Γαλλία Καιρός στο Παρίσι.

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
867
Χαχαχα! Όχι τόσες πολλές, απλά δεν θέλω να αφήσω τίποτα να με εμποδίσει να δω όλα αυτά που θέλω να δω! Και επειδή έχω ζήσει στο Παρίσι, κάναμε και δίμηνο να δούμε ήλιο!!
 

flying

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Τωρα δεν ξερω αν μπορω να ρωτησω κατι εδω η θα πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα.
Σχετικα με το ταξιδι μας εχω ψαχτει και εχω βρει καποιες πληροφοριες αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο για την περιοχη που θα μενουμε η οποια ειναι λεγεται Montparnasse.Ελπιζω τουλαχιστον σ'αυτο να εκανα καλη επιλογη γιατι απο θεμα εποχης μαλλον ητανε λιγο λαθος:rolleyes:.
Μηπως ξερει κανεις να μου πει κατι για την συγκεκριμενη περιοχη...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.284
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ειναι νοτιοδυτικα στο 14 διαμερισμα του Παρισιου,σε νοητη ευθεια κατω απο τον πυργο του Αιφφελ.Εχει μεγαλο σιδηροδρομικο σταθμο για Βερσαλλιες και γενικα Δυτικη περιοχη,πολλες στασεις μετρο και περιφεριακο τρενο.Πολλα θεατρα και καμπαρε,εστιατορια και καφε.Ειναι πολυ ζωντανη και κουλτουριαρικη περιοχη,τουλαχιστον στην κεντρικη μερια του.Οσες φορες εχω παει δεν ειδα κατι το ζορικο απο αποψη ασφαλειας.Αν αντεχεις ποδαροδρομο,πολλα αξιοθεατα περπατιουνται ανετα απο εκει.Ακομα εκει βρηκα απιθανους φουρνους,ασε τη μυρωδια να σε οδηγησει.
ΕΤΑ να μην παραλειψεις επισκεψη στον μοντερνο Πυργο του Μοντπαρνας,εχει εστιατοριο στον τελευταιο οροφο με θεα ολο το Παρισι.Τιμες ολιγον αλμυρες..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Τωρα δεν ξερω αν μπορω να ρωτησω κατι εδω η θα πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα.
Σχετικα με το ταξιδι μας εχω ψαχτει και εχω βρει καποιες πληροφοριες αλλα δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο για την περιοχη που θα μενουμε η οποια ειναι λεγεται Montparnasse.Ελπιζω τουλαχιστον σ'αυτο να εκανα καλη επιλογη γιατι απο θεμα εποχης μαλλον ητανε λιγο λαθος:rolleyes:.
Μηπως ξερει κανεις να μου πει κατι για την συγκεκριμενη περιοχη...
Αγαπητή ιπτάμενη,

νομίζω ότι εκανες καλή επιλογή. Έχει δυνατή γραμμή μετρό, είναι κοντά στο μουσείο του Μπουρντέλ, στο Σελέκτ(και πάει λέγοντας), στους κήπους του Λουξεμβούργου(και την πινακοθήκη: πιθανώς να τρέχει ακόμα κι αυτή η εξαιρετική έκθεση Κράναχ). Είναι σαν να λέμε κάτω από Οντεόν, Λατέν και πάει λέγοντας. Πάτε, δηλαδή, και περπατώντας. Ελπίζω μόνο να μην έχεις κλείσει πολύ χαμηλά στο Μονπαρνάς...:shock:
 

flying

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Λεει οτι το ξενοδοχειο βρισκεται στο κεντρο της περιοχης Montparnasse.Το θεμα αποστασεων θα ειναι προβλημα για μας?Δηλαδη θελουμε να δουμε οσα απο τα "βασικα" αξιοθεατα του Παρισιου μπορουμε.Απο το ξενοδοχειο που θα ειμαστε θα μπορουμε να το κανουμε ποδαρατο ή θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε συγκοινωνιες?
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Λεει οτι το ξενοδοχειο βρισκεται στο κεντρο της περιοχης Montparnasse.Το θεμα αποστασεων θα ειναι προβλημα για μας?Δηλαδη θελουμε να δουμε οσα απο τα "βασικα" αξιοθεατα του Παρισιου μπορουμε.Απο το ξενοδοχειο που θα ειμαστε θα μπορουμε να το κανουμε ποδαρατο ή θα πρεπει να χρησιμοποιησουμε συγκοινωνιες?
Δώσε το όνομα του ξενοδοχείου, για να δούμε.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.284
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν μεινεις λιγες μερες το βλεπω δυσκολο γιατι το Παρισι ειναι μεγαλη και απλωμενη πολη.Σε οσους πανε για λιγες μερες και πρωτη φορα νομιζω ειναι καλυτερο το τουριστικο hop on hop off bus,για 2 μερες ηταν νομιζω 20 ευρο.Βλεπεις τα βασικα,κατεβαινεις και ανεβαινεις οπου και οποτε θες και το χρησιμοποιεις και σαν μεταφορικο μεσο.
Αν μαθεις το μετρο οι αποστασεις μηδενιζονται,οι στασεις ειναι παρα πολλες,και η περιοχη που θα μεινεις βοηθαει.
 

flying

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Αν μεινεις λιγες μερες το βλεπω δυσκολο γιατι το Παρισι ειναι μεγαλη και απλωμενη πολη.Σε οσους πανε για λιγες μερες και πρωτη φορα νομιζω ειναι καλυτερο το τουριστικο hop on hop off bus,για 2 μερες ηταν νομιζω 20 ευρο.Βλεπεις τα βασικα,κατεβαινεις και ανεβαινεις οπου και οποτε θες και το χρησιμοποιεις και σαν μεταφορικο μεσο.
Αν μαθεις το μετρο οι αποστασεις μηδενιζονται,οι στασεις ειναι παρα πολλες,και η περιοχη που θα μεινεις βοηθαει.
Θα μεινουμε 6 μερες,αλλα αυτο με το λεοφωρειο καλο μου ακουγεται.
Δεν θελω να τρελλαθω να τα δω ολα βεβαια,θα ηθελα να καταφερω να δω καποια αλλα στην ουσια να "περιπλανιθω" στο Παρισι......
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ειναι το Concorde Montparnasse Hotel.
Καλό είναι. Λίγο χαμηλότερα απ'το ιδανικό, που θα ήταν το ανώτατο όριο του Μονπαρνάς. Στη γύρω περιοχή, πηγαίνεις με τα πόδια οπωσδήποτε. Για πάνω από το ποτάμι, με μετρό. Ούτως ή άλλως, το Παρίσι είναι κουραστικό για τα πόδια: προτιμάς πάντοτε το μετρό.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Για την περιοχή με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Είναι μια ζωντανή περιοχή, συγκοινωνιακός κόμβος, και καλύτερα να χρησιμοποιήσεις συγκοινωνία για τα περισσότερα μνημεία της Δυτικής Όχθης. Μιας και μας είπες το ξενοδοχείο σου, θα σου προτείνω να μην παραλείψεις ένα δείπνο στο Millesimes 62, στην πλατεία που βρίσκεται το ξενοδοχείο που θα μείνεις.
Millesimes 62, Restaurant Paris Montparnasse
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom