Κανόνες λειτουργίας του Forum "Οργανωμένα Ταξίδια"

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.495
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η υποενότητα αυτή δημιουργήθηκε για να καλύψει ένα κενό που είχε μέχρι τώρα το TravelStories.gr , και αφορά τα οργανωμένα ταξίδια.

Όσο και αν τα περισσότερα μέλη του site μέχρι τώρα είναι ταξιδιώτες "ξεπεταγμένοι", που ταξιδεύουν μόνοι τους, οργανώνοντας τα πάντα μόνοι τους, η πλειοψηφία των ελλήνων ταξιδεύει με οργανωμένες εκδρομές, πακέτα από πρακτορεία κλπ.

Αυτή εδώ η ενότητα λοιπόν είναι για όσους ταξιδεύουν οργανωμένα και θέλουν να συζητήσουν για οργανωμένα πακέτα, ταξιδιωτικά πρακτορεία, κλπ.

Επειδή το θέμα είναι λεπτό, θα τηρηθούν αυστηρά ορισμένοι κανόνες σε αυτήν την υποενότητα:
  1. Τα μέλη μπορούν να συζητούν οτιδήποτε όσον αφορά το ποια πρακτορεία είναι κατάλληλα για συγκεκριμένους προορισμούς, αναζήτηση πακέτων, κατάλληλων πρακτόρων, κλπ.
  2. Εδώ μπορούν να μπαίνουν οποιεσδήποτε προσφορές από αεροπορικά εισητήρια , ξενοδοχεία, πακέτα, κλπ βρίσκει κάποιο μέλος και πιστεύει ότι αξίζει τον κόπο να τα μοιραστεί με τα άλλα μέλη της κοινότητάς μας. Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση του χώρου αυτού από μέλη που έχουν σχέση με ταξιδιωτικά πρακτορεία για προώθηση των προϊόντων τους. Εάν κάποιο πρακτορείο επιθυμεί να προβάλει τις προσφορές του θα πρέπει να επικοινωνεί με τη διαχειριστική ομάδα του TravelStories.
  3. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπονται ποστ-καταγγελίες ή δυσφημιστικά μηνύματα στο forum, προς τον επαγγελματία του ταξιδιωτικού αλλά και οποιουδήποτε άλλου χώρου.
Τέλος, σας παρακαλώ να ρίχνετε μια ματιά σε αυτό το ποστ πού και πού, καθώς τις επόμενες ημέρες θα ανανεώνεται με θέματα που αφορούν αυτήν την υποενότητα.

:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.495
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Υπήρξαν δύο περιστατικά από ταξιδιωτικά πρακτορεία που επικοινώνησαν μαζί μου λόγω δυσφημιστικών μηνυμάτων που διάβασαν στο φόρουμ.

Επειδή εγώ δεν θα γίνω δικηγόρος κανενός, ούτε θα δώσω βήμα στον κάθε πικραμένο από το ταξίδι του με νομικό κίνδυνο για το TravelStories και εμένα προσωπικά, από δω και πέρα οποιοδήποτε μέλος γράφει δυσφημιστικό μήνυμα για οποιονδήποτε επαγγελματία, το μήνυμά του θα διαγράφεται και το μέλος θα γίνεται ban από το site. Όποιος θέλει να κάνει επίσημες καταγγελίες για οποιονδήποτε επαγγελματία υπάρχουν αντίστοιχα αρμόδια όργανα προστασίας του καταναλωτή για να το κάνει, ή ας φτιάξει δικό του site να τα γράφει εκεί και να αντιμετωπίσει ο ίδιος τις όποιες συνέπειες.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Υπήρξαν δύο περιστατικά από ταξιδιωτικά πρακτορεία που επικοινώνησαν μαζί μου λόγω δυσφημιστικών μηνυμάτων που διάβασαν στο φόρουμ.

Επειδή εγώ δεν θα γίνω δικηγόρος κανενός, ούτε θα δώσω βήμα στον κάθε πικραμένο από το ταξίδι του με νομικό κίνδυνο για το TravelStories και εμένα προσωπικά, από δω και πέρα οποιοδήποτε μέλος γράφει δυσφημιστικό μήνυμα για οποιονδήποτε επαγγελματία, το μήνυμά του θα διαγράφεται και το μέλος θα γίνεται ban από το site. Όποιος θέλει να κάνει επίσημες καταγγελίες για οποιονδήποτε επαγγελματία υπάρχουν αντίστοιχα αρμόδια όργανα προστασίας του καταναλωτή για να το κάνει, ή ας φτιάξει δικό του site να τα γράφει εκεί και να αντιμετωπίσει ο ίδιος τις όποιες συνέπειες.
λογικο αυτο που λες, δε φταις εσυ να βρεις το μπελα σου, ομως το ''δυσφημιστικο'' ειναι λιγο ασαφες. Αν δλδ παω καπου με ενα πρακτορειο και πω οτι ο συνοδος ηταν ασυνεπης και οτι το προγραμμα δεν τηρηθηκε σωστα κινδυνευω με ban?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
λογικο αυτο που λες, δε φταις εσυ να βρεις το μπελα σου, ομως το ''δυσφημιστικο'' ειναι λιγο ασαφες. Αν δλδ παω καπου με ενα πρακτορειο και πω οτι ο συνοδος ηταν ασυνεπης και οτι το προγραμμα δεν τηρηθηκε σωστα κινδυνευω με ban?
Ναι! Ακριβως αυτο! Και ο Δευκαλιων, οπως ακριβως εχει εξηγησει παρα πολλες φορες και σε εποχες που ακομη δεν ειχαν διαμαρτυρηθει επαγγελματιες του χωρου, εχει πολυ σοβαρους λογους να το κανει. Υπαρχουν μερικα πραγματα που ειναι εν ου παικτοις! Οποιος εχει προβλημα ας αναλαμβανει μονος του οποια δραση προκρινει καλυτερη και ας μην εμπλεκει αλλους στα οποια υπαρκτα η ανυπαρκτα προβληματα του!
Και αν θυμαμαι καλα ειχαμε αναφερθει ξανα στο θεμα αυτο και ειχαμε καταληξει στο ιδιο συμπερασμα.
Συμπερασμα: Οτιδηποτε σας χαλασε, απο ελαχιστο εως πολυ σοβαρο και σημαντικο σε μια οργανωμενη εκδρομη δεν το αναφερετε στο Travelstories.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.495
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
λογικο αυτο που λες, δε φταις εσυ να βρεις το μπελα σου, ομως το ''δυσφημιστικο'' ειναι λιγο ασαφες. Αν δλδ παω καπου με ενα πρακτορειο και πω οτι ο συνοδος ηταν ασυνεπης και οτι το προγραμμα δεν τηρηθηκε σωστα κινδυνευω με ban?
Καθόλου ασαφές δεν είναι. Οποιοσδήποτε έχει πρόβλημα με κάποιον επαγγελματία, να το κάνει καταγγελία σε επίσημο όργανο. Εδώ δε θα ξαναεπιτραπεί κάτι τέτοιο, αφού δεν είναι υπόλογος νομικά μόνο ο γράφων, αλλά και αυτός που του δίνει το "βήμα" να το δημοσιοποιήσει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.495
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και μιας και το θέμα δεν έχει αναρτηθεί προς συζήτηση παρά μόνο προς συμμόρφωση, κλειδώνεται. Όποιος έχει οποιαδήποτε απορία, pm.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αν δε λεμε ποια ειναι τα ξενοδοχεια ονομαστικα εχει νοημα αυτο το τοπικ?το οτικαθε πολη εχει καλα και κακα ξενοδοχεια ειναι γνωστο
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
αν δε λεμε ποια ειναι τα ξενοδοχεια ονομαστικα εχει νοημα αυτο το τοπικ?το οτικαθε πολη εχει καλα και κακα ξενοδοχεια ειναι γνωστο
Να σου υπενθυμισω το αρθρο 3 του κανονισμου του Travelstories:

Απαγορεύονται αυστηρά καταγγελίες ή δυσφημιστικά μηνύματα στο forum, προς επαγγελματίες του ταξιδιωτικού αλλά και οποιουδήποτε άλλου χώρου. Όσα μέλη έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα μπορούν να τα καταγγείλουν επώνυμα στους αρμόδιους φορείς.

Απο εκει και επειτα το τοπικ αυτο μπορει να μην εχει κανενα νοημα για σενα οποτε μπορεις ανετα να μην ξαναμπεις στον κοπο να το ξαναανοιξεις και να το διαβασεις, μπορει ομως για αλλους να εχει το νοημα να θυμηθουμε καποιες περιπετειες μας σε σχεση με αθλια ξενοδοχεια να τις διηγηθουμε και να γελασουμε εφοσον οι διηγησεις ειναι διασκεδαστικες.
Και εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στη dim kyr στο ποσο μπορει να απογειωσει μια αφηγηση σε σχεση με καποιο αθλιο ξενοδοχειο. Το εχει ηδη αποδειξει! :clap:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Να τα γραψω Def ή θα μου σβυσεις το μηνυμα?
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ο Def απουσιαζει γι αυτο σου απανταω εγω.

Κανενος τα μηνυματα δεν σβηνονται αν τηρει τους κανονισμους.
Το τοπικ ειναι πολυ ενδιαφερον, συνεχιστε αλλα σας παρακαλω προσεξτε τους χαρακτηρισμους σας.

Υ.Γ οι τυχον αποριες ας μην εκφραζονται δημοσια, μπορειτε να στειλετε πμ στην διαχειρηστικη ομαδα
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Βρε παιδια,εγω μια φορα σε μια συζητηση για το Καρπενησι ειχα αναφερει το ονομα ενος (ο Θεος να το κανει)ξενοδοχειου η αλλιως τρογλης & καποιος απο εδω μεσα μου το εσβησε το μηνυμα......γιατι αραγε????:roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.495
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Aν διάβαζες τους όρους χρήσης του Site τους οποίους είσαι υποχρεωμένη να έχεις διαβάσει και αποδεχθεί, τότε θα καταλάβαινες, και σίγουρα δε θα ρώταγες εδώ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.856
Μέλη
39.263
Νεότερο μέλος
Sissy Chachla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom