Ισπανία Ζαμόρα-Τολέδο

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η Ζαμόρα μας έτυχε από έλλειψη προγραμματισμού.. Ένα παγωμένο Σαββατιάτικο πρωινό επήγαμε περπατώντας στο σταθμό της Σαλαμάνκας να πάρομε το λεωφορείο των 8.30 για Σεγκόβια, και βρήκαμε όλα τα δρομολόγια της ημέρας πλήρη.!!! Το φταίξιμο χρεώθηκε στους «ντόπιους δικούς μας» που ήταν σίγουροι για εισιτήρια. Όταν όμως μάθαμε πως η διαδρομή διαρκεί 2 ώρες, μας φάνηκαν πολλές για τέσσερεις ώρες σε μια ημερήσια διαδρομή. Δρομολόγιο τραίνου δεν υπήρχε μεταξύ των δυο πόλεων. Έτσι η απογοήτευση μετριάστηκε και για να μη χάσουμε την ημερήσια βόλτα αποφασίσαμε να πάμε Ζαμόρα που ήταν μια ώρα απόσταση.

Στις δέκα το πρωί φτάσαμε στην πόλη, σε μια διαδρομή όπου ένας λεπτός πάγος είχε καλύψει τον κάμπο, τα αυτοκίνητα και καθετί που υπήρχε έξω. Η πόλη βρίσκεται βόρεια της Σαλαμάνκας και κοντά στα σύνορα με την Πορτογαλία. Στη άγνωστη μας πόλη επικρατούσε παγωνιά. Ο ουρανός ήταν καθαρός από σύννεφα αλλά ο ήλιος ήταν ακόμα αδύνατος.
. Τελικά βρήκαμε ένα «Ιnformation» πήραμε χάρτες και οδηγίες. Η παλιά πόλη είναι κτισμένη πάνω σ΄ ένα βραχώδη λόφο μακρόστενο και ένας δρόμος που ξεκινά από την νέα πόλη, οδηγεί μέσα από την παλαιά και φτάνει στο σπουδαιότερο αξιοθέατο που είναι ο καθεδρικός ναός και το κάστρο. Απ’ αυτόν το δρόμο ξεκίνησε η βόλτα μας, ανάμεσα σε εμπορικά καταστήματα, μεσαιωνικά κτίρια, πλατείες και πολλές εκκλησίες καθότι η Ζαμόρα θεωρείται ο πόλη με τους περισσότερους ναούς Ρωμανικού ρυθμού. Γύρω στην μια ώρα κράτησε η περιοδεία μας όταν φτάσαμε στο τελευταίο άκρο του λόφου. Είδαμε μια επιγραφή «είσοδος» και μπήκαμε στη αρχή σ΄ ένα μικρό μουσείο. Εδώ τα σπουδαιότερα εκθέματα του ήταν τέσσερεις μεγάλοι τάπητες στους τοίχους με εικόνες από τον Τρωικό πόλεμο. Άλλα εκθέματα ήταν εκκλησιαστικά είδη και ιερά άμφια καρδιναλίων. Από μια εσωτερική αυλή οδηγούμαστε στην καθεδρικό ναό. Είναι Ρωμανικού ρυθμού κτισμένος τον 12ο αιώνα, του οποίου την άξεστη κατασκευή την στολίζει ένας τρούλος βυζαντινού ρυθμού.
Αυτός ο τρούλος βλέποντας τον από το εσωτερικό της εκκλησίας έχει μια καλαισθησία, λεπτότητα και φωτεινότητα που μπαίνει από τα γύρω του παράθυρα, και ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα σκοτεινά συνήθως θεματικά που βλέπουμε στους καθολικούς ναούς.

Στη πλατεία έξω από το ναό που τώρα την έλουζε ένας λαχταριστός ήλιος, υπάρχει το μουσείο του Baltasar Lobo. H είσοδος ήταν δωρεάν και κάναμε τη γνωριμία μας με τον μεγάλο γλύπτη της Ισπανίας που γεννήθηκε σ΄ ένα χωριό κοντά στη Ζαμόρα το 1910 και πέθανε στο Παρίσι το 1993. Γνωρίστηκε με τον Πικάσο τον Πάμπλο Νερούδα κ.α. Τα γλυπτά του, χαρακτηρίζονται από το μαύρο χρώμα, καμπύλες και κυρίως το θέμα τους ήταν «η μάνα με το παιδί».
Στο τελευταίο άκρο του λόφου της παλαιάς πόλης είναι το κάστρο, περιτριγυρίζεται από μια τάφρο, η είσοδος είναι από την ξύλινη γέφυρα πάνω της. Είναι κτισμένο πάνω σ΄ ένα ψηλό βράχο με καταπληκτική θέα πάνω από ένα μέρος της σημερινή πόλης και στο ποτάμι που κυλά κάτω του.

Η επιστροφή στην κεντρική πλατεία απ’ όπου ξεκινήσαμε έγινε παράλληλα με το ποτάμι Rio Duero, στο οποίο φτάσαμε από ένα δρόμο πλακόστρωτο κοντά στο κάστρο. Ήδη η ώρα είχε περάσει τις τρεις , η μέρα είχε γίνει καθαρά ανοιξιάτικη με το ήλιο να λάμπει, η διαδρομή ήταν απίθανη από το ένα μέρος το ποτάμι κι από το άλλο τα σπίτια της παλαιάς πόλης. Περάσαμε δίπλα από μια Ρωμανική κι εδώ γέφυρα την ‘Puente de Piedra” (πέτρινη γέφυρα) και από την ‘Puente de Hierro”.
Όταν η τετραμελής μας παρέα, έφτασε ικανοποιημένη από την χειμωνιάτικη ημερήσια εκδρομή μας στην Σαλαμάνκα στις οκτώ το βράδυ το θερμόμετρο έδειχνε 0ο Κελσίου.

Η Ρωμανική γέφυρα





έργο του Lobo στον υπαίθριο χώρο, στο βάθος μόλις που διακρίνεται ο βυζαντινός τρούλος του καθεδρικού ναού


στη συνημμένη φωτό το αγαπημένο θέμα του Lobo : "Μάνα και παιδί"
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραιο το τελευταιο γλυπτο του Lobb. Μου θυμιζει λιγο καποια γλυπτα του Maillol, αλλα αυτο ειναι πιο παιχνιδιαρικο! Δεν τον ηξερα τον γλυπτη αυτον και θα τον ψαξω. Ευχαριστω!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ωραιο το τελευταιο γλυπτο του Lobb. Μου θυμιζει λιγο καποια γλυπτα του Maillol, αλλα αυτο ειναι πιο παιχνιδιαρικο! Δεν τον ηξερα τον γλυπτη αυτον και θα τον ψαξω. Ευχαριστω!
κι εγώ στη Ζαμόρα τον έμαθα!!!!!!!
πίσω απο το άγαλμα είναι το μουσείο του, έχει μέσα και φωτό από το εργαστήριο του
καθώς και εργαλεία του
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σωστος! Να μη μαθαινουμε μονο τον γλυπτη, αλλα και τη προφορα!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
δεν με βολεύει καθόλου το "θ" κι όχι μόνο εδώ, κι αν τους αρέσει....:xmas_cheesygrin:
πάντως διόρθωση δεν μου έκαναν...
τώρα αλλάζει και η γραμματικής τους και μπορεί να αλλάξουν και προφορά.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
δεν με βολεύει καθόλου το "θ" κι όχι μόνο εδώ, κι αν τους αρέσει....:xmas_cheesygrin:
πάντως διόρθωση δεν μου έκαναν...
τώρα αλλάζει και η γραμματικής τους και μπορεί να αλλάξουν και προφορά.

Στο ισπανικο πρωταθλημα λεμε ,ας πουμε, Σαραγοσα-Βαλενθια!
Και εμενα δε με βολευει να λεω Θαραγοθα :xmas_lol:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ο soudianos θα κάνει το λατινοαμερικάνο και όχι τον ισπανό, οπότε θα του επιτρέπεται να την προφέρει Ζαμόρα αντί για Θαμόρα :xmas_wink:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ο soudianos θα κάνει το λατινοαμερικάνο και όχι τον ισπανό, οπότε θα του επιτρέπεται να την προφέρει Ζαμόρα αντί για Θαμόρα :xmas_wink:
αχα!!!! πεσ το χρυσόστομε κι είχα την υπόνοια αλλά δεν ήμουν σίγουρος.
γιατί εγώ εκεί στις ζεστές χώρες τα έμαθα. πρώτα πρακτικά μετά θεωρητικά, αλλά και γραπτά...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αχα!!!! πεσ το χρυσόστομε κι είχα την υπόνοια αλλά δεν ήμουν σίγουρος.
γιατί εγώ εκεί στις ζεστές χώρες τα έμαθα. πρώτα πρακτικά μετά θεωρητικά, αλλά και γραπτά...
Αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι εσείς εκεί κάτω στο Ηράκλειο έχετε και μια αδυναμία στο Ζ (βλέπε πχ. το ζήπεδο του ΟΦΗ), τότε μια χαρά τα λες :xmas_mrgreen:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι εσείς εκεί κάτω στο Ηράκλειο έχετε και μια αδυναμία στο Ζ (βλέπε πχ. το ζήπεδο του ΟΦΗ), τότε μια χαρά τα λες :xmas_mrgreen:

Εγω εχω αδυναμια στον ΟΦΗ αλλα λεω γηπεδο :xmas_cheesygrin:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.489
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι εσείς εκεί κάτω στο Ηράκλειο έχετε και μια αδυναμία στο Ζ (βλέπε πχ. το ζήπεδο του ΟΦΗ), τότε μια χαρά τα λες :xmas_mrgreen:
μη λες τέτοια σε μένα το "Σουδιανό"...κι ούτε από άλλους το ακούω ζήπεδο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
900.240
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom