Γαλλία Ενημέρωση

Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΟΣΧΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επισκέφθηκα πρόσφατα το Παρίσι και θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου (που αποτελεί βέβαια προσωπική μου άποψη), η οποία είναι η εξής:
Ψάχνοντας διάφορα αξιοθέατα της πόλης ρωτούσα διάφορους πολίτες, σχετικά για να πληροφορηθώ. Στη διάρκεια της συζήτησης ( με σπασμένα Αγγλικά από μέρους μου) λέγοντας ότι είμαι Έλληνας έβλεπα στο πρόσωπό τους άμεσα μια αλλαγή συμπεριφοράς απέναντι μου.Πιστεύω ότι αυτό είναι απόρροια των γεγονότων της οικονομικής κρίσης.Θέλω να το γνωρίζουν αυτό οι Έλληνες επισκέπτες γιατί δεν είναι και το καλύτερο πράγμα που θα περίμενε κανείς επισκεπτόμενος ως τουρίστας τη χώρα αυτή.
Περιττόν να αναφέρω ότι από κανέναν και για τίποτε δεν θα πάψω να είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας.
Ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επισκέφθηκα πρόσφατα το Παρίσι και θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία μου (που αποτελεί βέβαια προσωπική μου άποψη), η οποία είναι η εξής:
Ψάχνοντας διάφορα αξιοθέατα της πόλης ρωτούσα διάφορους πολίτες, σχετικά για να πληροφορηθώ. Στη διάρκεια της συζήτησης ( με σπασμένα Αγγλικά από μέρους μου) λέγοντας ότι είμαι Έλληνας έβλεπα στο πρόσωπό τους άμεσα μια αλλαγή συμπεριφοράς απέναντι μου.Πιστεύω ότι αυτό είναι απόρροια των γεγονότων της οικονομικής κρίσης.Θέλω να το γνωρίζουν αυτό οι Έλληνες επισκέπτες γιατί δεν είναι και το καλύτερο πράγμα που θα περίμενε κανείς επισκεπτόμενος ως τουρίστας τη χώρα αυτή.
Περιττόν να αναφέρω ότι από κανέναν και για τίποτε δεν θα πάψω να είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας.
Ευχαριστώ
H αλλαγή συμπεριφοράς έγινε γιατί ενώ δεν ήσουν από Αγγλόφωνη χώρα, προσπαθούσες να τους μιλήσεις στα Αγγλικά και όχι στα Γαλλικά ή σε άλλη γλώσσα. Δεν αποδέχονται τα Αγγλικά ως "παγκόσμια" γλώσσα, και αυτό είναι μεγάλο τους κόλλημα....
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Αλλαγη συμπεριφορας δηλαδη ;

Τον Ιουνιο στην Κουβα σταματησαμε για ενα καφε στο δρομο προς το Τρινιδαδ και ηταν αλλο ενα ζευγαρι απο τουριστες.Μας λενε απο που εισαστε; και τους ειπαμε απο Ελλαδα."Εσεις;" ρωτησα.

"Απο Γερμανια" μου λεει ο αντρας..."εμεις σας πληρωσαμε τις διακοπες σας" (και γελαγε κ εκανε μια χειρονομια του στυλ -οκ πλακα κανω)

τι να πεις.Αμα οι πολιτικοι μας ειναι προδοτες και ακομα κ σε αυτες τις στιγμες δεν εχουν ομοψυχια τοτε γινομαστε παντου περιγελος.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
H αλλαγή συμπεριφοράς έγινε γιατί ενώ δεν ήσουν από Αγγλόφωνη χώρα, προσπαθούσες να τους μιλήσεις στα Αγγλικά και όχι στα Γαλλικά ή σε άλλη γλώσσα. Δεν αποδέχονται τα Αγγλικά ως "παγκόσμια" γλώσσα, και αυτό είναι μεγάλο τους κόλλημα....
Με αυτή τη λογική αν δεν μπορώ να μάθω γαλλικά δεν μπορώ να ταξιδέψω ποτέ στο Παρίσι. Θεωρώ πως έστω σε κάποια βασικά πράγματα, π.χ. καλό εστιατόρειο, ξενοδοχεία και μουσεία θα έπρεπε κάποιες πληροφορίες να δίνονται στα αγγλικά.
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω πάρει απ' όσους έχουν ταξιδέψει.

Σε ό,τι αφορά την εμπειρία του φίλου, "κακά" και άσχημα παραδείγματα υπάρχουν παντού, σε όποια χώρα, απλά στο Παρίσι είναι πολύ πιο έντονο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με αυτή τη λογική αν δεν μπορώ να μάθω γαλλικά δεν μπορώ να ταξιδέψω ποτέ στο Παρίσι. Θεωρώ πως έστω σε κάποια βασικά πράγματα, π.χ. καλό εστιατόρειο, ξενοδοχεία και μουσεία θα έπρεπε κάποιες πληροφορίες να δίνονται στα αγγλικά.
Μα δίνονται. Σχεδόν παντού. Και στα Αγγλικά, και στα Γερμανικά, και στα Ισπανικά, και στα Ιταλικά ενίοτε. Δεν έχουν θέμα να μιλήσουν Αγγλικά, τόσους Αμερικανούς και Εγγλέζους τουρίστες έχουν, έχουν θέμα να τα μιλήσουν σε ΣΕΝΑ που δεν είσαι Αμερικανός, Άγγλος κλπ.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά αυτή την αίσθηση έχω πάρει απ' όσους έχουν ταξιδέψει.

Σε ό,τι αφορά την εμπειρία του φίλου, "κακά" και άσχημα παραδείγματα υπάρχουν παντού, σε όποια χώρα, απλά στο Παρίσι είναι πολύ πιο έντονο.
Ε, όλη η Γαλλία είναι έτσι, με εξαίρεση την Κυανή Ακτή (Νίκαια, Κάννες κλπ). Αν κάνεις μια προσπάθεια να μιλήσεις Γαλλικά, αλλά στην πορεία το γυρίσεις ("συγνώμη, τα Γαλλικά μου είναι χάλια, μιλάτε Αγγλικά?") η γλώσσα τους λύνεται. Κάποια Αγγλικά, όλοι τα μιλάνε. Η μόδα στο Παρίσι, είναι τα φροντιστήρια Αγγλικών (με το "Wall Street Institute" να διαφημίζεται συνεχώς και να κάνει χρυσές δουλειές...). Είναι καλύτεροι από τους Ισπανούς ή τους Ιταλούς, που απλώς δε μιλάνε Αγγλικά...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.505
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν λίγο καιρό ο μπαμπάς μου ήταν με κάτι φίλους του Νέα Υόρκη. Καθώς περίμεναν να ανάψει το πεζοφάναρο τους ρώτησε κάποιος τύπος που τους άκουσε να μιλάνε αν είναι Έλληνες. Είπαν ναι και εκείνος (Γερμανός) άρχισε να τους βρίζει, να τους λέει "ντρόπη σας", "έχετε καταστρέψει την Ευρώπη" και τέτοια.:) Φρίκαρε ο μπαμπάς μου και ακολούθησε χαριτωμένη στιχομυθία (πάντα στα όρια της ευπρέπειας:)) και τον στενοχώρησε το περιστατικό. Αλλά νομίζω ότι το όλο ζήτημα σχετιζόταν με τον άνθρωπο και όχι με τους πολίτες της χώρας. Δηλ. πρέπει να στερείσαι βασικών κοινωνικών δεξιοτήτων για να αρχίσεις κάποιους άγνωστους περαστικούς στα μπινελίκια!

Προσωπικά μου έχουν τύχει κάποια σκηνικά που θα μου πουν στα αστεία σποντίτσες (Βέλγοι, Άγγλοι και άλλοι), αλλά με τρόπο που ακόμα και εγώ γελούσα.

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι τα συγκεκριμένα περιστατικά θα αποτελέσουν έναυσμα για μερικούς γραφικούς Ελληναράδες που βρίζουν Αλβανούς, Πακιστανούς και λοιπά να βρεθούν στην άλλη πλευρά και πιθανώς να καταλάβουν ότι η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου και του πολιτισμού και να σοβαρευτούν.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
να πω κι εγω τι συναντησα στο συντομο ταξιδι μου στο Παρισι.Μολις λεγαμε οτι ειμαστε απο Ελλαδα το μονο που ελεγαν :"λιγο δυσκολα τα πραγματα εκει ε;Κουραγιο θα περασει!"δεν συναντησαμε καμια κακομοιρια.τωρα οσον αφορα την γλωσσα δεν ειχαμε κανενα προβλημα με λιγα γαλλικα και πολλα αγγλικα τα καταφεραμε τελεια εκτος απο το ξενοδοχειο που της μιλουσαμε αγγλικα και μας απανταγε γαλλικα.ηταν πραγματικα γελοιο!!!!!Αυτα ειδα εγω τωρα τι να σας πω..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν από τον taver και τη nouli. Εφόσον κάνει κάποιος έστω και μια μικρή προσπάθεια να πει δυο κουβέντες στα γαλλικά, οι Γάλλοι, στις περισσότερες περιπτώσεις θα καταλάβουν ότι δυσκολεύεται, και θα μιλήσουν αγγλικά. Σε καμμία περίπτωση δε συνάντησα κάποια διαφορετική συμπεριφορά λόγω της καταγωγής μου από την Ελλάδα, αντίθετα το μόνο που άκουσα ήταν αυτά που παρατέθηκαν από τη nouli. Αν και έχω ακούσει απότομες απαντήσεις από άτομα γερμανικής και ολλανδικής καταγωγής, δε θεωρώ πως πρέπει να κατηγοριοποιείται η κάθε εθνικότητα βάσει ορισμένων ατόμων της που έτυχε να συναντήσουμε.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
εγώ πάντως που μένω μόνιμα στη γερμανία φέτος, έχω πάρα πολλές φορές ακούσει αρνητικά σχόλια λόγω της κρίσης..από γερμανούς φυσικά (που πιστεύουν ότι τους λένε στην τβ κ η μέρκελ, δηλ. ότι οι έλληνες είναι τεμπέληδες κ οι γερμανοί οι καλοί τους βοηθάνε) καθώς επίσης κ από νορβηγούς..(που δν είναι καν στην εε!)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.973
Likes
15.500
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε νομίζω ότι ως Ελληνες είμαστε αποδιοπομπαίοι τράγοι. Ούτε ότι το κράτος μας καταστρέφει την Ευρώπη.
Με την ίδια λογική , γιατί η Ευρώπη να μη καταστρέφεται από Ούγγρους Ιρλανδούς κλπ ;
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εμας περισυ το καλοκαιρι ,οταν εκανα μειλ για κραστηση στην Ντουβιλ σε σπιτακι στηνεξοχη μου ανταντησαν οτι εχουν δωματια και κανουν και εκτωση περ 10 ευρ στους σαφερινγ ελληνες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.480
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom