Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενα συγχυτικο σαιτ που μαλλον παραπληροφορει αφου εισαγει εννοιες που δεν υπαρχουν στην ευρωπαικη οδηγια «επειγουσα», «εκτακτως». Ακριβες μονο το σαιτ της ΕΕ.
Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.265
Likes
42.011
Ενα συγχυτικο σαιτ που μαλλον παραπληροφορει αφου εισαγει εννοιες που δεν υπαρχουν στην ευρωπαικη οδηγια «επειγουσα», «εκτακτως». Ακριβες μονο το σαιτ της ΕΕ.
Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας
Ωραιο
Ισχυει και για ΗΒ, που εψαχνα αν πρεπει να αγορασω ταξιδιωτικη ασφαλεια. Θα τα κερασω μπυρες τα ασφαλιστρα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.711

Grtraveler

Member
Μηνύματα
338
Likes
383
Νομιζα ότι δεν ίσχυε πλέον η Ευρωπαϊκή κάρτα ασθένειας στο uk αλλά διάβασα αυτό στο site του εφκα
6602894A-3AD5-456A-B082-915F56FC38A7.jpeg

εγω προσωπικά για uk πάντα κανω και μια ταξιδιωτική ασφάλεια (δεν είναι μεγάλο το κοστος). Γιατί το NHS είναι χάλια και εκεί και μπορεί να χρειαστείς γιαμγρηγορα να πας σε ιδιωτικό φορέα υγειας ή Γιατρο …
51F16AAB-E815-4559-B050-11427815F11A.jpeg
 
Μηνύματα
2.501
Likes
3.219
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εγω προσωπικά για uk πάντα κανω και μια ταξιδιωτική ασφάλεια (δεν είναι μεγάλο το κοστος). Γιατί το NHS είναι χάλια και εκεί και μπορεί να χρειαστείς γιαμγρηγορα να πας σε ιδιωτικό φορέα υγειας ή Γιατρο …
View attachment 465938
η οποιαδήποτε ιδιωτική ταξιδιωτική ασφάλεια κάνεις ακόμα κι αυτή που σε καλύπτει (πληρώνοντας η ίδια και οχι εσύ προκαταβολικά τα νοσήλεια ,,επίσκεψη κλπ)πάλι σε νοσοκομείο του NHS θα σε κατευθύνει η σε κέντρο GP (που ανήκει στο NHS),και ΟΧΙ σε ιδιωτικές κλινικές,(εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τέτοιου είδους ασφάλεια ,και μόνο για να βρείς τέτοια ασφάλεια που να πληρώνει η ίδια είναι δύσκολο πόσο μάλλον να σου εξασφαλίσει και ιδιωτικό κέντρο περίθαλψης ...δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς)
Οπότε αν ο λόγος του να πληρώσεις για ασφάλεια είναι μόνο αυτός,δεν αξίζει δεν κερδίζεις κάτι συγκριτικά με την ευρωπαική κάρτα που έχεις ήδη
αν είναι οι επιπλέον παροχές(επαναπατρισμός εξτρα εισιτήρια,απωλεια αποσκευών κλπ κλπ )τότε ναι αξίζει
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
338
Likes
383
η οποιαδήποτε ιδιωτική ταξιδιωτική ασφάλεια κάνεις ακόμα κι αυτή που σε καλύπτει (πληρώνοντας η ίδια και οχι εσύ προκαταβολικά τα νοσήλεια ,,επίσκεψη κλπ)πάλι σε νοσοκομείο του NHS θα σε κατευθύνει η σε κέντρο GP (που ανήκει στο NHS),και ΟΧΙ σε ιδιωτικές κλινικές,(εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τέτοιου είδους ασφάλεια ,και μόνο για να βρείς τέτοια ασφάλεια που να πληρώνει η ίδια είναι δύσκολο πόσο μάλλον να σου εξασφαλίσει και ιδιωτικό κέντρο περίθαλψης ...δεν ξέρω αν μπορείς να βρείς)
Οπότε αν ο λόγος του να πληρώσεις για ασφάλεια είναι μόνο αυτός,δεν αξίζει δεν κερδίζεις κάτι συγκριτικά με την ευρωπαική κάρτα που έχεις ήδη
αν είναι οι επιπλέον παροχές(επαναπατρισμός εξτρα εισιτήρια,απωλεια αποσκευών κλπ κλπ )τότε ναι αξίζει
Δεν το ηξερα αυτό ότι σε κατευθύνει σε νοσοκομεία του nhs (λογικό βέβαια γιάτι ειναι χαμηλότερο το κόστος).

Ναι, συνηθως καλυπτει έξοδα επαναπατρισμού, να έρθει συγγενικό πρόσωπο για κάποιες ημέρες κ μερικά ακόμα, ενδεικτικά ανεβάζω ένα print screen (τα κοστος ασφάλισης που αναφέρει δεν είναι το πραγματικό καθώς εξαρτάται από την ηλικία, τις ημέρες διαμονής, και τι έξτρα θα επιλέξει ο καθένας) απλά το παραθέτω ενδεικτικά για τις καλύψεις
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom