναμε σε κάποιο ξενοδοχείο θα επιλέγαμε 4* η 5* όπου αυτά που βρίσκω για κεινος τις μέρες θα μας πήγαινε πάλι κάπου στα 300-400€ Λούξορ -ασουαν μόνο η διαμονή χωρίς ξεναγούς, μεταφορικά, διατροφή.

πως με συμβουλεύετε καλύτερα να κινηθούμε;
Θα απαντησω ξεκαθαρα απολυτα και χωρις δευτερη (μην σου πω ουτε πρωτη) σκεψη : Η κρουαζιερα στο Νείλο δεν χανεται με τιποτα. Αν δεν την κανεις, αφενος μεν εχεις χασει τοπια απαραμμιλης ομορφιας - εμπειρίες ζωής, αφετερου δεν εχεις δει τιποτα απο Αίγυπτο.
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα απαντησω ξεκαθαρα απολυτα και χωρις δευτερη (μην σου πω ουτε πρωτη) σκεψη : Η κρουαζιερα στο Νείλο δεν χανεται με τιποτα. Αν δεν την κανεις, αφενος μεν εχεις χασει τοπια απαραμμιλης ομορφιας - εμπειρίες ζωής, αφετερου δεν εχεις δει τιποτα απο Αίγυπτο.
Συμφωνώ! έχετε να μου προτείνετε κάποια κρουαζιέρα συγκεκριμένα που ταξιδέψατε εσείς ή γνωστοί σας και μείνατε ικανοποιημένοι?
 

annoula

Member
Μηνύματα
400
Likes
958
Συμφωνώ! έχετε να μου προτείνετε κάποια κρουαζιέρα συγκεκριμένα που ταξιδέψατε εσείς ή γνωστοί σας και μείνατε ικανοποιημένοι?
Εγω ταξιδεψα με τo crown prince και ηταν απιθανο. Αυτο που σου εγραψαν και πιο πανω, τα δωματια ειναι σαν 5αστερου και το φαγητο εκπληκτικο με απιθανη ποικιλια. Το προσωπικό μπορεί και να ναι το καλύτερο που εχω πετυχει ever,απιστευτα ευγενικοι και φιλοξενοι ολοι. Το βασικο ομως ειναι οτι κανοντας την κρουαζιερα περα απο την ιδια την κρουζιερα που σου χαριζει απιθανες στιγμες, θα δεις και ολα τα αλλα (Έντφου, Κομόμπο, Κοιλάδα Βασιλέων, Λούξορ, Ασουάν) που ειναι ολα τρομερα. Τα αρχαια που ειδα στην Αίγυπτο, δεν τα χω δει πουθενα και χαρη στο προγραμμα της κρουαζιερας πολλα τα επισκετεσαι ηλιοβασιλεμα που ειναι ονειρο! Αχαστο για μένα είναξ και το Άμπου Σίμπελ, μια κατηγορία απο μόνο του. Αυτό με το οποίο διαφωνω τελειως ειναι η περιοδος που πατε. Δεκέμβριο θα νυχτώνει 5 η ωρα οποτε εκ των πραγματων χανεις σχεδον ενα τετραωρο το απογευμα που για το συγκεκριμενο ταξιδι ειναι καθοριστικο. Επισης, η μαγεια στο κρουαζιεροπλοιο ειναι να μπορεις να πιεις μια μπυρα χαλαρα το βραδακι εξω, να κολυμπησεις στην πισινα οσο εισαι εν πλω κλπ κλπ που νομιζω εκ των πραγματων δεν θα ναι εφικτα Δεκεμβρη μηνα. Η Αίγυπτος για μένα θέλει Άνοιξη και επειδη την θεωρω ταξιδι ζωης θα ηθελα να το ζησω στο επακρο και δεν θα εκανα εκπτωση σε τιποτα απο τα παραπανω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.570
Μηνύματα
901.602
Μέλη
39.307
Νεότερο μέλος
#ELISABETH

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom