Ισπανία Καστίλλη vs Καταλονία

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ανοίγω το θέμα ΟΧΙ για να παίξουμε μπουνιές (αν και το θεωρώ δύσκολο) αλλά για να γράψουν αυτοί που έχουν γνώση διάφορα ευτράπελα από την αιώνια κόντρα μεταξύ αυτών των δύο που ξεκινάει από την πολιτική και φτάνει ως την πιο μικρή λεπτομέρεια της κοινωνικής ζωής των τόπων τους.

Πιο πολύ με ενδιαφέρουν άγνωστες πτυχές και πειράγματα μεταξύ των δύο τόπων παρά η πολιτική ανάλυση της κόντρας για την οποία λίγο ως πολύ είναι γνωστό ποιανού το μέρος παίρνει ο καθένας εδώ μέσα.

Σαν έναυσμα για το νήμα αλλά για την συνέχεια της κουβέντας είχα τα συνθήματα που ακούγονταν στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις Barca-Real μεταξύ των οποίων ξεχώρισα και το "Viva Espana" των Καστιγιάνων για να πικάρουν τους Καταλανούς.

Εσείς οι Ισπανόφωνοι για πείτε κι άλλα που γνωρίζετε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στην Βαρκελώνη,θυμάμαι,είναι δύσκολο να μην παρατηρήσει κανείς ότι η κύρια αν όχι η μόνη γλώσσα αναγραφής σε πινακίδες,καταλόγους κλπ είναι τα Καταλανικά ενώ αν αποκαλέσεις κάποιον ως Ισπανό καλό θα ήταν να είστε φίλοι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.977
Likes
15.642
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ θυμάμαι ότι οταν ήμουν στη Βαρκελώνη ένιωθα πιο κοντά στη Γαλλία παρά οτι ήμουν σε ισπανικό έδαφος. Είναι πράγματι άλλο κράτος.
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Eμένα προσωπικά με σοκάρει κάπως αυτή η κόντρα... Είναι δύο πανέμορφες περιοχές, σε μία πανέμορφη χώρα... Και αν και ΛΑΤΡΕΥΩ τη Βαρκελώνη, το θεωρώ κάπως αλαζονικό να θέλει να αποκοπεί από την Ισπανία...

Και για να είμαι πιο on topic, μου είχαν πει ότι αν πάω στην Καταλονία και τους μιλήσω Καστιλιάνικα, θα με αντιπαθήσουν αμέσως και θα με αγνοήσουν :p Εντάξει, ακραίο μου φαίνεται και δε μου έχει τύχει, αλλά έτσι, για να είμαι On topic! :p:p:p
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω απογοητευτεί πλήρως.Τόσο Ισπανόφωνοι τόσοι Ισπανόπληκτοι μέχρι κατοίκους της Ιβηρικής έχουμε και δεν ξέρει κανείς να μας πει ιστορίες και πειράγματα μεταξύ των δύο περιοχών;

Ρε Panpan,πες κανένα σύνθημα των Καταλανών να μάθουμε κι εμείς οι άσχετοι.
Ρε Yorgo,μας έχεις πει μέχρι και σε ποιά κατάληψη της Βαρκελώνης να πάμε για να περάσουμε καλά,για την αιώνια κόντρα δεν έχεις να μας πεις τίποτα;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.773
Likes
7.402
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αντε να πω και εγω τι πιστευω για χαρη σου maltakia !!

Βαρυεμαι το θεμα γιατι το βιώνω 25 χρονια απο όταν εμαθα Ισπανικα και ταξιδευω συχνα στη Ισπανια και κυριως στη Μαδριτη και τα τελευταια χρονια λογω ντοπιων φιλων στη Βαρκελωνη . Μου αρεσουν πολυ και οι δυο πόλεις η καθε μία για άλλους λόγους , διαλεγω βεβαια Βαρκελωνη γιατι δεν μου αρεσουν οι μεγαλουπολεις βλ.Μαδριτη αντιθετα μου αρεσουν πιο μικρες και παραθαλασσιες οποτε με κερδιζει η Βαρκελωνη .
Να πω οτι και οι δυο "φυλές" με αφηνουν παγερά αδιαφορη , δεν ταιριαζουν με το χαρακτηρα μου ούτε οι Καταλανοι ούτε οι Καστιγιανοι.
Αντιθετα εκτιμώ και ταιριαζω με τους Βασκους και για χαλαρή παρεα και χαβαλε με τους Ανδαλουσιανους .
Οτι εχουν τα δικια τους οι Καταλανοι να θελουν αυτονομια και να σιχαινονται τους Ισπανους , λιγη ιστορία να διαβασει κανεις θα καταλαβει το γιατί.
οτι γινονται λιγο υπερβολικοι με αυτή την εμμονη τους ειναι γεγονός , αντε να γινει και αυτο καποια στιγμη (ειρηνικα ) να ησυχασουν και αυτοί !!

τωρα βεβαια να αναφερω , ότι το μαθημα που παιρνω να μην ειμαι ρατσιστρια και απολυτη ειναι οτι οι δυο ανθρωποι που αγαπώ περισσοτερο στην Ισπανία και θεωρώ τιμή μου που ειναι φιλοι μου ειναι ο ένας απο το Τολεδο και ο άλλος απο την Βαρκελώνη !!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.773
Likes
7.402
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ανοίγω το θέμα ΟΧΙ για να παίξουμε μπουνιές (αν
Πιο πολύ με ενδιαφέρουν άγνωστες πτυχές και πειράγματα μεταξύ των δύο τόπων παρά η πολιτική ανάλυση της κόντρας για την οποία λίγο ως πολύ είναι γνωστό ποιανού το μέρος παίρνει ο καθένας εδώ μέσα.

τωρα ειδα τι ακριβως θελεις για το θεμα , οποτε ακυρο το προηγουμενο
ποστ μου !!!!!

Επειδη κανω παρεα οταν ειμαι Ισπανία και με τις δυο "φυλες"
αυτο που ακουω απο πειραγματα ειναι για την υπερβολική τσιγγουνια και φιλαργυρια των Καταλανων , γεγονος αυτο , μου θυμιζουν Εβραιους στα οικονομικα τους !!
και ανεκδοτα για το πόσο σκορδο τρώνε , γεγονος και αυτό !!
Περαν αυτου άλλο δεν εχω παρατηρησει .....

πειραγματα γινονται , αλλά αυτό γινεται σε όλες τις χώρες
και εμεις σατιριζουμε π.χ. τους Κρητικους , άλλοι λένε για εμας τους Πελοποννησιους (και οχι τα καλυτερα !!) , Βορειοι - Νοτιοι κτλ κτλ
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.773
Likes
7.402
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Eμένα προσωπικά με σοκάρει κάπως αυτή η κόντρα... Είναι δύο πανέμορφες περιοχές, σε μία πανέμορφη χώρα... Και αν και ΛΑΤΡΕΥΩ τη Βαρκελώνη, το θεωρώ κάπως αλαζονικό να θέλει να αποκοπεί από την Ισπανία...

Και για να είμαι πιο on topic, μου είχαν πει ότι αν πάω στην Καταλονία και τους μιλήσω Καστιλιάνικα, θα με αντιπαθήσουν αμέσως και θα με αγνοήσουν :p Εντάξει, ακραίο μου φαίνεται και δε μου έχει τύχει, αλλά έτσι, για να είμαι On topic! :p:p:p
αν διαβασεις τα αίτια δεν θα σε σοκαρει καθολου η κοντρα !!

Δεν ξερω ποιος διαδιδει τετοιες φημες , αλλά κανεις δεν με αντιπαθει στη Βαρκελωνη επειδη μιλαω ισπανικα !! Αντιθετα τους βολευει γιατι απο Αγγλικα
γρι δεν κατεχουν .....
Εξαλλου παραειναι εξυπνοι για να περιμενουν να τους μιλησει καταλανικά μια τουριστρια , τι πιθανοτητες υπαρχουν για κάτι τετοιο ;
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εξαλλου παραειναι εξυπνοι για να περιμενουν να τους μιλησει καταλανικά μια τουριστρια , τι πιθανοτητες υπαρχουν για κάτι τετοιο ;
ελάχιστες.

εγώ όταν πήγα είχα διδαχθεί από έναν αγαπημένο φίλο μερικές μασημένες καταλανικές λέξεις πχ γκράσιες αντί γράθιας, μπον ντια αντι μπουενος ντιας, καφέ αμπ λιέτ (καφές με γάλα), σισπλάου αντί για πορ φαβόρ, ντε ρες αντί ντε νάδα, και άλλες που τις έχω ξεχάσει πια.

Ε σας πληροφορώ ότι κατουριόντουσαν από τη χαρά τους! Κι άλλοι λαοί χαίρονται αν προσπαθήσεις στη γλώσσα τους, αλλά αυτό με τους καταλανούς ήταν άλλο πράγμα -από το ένα λεπτό στο άλλο, γίνονταν οι πιο ευγενικοί και εξυπηρετικοί άνθρωποι του κόσμου! Μέχρι που σε ένα αξέχαστο επεισόδιο, τα καταλανικά μου εξασφάλισαν μέχρι και ένα μπουκάλι κρασί φορ φρή! :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατι που λενε οι Καταλανοι αν τους ρωτησεις απο ποια χωρα ειναι ή τι γλωσσα μιλανε ειναι το "soy catalan, hablo catalan". Επισης κατα την παραμονη μου στη Βαρκελωνη θυμαμαι πως περισσοτερο χαιρονταν για τις ηττες της Real παρα για τις δικες τους νικες...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλά, εντάξει!
Καλά καλά δε μάθαμε τα ισπανικά, θα μάθουμε καταλανικά τώρα. Δε μας αφήνουν κι αυτοί στην ησυχία μας; Μεταξύ τους ας μιλάνε ότι θέλουν. Αλλά εμείς που κάνουμε αμαν να βρούμε κανενα 2ωρο την εβδομάδα να μάθουμε κανένα ισπανικό, τι φταίμε; (συγνώμη, αλλά όπως καταλαβαίνετε ώς μαθητής ισπανικών στα 29 μου, έχω τα δικά μου άγχη!! χώρια που βιάζομαι να μάθω να ταξιδέψω στις ισπανόφωνες χώρες...)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλά, εντάξει!
Καλά καλά δε μάθαμε τα ισπανικά, θα μάθουμε καταλανικά τώρα. Δε μας αφήνουν κι αυτοί στην ησυχία μας; Μεταξύ τους ας μιλάνε ότι θέλουν. Αλλά εμείς που κάνουμε αμαν να βρούμε κανενα 2ωρο την εβδομάδα να μάθουμε κανένα ισπανικό, τι φταίμε; (συγνώμη, αλλά όπως καταλαβαίνετε ώς μαθητής ισπανικών στα 29 μου, έχω τα δικά μου άγχη!! χώρια που βιάζομαι να μάθω να ταξιδέψω στις ισπανόφωνες χώρες...)
Αντώνη, το σίγουρο είναι ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να συνεννοηθείς αν μιλήσεις καστιγιάνικα στη Βαρκελώνη. Εγώ όταν τους μιλούσα, μου απαντούσαν μεν στα καταλανικά αρκετές φορές, αλλά μόλις τους έλεγα ότι είμαι από την Ελλάδα και, δυστυχώς, δε μιλάω καταλανικά, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Άσε δε, που μοιάζουν αρκετά με τα καστιγιάνικα (και με τα γαλλικά, φυσικά, αφού έχουν λατινογενή προέλευση) και αν τα συνηθίσεις θα μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα από αυτά που σου λένε και να διαβάσεις κάποιες ειδησούλες σε εφημερίδες/περιοδικά κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.237
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom