Γερμανία Επιστροφή στην Ελλάδα από Μόναχο Γερμανίας.

Chris_del_bosque

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά χαρά σε όλους,

Πρώτα απ'όλα να στείλω τις ευχές μου για χρόνια πολλά, χρόνια καλά και ευτυχισμένο το καινούργιο έτος!

Στο θέμα μας τώρα. Τους τελευταίους μήνες δουλέυω στο εξωτερικό και προχθές έφτασα Μόναχο να το περάσω με ορισμένους φίλους. Το σχέδιο είναι να ταξιδέψουμε όλοι μαζί με αυτοκίνητο για την Ελλάδα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο όλο σχέδιο... Γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιο τουριστικό γραφείο που πραγματοποιεί οδικές εκδρομές από Θεσσαλονίκη ( ή και άλλη πόλη) για Μόναχο και πίσω; Και αν φυσικά μπορώ να κλείσω εισιτήριο μόνο για την επιστροφή; Σχεδιάζω να επιστρέψω Ελλάδα λίγο μετά τα Χριστούγεννα.

Σας χαιρετώ!
 

liveloula

Member
Μηνύματα
60
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
απορια....

επειδη σε λιγες μερες ταξιδευω για Μόναχο, θα μας πεις πως ειναι ο καιρος εκει αυτες τις μερες? Γενικα ακουμε για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και προβληματα στις μεταφορες κι εχουμε ψιλοανυσηχησει !
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
χρόνια πολλά και καλές γιορτές σου εύχομαι...

έζησα πολλά χρόνια στο μόναχο και την διαδρομή μέσω πρώην γιουγκοσκλαβίας και τώρα μέσω αυστρίας-σλόβενίας-κροατίας-σερβίας-σκοπίων την έχω κάνει ουκ ολίγες φορές-τελευταία φορά πριν 2 χρόνια περίπου... η διαδρομή γύρω στις 16 ώρες με συνεχή οδήγηση ως θεσ/νίκη και όχι τους καλοκαιρινούς μήνες, όπου κατεβαίνουν ορδές τουριστών και γίνεται χαμός στα σύνορα... οι δρόμοι αν εξαιρέσεις αυτούς των σκοπιων πολύ καλοί και με πολύ ωραία τοπία κυρίως βόρεια...οπότε θα επιχειρούσα το εγχείρημα αφού θα έχεις και παρέα (πριν ένα μήνα την ίδια διαδρομή την έκανε φίλη μου μόνη), δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα... βέβαια καλά είναι να ενημερωθείς για την κατάσταση των δρόμων λόγω κακοκαιρίας στην ευρώπη, αν και συνήθως οι κεντρικοί οδικοί άξονες είναι πάντα καθαροί...

τώρα αν επιμένεις σε λεωφορείο, φεύγανε λεωφορεία 2-3 φορές την εβδομάδα από το σταθμό του μονάχου...υπήρχε γραφείο σε μία έξοδο του σταθμού δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια...αν και φοβάμαι πως δεν πρέπει να λειτουργεί πλέον...ρώτησε όμως

απο κει και πέρα υπάρχει και η εναλλακτική του τρένου, αν και δεν το συνιστώ (πολλές ώρες) και νομίζω πλέον δεν έχει απ' αυθείας, αλλάζεις τρένο στο βελιγράδι απ ότι θυμάμαι...

πήγαινε στον κεντρικό σταθυμό του μονάχου και ενημερώσου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.385
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom