Ισπανία Εκδρομές από Βαρκελώνη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.645
Likes
43.857
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει από βαρκελώνη για μονοήμερη εκδρομή προορισμός και υπερταχεία σιδηρόδρομος που θα μπορούσα να επισκεφτώ για πολύ μικρό χρονικό διάστημα μιας ημέρας.
Έχω ακούσει ότι πρόκειται να δοθεί σε κυκλοφορία ένα υπερσύγχρονο τρένο το οποίο θα καλύπτει αποστάσεις όπως μαδρίτη και άλλες περιοχές μάλαγα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα αλλά επειδή σκέφτομαι να κάνω μονοήμερη εκδρομή θέλω να μου προτείνετε όσοι έχετε γνώση πόλη η θερετρο ή πιθανή αμαξοστοιχία για μονοήμερη εκδρομή.
Το εχω κανει σε 2,5 ωρες. Η γνωμη μου ειναι πως πετας τα αρκετα λεφτα που χρειαζεται ενα τετοιο τρενο για λιγες ωρες επισκεψη. Αν πηγαινες γιατι εχεις μια επειγουσα δουλεια δικαιολογειται το εξοδο, αλλα "εκδρομη λιγες ωρες στην πρωτευουσα" ειναι πολυ κακο για το τιποτε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942
Η γνωμη μου ειναι πως πετας τα αρκετα λεφτα που χρειαζεται ενα τετοιο τρενο για λιγες ωρες επισκεψη.
screenshot-www_trenes_com-2024_09_14-00_18_26.png

Δεν μπορείς να πεις ότι είναι και πολλά τα λεφτά ανα κατεύθυνση.
Ειδικά αν έχεις μπροστά σου 45-60 ημέρες καιρό να κλείσεις το εισιτήριο. Μπορείς να βρεις
20 και 20 ανά διαδρομή.
Αν πηγαινες γιατι εχεις μια επειγουσα δουλεια
Αυτήν την φορά πάω για προσωπική δουλειά και πρέπει να πάω συγκεκριμένη ώρα και να επιστρέψω.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.645
Likes
43.857
View attachment 473714
Δεν μπορείς να πεις ότι είναι και πολλά τα λεφτά ανα κατεύθυνση.
Ειδικά αν έχεις μπροστά σου 45-60 ημέρες καιρό να κλείσεις το εισιτήριο. Μπορείς να βρεις
20 και 20 ανά διαδρομή.

Αυτήν την φορά πάω για προσωπική δουλειά και πρέπει να πάω σιγκεκριμένη ώρα και να επιστρέψω.
40 ευρω για τις λιγες ωρες που απομενουν αφαιρωντας 5 ωρες ταξιδιου (6 ωρες με τα μετρο για και απο την καθε πολη) σε πρωτευουσα δεν θα εδινα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.900
Likes
12.817
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει από βαρκελώνη για μονοήμερη εκδρομή προορισμός και υπερταχεία σιδηρόδρομος που θα μπορούσα να επισκεφτώ για πολύ μικρό χρονικό διάστημα μιας ημέρας.
Έχω ακούσει ότι πρόκειται να δοθεί σε κυκλοφορία ένα υπερσύγχρονο τρένο το οποίο θα καλύπτει αποστάσεις όπως μαδρίτη και άλλες περιοχές μάλαγα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα αλλά επειδή σκέφτομαι να κάνω μονοήμερη εκδρομή θέλω να μου προτείνετε όσοι έχετε γνώση πόλη η θερετρο ή πιθανή αμαξοστοιχία για μονοήμερη εκδρομή.
Αν θέλεις να πάρεις οπωσδήποτε γρήγορο τρένο σκέψου την περίπτωση της Ταραγόνας. Πάει AVE σε μισή ώρα αλλά σε αφήνει αρκετά εκτός κέντρου - λογικό, είναι στη γραμμή για Μαδρίτη και μετά παίρνεις λεωφορείο. Αν απλά θες να πας μονοήμερη, παίρνεις το απλό τρένο και σε 1 ώρα είσαι στο κέντρο της πόλης (τον ίδιο χρόνο θα κάνεις να φτάσεις στο κέντρο και αν πάρεις το γρήγορο). Την Girona την σκέφτεσαι;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Αν θέλεις να πάρεις οπωσδήποτε γρήγορο τρένο σκέψου την περίπτωση της Ταραγόνας. Πάει AVE σε μισή ώρα αλλά σε αφήνει αρκετά εκτός κέντρου - λογικό είναι στη γραμμή για Μαδρίτη και μετά παίρνεις λεωφορείο. Αν απλά θες να πας μονοήμερη, παίρνεις το απλό τρένο και σε 1 ώρα είσαι στο κέντρο της πόλης (τον ίδιο χρόνο θα κάνεις να φτάσεις στο κέντρο και αν πάρεις το γρήγορο). Την Girona την σκέφτεσαι;
Θα ήθελα να μπω σε γρήγορο τρένο μιας και τη Βαρκελώνη την βλέπω για τρίτη φορά. Ίσως κάτι σε Σαραγόσα ή κάτι άλλο παραθαλάσσιο.. σας ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942

gkalla

Member
Μηνύματα
1.430
Likes
7.866
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Για κοντινό προορισμό δες και την Λείδα.(Lleida) Είναι στην μια ώρα και με εισιτήριο
από 7 ευρώ. Βολικές ώρες όμως είδα στα 13.5 . Είναι μεγαλούτσικη πόλη με
View attachment 473813
Λιέιδα - Βικιπαίδεια
Tourism in Lérida. What to see. Tourist information | spain.info
Ωραία η Lleida για ημερήσια αλλά για εξήγησε μας βρε συ Παναγιώτη. Το διπλό ll στα καταλανικά πότε είναι λάμδα και πότε γάμα. Είναι σωστό, για παράδειγμα ο Llull να μεταφράζεται ως Γιούλ και η Lleida ως Λιέιδα ή τέλος πάντων όπως λέγεται. Χρόνια το έχω απορία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942
Ωραία η Lleida για ημερήσια αλλά για εξήγησε μας βρε συ Παναγιώτη. Το διπλό ll στα καταλανικά πότε είναι λάμδα και πότε γάμα. Είναι σωστό, για παράδειγμα ο Llull να μεταφράζεται ως Γιούλ και η Lleida ως Λιέιδα ή τέλος πάντων όπως λέγεται. Χρόνια το έχω απορία.
Στα γνήσια Καστιλιάνικα και γενικά στην β. Ισπανία τα δύο ll είναι ελιε . Υπάρχουν όμως περιοχές που όμως το προφέρουν εγιε. Αυτό είναι γλωσσικό λάθος (λέγεται γιεισμός η κάπως έτσι). Υπάρχει η τάση όμως να αυξάνεται ο κόσμος που το προφέρει έτσι. Ίσως από επιρροές από Λατίνους. Οι Καταλανοί επειδή έχουν τον φθόγγο Λι πάντα χρησιμοποιούν το ελιε. O Llull εδώ θα λέγεται Λιούλ, Αλλά θα το ακούσεις και Γιούλ , αλλά και Γιούγ αν είναι συνήθως λατινικής καταγωγής. Το όνομα Gūell το έχω ακούσει Γκουέλ, Γκέλ και Γκουέγ. Τέλος οφ τοπικ.
Οι της ισπανικής φιλολογίας ας με διορθώσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
898.961
Μέλη
39.243
Νεότερο μέλος
Demi14

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom