Επαγγέλματα ταξιδευτών

kokoui

Member
Μηνύματα
376
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ακόμα κι αυτό (για την Ευρώπη που λες)εξαρτάται...το θέμα είναι πολυ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ,με 600 -800 ευρώ μισθός σε κάποιους μπορεί να μην φτάνει καν για τα αναγκαία της καθημερινότητας...πληρώνει νοίκιο;έχει αυτοκίνητο;ζει σε μεγαλούπολη;σε χωριό;μόνος η με οικογένεια παιδιά κλπ;;;;;άλλος πάλι αν τάχει όλα λυμένα τα βρήκε έτοιμα σπίτι αμάξι κλπ και είναι μόνος με τα 800 θεωρητικά είναι"πλούσιος"σε σχέση με τον άλλο και του περισσεύουν για ταξίδια....
άλλος πάλι μπορεί να βγάζει αρκετά χρήματα να καλύπτει τις βασικές ανάγκες να του περισσεύουν για να κάνει ταξίδια ΑΛΛΑ αν του τύχει καμιά στραβή με κάποιο έκτακτο γεγονός (υγείας και όχι μόνο...)να ψάχνεται για δανεικά γιατί δεν αποταμιεύει για ώρα ανάγκης και ζει το παρόν...,
θεωρώ ότι η ερώτηση σου φίλε Παρίσακτε δεν μπορεί να απαντηθεί με γενικότητες η ''αντικειμενικές" απαντήσεις γι αυτό ίσως και συμφώνησα μ αυτό που σου είπε η paefstra (παρ όλο που αναφέρθηκε στον βασικό μισθό)[/QUOTE
Αν και απάντησαν οι συμφορμιτες θα τα συνοψίσω σ’ενα μήνυμα.
Αν μετά βίας τα βγάζεις πέρα, ανεξαρτήτως εισοδήματος, δεν ονειρεύεσαι ταξίδια. Αν σου περισσεύουν είναι θέμα προτεραιότητας για το τι θέλεις, δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες, είναι θέμα του καθενός που θα κάνει περικοπές. Αν δεν έχεις πάει κάποια ταξίδια στην Ευρώπη πρώτα, γιατί να ψάχνεις τα μακρινά και τα πολυήμερα, είναι κάπως οξύμωρο.
Εμείς έχει χρόνια να πάμε ταξίδι το καλοκαίρι. Όσα λεφτά θα ξοδέψω τον Αύγουστο στο Παρίσι π.χ. τα ξοδεύουμε σε 3 ταξίδια, μήνες που δεν έχουν την ίδια ζήτηση. Αν ήμουν μόνος θα μπορούσα να πάω ταξίδι με μηδαμινά έξοδα, πρόσφατα έκλεισα εισιτήριο με €4.
Για τη διάρκεια του ταξιδιού νομίζω σε όλες τις δουλειές θα μπορέσεις να πάρεις μέχρι και ένα μήνα άδεια.
 
Last edited by a moderator:

STKF

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
6.023
Τα ταξίδια είναι (ας μου επιτραπεί η έκφραση) πολυέξοδο σπορ. Ιδίως αυτά που διαρκούν μεγάλα διαστήματα, ακόμη και σε σχετικά φτηνές χώρες.
αναρωτιέμαι πώς βρίσκετε ορισμένοι χρόνο για τόσο μεγάλα ταξίδια (και 2 και 3 και 4+ μήνες).
Κατά αρχάς η προσωπική εμπειρία. Το μοναδικό μεγάλης διάρκειας(ένας μήνας) ταξίδι που έχω κάνει ήταν αποτέλεσμα συγκυριών και καταστάσεων. Έκλεισε το μαγαζί που δούλευα, πήρα την αποζημίωση και μετά από λίγες εβδομάδες έκανα το ταξίδι.
Τώρα τα άτομα που έχω συναντήσει που το κάνουν η το έκαναν συστηματικά και για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα- όπως γράφεις στο ερώτημά σου- ήταν άνθρωποι που είχαν εποχικές επιχειρήσεις σε δημοφιλή τουριστικά νησιά. Με τρεις η τέσσερις μήνες εργασία έβγαζαν χρήματα για όλο τον χρόνο και για να ζήσουν και για ταξίδια.
Γνωρίζω επίσης άτομο που για μία τουλάχιστον πενταετία στην ζωή του δούλευε σε καλοπληρωμένες περιστασιακές δουλειές για έξι μήνες και τους υπόλοιπους έκανε εκδρομές.
Αναφέρομαι βέβαια χρονικά στις εποχές παχέων αγελάδων που έζησε αρκετός κόσμος σε αυτή την χώρα.
Μην το ξεχνάς αυτό. Δεν υπάρχουν οι ίδιες ευκαιρίες με τότε.
΄Αλλη μία περίπτωση είναι φίλος που δουλεύει σε νοσοκομείο. Τρελή δουλειά, εφημερίες κ.λ.π αλλά και τρελές άδειες. Παλαιότερα δε και καλά σχετικά χρήματα.
Δεν θα αναφερθώ στα περί ελεύθερων επαγγελματιών, εισοδηματιών και δασκάλων- καθηγητών. Έχουν αναφερθεί ήδη.
Τέλος κάποιες χώρες ήταν κάποτε η είναι ακόμη τόσο φθηνές που το πρόβλημα ήταν η είναι μόνο το υψηλό κόστος του αεροπορικού εισητηρίου. Θυμάμαι ένα παλληκάρι να μου λέει πριν από λίγα χρόνια ότι θα πήγαινε δύο μήνες στην Ινδία με μπάτζετ 600 ευρώ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θεωρώ πως είναι θέμα προτεραιοτήτων και όχι τόσο δυνατότητας. Άλλοι με αντίστοιχους μισθούς και πάγια έξοδα με εμάς προτιμούν όπως είπε συμφορουμίτης παραπάνω να αγοράσουν αμάξι ή καφέ από έξω κάθε μέρα και όχι να σκέφτονται πως αν γλιτώνουν 1 ευρώ τη μέρα μπορεί να πάνε ένα μακρινό ταξίδι.
Θα ήθελα να πιαστώ απο αυτό το κομμάτι του μηνύματος σου, αν μου επιτρέπεις, γιατί συμβαδίζει με τις δικές μου απόψεις!

Απο την εφηβεία μου, είχα όνειρο να κάνω κάποια ταξίδια. Κάποια απο αυτά τα ταξίδια είναι σε μακρινούς προορισμούς , άλλα είναι απλά ακριβά και άλλα είναι και τα δύο.
Αν έβαζα 1 ευρώ (ας πιάσω το υπάρχον νόμισμα, γιατί αν ανακατέψω και τις δραχμές καήκαμε! :p ) τη μέρα στην άκρη, σήμερα θα είχα περίπου 8500 ευρώ για να πραγματοποιήσω όχι μόνο ένα αλλά και παραπάνω ταξίδια που έχω ονειρευτεί!
Κάποτε ήμουν και εγώ θύμα της σκέψης: "τα ταξίδια θέλουν χρήματα, αλλιώς γιόκ".....ΛΑΘΟΣ! Βέβαια η πλεονεξία σκότωσε τη γάτα....γιατί αν θέλεις να ταξιδεύεις 10 φορές το χρόνο ή να κάνεις ένα πολύμηνο ταξίδι, τότε θα πρέπει να υποστείς και τις ανάλογες θυσίες! Και πάλι, αυτό δεν ισχύει για όλους! Επίσης αν επιτρέπεις στο χρήμα να ελέγχει τη σκέψη σου και όχι εσύ να ελέγχεις το χρήμα, τότε να ξέρεις οτι δεν θα πάς ποτέ εκεί που ονειρεύεσαι γιατί απλά δεν αποτελεί προτεραιότητά σου!!! Για να μην πώ πόσο δύσκολο είναι να ελέγχεις το χρήμα, όταν αυτό είναι...ανύπαρκτο! Οι διαφορές είναι "λεπτές" και όμως τόσο σημαντικές....στερνή μου γνώση να σ' είχα πιο νωρίς!!!

Περιτριγυρίζομαι απο ανθρώπους που με ρωτάνε πολλές φορές πως μπορώ και καταφέρνω να κάνω τα ταξίδια. Όταν με ένα πρόχειρο υπολογισμό τους αποδεικνύω οτι ξοδεύουμε τα ίδια χρήματα (και πολλές φορές εγώ πολύ λιγότερα για τα ταξίδια) για διαφορετικά "θέλω" με κοιτάνε με απορία...αλλά και πάλι αρνούνται να το δεχτούν, γιατί απλά θεωρούν πιο αναγκαίο το δικό τους αγαθό απο ότι το δικό μου αγαθό που είναι τα ταξίδια.

Για κάποιους τα ταξίδια είναι όλη τους η ζωή και για κάποιους άλλους είναι απλά μερικά ταξίδια. Ακόμα και σε αυτό το φόρουμ, μπορεί να ταξιδεύουμε όλοι, αλλά σίγουρα δεν ταξιδεύουμε όλοι με τα ίδια κίνητρα και με τις ίδιες ιδέες!

Τέλος υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κάνει τα ταξίδια εργασία τους. Σίγουρα δεν ανήκω σε αυτή τη κατηγορία και δεν θα ήθελα να ανήκω, γιατί νομίζω οτι δεν θα βίωνα ένα ταξίδι το ίδιο, αν το έκανα για επαγγελματικούς λόγους και το ίδιο για καθαρά λόγους ψυχαγωγίας και προσωπικής ευχαρίστησης....άλλη γλύκα έχει να πραγματοποιείς ένα ταξίδι που ποθείς μετά απο κόπο και χωρίς περισπασμούς ( πολλοί εργαζόμενοι ως ταξιδιώτες δεν έχουν τον χρόνο, κυρίως, να απολαύσουν τα μέρη που επισκέπτονται πχ )

Τα ταξίδια είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων και όχι χρημάτων! Όπως και πολλά άλλα πράγματα σε αυτόν τον κόσμο....

Τώρα μπορείτε να πέσετε να με φάτε πάλι!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
803
Likes
1.188
Ακόμα και σε αυτό το φόρουμ, μπορεί να ταξιδεύουμε όλοι, αλλά σίγουρα δεν ταξιδεύουμε όλοι με τα ίδια κίνητρα και με τις ίδιες ιδέες!
....και με τις ίδιες θυσίες. η θυσία που έχεις κάνει όλη την χρονιά δίνει μια επιπλέον μαγική διάσταση στο ταξίδι. Νιώθεις γεμάτος όχι μόνο για τον προορισμό που κατέληξες αλλά και επειδή εν τέλει τα κατάφερες.
και εγώ παλιότερα προσπαθούσα να εξηγήσω τις οικονομικές θυσίες που κάνω σε ανθρώπους που είχαν την απορία πως εμείς ταξιδεύουμε ενώ αυτοί όχι, όμως πλέον αρκούμε να πω ότι απλά δεν το θέλουν τόσο πολύ και δεν είναι τρόπος ζωής τους. Γιατί εμείς δεν ταξιδεύουμε μόνο τις μέρες που βρισκόμαστε στον εκάστοτε προορισμό αλλά και όλο το προηγούμενο διάστημα που έχουμε θέσει τον στόχο μας.Οι ώρες που περνάμε εδώ,σε άλλα site,σε συζητήσεις σε ταξιδιωτικές εκπομπές , σε βιβλία και ταινίες που έχουν ταξιδιωτικό ενδιαφέρον είναι μέρος της ταξιδιωτικής μας κουλτούρας.Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο προφανώς.
Έχουμε όμως ξεφύγει από το αρχικό θέμα .Για να το επαναφέρω να συμφωνήσω και εγώ πως επαγγέλματα που δουλεύουν σεζόν είναι τέλεια για ταξίδια επειδή προσφέρουν ευκαιρία να λείπεις και τον χειμώνα.Μπορείς να πηγαίνεις στην αγαπημένη μου νοτιοανατολική Ασία και να ζεις μόνιμα καλοκαίρι...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Είμαι της γνώμης οτι τα ταξίδια προϋποθέτουν τρεις παράγοντες. Χρονος, χρήμα, παρέα.
Ο χρόνος εξαρτάται άμεσα απο το επάγγελμα και την οικογενειακή κατάσταση.
Τα επαγγελματα με αρκετο διαθέσιμο χρονο είναι κυρίως στο δημοσιο και σε εργασίες εποχιακες. Πάντως στις περισσότερες θέσεις στο δημοσιο μια συνεχόμενη άδεια περα των δύο εβδομάδων ειναι αρκετά δύσκολο να εξασφαλιστει. Επίσης, σε ολο αυτο παιζει ρόλο και ο τόπος διαμονής σε σχέση με το τόπο καταγωγής. Ένα σημαντικό μέρος των αδειών μου το χρησιμοποιώ ηια να πηγαίνω στο τοπο που μεγάλωσα και ζουν οι δικοί μου.
Είναι εφικτό να κάνεις ταξίδια ακομα και αν πληρωνεσαι μόνο το βασικό. Συνήθως ομως μιλάμε για μικρά ταξίδια εντος Ευρώπης. Αν το συνδυάσεις και με μπαστακομα σε κάνα φίλο, συγγενή, γίνεται ακόμα πιο εφικτό. Επίσης αρκετοί πηγαινουν σε εθελοντικά προγραμματα. Αλλα σε πολλα από αυτά έχουν πολύ περιορισμένο χρόνο. Πάντως, για να καταφέρεις να ταξιδεύεις συχνά με τόσο χαμηλό εισόδημα μάλλον θα πρέπει να κάνεις αρκετη οικονομία και να μην επιδιδεσαι σε κοστοβορα σπορ όπως το αμάξι και το τσιγαρο. Ωστόσο, ο περισσότερος κόσμος σε φάση 400-500€ νομίζω ότι αγχωνεται περισσότερο για τα βασικά του και όχι για τα ταξίδια.

Τέλος, ένας περιοριστικος παράγοντας για πολύ κόσμο που δεν έχει ιδιαίτερα έντονη ταξιδιωτική εμπειρία ειναι η παρέα. Εχει χρήμα, έχει χρονο, αλλά δεν βρίσκει παρέα.

Πάντως, να γνωρίζετε ότι για αρκετό κόσμο στο παρόντα χώρο τα ταξίδια είναι προτεραιότητα και συνεπώς μπορει να κοπιασουν αρκετά για να κάνουν το χουι τους
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.973
Κάποτε ήμουν και εγώ θύμα της σκέψης: "τα ταξίδια θέλουν χρήματα, αλλιώς γιόκ".....ΛΑΘΟΣ!
Θέλω να μου εξηγήσεις πως μπορεί να μην θέλουν τα ταξίδια χρήμα για έναν οικογενειάρχη με δυο παιδιά
και με ένα μισθό.
Σαφέστατα για έναν μόνο του ή έστω ζευγάρι είναι πιο εύκολα,αλλά όταν υπάρχουν παιδιά,είναι τελείως
διαφορετικά.Στο φινάλε δεν δίνει λογαριασμό σε κανένα.
Αλλά έχω την εντύπωση πως η κουβέντα ολισθαίνει για οφφ τόπικ γιατί το ερώτημα ήταν με ποια επαγγέλματα
έχουμε την δυνατότητα να λείπουμε από την δουλειά μας για μεγάλο διάστημα και όχι πως τα καταφέρνουμε να κάνουμε ένα μεγάλο ταξίδι.
Εκτός αν κατάλαβα λάθος

Τώρα μπορείτε να πέσετε να με φάτε πάλι!
Μπα,κουβέντα κάνουμε.
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θέλω να μου εξηγήσεις πως μπορεί να μην θέλουν τα ταξίδια χρήμα για έναν οικογενειάρχη με δυο παιδιά
και με ένα μισθό.
Τα ταξίδια δεν αποτελούν βασικό αγαθό επιβίωσης! Πρώτα φροντίζουμε για τα βασικά αγαθά και μετά για τα δευτερεύοντα. Επίσης, το να λέμε οτι ένα ζευγάρι έχει επιλέξει να κάνει οικογένεια και έχοντας μόνο ένα μισθό είναι καταδικασμένη να μην κάνει ούτε ένα ταξίδι, εγώ δεν το δέχομαι! Αρνούμαι να σκέφτομαι έτσι στη ζωή μου και να καταθέτω τα όπλα! Εάν αυτοί οι άνθρωποι επιθυμούν να κάνουν ένα ταξίδι και το θέσουν ως πραγματικό στόχο στον οικογενειακό προϋπολογισμό, τότε αυτό το ταξίδι αργά ή γρήγορα θα γίνει! Μπορεί αυτό το ταξίδι να μην γίνει σε ένα χρόνο, μπορεί να μην γίνει σε 3 χρόνια, μπορεί να μην γίνει και σε 10 χρόνια....κάποια στιγμή όμως θα γίνει! Υγεία χρειάζεται πρώτα απ' όλα!!!! Μετά θέληση πολύ και τέλος υπομονή και επιμονή! Αν τώρα αυτό το ζευγάρι θέλει να κάνει 10 ταξίδια το χρόνο με ένα μισθό...ε, τι να πώ; και εγώ θέλω να κερδίσω το τζόκερ σήμερα :)

Είναι θέμα προτεραιοτήτων! Τα χρήματα θα βρεθούν, έστω και σιγά σιγά, για να πραγματοποιηθούν κάποια όνειρα, αρκεί να θέτονται στόχοι και να φροντίζουμε να μην παρεκτρεπόμαστε απο αυτούς! Οι σειρήνες είναι πολλές σε αυτήν την υπερκαταναλωτική κοινωνία που ζούμε....ας μετριάσουμε κάποια "θέλω" μας, ας γίνουμε λιγότερο κοιλιόδουλοι και για όλους υπάρχει κομμάτι σε αυτή τη πίτα!
Παράδειγμα: Εγώ ξόδεψα 450€ για να κάνω ένα ταξίδι στη Ρώμη για 6 γεμάτες μέρες και μία γνωστή μου αγόρασε μία τσάντα αξίας 400€ :shock: (κόντεψα να πέσω κάτω όταν μου το είπε!). Όταν με ρώτησε πως τα καταφέρνω να κάνω τα ταξίδια της έδωσα ως παράδειγμα το ταξίδι στη Ρώμη και εκείνη ασυναίσθητα γύρισε και κοίταξε τη τσάντα της....Να πως μπορεί να χωρέσει όλη η Ρώμη σε μία τσάντα :rolleyes:

Σαφέστατα για έναν μόνο του ή έστω ζευγάρι είναι πιο εύκολα,αλλά όταν υπάρχουν παιδιά,είναι τελείως
διαφορετικά.Στο φινάλε δεν δίνει λογαριασμό σε κανένα.
Είμαι ζωντανό παράδειγμα οτι δεν ισχύει αυτό! Δεν έχω παιδιά και όμως το ταξίδι στο Περού το έκανα μόλις πρίν λίγους μήνες, ενώ ήταν διακαής μου πόθος απο μικρή!Όλα αυτά τα χρόνια έχω μαζέψει και έχω ξοδέψει τα χρήματα για ένα τέτοιο ταξίδι, άπειρες φορές.......Υπήρξαν χρόνια που νόμιζα οτι πρέπει να είμαι πλούσια για να κάνω ένα τέτοιο ταξίδι :confused: Μα πόσο αφελής πρέπει να ήμουν! Πάντα έβαζα προτεραιότητα κάτι άλλο ή κάποιον άλλο...Αφού ξεπέρασα το στάδιο: "θέλει χρήμα ρε φίλε για να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι" ή υπήρχαν άνθρωποι γύρω μου που δεν ηταν του ταξιδιού οπότε πολύ εύκολα μπορείς να μπείς στο τρυπάκι του: "περίμενε να ωριμάσει η ντομάτα και όλα θα γίνουν" :confused: (οτι να 'ναι δλδ!!!!), ήρθαν τα πραγματικά δύσκολα....προβλήματα υγείας. Είτε είναι προσωπικό το πρόβλημα υγείας είτε κοντινού σου ανθρώπου ένα και το αυτό! Εκεί σε θέλω κάβουρα.... Μετά άλλαξαν οι προτεραιότητες και έπρεπε να τεθούν καινούργιες βάσεις για να συνεχίσω. Αυτό φυσικά δεν γίνεται απο τη μία μέρα στην άλλη και θέλει οργάνωση και προγραμματισμό. Ένα ένα το βήμα. Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν, τα μοναδικά έτη που δεν έκανα ούτε ένα ταξίδι (είτε στο εξωτερικό, είτε στο εσωτερικό) ήταν όταν προέκυψαν τα προβλήματα υγείας. Και πολλά χρόνια έκανα μόνο ένα ταξίδι το χρόνο και μερικές φορές με δυσκολία.
Και όλα αυτά τα χρόνια το Περού δεν βγήκε ποτέ απο το μυαλό μου...

Τα χρήματα βρίσκονται αργά ή γρήγορα, το ίδιο και ο τρόπος! Απο θέληση δεν ξέρω πως πάμε....


Αλλά έχω την εντύπωση πως η κουβέντα ολισθαίνει για οφφ τόπικ γιατί το ερώτημα ήταν με ποια επαγγέλματα
έχουμε την δυνατότητα να λείπουμε από την δουλειά μας για μεγάλο διάστημα και όχι πως τα καταφέρνουμε να κάνουμε ένα μεγάλο ταξίδι.
Εκτός αν κατάλαβα λάθος
Καθόλου λάθος δεν κάνεις και ναι, είμαστε off topic.
Για να μείνουμε όμως on topic, έχω να πώ επίσης, οτι τα άτομα που κάνουν μακρινά και πολύμηνα ταξίδια, φρόντισαν γι΄αυτό, τουλάχιστον οι περισσότεροι. Έχουν θέσει τις προτεραιότητές τους, έχουν διαμορφώσει τις βάσεις για την υλοποίηση και πορεύονται ανάλογα! Δεν σηκώθηκε κανένας ένα ωραίο πρωινό και είπε οτι "ας κάνω και ένα 6μηνο ταξίδι πχ"! Κάποιοι απο αυτούς έχουν καταφέρει να κάνουν το "ψώνιο" τους δουλειά! Με γειά τους με χαρά τους και απο μένα ένα μεγάλο μπράβο! Θα πρέπει όμως να λάβουμε υπ' οψιν μας, οτι πολλοί απο αυτούς που δουλεύουν ταξιδεύοντας ή ταξιδεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα θυσιάζουν κάποια άλλα πράγματα....τα οποία φυσικά, πολλοί απο εμάς, ούτε να διανοηθούμε την έλλειψη τους!

Μπα,κουβέντα κάνουμε.
Και εμένα αυτός είναι ο σκοπός μου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.972
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom