Κέρκυρα Κέρκυρα

psyhas

Member
Μηνύματα
61
Likes
82
Ναι σωστά, οπότε ας ρωτήσει όποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο εδώ μέχρι να βρω χρόνο να γράψω τον οδηγό
Ωραια, ο ανθρωπος μας λοιπον! Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα:
  1. παραλίες (οργανωμένες, προσβασιμότητα με αυτοκινητο, παρκινγκ, αμμώδεις κατα προτίμηση
  2. εστιατόρια, ταβέρνες, γενικά φαγητό ( πόλη & εκτός),
  3. Καφετέριες, Γλυκά, παγωτά, μέρη και γεύσεις ( να σημειώσω οτι σε γνωστό γλυκατζιδικο της πόλης, σε προηγούμενη επίσκεψη μου, απογοητεύτηκα απο το σήμα κατατεθέν γαλακτομπούρεκο τους, αλλά και το εντελώς αδιάφορο σέρβις σε στυλ πιάσε ένα νερό μόνος σου απο το ψυγείο)
  4. Μουσεία, αρχαιολογικοί χώροι ( το Αχίλλειον ανοιχτό μόνο για εξωτερικούς χώρους, πχ)
  5. Χωριά που να αξίζει να πάει κανείς
  6. Μέρη με θέα
Αυτα μου έρχονται προς το παρόν, αν υπαρχει κάποια άλλη χρήσιμη πληροφορία, θα είμαστε υπόχρεοι
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
56
Likes
32
Αγαπημένη Κέρκυρα.. Αν πάτε Αύγουστο θα δυσκολευτείτε με την κίνηση και το πάρκινγκ (μεγάλο πρόβλημα στο νησί Αυτό και τα σκουπίδια). Είναι όμως πανέμορφη..
1) Από τις πιο γνωστές είναι η Γλυφάδα. Τεράστια έκταση για να απλώσεις πετσέτα είτε κοντά στο μπιτς μπαρ Pazuzu ή πιο απομονωμένα. Θα αφήσεις το αμάξι πάνω στην ανηφόρα εκεί που είναι τα λεωφορεία, γιατί αν πλησιάσεις κάτω μπορεί να μπλέξεις.
Στη δυτική πλευρά του νησιού. Εκεί κοντά υπάρχει και ο Κοντογιαλός και ο Άγιος Γόρδιος. Στον Άγιο Γόρδιο υπάρχει μαγαζί που πληρώνεις τον καφέ σου και σου παρέχει ξαπλώστρα και ομπρέλα (sabbia), όμως το πάρκινγκ είναι δύσκολη υπόθεση. Δεν γίνεται να μην πας Παλαιοκαστρίτσα και ας έχει άπειρο κόσμο. Αν πας νωρίς θα βρεις λίγο χώρο στην παραλία του Αγίου Σπυρίδωνα. Ανέβα και στο μοναστήρι για θέα.
Εκεί που θα βρεις σίγουρα πάρκινγκ και τεράστιες αμμώδεις παραλίες είναι στον Νότο. Ίσσος και Χαλικούνας στη Λιμνοθάλασσα Κορρισίων, Μαραθιάς(λίγο πιο δύσκολα) και Γαρδένος προσφέρουν αυτό που θες. Κάπου εκεί είναι και ο kafesas. Να καθίσετε για φαγητό. Στον Βορρά το Κανάλι Νταμούρ δεν έχει άμμο αλλά παρουσιάζει ενδιαφέρον. Πιο κοντά σε αυτά που θες είναι ο Άγιος Στέφανος, ο Άγιος Γεώργιος Πάγων και ο Αρίλλας. Αν έχεις παιδιά, η Aqualand είναι από τα καλύτερα υδάτινα πάρκα στα Βαλκάνια.
2) Άμπακας, Rex (πιο κυριλέ) εντός πόλης. Εκτός πόλης για φαγητό με θέα θα πας στο Απόβραδο στο Κομμένο. Για ωραίες κοπές θα πας στη Δασιά στο Barbacoa. Κλασσική ταβέρνα κοντά στο Λιμάνι είναι ο Μπέκιος. Θα επανέλθω με τα φαγητά αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου.
3) Δεν ξέρω ποιο λες. Αλλά ο κανόνας είναι παγωτό στον Παπαγιώργη και Λουκουμάδες Στάζει μέλι. Ωραίο brunch με λίγα τραπέζια το Favella στο βενετσιάνικο πηγάδι, όπου υπάρχει και ένα εστιατόριο εκεί πολύ ακριβό (δεν έχω πάει). Αξίζει να πας για βόλτα, να χαθείς λίγο στα καντούνια!!
Για παγωτό μαζί με θέα που ζήτησες, μετά το μπάνιο στην Παλαιοκαστρίτσα μπορείς να πας στο Dolce! Είναι στους Λάκωνες, έχει ανηφόρες.
Στα 4,5,6 θα σου πω γρήγορα να δεις το χωριό Παλιά Περίθεια πολύ βόρεια, Λάκωνες για να δεις και το ηλιοβασίλεμα στo Παρατηρητήριο του Κάιζερ. Νυμφές ωραίο χωριό, έχει και καταρράκτες αλλά δεν είναι κατι τρομερό. Μπενίτσες και Πετριτή να φάτε κανένα ψαράκι. Στο πιο βόρειο τμήμα του νησιού έχει καταπληκτική θέα στο 7th heaven για να πιεις καφεδάκι. Έχει και ένα τμήμα που περπατάς πάνω σε τζάμι και βλέπεις το κενό. Ακατάλληλο για υψοφοβικούς. Και αν πάτε μέχρι εκεί, ενδιαφέρον παρουσιάζει το Ακρωτήριο του Δράστη. Από αρχαιολογικούς χώρους επειδή δεν τρελαίνομαι, μόνο το μουσείο ασιατικής τέχνης στο κέντρο γνωρίζω. Το αχίλλειον το είπες.

Αυτά, θα επανέλθω. Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.
 

bialex

Member
Μηνύματα
27
Likes
36
Τελευταίο update για την Κέρκυρα κι από εμένα

Το νησί παραμένει πανέμορφο ,έχει πάρα πολύ κόσμο ακόμα και αρχές Ιουλίου που την επισκέφτηκα για μια βδομάδα, τρίτη φορά τα τελευταία 20 χρόνια. Είδα πολλά charters και αφίξεις από όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες , καθώς και δύο κρουαζιερόπλοια καθημερινά.

Οι βόρειες παραλίες παραμένουν πανέμορφες με βότσαλα και πολύ κρύα νερά.

Η πόλη και τα καντούνια ,πανέμορφα με πολύ πολύ κόσμο.

Και φυσικά θέμα με το παρκάρισμα.


Οι τιμές το φαγητό παντού πολύ υψηλές χωρίς να προσφέρουν και το αντίστοιχο αποτέλεσμα.

Πήγαμε :

Limoncello: Πολύ ωραίες γνήσιες ιταλικές γεύσεις ,καλή ποιότητα υλικών. 40€ το άτομο !!! για ένα κυρίως και μία σαλάτα και κρασί της σειράς .

Φόρος : Πας σε ένα σημείο στη μέση του πουθενά , για να φας υποτίθεται παραδοσιακά και το αποτέλεσμα είναι μέτριο ή και χειρότερο. Πρώτη φορά είδα χοιρινή μπριζόλα τοσο σκληρή.

Στέκι της Μαρίνας : Πολύ ωραίο , μεγάλες μερίδες , αξίζει .

Νίνος : Απαράδεκτο , μπήκα είδα και απήλθα.

Κοκόρια : Μέτριο (Κάποια πιάτα πολύ καλά , κάποια πιάτα απογοητευτικά ) . Πολύ ακριβό χωρίς λόγο .

Φιρί- φιρί : Εξαιρετικά burger…….να πάτε

My habit : Πολύ ωραίο μαγαζί για πρωινό. Ότι σερβίρει είναι εξαιρετικό . Να πάτε οπωσδήποτε.

Παγωτό : στον Παπαγιώργη φυσικά


Για ποτό μου άρεσε πολύ στον ΝΟΑΚ.



Και κάτι τελευταίο για την επιστροφή .
Όποιοι ταξιδεύουν προς τα νότια, μία πρόταση είναι να πάρουν τον παραλιακό και να πάνε για μπάνιο στο Νικόπολις κλαμπ έξω από την Πρέβεζα και μετά στην Πρέβεζα για ψάρι , ή μόνο το δεύτερο.
Εξαιρετική επιλογή σε τιμές -50% από την Κέρκυρα .
Από την Πρέβεζα και μέσω της Αμβρακίας οδού (κλειστός αυτοκινητόδρομος πλέον και χωρίς διόδια ) σε μισή ώρα βρίσκεσαι στην Ιονία οδό , και συνεχίζεις για τον προορισμό σου.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
56
Likes
32
Θα διαφωνήσω με φόρο και Νίνο. Στον πρώτο είχαμε φάει φοβερά παραδοσιακά πιάτα. Ο Νίνος απέξω δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά μαγειριο είναι. Πολύ κομπλέ μαγειρευτά και ωραία πίτα με παραδοσιακη κόκκινη σάλτσα
 

psyhas

Member
Μηνύματα
61
Likes
82
Πολυ ωραια, χρήσιμα ολα τα παραπανω. Απο παραλιες, θεωρω ως την καλυτερη αυτη του Αγ. Γορδη απο όσες κολυμπησα, με.μειονέκτημα το δυσκολο παρκινγκ. Γλυφάδα πολυ βαβούρα, απο τις υπολοιπες σε αλλες εχω παει σε αλλες οχι.
Για φαγητο υπαρχουν πολλες επιλογες. Θα προσθέσω σε αυτα που αναφέρθηκαν και το χωριο Πεντατη με εξαιρετικο φαγητο σε ολα τα εστιατορια, αλλα με δυσκολη διαδρομή. Γενικα οι δρόμοι μεγαλη πληγή , οπως και τα σκουπίδια. Σε καποιες περιοχές μαθαινω οτι υπαρχουν και συνεχείς διακοπες νερού ! Μεσα στο καλοκαιρι, με φουλ τουρισμό . Αδιανόητο.
Ωραίας χώρος το μουσείο Καποδίστρια , όμως οχι πολλά εκθέματα.
Άλλη ερώτηση: αξιζει εκδρομή προς Παξούς -Αντιπαξους? Κι αν ναι ( πιστευω κι εγω), ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος , με καποιο απο τις οργανωμένες κρουαζιέρες, που ομως συνηθως ειναι ταλαιπωρια ή στο αγνωστο με βάρκα τα flying dolphins? Και μετα οτι προλάβεις να δεις..

υγ. για Πρεβεζα, συμφωνω απολυτα, μεγαλη θετικη έκπληξη
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.205
Likes
6.013
Άλλη ερώτηση: αξιζει εκδρομή προς Παξούς -Αντιπαξους? Κι αν ναι ( πιστευω κι εγω), ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος , με καποιο απο τις οργανωμένες κρουαζιέρες, που ομως συνηθως ειναι ταλαιπωρια ή στο αγνωστο με βάρκα τα flying dolphins?
Θα σου πω για την οργανωμένη που είχαμε κάνει εμείς από την Πάργα. Το μειονέκτημα είναι η πολυκοσμία στο καραβάκι. Δηλαδή θα κολυμπήσεις στο Βατούμι με άλλα 100 άτομα, κυριολεκτικά. Το πλεονέκτημα είναι ότι βλέπεις όλα τα βασικά κορυφαία σημεία-αφού κάνει το γύρο των Παξών- σε μία ημέρα. Τα νησάκια αυτά είναι πανέμορφα και για μένα η ομορφιά τους υπερκαλύπτει το μειονέκτημα που ανέφερα.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
56
Likes
32
Είχα πάει παξούς με ένα καταραμένο δελφίνι. Ilida dolphin νομίζω. Είναι η πιο γρήγορη λύση αλλά το δελφίνι αυτό είναι για απόσυρση. Είχαμε μείνει στασιμοι για 1 ωρα και 20 άτομα ξερνούσαν. Μεγάλη ταλαιπωρία.. Τα ferry που πάνε Ηγουμενίτσα ίσως πάνε και παξους. Τσεκαρε το.
Παξοί αξίζει ημερήσια. Στους αντίπαξους οι 2 παραλίες είναι τρομερές και ας έχουν πολυκοσμία.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
61
Likes
82
Είχα πάει παξούς με ένα καταραμένο δελφίνι. Ilida dolphin νομίζω. Είναι η πιο γρήγορη λύση αλλά το δελφίνι αυτό είναι για απόσυρση. Είχαμε μείνει στασιμοι για 1 ωρα και 20 άτομα ξερνούσαν. Μεγάλη ταλαιπωρία.. Τα ferry που πάνε Ηγουμενίτσα ίσως πάνε και παξους. Τσεκαρε το.
Παξοί αξίζει ημερήσια. Στους αντίπαξους οι 2 παραλίες είναι τρομερές και ας έχουν πολυκοσμία.
Α, ευτυχως, γιατι σκόπευα να ταξιδέψω με αυτο το δελφίνι. Τοσο χαλια? Η αλλη εταιρια ειναι καλυτερη? Για ημερήσια, ποιο αξιζει? Κατι Ionian cruises ειχα βρει, αλλα μου φαινοταν ταλαιπωρια τοσες ωρες μεσα στο πλοίο
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
56
Likes
32
Η αλήθεια είναι ότι το δελφίνι συμφέρει. Τώρα, δεν ξέρω αν θέλετε να μπλέξετε με Ionian Cruises. Πάρτε δελφίνι και κάντε το σταυρό σας τι να πω.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
61
Likes
82
Αρα αν πας με δελφινι, κάνεις το σταυρό σου μην παθει τιποτα ή καθυστερησει ή ακυρωθει εντελως! Κι αν πας ημερησια, τρως ταλαιπωρία αρκετων ωρων για κανα 2 ωρες μπανιο και sightseeing.. τα κατάλαβα καλά? Κι αν εισαι Κέρκυρα, με ποιο τρόπο μοορεις να πας τελικα με πιο μεγαλη ασφάλεια, σε αυτα τα νησακια?
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
56
Likes
32
Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Από Κέρκυρα παίρνεις το δελφίνι. Κοίτα να ακυρωθεί δεν παίζει. Εναλλακτική όπως είπα είναι με μεγάλα ferries kerkyra lines.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
56
Likes
32
Κάπου εδώ να προσθέσω με κεφαλαία γράμματα τη διαμονή που μου πρότεινε ένα μέλος του forum.

Semiramis Apartment!
Θα το βρείτε στο booking και στο google maps αν θέλετε να πάρετε τηλέφωνο.
Βρίσκεται 4 χιλιόμετρα έξω από την πόλη( αλλά έτσι και αλλιώς χρειάζεστε αμάξι). Όμως το κατάλυμα έχει τα πάντα. Φουλ εξοπλισμό, ήσυχο. Και το κυριότερο! Φοβερούς ανθρώπους. Το τονίζω γιατί δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά τέτοια φιλοξενία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom