Κουβεντούλα και συμβουλές γύρω από τα gps

depy!!!

Member
Μηνύματα
774
Likes
2.103
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Παιδιά γεια σας. Μετά από πολύ καιρό που αντιστεκόμουν σθεναρά στην αγορά ενός ακόμη μηχανήματος, έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Παντελώς άσχετη επί του θέματος βρήκα το συγκεκριμένο topic και το ξεκοκάλισα -ναι, διάβασα και τις 44 σελίδες. Τώρα μπορώ να πω ότι κατάλαβα μερικά πράγματα. Λοιπόν είχα βρει δύο gps: Το MLS 5900, που απ ότι είδα έχει λειτουργικό destinator 7 και το Garmin nuvi 1300. Για το Garmin δεν είσασταν θετικοί, βέβαια ήταν post του 2009 τώρα μπορεί να είναι αλλιώς τα πράγματα. Αν μπορεί , όποιος μπορεί και ξέρει κάποια πράγματα για τα δύο μοντέλα ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
MLS Destinator (δεν είμαι σίγουρος για το μοντέλο, αλλά ιδιο φαίνεται) είχαμε κι εμείς το καλοκαίρι στην Πορτογαλία και, αφού πρώτα μας έσπασε τα νεύρα με τα άλλ' αντ' άλλων που έλεγε και τις λάθος κατευθύνσεις που έδινε μερικές φορές με αποτέλεσμα να χάνουμε πολύτιμο χρόνο (και να χανόμαστε), το κλείσαμε τελικά και μια χαρά πορευτήκαμε ακολουθώντας τις οδικές σημάνσεις.

(Α, και το software ήταν original και τελευταία έκδοση, εντάξει? - για να προλάβω τους καλοθελητές)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
774
Likes
2.103
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Απ ότι είπαν οι ειδικοί περί του θέματος το destinator είναι πολύ καλό για Ελλάδα, αλλά για Ευρώπη πρέπει να το ξεκλειδώσεις και να βάλεις άλλο λειτουργικό -τα κατάλαβα καλά;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Απ ότι είπαν οι ειδικοί περί του θέματος το destinator είναι πολύ καλό για Ελλάδα, αλλά για Ευρώπη πρέπει να το ξεκλειδώσεις και να βάλεις άλλο λειτουργικό -τα κατάλαβα καλά;
Κοίτα, το δικό μας δανεικό ήταν αλλά είχε χρησιμοποιηθεί και σε άλλα ταξίδια στη Δυτ. Ευρώπη. Αυτό που κατάλαβα εγώ ήταν ότι ανάλογα με τη χώρα που θα πας πρέπει να εγκαταστήσεις τον αντίστοιχο χάρτη (που είναι και το λογικό) αλλά δε νομίζω ότι αλλάζεις κάτι στο βασικό λειτουργικό (εκτός ίσως από κάποιες παραμέτρους/χαρακτηριστικά του, όπως π.χ. τη γλώσσα που σου δίνει οδηγίες - δεν περιμένεις να σου δίνει για Ιρλανδία οδηγίες στα Ελληνικά, άρα αλλάζεις τη βασική γλώσσα στα Αγγλικά - αν και, ούτε κι αυτό νομίζω ότι χρειάζεται). Πάντως, εγώ, τό'χω πει κι αλλού, δεν τά'χω και σε πολύ υπόληψη τα GPS, οπότε μην κρίνεις μόνο από τη δική μου άποψη.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Παιδιά Garmin ασυζητητί! Έχει τους καλύτερους χάρτες για Ελλάδα και Ευρώπη. Το σημαντικότερο όλων η υποστήριξη της Garmin (αναβαθμίσεις)! Nuvi 1300!

Sent from my ST18i using Tapatalk
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
για ελλαδα και τα δυο εχουν πολυ καλους χαρτες.
το συγκεκριμενο μοντελο της garmin ειναι παλιο.
για εξωτερικο δεν υπαρχει προβλημα σε κανενα απο τα δυο.

εγω θα αγοραζα το mls γιατι ειναι καθαρα ελληνικη εταιρεια και δινει ψωμι σε πολλους συμπατριωτες μας.

εξυπακουεται οτι θαχεις τη τεχνικη μας υποστηριξη για πολλα πραγματα...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
774
Likes
2.103
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
για ελλαδα και τα δυο εχουν πολυ καλους χαρτες.
το συγκεκριμενο μοντελο της garmin ειναι παλιο.
για εξωτερικο δεν υπαρχει προβλημα σε κανενα απο τα δυο.

εγω θα αγοραζα το mls γιατι ειναι καθαρα ελληνικη εταιρεια και δινει ψωμι σε πολλους συμπατριωτες μας.

εξυπακουεται οτι θαχεις τη τεχνικη μας υποστηριξη για πολλα πραγματα...

Καλώς τον, καλώς τον. Μετά τρία χρόνια από την έναρξη του topic είσαι πάντα στις επάλξεις:clap::clap:
Κατ αρχήν ευχαριστώ για την προσφορά βοήθειας. Ναι προς το MLS κλίνω, αλλά τι έχεις να πεις και για το Navigon 70 Plus; Το έχει το πλαίσιο με χάρτες και Ευρώπης -έτσι λέει- και μάλιστα Navteq. Τώρα αν θυμάμαι καλά, γιατί διάβασα πολλά σε λίγο διάστημα, τους θεωρείτε αξιόπιστους.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
, αλλά τι έχεις να πεις και για το Navigon 70 Plus; Το έχει το πλαίσιο με χάρτες και Ευρώπης -έτσι λέει- και μάλιστα Navteq. Τώρα αν θυμάμαι καλά, γιατί διάβασα πολλά σε λίγο διάστημα, τους θεωρείτε αξιόπιστους.
καλο μηχανημα
ομως
σε γερμανικα γουρουνια δε δινω ουτε ενα ευρω...οτι πηρα πηρα
(αν και εξαγοραστηκε απο τη garmin)

και το mls για ευρωπη navteq χρησιμοποιει;)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
mls?εξυπακουεται οτι θαχεις τη τεχνικη μας υποστηριξη για πολλα πραγματα... :mad: :haha::haha:εδώ γελάμε η ρίχνουμε κλάμα -αρκετά χρονια τους γευτήκαμε από x 300 ακόμα εδώ και κάποια χρονια ακόμα κλαίμε τα λεφτά μας-tom tom και ηρέμησα και από χάρτες άσε από μηχανήματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.011
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom