Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Συγγνώμη αλλά εγώ επί 2 ώρες που ήμουν στο Σύνταγμα δεν είδα ούτε γραφικότητες, ούτε τσολιαδάκια, ούτε παπαδαριό. Ναι, κάποια στιγμή είδα σκόρπιες 2-3 ελληνικές σημαίες και λοιπόν;
Ένας φίλος, όταν βγηκε ο Σύριζα, χαριτολογώντας έλεγε "Άντε ν΄ανοίξουν τώρα τα ξερονήσια για τους δεξιούς". Αυτό θέλουμε;

Κι ακριβώς επειδή θυμάμαι πολύ καλά από πού έρχομαι δε γουστάρω τους ετεροπροσδιορισμούς. Στην ηλικία που βρίσκομαι προτιμώ να βλέπω ψύχραιμα την πραγματικότητα που δημιουργείται προσπαθώντας να μην επηρεάζομαι και να πράττω ανάλογα όπως η ίδια πιστεύω ότι είναι χρήσιμο κάθε φορά χωρίς όμως να προδίδω τις αξίες μου. Καταλαβαίνω πως είναι πολύ δύσκολο να ισορροπήσουμε ανάμεσα στο φαντασιακό και το πραγματικό όμως δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς, η Ιστορία μάς τραβάει απ' το αυτί κι εμείς θέλοντας και μη θα κολυμπήσουμε και μάλιστα στα βαθιά.

Δεν γεννηθήκαμε συριζαίοι κι ούτε θα πεθάνουμε τέτοιοι. :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για να κατεβάσω λίγο την ένταση,αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι τέτοιου είδους συγκεντρώσεις έχουν πιο πολύ εθνικό παρά πολιτικό χαρακτήρα και είναι εύκολο να συνδεθούν (ακόμα και να καπελωθούν) από άλλου είδους κέντρα από αυτά που νομίζουμε ότι εξυπηρετούν τη στιγμή που βρισκόμαστε εκεί.

Επίσης να θυμόμαστε όλοι -όσοι τουλάχιστον έχουμε μια ηλικία ή μια ιστορική αναζήτηση- τι εστί πατριωτικό ΠΑΣΟΚ και να μην το λησμονούμε,εκτός αν σε κάποιους άρεσε οπότε πάω πάσο.

Τέλος το ότι κάποιοι ψηφίσαμε ως ιστορικά αναγκαία την σημερινή κυβέρνηση ούτε ταυτιζόμαστε με αυτήν ούτε και θα πάψουμε να κάνουμε κριτική.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.001
Likes
20.155
.... ούτε ταυτιζόμαστε με αυτήν ούτε και θα πάψουμε να κάνουμε κριτική.
Μεγαλύτερη κοινοτυπία δε βρήκες να γράψεις? :rolleyes:
Αν γράψω ότι αυτά είναι αυτονόητα θα γράψω κι εγώ κοινοτυπίες και δε μ'αρέσουν. Προτιμώ να περιμένω να κράξω τη κυβέρνηση για λάθη και αστοχίες που σίγουρα θα γίνουν, αλλά δε ζω και γι'αυτό, μη μας γίνει και αυτοσκοπός, έτσι δεν είναι?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε GTS εσύ όχι απλώς δεν έχεις διάθεση και κριτική αλλά δεν βλέπεις που είναι το λάθος ενός αθέου να ζητάει την ευχή ενός μητροπολίτη και να πετάει περιστέρια σε θρησκευτικά πανηγύρια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.001
Likes
20.155
Δε θυμάμαι ακριβώς πού, αλλά η @paefstra νομίζω είχε αναρτήσει το ντοκιμαντέρ του Αυγερόπουλου, σωστά? Ορίστε, η συνέχεια:

ΕΝΘΟΥΣΙΩΔΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ AGORA ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
http://www.exandasdocumentaries.com/gr/exandas/exandas-news/391--agora-15-
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.001
Likes
20.155
Ρε GTS εσύ όχι απλώς δεν έχεις διάθεση και κριτική αλλά δεν βλέπεις που είναι το λάθος ενός αθέου να ζητάει την ευχή ενός μητροπολίτη και να πετάει περιστέρια σε θρησκευτικά πανηγύρια.
Εγώ δηλαδή που ΄χω μπει σε τζαμί εν ώρα προσευχής είμαι μουσουλμάνος. Ή επειδή έχω παρευρεθεί σε τελετές βουδιστών, είμαι βουδιστής. Ή επειδή πάω στην Ανάσταση και τον Επιτάφιο είμαι ΧΟ.
Αν έδινε θρησκευτικό όρκο, θα σου δινα δίκιο.
Κοίτα τώρα που υπερασπίζομαι κάποιον που δεν έχω ψηφίσει ποτέ στη ζωή μου, έναντι κάποιου που τον ψήφισε. Έχει πλάκα η ζωή. :rolleyes:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ δηλαδή που ΄χω μπει σε τζαμί εν ώρα προσευχής είμαι μουσουλμάνος. Ή επειδή έχω παρευρεθεί σε τελετές βουδιστών, είμαι βουδιστής. Ή επειδή πάω στην Ανάσταση και τον Επιτάφιο είμαι ΧΟ.
Αυτό το θεωρείς σοβαρό επιχείρημα;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για να κατεβάσω λίγο την ένταση,αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι τέτοιου είδους συγκεντρώσεις έχουν πιο πολύ εθνικό παρά πολιτικό χαρακτήρα και είναι εύκολο να συνδεθούν (ακόμα και να καπελωθούν) από άλλου είδους κέντρα από αυτά που νομίζουμε ότι εξυπηρετούν τη στιγμή που βρισκόμαστε εκεί.
Ναι, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν το ξέρουμε εκ των προτέρων. Ας μην περιχαρακωνόμαστε, εξ άλλου με τα λάθη και τα πάθη μας θα πορευτούμε.

Όσο για το Πασοκ, μπορεί να μας φαίνεται γραφικό το σύνθημα "ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά" όμως με αυτό σάρωσε το '81. Και έχοντας ζήσει τη δεξιά των τελευταίων ετών (η οποία φυσικά ούτε σαν υποψία δεν μπορεί να συγκριθεί με τη δεξιά εκείνης της εποχής) σκέφτομαι πως ήταν αναγκαιότητα της εποχής η στροφή του δημοκρατικού κόσμου προς το Πασοκ, είτε μας αρέσει είτε όχι αφού η κριτική μας γίνεται από τη ασφαλή απόσταση του χρόνου και της εμπειρίας που αποκτήθηκε. Όσοι έχουν στον κύκλο τους ανθρώπους που κυνηγήθηκαν και κατατρομοκρατήθηκαν από τις φασιστικές κυβερνήσεις πριν το '81 καταλαβαίνουν τι θέλω να πω. Ε, κάποτε έπρεπε κι αυτοί οι άνθρωποι να αποκατασταθούν και να πάψουν να νιώθουν κυνηγημένοι.
Κι αν τώρα κλαίμε για τη χαμένη μας ευμάρεια να μην ξεχνάμε πως αυτοί οι άνθρωποι έδωσαν ψυχή. Και δυστυχώς απ' ότι φαίνεται κι από εμας σήμερα ψυχή ζητούν να δώσουμε κι όχι ευρώ.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
7.001
Likes
20.155
Την τελευταία πρότασή σου δεν τη σχολιάζω.
Δεν εννοώ την έξοδο της χώρας από το ευρώ, αν αυτό νόμιζες. Είμαι εντελώς εναντίον σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Μιλάω για την απογοήτευση στις προσδοκίες κάποιων.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.647
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom