Ισχυρός σεισμός στην Ιαπωνία

Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εφημερευουμε αποψε... Εσυ μου πεφτεις μακρια hydronetta
H Αφρο ειναι κοντα μου
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εφημερευουμε αποψε... Εσυ μου πεφτεις μακρια hydronetta. H Αφρο ειναι κοντα μου
Καλού κακού εφοδιάσου και με καμμιά ηρεμιστική ένεση
Θα μας πάθει τίποτα στο τέλος. Το έχει πάρει κατάκαρδα
Αυτή κι αν δεν είναι αγάπη για την Ιαπωνία!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η έκρηξη στον πυρηνικό σταθμό ενέργειας στην ιαπωνική Φουκουσίμα δεν φαίνεται, υπό τις παρούσες συνθήκες, πως μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφή παρόμοια του Τσέρνομπιλ, λένε οι επιστήμονες, υπογραμμίζοντας πως το κεντρικό τμήμα του αντιδραστήρα δεν έχει υποστεί ζημιά και η διαρροή ραδιενέργειας είναι μικρή. Η Ιαπωνία περνά το τεστ «πυρηνικής καταλληλότητας», υπογραμμίζουν....
Στη διεθνή κλίμακα για περιστατικά που αφορούν πυρηνική ενέργεια και ραδιενέργεια (INES), από το 1 μέχρι το 7, η έκρηξη στη Φουκοσίμα αξιολογείται με 4. Το ατύχημα στο Three Mile Island στην Πενσιλβάνια (1979) αξιολογείται με 5 και εκείνο στο Τσέρνομπιλ με 7.

Ολόκληρο το άρθρο: in.gr
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
Η ιαπωνική κυβέρνηση προειδοποίησε πως υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να σημειωθεί έκρηξη στον πυρηνικό σταθμό Φουκουσίμα Νο 1 εξαιτίας της συγκέντρωσης υδρογόνου στον αντιδραστήρα 3
Όπως έγινε γνωστό, είναι πιθανό να έχει ξεκινήσει η διαδικασία τήξης στους πυρήνες δύο αντιδραστήρων -1 και 3- στο πυρηνικό κέντρο Φουκουσίμα Νο1 στη ΒΑ Ιαπωνία. Και στους δύο αντιδραστήρες τα συστήματα ψύξης δεν λειτουργούν πια....Τραγικά νέα...
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
Βάσιμοι είναι οι φόβοι για νέα πυρηνική έκρηξη στην Ιαπωνία. Πρόβλημα παρουσιάστηκε σε δεύτερο αντιδραστήρα. Απέτυχε η προσπάθεια ψύξης. To Σάββατο κατέρρευσε κτίριο που στέγαζε τον αντιδραστήρα Νο 1, από έκρηξη. Τουλάχιστον 1 νεκρός και 11 τραυματίες. Κάτοικοι γειτονικής πόλης εκτέθηκαν σε ραδιενέργεια. Συνεχής ενημέρωση
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και τρίτος αντιδραστήρας με το ίδιο πρόβλημα στην Φουκουσίμα...

Τώρα ανακοινώθηκε και στην Oναγκάουα (άλλη περιοχή βορειότερα), διαρροή ραδιενέργειας :
Ιαπωνία: Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και δεύτερο πυρηνικό εργοστάσιο | Διεθνή | Ελευθεροτυπία

περισσότερα εδώ : Πυρηνικός εφιάλτης στην Ιαπωνία | Διεθνή | Ελευθεροτυπία

Δεν έχει τέλος η καταστροφή...
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
Πάρα πολύ μικρή» η πιθανότητα να μας επηρεάσει ο σεισμός της Ιαπωνίας, λέει ο Β.Παπαζάχος
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κυλιόμενες 3ωρες διακοπές ρεύματος στο Τόκιο και στην ευρύτερη περιοχή ξεκινούν από 14 Μαρτίου χωρίς να προσδιορίζεται πότε θα σταματήσουν (πιθανολογείται μέχρι τέλος Απριλίου)
Περιοχές τουριστικού ενδιαφέροντος (Yokohama, Kamakura, Hakone, the Fuji Five Lake region, the Izu Peninsula and Nikko, συμμετέχουν στις προγραμματισμένες διακοπές ρεύματος...

Περισσότερες πληροφορίες και για την κατάσταση που επικρατεί στα αεροδρόμια και στα σιδηροδρομικά δίκτυα εδώ :
Japan Travel News - Earthquake and Tsunami of March 11, 2011
(η σελίδα ανανεώνεται)
 
Last edited by a moderator:

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.003
Likes
2.122
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ξυπνησε και το ηφαιστειο τωρα λενε. Αυτο μονο τους ελειπε.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.270
Likes
6.458
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
παιδιά ταξιδεύω για Ιαπωνία τον Αύγουστο..Εχω πανικοβληθεί με τη ραδιενέργεια η αλήθεια είναι?Στο Τόκιο δεν υπαρχουν κρούσματα μεχρι στιγμης ετσι?
God bless Japan
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
έχω μια απορία. Οι μονοκατοικίες στην Ιαπωνία είναι ξύλινες κατασκευές;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.641
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom