Γαλλία Ενοίκιαση σπιτιού στο Παρίσι

geopapageo

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλησπέρα σας,λογω δουλειάς θα χρειστεί να μείνω στο Παρίσι για δυο μήνες,οποτε θα πρέπει να νοικιάσω σπίτι ,αλλα φαντάζομαι εκεί θα ειναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με την Ελλάδα,ξέρω οτί οι τιμές ειναι υψηλές αλλα θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες γυρω από την ενοίκιαση ενός σπιτιού γιατί δεν ξέρω τίποτα.Ευχαριστω πολυ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.094
Likes
6.556
Καλησπέρα σας,λογω δουλειάς θα χρειστεί να μείνω στο Παρίσι για δυο μήνες,οποτε θα πρέπει να νοικιάσω σπίτι ,αλλα φαντάζομαι εκεί θα ειναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με την Ελλάδα,ξέρω οτί οι τιμές ειναι υψηλές αλλα θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες γυρω από την ενοίκιαση ενός σπιτιού γιατί δεν ξέρω τίποτα.Ευχαριστω πολυ.
Αν θες μπορείς να δεις και στο airbnb, μιας που αρκετοι νοικιάζουν το σπίτι τους και για μεγάλο χρονικό διάστημα.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
867
Πάντως, να ξέρεις ότι οι Γάλλοι έχουν ένα πολύ περίεργο σύστημα: για να σου νοικιάσουν σπίτι θα πρέπει να έχεις λογαριασμό στην τράπεζα (από τον οποίο θα προκύπτει ότι μπορείς να πληρώσεις το ενοίκιο), αλλά για να έχεις λογαριασμό στην τράπεζα, θα πρέπει να έχεις σταθερή διεύθυνση!!! Σε αυτή την περίπτωση, συνήθως, βρίσκεις κάποιον να εγγυηθεί για σένα, ώστε να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό...
Αυτό ισχύει για μεμονώμένους βέβαια ιδιώτες, και όχι για φοιτητές που βρίσκουν μέσω εστίας κτλ. Καλό θα ήταν επίσης να ξέρεις ότι οι Γάλλοι τις όποιες ενοικιάσεις ακινήτων τις κάνουν κατά κύριο λόγο μέσω μεσιτικών γραφείων και όχι όπως στην Ελλάδα που οργώνεις τις γειτονιές ψάχνοντας τα κίτρινα καρτελάκια "ενοικιάζεται". Ίσως, λοιπόν, θα ήταν καλό να απευθυνθείς σε κάποιο μεσιτικό, αυτοί θα σε βοηθήσουν περισσότερο.

Επίσης, ναι, είναι πανάκριβα... Ειδικά μέσα στο κέντρο του Παρισιού.
 
Last edited by a moderator:

geopapageo

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
ευχαριστώ για τις απαντήσεις,ikarialover λογικα θα εγγυηθον για μενα απο τη δουλεια, ηθελα ακομα να ρωτησω αν στις τιμες των ενοικίων συμπεριλαμβανονται και οι υπηρεσίες νερου και ηλεκρισμού,και δευτερον αν υπαρχει καποιο σαιτ που να ζητουνται συγκατοικοι γιατι τα ενοικια ειναι οντως πολυ ακριβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.635
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom