ΗΠΑ-ΕΣΤΑ

dr.malboro

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημερα σε όλους!

Θα ήθελα την βοηθεια σας σε κατι αν ξερετε. Ειμαι φοιτητης ιατρικης και εχω γίνει δεκτός για 2 clinical electives σε νοσοκομείο στις ΗΠΑ. Η συνολική διαρκεια του προγράμματος ειναι 72 μερες. Από ότι έχω πληροφορηθει τόσο από το νοσοκομείο όσο και από την Πρεσβεια μπορώ να ταξιδέψω με το visa waiver program(δεν χρειαζεται student visa ktlp). Πρόσφατα ενημερώθηκα ότι έγινα δεκτός και από ένα 3 elective στον Καναδά που ξεκινα 10 μερες αφού έχω τελειώσει με αυτά στις ΗΠΑ. Η απορία μου είναι η εξής: φτανοντας στις ΗΠΑ μαζί με την ΕΣΤΑ και το διαβατήριο θα μου ζητήσουν να τους δειξω την πτήση επιστροφής για Ελλάδα η οποία ομως θα είναι από άλλη χώρα(Καναδα) και μετά το πέρας των 90 ημερών VWP. Πως θα πειστεί ο συνοριοφύλακας ότι όντως θα πάω στον καναδα πριν το πέρας των 90 ημερών?Επίσης υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την αεροπορικη εταιρεία που το ταξίδι μου θα ναι πάνω από 90 μερες?ρωτάω γιατι μερικες αεροπ.εταιρείες απο οτι εχω ακουσει για ταξιδια για αμερικη με διαρκεια πανω απο 90 μερες ζητουν να δουν οτι εχεις visa πριν το boarding και όχι ΕΣΤΑ. Μια άλλη λύση που σκεφτηκα είναι να κάνω 2 ταξίδια, να φύγω δλδ για Αμερικη, να γυρίσω Ελλάδα και 3-4 μερες μετά να ξαμαφυγω για Καναδα. Αν και αυτό ειναι η πιο ασφαλής λύση εντουτοις θα στοιχισει πολύ παραπάνω κ σε χρήμα και σε ταλαιπωρία... Τελος ξερετε αν ζητούν συχνά στα συνορα καποιο αποδεικτικο απο τραπεζα ότι διαθετω αρκετά χρηματα για το ταξίδι(οπως ζητα η πρεσβεια για να σου εκδοσει βιζα)? Επειδή η μεταναστευτική πολιτική των ΗΠΑ είναι περίπλοκη θέλω να μαι όσο πιο καλυμμένος γίνεται... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου.

ΥΓ clinical electives ειναι ουσιαστικά κλινική εμπειρια ως φοιτητης ιατρικής.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλημερα σε όλους!

Θα ήθελα την βοηθεια σας σε κατι αν ξερετε. Ειμαι φοιτητης ιατρικης και εχω γίνει δεκτός για 2 clinical electives σε νοσοκομείο στις ΗΠΑ. Η συνολική διαρκεια του προγράμματος ειναι 72 μερες. Από ότι έχω πληροφορηθει τόσο από το νοσοκομείο όσο και από την Πρεσβεια μπορώ να ταξιδέψω με το visa waiver program(δεν χρειαζεται student visa ktlp). Πρόσφατα ενημερώθηκα ότι έγινα δεκτός και από ένα 3 elective στον Καναδά που ξεκινα 10 μερες αφού έχω τελειώσει με αυτά στις ΗΠΑ. Η απορία μου είναι η εξής: φτανοντας στις ΗΠΑ μαζί με την ΕΣΤΑ και το διαβατήριο θα μου ζητήσουν να τους δειξω την πτήση επιστροφής για Ελλάδα η οποία ομως θα είναι από άλλη χώρα(Καναδα) και μετά το πέρας των 90 ημερών VWP. Πως θα πειστεί ο συνοριοφύλακας ότι όντως θα πάω στον καναδα πριν το πέρας των 90 ημερών?Επίσης υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την αεροπορικη εταιρεία που το ταξίδι μου θα ναι πάνω από 90 μερες?ρωτάω γιατι μερικες αεροπ.εταιρείες απο οτι εχω ακουσει για ταξιδια για αμερικη με διαρκεια πανω απο 90 μερες ζητουν να δουν οτι εχεις visa πριν το boarding και όχι ΕΣΤΑ. Μια άλλη λύση που σκεφτηκα είναι να κάνω 2 ταξίδια, να φύγω δλδ για Αμερικη, να γυρίσω Ελλάδα και 3-4 μερες μετά να ξαμαφυγω για Καναδα. Αν και αυτό ειναι η πιο ασφαλής λύση εντουτοις θα στοιχισει πολύ παραπάνω κ σε χρήμα και σε ταλαιπωρία... Τελος ξερετε αν ζητούν συχνά στα συνορα καποιο αποδεικτικο απο τραπεζα ότι διαθετω αρκετά χρηματα για το ταξίδι(οπως ζητα η πρεσβεια για να σου εκδοσει βιζα)? Επειδή η μεταναστευτική πολιτική των ΗΠΑ είναι περίπλοκη θέλω να μαι όσο πιο καλυμμένος γίνεται... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου.

ΥΓ clinical electives ειναι ουσιαστικά κλινική εμπειρια ως φοιτητης ιατρικής.
Το νοσοκομείο και η πρεσβεία είναι αναρμόδια για να παρέχουν πληροφορίες σχετικά με την μεταναστευτική νομοθεσία. Το Foreign Affairs Manual στο 9 FAM 41.31 N10.4-1 προβλέπει ταξίδι με βίζα Β-1/visa waiver για "elective clerkship" σε αμερικανική ιατρική σχολή υπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Επειδή βέβαια η συγκεκριμένη διάταξη δεν είναι ευρέως γνωστή, καλό είναι ο ταξιδιώτης να είναι εφοδιασμένος με αναλυτικό γράμμα από δικηγόρο που εξηγεί τον σχετικό νόμο στο συνοριοφύλακα, καθώς και στοιχεία ότι οι προυποθέσεις πληρούνται.

Σχετικά με το ταξίδι με το visa waiver, δεν αναφέρεις αν έχεις εφοδιαστεί με εισητήριο για τον Καναδά.
 

dr.malboro

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση!
Δεν εχω κλεισει για πουθενα ακομα εισιτηρια - αυτο ψάχνω...Ακριβώς ετσι είναι οσον αφορά τις βίζες. Χοντρικα Β1/B2 αν η διαρκεια των electives ειναι πάνω από 90 μερες ή αν ο υποψηφιος δεν είναι από χώρα που συμμετεχει στο VW. Το προβλημα προκύπτει λόγω Καναδά. Συγκεκριμενα εγώ ξεκινάω 4 Μαρτιου κ τελειώνω 10 Μαιου με Αμερική και 20 Μαιου ξεκιναω Καναδα και τελειώνω 16 Ιουνιου. Αν λοιπόν φυγω πχ 1 Μαρτιου από Ελλάδα και η επιστροφή μου Ελλαδα θα ναι από Καναδά πχ 18 Ιουνιου προκυπτει προβλημα για το κατα πόσο θα πειστεί ο συνοριοφυλακας οτι θα φυγω για Καναδα εγκαιρως πριν δλδ περασει η προθεσμια των 90 ημερών, καθώς και κατα ποσο αυτο ειναι αποδεκτό δεδομένου οτι στο Visa Waiver Προγραμμα στο site της Αμερικανικης Πρεσβειας αναφέρει επιδειξη πτήσης επιστροφής και όχι πτήση προς αλλον προορισμό. Καλεσα χθες και την Αμερικανικη πρεσβεια αλλα αυτή που μιλησα δεν ηταν σιγουρη και μου πε να ξανακαλέσω σημερα η Παρασκευη πρωί να μιλησω με καποιον που να μπορει να με πληροφορησει πιο σιγουρα... Βεβαια υπαρχει και η λύση να πάω Αμερική, μολις τελειώσω με τα electives εκει να γυρίσω Ελλαδα και 3-4 μερες μετά να φύγω για Καναδά... Αλλα αυτό κοστίζει πολύ περισσότερο αφου ειναι 2 εισιτηρια και είναι πολύ μεγαλυτερη ταλαιπωρία.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνεις τα απλά δύσκολα. Έχεις εισιτήριο αναχώρησης από τις ΗΠΑ εντός 90 ημερών ή δεν έχεις; Έχεις μετά εισιτήριο αναχώρησης από τον Καναδά ή όχι;

Ξαναγράφω, η πρεσβεία είναι εντελώς αναρμόδια για να δίνει νομικές συμβουλές και εντελώς αναρμόδια για την είσοδο αλλοδαπών στις ΗΠΑ. Αρμόδιο είναι το CBP, που ανήκει σε άλλη υπηρεσία. Τι σε νοιάζει τι γράφει το site της πρεσβείας; Το site της πρεσβείας δεν είναι το ευαγγέλιο, το ευαγγέλιο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το INA, το CFR και οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι αν υπάρχουν.

Το site της πρεσβείας το κοιτά κανείς μόνο για διαδικαστικά θέματα, όπως τι ώρες λειτουργεί το κάθε τμήμα για παράδειγμα, και για τίποτα παραπάνω.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα έχεις είναι να πείσεις τον συνοριοφύλακα ότι η δραστηριότητα σου είναι επιτρεπτή με Β-1 status.
 

dr.malboro

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Οκ νομιζω καταλαβα τι θες να πεις. Εντος 90 ημερων θα πρεπει να υπαρχει πτηση αναχωρησης απο ΗΠΑ ανεξαρτητως αν ειναι για Ελλαδα η αλλο κρατος, αρκει να φυγω απο τη χώρα... Μεχρι στιγμης πάτως δεν εχω κλεισει τιποτα απο αεροπορικα. Ειχα κοιταξει παντως και στο cbp και στο travel.state.gov αλλα δεν βρηκα ξακαθαρη απαντηση για αυτο. Ισως να μην προσεξα κατι καλα...Τεσπα θα κοιταξω παλι μηπως βρω κανα μειλ η τηλ και μπορεσω να επικοινωνησω απευθειας με το cbp και θα ψαξω να δω τι ειναι το ΙΝΑ και CFR. Ευχαριστώ παντως για το χρονο σου!

Τωρα παντως που ξαναδιαβασα τα ποστ μου οντως το παραδυσκολεψα το θεμα:θα μπορουσα να γραφα απλώς ταξιδι ΗΠΑ με ΕΣΤΑ - χρειαζεται να εχω πτηση επιστροφής ή γενικα πτηση αναχωρησης απο ΗΠΑ εντος 90 μερων...
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ξεκίνα να διαβάζεις το ΙΝΑ 217 και το CFR 217.2. Have fun!
Σημείωση ότι το αεροπλάνο δεν είναι το μόνο μέσον για να αναχωρήσει κανείς από τις ΗΠΑ. Ειδικά όταν πηγαίνει στον Καναδά.
 

dr.malboro

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν ηξερα ότι ειστε δικηγορος με εξειδικευση σε θεματα μεταναστευτικης πολιτικης στις ΗΠΑ. Επομένως είστε ο πλέον ειδικος για αυτα τα ζητηματα! Για να μην σας ταλαιπωρω περισσοτερο θα ηθελα αν γινεται να μου απαντησετε στο εξης:
Λαμβανοντας υποψιν το λογο της επισκεψης μου, αν υποθεσουμε οτι κλεινω αυτα τα εισιτηρια:
1) 28/2 Αθηνα-Βαλτιμορη (DELTA AIRLINES)
18/6 Τοροντο-Αθηνα(DELTA AIRLINES)

και για το τμημα Βαλτιμορη-Τοροντο 2ο εισιτηριο πχ 12/5 με Air Canada

τοτε από νομικής αποψης θεωρειτε οτι πληρώ τις προυποθεσεις για να εισελθω στις ΗΠΑ με το VWP? αν εχω καταλαβει καλα ναι(προς θεου παντως δεν ζηταω να μου πειτε αν θα μου επιτραπει σιγουρα η εισοδος απλα αν ειμαι νομικα ενταξει).Μαζι μου θα χω εκτος από το διαβατηριο, την ΕΣΤΑ,τα εισιτηρια,τα acceptance letters και το advisory letter απο το Πανεπιστημιο. Αν χρειαζεται να εχω καποιο αλλο εγγραφο μαζί μου οπως πχ αποδεικτικο οτι εχω αρκετα χρηματα για την καλυψη εξοδων κατα την παραμονη μου εκει κτλπ παρακαλώ αν θελετε πειτε μου.
Ευχαριστώ εκ των προτερων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.554
Μηνύματα
900.873
Μέλη
39.285
Νεότερο μέλος
alex1260

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom