Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

vikara

Member
Μηνύματα
510
Likes
4.724
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Γνωρίζει κανείς τι γινεται με τις νεες ταυτότητες? Εχω ταυτότητα του 2005 σε καλη κατασταση. Θα υπάρξει λέτε πρόβλημα για εισοδο σε Λεττονία/Λιθουανια/Εσθονια/Φινλανδια?

Εν τω μεταξυ οταν πριν 2 χρόνια ειχα βγάλει διαβατηριο για τα παιδια μου, ο αστυνομικος με ενημερωσε πως οφειλεις να αντικαταστησεις την ταυτοτητα σου οταν παντρευεσαι...Δεν ειχα ιδεα (και δεν την εχω αντικαταστησει αφου παντρεύτηκα, εχω ακομα την ιδια)
 

x7777

Member
Μηνύματα
900
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Γνωρίζει κανείς τι γινεται με τις νεες ταυτότητες? Εχω ταυτότητα του 2005 σε καλη κατασταση. Θα υπάρξει λέτε πρόβλημα για εισοδο σε Λεττονία/Λιθουανια/Εσθονια/Φινλανδια?

Εν τω μεταξυ οταν πριν 2 χρόνια ειχα βγάλει διαβατηριο για τα παιδια μου, ο αστυνομικος με ενημερωσε πως οφειλεις να αντικαταστησεις την ταυτοτητα σου οταν παντρευεσαι...Δεν ειχα ιδεα (και δεν την εχω αντικαταστησει αφου παντρεύτηκα, εχω ακομα την ιδια)
Πήγα τον Δεκέμβριο με ταυτότητα του 2000 χωρίς πρόβλημα.
 

city_routes

Member
Μηνύματα
17
Likes
40
Γνωρίζει κανείς τι γινεται με τις νεες ταυτότητες? Εχω ταυτότητα του 2005 σε καλη κατασταση. Θα υπάρξει λέτε πρόβλημα για εισοδο σε Λεττονία/Λιθουανια/Εσθονια/Φινλανδια?

Εν τω μεταξυ οταν πριν 2 χρόνια ειχα βγάλει διαβατηριο για τα παιδια μου, ο αστυνομικος με ενημερωσε πως οφειλεις να αντικαταστησεις την ταυτοτητα σου οταν παντρευεσαι...Δεν ειχα ιδεα (και δεν την εχω αντικαταστησει αφου παντρεύτηκα, εχω ακομα την ιδια)
Ταξίδεψα τον περασμένο Αύγουστο με ταυτότητα του 2007 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα
 

vikara

Member
Μηνύματα
510
Likes
4.724
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ταξίδεψα τον περασμένο Αύγουστο με ταυτότητα του 2007 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα
Σ'ευχαριστω πολύ!Και εγω σκοπευω να ταξιδεψω με την παλια μου ταυτοτητα...Απλως επειδη το ταξιδι προγραμματιζεται για του χρονου, ηθελα να ξερω τι ισχυει μεχρι τωρα (...ελπίζοντας οτι δεν θα αλλαξει κατι με την νομοθεσια για εκδοση νεας ταυτοτητας οπως ακούγεται!)
 

GioNidis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας.Σκεφτομαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στο Λονδίνο προς την περίοδο τον Χριστουγέννων και η αλήθεια είναι πως μας απασχολεί το θέμα του διαβατηρίου/ταυτότητας.Θεωρείτε πως θα είμαστε καλυμμένοι μόνο με τις ταυτότητες μας ή υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποιο θέμα λόγω του Brexit?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.606
Likes
14.817
Καλησπέρα σας.Σκεφτομαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στο Λονδίνο προς την περίοδο τον Χριστουγέννων και η αλήθεια είναι πως μας απασχολεί το θέμα του διαβατηρίου/ταυτότητας.Θεωρείτε πως θα είμαστε καλυμμένοι μόνο με τις ταυτότητες μας ή υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποιο θέμα λόγω του Brexit?
Ισχύει κανονικά η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
777
Likes
2.112
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημερα σε ολους, ισχυει οτι για ταξιδι στις ΗΠΑ το διαβατηριο πρεπει να εχει ισχυ 6 μηνες μετα την επιστροφη σου;
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
51
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Καλημερα σε ολους, ισχυει οτι για ταξιδι στις ΗΠΑ το διαβατηριο πρεπει να εχει ισχυ 6 μηνες μετα την επιστροφη σου;
Γειά,


Σύμφωνα με την νομοθεσία όταν ταξιδεύεις σε χώρα εκτός ε.ε το διαβατήριο σου πρέπει να έχει ισχύ τουλάχιστον έξι μήνες ακόμα. Και μιας και ρωτάς για τις ΗΠΑ, μην ξεχάσεις να βγάλεις ESTA
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.845
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γειά,


Σύμφωνα με την νομοθεσία όταν ταξιδεύεις σε χώρα εκτός ε.ε το διαβατήριο σου πρέπει να έχει ισχύ τουλάχιστον έξι μήνες ακόμα. Και μιας και ρωτάς για τις ΗΠΑ, μην ξεχάσεις να βγάλεις ESTA
Που τη βρήκες αυτή τη νομοθεσία; Ποιάς χώρας; Στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία.

Είσοδο στις ΗΠΑ με Ελληνικό διαβατήριο (&ESTA) μπορείς να κάνεις χωρίς τον περιορισμό των 6 μηνών που ισχύει για διαβατήρια άλλων χωρών, αρκεί να ισχύει το διαβατήριό σου ως την ημερομηνία του εισιτηρίου επιστροφής (μπορεί να χρειαστεί να το δείξεις).
 

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα,
Θα ήθελα κι εγώ να κανω ένα ταξίδι τον Νοέμβρη(μάλλον Φιλλιπίνες), ενώ το διαβατήριο μου λήγει Δεκέμβρη και ήθελα να ρωτήσω αν ο περιορισμός για τους 6 μήνες ισχύει μόνο για την Αμερική ή γενικά;
Ευχαριστώ,
Μαίρη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.605
Likes
29.845
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,
Θα ήθελα κι εγώ να κανω ένα ταξίδι τον Νοέμβρη(μάλλον Φιλλιπίνες), ενώ το διαβατήριο μου λήγει Δεκέμβρη και ήθελα να ρωτήσω αν ο περιορισμός για τους 6 μήνες ισχύει μόνο για την Αμερική ή γενικά;
Ευχαριστώ,
Μαίρη
Κάθε χώρα έχει τους δικούς της κανόνες για τις προϋποθέσεις εισόδου, αλλά οι έξι μήνες ακόμα διάρκεια είναι ο πιο συνηθισμένος κανόνας (που ΔΕΝ - ΔΕΝ - ΔΕΝ ισχύει για την Αμερική για τα Ελληνικά διαβατήρια).
Για τις Φιλιππίνες ειδικά, εδώ (http://www.immigration.gov.ph/faqs/travel-req) λέει ότι για τα Ελληνικά διαβατήρια δεν απαιτείται εξάμηνη διάρκεια. Όταν αποφασίσεις που θα πας, γκούγκλαρε τις απαιτήσεις της χώρας ή των χωρών που θα επιλέξεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.568
Μηνύματα
901.535
Μέλη
39.306
Νεότερο μέλος
amandalag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom