Εστιατόρια με... Ελληνική κουζίνα

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.577
Likes
8.276
(2) είχε σχετικά μικρό κατάλογο, από τον οποίο λίγα πιάτα με ενέπνευσαν... καλή η μοντέρνα κουζίνα, αλλά κάποιοι περίεργοι συνδυασμοί ως ιδέες και μόνο δε μου κάνανε κλικ, οπότε θα ήθελα να έχω και άλλες επιλογές...
http://img7.imageshack.us/my.php?image=manimani.jpg
Πάντως ο μικρός κατάλογος δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό γιατί αυτό σημαίναι ΣΥΝΗΘΩΣ πιο φρέσκα υλικά και πιο φρεσκομαγειρεμένα φαγητά!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
δε διαφωνώ σ' αυτό, γενικά μιλώντας πάντα... αλλά, επί του προκειμένου, το έγραψα σε συνδυασμό με το ότι λίγα πιάτα με ενέπνευσαν από το όνομα και τους συνδυασμούς τους... σαφώς και μπορεί να το αδικώ, άλλωστε μία φορά πήγα και δε δοκίμασα δα και τόσο πολλά πράγματα, αλλά μία πρώτη γνώμη μου είναι αυτή... :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.577
Likes
8.276
δε διαφωνώ σ' αυτό, γενικά μιλώντας πάντα... αλλά, επί του προκειμένου, το έγραψα σε συνδυασμό με το ότι λίγα πιάτα με ενέπνευσαν από το όνομα και τους συνδυασμούς τους... σαφώς και μπορεί να το αδικώ, άλλωστε μία φορά πήγα και δε δοκίμασα δα και τόσο πολλά πράγματα, αλλά μία πρώτη γνώμη μου είναι αυτή... :)

....δεν έχω πάει στο μαγαζί...μην παρεξηγηθώ.....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μα ναι, δεν το είπα γι' αυτό... αλίμονο βρε... απλά διευκρίνησα τι εννοω :)

πάντως, γενική παρατήρηση είναι αυτή, με αφορμή το ποστ σου, δυστυχώς, το "φρεσκομαγειρεμένα" είναι μια πονεμένη ιστορία σε πολλά εστιατόρια...:roll:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.577
Likes
8.276
μα ναι, δεν το είπα γι' αυτό... αλίμονο βρε... απλά διευκρίνησα τι εννοω :)

πάντως, γενική παρατήρηση είναι αυτή, με αφορμή το ποστ σου, δυστυχώς, το "φρεσκομαγειρεμένα" είναι μια πονεμένη ιστορία σε πολλά εστιατόρια...:roll:

...και τα φρέσκα υλικά....
Υποτίθεται πως εστιατόρια που κερδίζουν τους Χρυσούς Σκούφους έχουν ένα υψηλό επίπεδο υλικών....αλλά βεβαίως έχουν και ένα εξίσου υψηλό επίπεδο τιμών :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
να πω ότι πήγα στο "μάνη-μάνη" μόνο μία φορά...

ο λόγος ήταν ότι πάρα πολλοί γνωστοί και φίλοι μού λέγανε τα καλύτερα, ότι έχει καταπληκτικό φαγητό και είναι και πάρα πολύ φτηνό... τελικά, δεν είναι καλό να πας σε ένα μέρος με υπερβολικές προσδοκίες, γιατί απογοητεύεσαι εύκολα...:roll:

δεν εννοώ ότι δεν είναι καλό! το φαγητό του είναι μια χαρά...:D

...αλλά (1) δεν ήταν φτηνό.. τουλάχιστον εγώ δεν το λέω φτηνό.. πήραμε μόνο 2 κυρίως, ένα ορεκτικό και 2 κοκα-κόλες (γιατί δεν πεινάγαμε πολύ) και πληρώσαμε 26 ευρώ το άτομο.. ε σόρι.. αλλά αυτό δεν το λες παμφθηνο... :rolleyes: και το λέω έχοντας συνείδηση της πόλης που ζω... και γνωρίζοντας ότι ακόμη και στις ταβέρνες πια πληρώνεις 25-30 ευρώ το άτομο... (έχω γράψει εξάλλου τη γνώμη μου για όλα αυτά στην αρχή του θρεντ...)

(2) είχε σχετικά μικρό κατάλογο, από τον οποίο λίγα πιάτα με ενέπνευσαν... καλή η μοντέρνα κουζίνα, αλλά κάποιοι περίεργοι συνδυασμοί ως ιδέες και μόνο δε μου κάνανε κλικ, οπότε θα ήθελα να έχω και άλλες επιλογές...

(3) που έχει άμεση σχέση με το (1) και το ότι δεν το θεωρώ φτηνό, είναι ότι έχει πολυ μικρές μερίδες... εγώ πήρα ένα πιάτο που ήταν πολύ νόστιμο (νομίζω είναι από τα top του!)... ψαρονέφρι με μανούρι και σύκα σε σάλτσα από μέλι και αμύγδαλα (βλέπε και φωτό που -ω ναι- βρήκα στο νετ), στο οποίο είχε ούτε λίγο ούτε πολύ τρία κομματάκια σαν δαχτυλάκια από ψαρονέφρι στο κέντρο του πιάτου... :bleh: νόστιμο πάρα πολύ, αλλά είπαμε...

Συμφωνώ απόλυτα με την chrikky. Εγώ έδωσα πάνω από μια ευκαιρίες στο μαγαζί και σε χρονικό διάστημα αρκετά μεγάλο μεταξύ των επισκέψεών μου.
Συμπέρασμα:Το φαγητό είναι μεν καλό αλλά οι μερίδες πολύ μικρές και οι τιμές μεγαλύτερες απ'ό,τι θα έπρεπε.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
φανταστικά ψαρικά , πετροσωλήνες , γαριδες και διαφοροι φανταστικοι μεζέδες και μετά γλυκά απο το διπλανο πολίτικο ζαχαροπλαστειο -- λιγο μακριά αλλα αξιομνημόνευτη!
καντε κρατηση πριν πάτε!

Η ΣΤΡΟΦΗ Λ. Ειρήνης 33, Πέραμα, 2104416456. Ανοιχτά καθημερινά, από 10 π.μ. έως 1 π.μ. Παρ., Σάβ. βράδυ & Κυρ. μεσημ. ζωντανή μουσική. Τιμή: ? 25-30.
discolata, με πρόλαβες !
Δοκιμάστε και καβούρι με σάλτσα μυρωδικών! Διαλέξτε ούζο μετά από σύσταση του ιδιοκτήτη (και όχι ένα από τα γνωστά).:p
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
-βοσπορος(Ακτή Κουμουνδούρου 20, Μικρολίμανο, 2104127324, 2104131377)

ο,τι και να πω θα ειναι λιγο!!κρεατοφαγια σε ολο της το μεγαλειο!!
απλετα πιατα(ανατολιτικα και οχι μονο), μεγαλη ποικιλια!!
εγω προτεινω ποικιλια κρεατικων για 2 ατομα(τρωνε ανετα 4..την βλεπω και δακρυζω απο συγκινηση!!!), εχει μεσα τα παντα!!κοτοπουλο, μπιφτεκι, χοιρινο, γυρο χοιρινο κτλ. συν πιττες και πατατες!!!νομιζω οτι κοστιζει 25 ευρω, αλλα δεν παιρνω και ορκο!παντως πανω κατω τοσο εχει!!προσθεστε μια σαλατουλα και ενα ορεκτικο και ειστε κομπλε!!
τιμη: γυρω στα 20-25 το ατομο!!αξιζει τρελα!!
βρε Latina μου,
τη τελευταία φορά που πήγα (1 χρόνο πριν), κάτι μου μύρισε άσχημα στο κεμπάμπ και δεν ξαναπήγα!
Στο μικρολίμανο, προτιμώ το "Αμμος" με τους ψαρομεζέδες του, ειδικά τα μεσημέρια ! Κάπου κάπου κερνιούνται λουκουμάδες με παγωτό :p
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Για Πολίτικη κουζίνα, με ΄χει τρελλάνει η αδελφή μου με το Bereket (M.Aσίας & Λευκωσίας 36 Ανω Γλυφάδα). Ωραίοι μεζέδες και περιβάλλον. Εγώ δεν έχω καταφέρει να πάω . POI: Πολίτικη Κουζίνα-Γλυφάδα Bereket

Στην Αμφιάλη, για το πιο πρωτότυπο σαγανάκι καραβίδες και ωραία φρέσκα ψαράκια, διαλέγω την "Καραβίδα" ΚΑΡΑΒΙΔΑ (Η) - αθηνόραμα.gr

Για μπριζολάκια και μπιφτέκια (χμμμμμμ), στο ταβερνείο "Κουμπούρας¨(Σωκράτους & Κύπρου στον Κορυδαλλό). Πήγα πριν κανά 2 μήνες και ανακαινιζόνταν. Ελπίζω να μην χάλασε την αίθουσα με τα τεράστια βαρέλια .. ΚΟΥΜΠΟΥΡΑΣ - αθηνόραμα.gr

Στον Πειραιά (Χατζηκυριακού), ένας συνάδελφος μου πρότεινε τον "Ηλία" & τον "Γιάννη". Εχει φάει σε κάποιο από τα 2, κανείς σας?

Εγώ για τηγανιτές γαρίδες, επιλέγω τα καλοκαιρινά βράδυα, την "Μαργαρώ" στην είσοδο της Ναυτικής Σχολής (την τελευταία φορά είδα και την Κατερίνα Χέλμη- ηθοποιό του παλαιού κινηματόγράφου)

"Στόλος ο Πολεμικός" στη Δραπετσώνα, απέναντι από το Lidl, από το παλαιότερα ταβερνάκια. Πρέπει να ΄ναι καλό, γιατί 2 φορές που προσπάθησα να πάω δεν έβρισκα τραπέζι.

Και αυτός ο "Γλάρος" (στη Γερμανική Σκάλα στο Πέραμα), που στην ευχή είναι και δεν έχω καταφέρει να το βρω??
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και αυτός ο "Γλάρος" (στη Γερμανική Σκάλα στο Πέραμα), που στην ευχή είναι και δεν έχω καταφέρει να το βρω??
Είναι ακριβώς στη Γερμανική Σκάλα. Οπως είσαι στη Λ. Δημοκρατίας από Πέραμα προς Πειραιά, στο δεξί σου χέρι κοντά σε στάση λεωφορείων. Ο δρόμος στο σημείο αυτό κανει μια ελαφριά δεξιά στροφή και γι'αυτό μπορεί να μην προσέξεις το μαγαζί. Είναι μια μικρή μονοκατοικία με επίσης μικρή μπροστινή αυλίτσα, χωρίς πολλά φώτα και ταμπέλες.

Ο χώρος μέσα είναι όμορφος, με αρκετά τραπέζια, τζάκι και ωραία διακοσμηση. Το φαγητό πάντως δε λέει και πολλά.
Και για όσους ενδιαφέρονται, μέχρι την τελευταία φορά που πήγα, είχε και Πειραϊκή μπύρα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αααα και ξέχασα :

Μεσημέρι στις γιορτές, βρέθηκα μετά από βόλτα στο «James Joyce» (Aστιγγος 12-Μοναστηράκι). Ιρλανδέζικη pub, που μου άρεσε τρελά!! :p Μεσημέρι μπήκαμε για καφέ, και φύγαμε μετά από 3 τεράστιες guinness ο καθένας μας !

Στον Κορυδαλλό, για κρέπα κ.αλ. προτιμώ την "Εδεμ". Παλιά μονοκατοικία με δωμάτια όμορφης διακόσμησης για χαλάρωση! Εχω να πάω ένα χρόνο, ελπίζω να παραμένει το ίδιο καλό . Επικοινωνία

Τα ζεστά καλοκαίρια, αν δεν βρεθείτε σε θαλασσίτσα και βρίσκεστε προς Κορυδαλλό, θα πρότεινα την καταπράσινη αυλή του "Papagalo" (κρέπα, σαγκρία κ.αλ)Αθηνάς & Αβέρωφ 41:p
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.828
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Είναι ακριβώς στη Γερμανική Σκάλα. Οπως είσαι στη Λ. Δημοκρατίας από Πέραμα προς Πειραιά, στο δεξί σου χέρι κοντά σε στάση λεωφορείων. Ο δρόμος στο σημείο αυτό κανει μια ελαφριά δεξιά στροφή και γι'αυτό μπορεί να μην προσέξεις το μαγαζί. Είναι μια μικρή μονοκατοικία με επίσης μικρή μπροστινή αυλίτσα, χωρίς πολλά φώτα και ταμπέλες.

Ο χώρος μέσα είναι όμορφος, με αρκετά τραπέζια, τζάκι και ωραία διακοσμηση. Το φαγητό πάντως δε λέει και πολλά.
Και για όσους ενδιαφέρονται, μέχρι την τελευταία φορά που πήγα, είχε και Πειραϊκή μπύρα.
anny μου φχαριστώ! Θα μπω δηλαδή δεξιά προς τα ναυπηγεία. Εσύ τι θα μου συνιστούσες? να πάω τελικά ή να μην πάω? είναι για φαγητό μόνο ή και για κανένα ποτάκι/καφε ? :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.263
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom