Γενικά Κρουαζιέρα: Μεταφορά στα νησιά Σαντορίνη, Μύκονο, Κω

sunshine

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
Καλησπέρα. Φέτος αποφασίσαμε να κάνουμε μια κρουαζιέρα στα ελληνικά νησιά... Παρόλο που έχω κάνει αρκετές κρουαζιέρες ανά τον κόσμο δεν έχω ξανακάνει στο Αιγαίο. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν εάν κάποιος ξέρει πως μπορούμε να πάμε από το λιμάνι που αράζει το κρουαζιερόπλοιο στην "χώρα" του νησιού. Για τα νησιά Μύκονο, Σαντορίνη και Κω... Από το πρακτορείο μας είπαν υπάρχουν ταξί αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα βρείτε λόγω μεγάλης ζήτησης και μας προτείνουν να πάρουμε τις αντίστοιχες εκδρομές του πλοίου μόνο για την μεταφορά αλλά ρε παιδιά με 50-80 ευρώ το άτομο που είναι οι φθηνότερες νομίζω ότι είναι αμαρτία από τον Θεό... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας...

Υγ. Τονίζω απλά ότι θα είμαστε στο κάθε νησί λίγες ώρες και η κρουαζιέρα είναι την εβδομάδα που δεκαπενταύγουστου.... Άρα περιορισμένος χρόνος και πολύς κόσμος δυστυχώς....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.465
Likes
3.804
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
1. Για τη Σαντορίνη ειδικά ίσως αξίζει να πάρετε την οργανωμένη εκδρομή που σας προσφέρουν. Ειδάλλως θα ανεβείτε με τα σκαλακια η το τελεφερίκ από το παλιό λιμάνι και θα δείτε απλώς τη Χώρα, τα Φηρα δηλαδή (όχι ότι καλύτερο με τη ζέστη).
2. Η Κως είναι η πιο εύκολη περίπτωση. Η πόλη περπατιεται άνετα. Και έχει ωραία αξιοθέατα κοντά στο λιμάνι και γενικώς είναι πολύ μαζεμένη
3. Τώρα για τη Μύκονο, θα σας συμβούλευα να πάρετε κάποιο από τα καραβάκια που πάνε στο παλιό λιμάνι (sea buses) και από εκεί να σεργιανισετε στη Χώρα που ο πυρήνας της είναι γραφικοτατος.
Δείτε εδώ για τα sea bases
Mykonos Seabus - Water taxi - Mykonos SeaBus - Water Taxi
Γενικώς μην κάνετε πάντα ο,τι σας λέει το πρακτορείο
 
Last edited:

sunshine

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
1. Για τη Σαντορίνη ειδικά ίσως αξίζει να πάρετε την οργανωμένη εκδρομή που σας προσφέρουν. Ειδάλλως θα ανεβείτε με τα σκαλακια η το τελεφερίκ από το παλιό λιμάνι και θα δείτε απλώς τη Χώρα, τα Φηρα δηλαδή (όχι ότι καλύτερο με τη ζέστη).
2. Η Κως είναι η πιο εύκολη περίπτωση. Η πόλη περπατιεται άνετα. Και έχει ωραία αξιοθέατα κοντά στο λιμάνι και γενικώς είναι πολύ μαζεμένη
3. Τώρα για τη Μύκονο, θα σας συμβούλευα να πάρετε κάποιο από τα καραβάκια που πάνε στο παλιό λιμάνι (sea buses) και από εκεί να σεργιανισετε στη Χώρα που ο πυρήνας της είναι γραφικοτατος.
Δείτε εδώ για τα sea bases
Mykonos Seabus - Water taxi - Mykonos SeaBus - Water Taxi
Γενικώς μην κάνετε πάντα ο,τι σας λέει το πρακτορείο
Α σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!🥰

Για την Κω το λιμάνι που πάνε τα κρουαζιερόπλοια είναι κοντά στην πόλη; Μπορούμε να πάμε με τα πόδια; Υπάρχει λεωφορείο ή κάτι άλλο;

Σε αυτά τα sea buses της Μυκόνου πρέπει να κάνουμε κράτηση ή εκείνη την ώρα;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.465
Likes
3.804
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Α σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!🥰

Για την Κω το λιμάνι που πάνε τα κρουαζιερόπλοια είναι κοντά στην πόλη; Μπορούμε να πάμε με τα πόδια; Υπάρχει λεωφορείο ή κάτι άλλο;

Σε αυτά τα sea buses της Μυκόνου πρέπει να κάνουμε κράτηση ή εκείνη την ώρα;
Το λιμάνι των κρουαζιεροπλοιων στην Κω είναι το ίδιο με των πλοίων της ακτοπλοΐας κ είναι πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης. Με το που θα βγείτε, άνετα πάτε με τα πόδια στο κάστρο, στην παλιά πόλη γύρω από τον πλάτανο, και στην αρχαία αγορά. Γενικώς είναι πολύ εύκολα περπατησιμη πόλη. Και το ταξί δεν είναι δύσκολο. Επίσης κοντά στο σημείο που θα αποβιβαστειτε είναι και η αφετηρία του αστικού ΚΤΕΛ της Κω. Εάν σας παίρνει ο χρόνος και έχει δρομολόγιο εκείνη την ώρα, δείτε μήπως μπορείτε να πάτε στο και στο Ασκληπιείο.
Για τα sea-buses της Μυκόνου, με πάσα επιφύλαξη νομίζω ότι δεν χρειάζεται κρατηση. Επειδή όμως δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, καλύτερα αγοράστε (2 ευρώ κοστίζουν εξάλλου) για να είστε πιο ήσυχοι και να έχετε προτεραιότητα. Δρομολόγια εκτελούν κάθε μισή ώρα
 
Last edited:

sunshine

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
Το λιμάνι των κρουαζιεροπλοιων στην Κω είναι το ίδιο με των πλοίων της ακτοπλοΐας κ είναι πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης. Με το που θα βγείτε, άνετα πάτε με τα πόδια στο κάστρο, στην παλιά πόλη γύρω από τον πλάτανο, και στην αρχαία αγορά. Γενικώς είναι πολύ εύκολα περπατησιμη πόλη. Και το ταξί δεν είναι δύσκολο. Επίσης κοντά στο σημείο που θα αποβιβαστειτε είναι και η αφετηρία του αστικού ΚΤΕΛ της Κω. Εάν σας παίρνει ο χρόνος και έχει δρομολόγιο εκείνη την ώρα, δείτε μήπως μπορείτε να πάτε στο και στο Ασκληπιείο.
Για τα sea-buses της Μυκόνου, με πάσα επιφύλαξη νομίζω ότι δεν χρειάζεται κρατηση. Επειδή όμως δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, καλύτερα κάντε ένα τηλέφωνο πρώτα η στείλτε email.
Σε ευχαριστώ πραγματικά πολυ!!! Μίλησα ήδη με τα sea buses... Μου έφυγε μεγάλο άγχος να ξέρεις! Ευχαριστώ και πάλι! Καλή συνέχεια!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.465
Likes
3.804
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε ευχαριστώ πραγματικά πολυ!!! Μίλησα ήδη με τα sea buses... Μου έφυγε μεγάλο άγχος να ξέρεις! Ευχαριστώ και πάλι! Καλή συνέχεια!
Να είσαι καλά και να περάσετε υπέροχα. Να προσθεσω επίσης ότι υπάρχει και λεωφορείο ΚΤΕΛ που πηγαίνει κάθε ώρα από το Νέο Λιμάνι της Μυκόνου στο παλιό λιμάνι, αλλά και στην τοποθεσία "Φάμπρικα" κοντά στους ανεμόμυλους.
Δρομολόγια
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.648
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom