Ιταλία Καλημέρα!!

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Καλημέρα σε όλους τους ταξιδιάρηδες κι από εμένα!!!:D
Έχω ερωτήσεις με το καλημέρα σας η άτιμη! Από εβδομάδα λέω να ξεσηκώσω τη φαμίλια μου και να την κάνουμε για Ιταλία! Εμείς ήμαστε αεροπλανικοί τύποι αλλά μια που ξεφορτωθήκαμε το παλιό μας αμαξάκι και πήραμε πλέον οικογενειακό είπαμε να το τολμήσουμε ! Το μόνο που θέλω να μου πείτε αν μπορείτε ειναι από που να ξεκινήσουμε εφόσον θέλουμε να δούμε Σιένα -Φλωρεντία-Βενετία-Μιλάνο!
Ευχαριστώ !!!
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Καλως μας ηρθες!!!
Επειδη το ψαχνω κι εγω αλλα για αρκετα αργοτερα, μπες στο παρακατω site (κι εγω εδω στο φορουμ το βρηκα)!!Βαζεις αφετηρια, ενδιαμεσες στασεις, προορισμο και σου βγαζει τη διαδρομη ωρες και κοστος!!!

http://www.viamichelin.com/

Εγω παντως το σκεφτομαι για ρωμη με πλοιο ως αφετηρια.Ελπιζω να βοηθησει!Για λεπτομερειες περιμενε τους ειδικους.:clap:
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Ευχαριστώώώώώώ!!

Ναι η αλήθεια είναι πως μπερδεύομαι λίγο με του χάρτες αλλά έχω πείσμα και θα τα καταφέρω!!
Η Ρώμη είναι πανέμορφη να περάσεις υπέροχα!!! :lol:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλώς μας ήρθες MariaORF!

Όμορφες πόλεις θα επισκεφτείτε! Αν κατάλαβα καλά θέλετε να ξεκινήσετε από Ελλάδα με το αυτοκίνητο, άρα παίζει το Πάτρα- Ανκόνα λογικά και μετά βουρ προς Βορρά.
Σε αυτή τη περίπτωση "αναγκαστικά" η αφετηρία σου θα είναι πρώτα Φλωρεντία- Σιένα, στη συνέχεια Μιλάνο και τέλος η Βενετία. Εκτός κι αν θέλετε να ξεκινήσετε το αντίστροφο και μετά να κατεβαίνετε.
Στην περίπτωση μη χρησιμοποιήσης καραβιού, πάμε οδικώς ως την Ιταλία που εκεί θες αρκετές ημέρες να το κάνεις- και δη όταν θες να δεις και τέσσερις πόλεις.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Dear Twinkie ξεκινάμε Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος (γιατί ήμαστε και ολίγο κατσικόπόδαροι) απο Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα -Ανκώνα ! Μάλλον μένουμε ένα βράδυ Urbino για ξεκούραση και μετά με τη σειρά που μου τα είπες ! Υπάρχει τίποτα άλλο αναμέσα που αξίζει να επισκεφτούμε ?? Με προβληματίζουν λίγο τα πιτσιρίκια αλλα ελπίζω με πολλά cd με ζουζούνια θα περάσουν ευχάριστα (για αυτά..εμείς καήκαμε) τα χιλιόμετρα!! Πάντως ευχαριστώ όλους για τιw απαντήσεις !!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από Ανκόνα έως να φτάσετε Τοσκάνη, επειδή δεν έχω κάνει τη συγκεκριμένη διαδρομή, δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Σκέψου ωστόσο πως επειδή έχεις βάλει στο πρόγραμμα 4 πόλεις, από τις οποίες ίσως φάτε περισσότερο χρόνο σε Φλωρεντία- Σιένα - γιατί εκεί γύρω τα τοπία και τα χωριά είναι μοναδικά, ένας ακόμη ενδιάμεσος σταθμός θα απαιτούσε περισσότερο χρόνο ίσως.
Για πόσες μέρες σύνολο λέτε;
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Καλησπέρα!! 10 μέρες σύνολο αλλά ουσιαστικά ειναι 8 ωφέλιμες !! Ωστόσο ήμαστε αρκετά free αν χρειαστούμε κάτι επιπλέον ! Επειδή λίγο ψάχτηκα νομίζω πως δεν μπορούμε να δούμε κατι παραπάνω οπότε θα περιοριστούμε Φλωρεντία -περίχωρα και Βενετία ..αν προλάβουμε Μιλάνο εχει καλώς !! Όπως και να 'χει ταξίδι και άσχημα γίνεται??? Μόνο να μη κουνάει το παπόρι και μας αρρωστήσει!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Γενικώς η Φλωρεντία και τα περίχωρα είναι ένα ταξίδι μόνη της αλλά με ένα καλό προγραμματισμό, μπορείτε να δείτε και τη Βενετία, αλλά τίποτα άλλο. Μετά θα είναι αγώνας δρόμου και όχι ταξίδι....Η Τοσκάνη είναι πανέμορφη(και είναι από τα μόνα που δεν έχω επισκεφθεί ακόμη) και η Βενετία θεωρώ πως έως και 3 ημέρες είστε πλήρεις. Τις υπόλοιπες αφιέρωσέ τες στην Τοσκάνη. Δεν θα χάσεις!
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Είμαι σίγουρη πως δε θα χάσουμε ! Βρήκαμε και κάτι καταπληκτικά αγροτόσπιτα με βιολογικό πρωινό σε παμφθηνες τιμές για χαρούν και λίγο τα μωρά την Ιταλική ύπαιθρο!!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το χρόνο σου twinkie!!!Καλημερα!!
 

fou

Member
Μηνύματα
80
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σου εύχομαι να απολαύσεις την τη πανέμορφη Τοσκάνη.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Όλα είναι έτοιμα..Έκλεισα και τα ξενοδοχεία μας και τώρα ξεκινάει το μάζεμα!!! Ευχαριστώ Fou για τις ευχές!!!! Αφού γυρίσω θα σας πω λεπτομέρειες !!!!! Bye Bye!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.454
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom