Διαμερίσματα, Βίλλες κ.αλ. στο εξωτερικο

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.831
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Για όσους θέλουν να αποφεύγουν τα ξενοδοχεία, ή ενδιαφέρονται για διαμερίσματα και βίλλες στο εξωτερικό,

σκέφθηκα να ξεκινήσω την παράθεση ειδικών μηχανών αναζήτησης για διαμερίσματα/βίλλες κλπ :

1. VRBO is Vacation Rentals By Owner

Επικοινωνία έχεις και με τους ιδιοκτήτες των villas
Το βρήκα μέσω από το φόρουμ Tripadvisor ψάχνοντας για Ινδονησία, αλλά αφορά σε όλη την Υδρόγειο (ακόμα και στην Ελλάδα.... )

2. Aπό houseboats μέχρι chalets :lol:: www.homelidays.co.uk/

3. Για Βερολίνο :

- holiday apartments Berlin, Private rooms ...... (www.zimmervermittlung24.com)

- MOWITANIA Ferienwohnung Berlin.... ( έχει χρησιμοποιηθεί από φίλο μου)

Η παραπάνω ιστοσελίδα, σου δίνει και για Πράγα , Bουδαπέστη, Βιέννη &
Βαλτική θάλασσα

Προς συνέχεια ή σχολιασμό .... :lol:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Έκλεισα απο αυτην τη σελίδα διαμερισμα 4 ατομων - καταπληκτικο - με μολις 100 ευρω για 2 διανυκτερευσεις στο Βελιγραδι πριν 2 μηνες κ απο το ιδιο σαιτ για τον επομενο μηνα με 160 ευρω για 4 ατομα για 3 διανυκτερευσεις στη Σόφια.
Επειδη το εχω ψαξει αρκετα με τα διαμερισματα το θεωρω πολύ αξιόπιστο με μεγαλη ποικιλια διαμερισματων για όλα τα βαλαντια κ για ολη την ευρωπη..
Holiday Apartments in Barcelona, Madrid, London, Prague, Rome-Apartments for rent Brussels, Venice, Warsaw, Krakow, Berlin
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
το μεγαλυτερο σαιτ για ενοικιαση κατοικιων ειναι το homeaway.com αλλα καλυτερα να χρησιμοποιειτε την αγγλικη του εκδοση (holiday-rentals.co.uk) γιατι εχει περισσοτερα φιλτρα και μπορεις να βρεις ευκολα αυτο που θελεις χωρις να ψαχνεις μεσα σε 100δες ασχετα.το καλυτερο παντως για εμενα ειναι το holidaylettings.co.uk επισης καλο αλλα με λιγοτερα σπιτια ειναι το ownersdirect.co.uk.
Εχω μεινη 3 φορες σε ενοικιαζομενες βιλλες και θα μεινω παλι σε βιλα στην ισπανια που θα παω τον αυγουστο:clap:.
Βολευει πολυ οταν εισαι μεγαλη παρεα και πηγαινεις για 5 μερες και πανω ,ενω ιδανικο ειναι και για διακοπες σε χαμηλη περιοδο.
Δουλευει ως εξης:
ενας ιδιοκτητης σπιτιου διαφημιζει το σπιτι του στα συγκεκριμενα σαιτ και εσυ (αν σου αρεσει το σπιτι) ερχεσε σε επαφη μαζι του.
ρωτας οτι θελεις για το σπιτι ,του ζητας και ενα σκοντο στην "επισημη" τιμη που ζηταει:D και αν τα βρειτε κανετε την συμφωνια
η συμφωνια ειναι αναμεσα σε εσενα και τον ιδιοκτητη ΟΧΙ με το σαιτ που διαφημιζεται
δινεις μια προκαταβολη (ποτέ ολα τα λεφτα) αυτος "κλεινη" τις ημερομηνιες στο καλενταρι του και 30-60 μερες πριν πας του στελνεις τα υπολοιπα.
Τα λεφτα τα στελνεις ειτε με τραπεζικο εμβασμα ειτε με paypal ποτέ με μεταφορες χρηματων (western union etc).
οταν λαβει ολα τα χρηματα τοτε σου δινει ακριβης λεπτομερειες (πως πας ,απο που παιρνεις τα κλειδια,ποιος ειναι ο τοπικος του αντιπροσοπος κλπ)
οι περισσοτεροι ζηταν και μια χρηματικη εγγυηση εναντι τυχων ζημιων (breakage deposit).ειναι καλο να στο ζητανε αυτο γιατι δειχνει οτι ειναι σοβαροι ανθρωποι και νοιαζονται για τα σπιτια τους(δεν θα ειναι αχουρι).η εγγυηση δινεται ΠΑΝΤΑ στον τοπικο τους αντιπρωσοπο οταν σου δινει τα κλειδια και τα παιρνεις πισω ΠΑΝΤΑ οταν φευγεις απο το σπιτι (οχι μετα απο μερες-βδομαδες).
Περιττο να πω οτι επειδη ακριβως ειναι συμφωνια αναμεσα σε ιδιωτες πρεπει να προσεχετε περισσοτερο απο οτι οταν κλεινετε ενα ξενοδοχειο αν καταλαβετε απο την επικοινωνια οτι κατι δεν παει καλα κοβεις λασπη:rolleyes:.
μερικα tips
οταν βλεπουμε ενα σπιτι σε πολυ καλη τιμη και χωρις κρατησεις στο "high season" μενουμε μακρια
φοτο του σπιτιου ρετουσαρισμενες μενουμε μακρια
το ονομα του ιδιοκτητη που φενεται στο σαιτ το βαζουμε στο γουγλη (πχ andrian evans villa)
site που ζηταν booking fee τους λεμε αντιος:cool:
υπαρχουν πολλα ακομα που πρεπει να προσεχουμε αν καποιος θελει κατι συγκεκριμενο ας στειλη μυν
Εχω μεινη πολυ ευχαριστημενος και της 3 φορες που επελεξα σπιτι αντι για ξενοδοχειο και νομιζω οτι ειναι μακραν καλυτερη επιλογη απο το ξενοδοχειο
 

Sugar

Member
Μηνύματα
221
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Τριγυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα και δεν ξέρω αν είναι καλή του να νοικιάσει μια οικογένεια με παιδιά μαζί με 1-2 άλλες οικογένειες μια βίλα σε κάποιο ελληνικό μέρος ίσως μέσω κάποιου ξένου site. Βλέπω ότι η τιμή δίνεται συνήθως σε εβδομαδιαία βάση και αναρωτιέμαι αν η τιμή π.χ. είναι 3000 Ευρώ και επιμερίζεται σε 3 μπορεί να είναι μια συμφέρουσα λύση και ωραία λύση. Tο έχει κάνει κανείς? Καμμιά πληροφορία?
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.831
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Τριγυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα και δεν ξέρω αν είναι καλή του να νοικιάσει μια οικογένεια με παιδιά μαζί με 1-2 άλλες οικογένειες μια βίλα σε κάποιο ελληνικό μέρος ίσως μέσω κάποιου ξένου site. Βλέπω ότι η τιμή δίνεται συνήθως σε εβδομαδιαία βάση και αναρωτιέμαι αν η τιμή π.χ. είναι 3000 Ευρώ και επιμερίζεται σε 3 μπορεί να είναι μια συμφέρουσα λύση και ωραία λύση. Tο έχει κάνει κανείς? Καμμιά πληροφορία?
Το vrbo.com έχει και Ελλάδα..... δεν ξέρω αν σε βολεύει :D (αλλά ψάξτο περισσότερο)
http://www.vrbo.com/vacation-rentals/europe/greece
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Και τα μυαλα στα καγγελα. Δειτε τις τιμες και θα καταλαβετε.

Villa holidays - Luxury villas - Villas with pools - CV Travel

Οπως ελεγε και καποιο αλλο ποστ προχτες: δεν χρειαζεται να εισαι πλουσιος για να κανεις διακοπες σαν τον Αμπραμοβιτς (χωρις τιυς μπραβους του).
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
δυστυχως η ελλαδα ειναι πανακριβη στην συγκεκριμενη αγορα ,εχει να κανει και με τον μικρο αριθμο των διαθεσιμων σπιτιων ,η κυπρος εχει 2πλασια σπιτια απο οτι η ελλαδα!!!μονο για off season στην ελλαδα και ζητας μεγαλη εκπτωση.
για ενοικιαση μαζι με αλλες οικογενειες ειναι λιγο tricky ,πρεπει να τσεκαρεις τα συνολικα τετραγωνικα μετρα του σπιτιου (τα ενοικιαζομενα σπιτια εχουν πολλες κρεβατοκαμαρες και μικρους χωρους σαλονιου συνηθως) και να τσεκαρεις ποσα μπανια εχει.
Παλια η ενοικιαση ηταν βδομαδα απο σαβ σε σαβ ,τωρα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.
 

eleni7891

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Γεια σας!!!Σκευτόμαστε να νοικιάσουμε με άλλα τέσσερα άτομα διαμέρισμα στο Μανχάταν για 15 μέρες, έχουμε βρει αρκετά μέσω του Vacation rentals, private rooms, sublets by the night - Accommodations on Airbnb το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?Είναι αξιόπιστο?τίποτα συμβουλές!?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.788
Likes
17.910
Για τη Γαλλία υπάρχει το επίσημο site του υπουργείου τουρισμού το Location vacances en g?te rural G?tes de France - G?tes de France αλλά αφορά κατοικίες και δωμάτια αλλά και βίλλες με πισίνες κλ σε χωριά και κωμοπόλεις. Το έχω χρησιμοποιήσει 6-7 φορές, με τιμές γύρω στα 300-400 ευρώ τη βδομάδα. Για οικογένειες η 2-3 ζευγάρια που θέλουν Γαλλική ύπαιθρο είναι μονόδρομος.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.831
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
homeaway.com
475.000 διαμερίσματα, βίλες, κάστρα, σπίτια προς ενοικίαση σε 120 χώρες σε τιμές που θα κάνουν τα μάτια σου να ματώσουν από το τρίψιμο. Λίστες για σπίτια σε νησιά, για δύο ή σαράντα-δύο, για καπνιστές, ιδιοκτήτες ζώων, και με αποζημίωση 10.000,00? αν πέσεις θύμα απάτης!

flipkey.com .
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
παρα πολύ χρήσιμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.165
Μέλη
39.289
Νεότερο μέλος
Gåleånô

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom