Διακοπές στην Κρήτη

annoula

Member
Μηνύματα
371
Likes
877
Το Φοινικόδασος είναι 30 λεπτά από την Σητεία, αξίζει να πάτε.
Για Χρυσή, το καραβάκι φεύγει από Ιεράπετρα. Έχουν βάλει κάποιους περιορισμούς για το πόσοι μπορούν να πάνε στο νησί. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι θα γίνει φέτος.
Η γνώμη μου είναι να πας οπωσδήποτε προς Ιεράπετρα
Θα συμφωνησω με τα παραπανω. Η διαμονη στην Σητεία για μενα εχει νοημα μονο για να πας φοινικοδασος και για ενα βραδυ στα ρακάδικα. Δεν βρισκω λογο να μείνεις εκει αντί για τον Άγιο. Ο Άγιος είναι όμορφος, εχει ωραια βολτα και σιγουρα πολυ περισσοτερες επιλογες απ την Σητεία.
Η Χρυση είναι ονειρο αλλα εχω καιρο να παω οποτε δεν ξερω αν αλλαξε κατι. Εγω οταν πηγα ηταν ημερησια με καραβακι απο Ιεραπετρα που σε επαιρνε ξανα το απογευμα. Επίσης πληροφοριακα να σου πω οτι το πιο ομορφο φοινικοδασος στην Κρητη δεν ειναι αυτο στο Βάι αλλά η Πρέβελη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.646
Likes
10.172
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η διαμονή στη Σητεία έχει νόημα μόνο άμα μείνεις αποκλειστικά στο κομμάτι της Ανατολικής Κρήτης που έχει τόσο πολλά να προσφέρει και λόγω δύσκολης πρόσβασης, ο πολύς ο κόσμος του νησιού τα αγνοεί. Είναι κρίμα να πετάξετε προς Σητεία και εν τέλει να πάτε στα άλλα σημεία του νησιού που πάνε όλοι.

Το highlight της ευρύτερης περιοχής είναι το Κουφονήσι, για εμένα ακόμα πιο εξωτικής ομορφιάς από τη Χρυσή.

Ιτανός-Ερημούπολη και Ξερόκαμπος, πραγματικά μοναδικές παραλίες, νομίζεις ότι σταματά ο χρόνος.

Μονή Τοπλού-Βάι-Κυριαμάδι, εξαιρετική εκδρομή, Βάι πιο πολύ για επίσκεψη παρά για μπάνιο.

Το φαράγγι του Ρίχτη για πεζοπορία με τον εξαιρετικό του καταρράκτη, η έξτρα μια ώρα πεζοπορίας για την παραλία δεν αξίζει την ταλαιπωρία.

Το φαράγγι των Χοχλακιών με την πρόσβαση στις Καρούμες (παραλία).

Η μουσική της Ανατολικής Κρήτης, με κυρίαρχο στοιχείο το βιολί και τις Στειακές κοντυλιές.

Τόσα και τόσα. Η ανατολική Κρήτη είναι υπέροχο και αυθεντικό σημείο, μακριά από τις μαζικές ορδές των τουριστών.
 
Last edited:

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Η διαμονή στη Σητεία έχει νόημα μόνο άμα μείνεις αποκλειστικά στο κομμάτι της Ανατολικής Κρήτης που έχει τόσο πολλά να προσφέρει και λόγω δύσκολης πρόσβασης, ο πολύς ο κόσμος του νησιού τα αγνοεί. Είναι κρίμα να πετάξετε προς Σητεία και εν τέλει να πάτε στα άλλα σημεία του νησιού που πάνε όλοι.

Το highlight της ευρύτερης περιοχής είναι το Κουφονήσι, για εμένα ακόμα πιο εξωτικής ομορφιάς από τη Χρυσή.

Ιτανός-Ερημούπολη και Ξερόκαμπος, πραγματικά μοναδικές παραλίες, νομίζεις ότι σταματά ο χρόνος.

Μονή Τοπλού-Βάι-Κυριαμάδι, εξαιρετική εκδρομή, Βάι πιο πολύ για επίσκεψη παρά για μπάνιο.

Το φαράγγι του Ρίχτη για πεζοπορία με τον εξαιρετικό του καταρράκτη, η έξτρα μια ώρα πεζοπορίας για την παραλία δεν αξίζει την ταλαιπωρία.

Το φαράγγι των Χοχλακιών με την πρόσβαση στις Καρούμες (παραλία).

Η μουσική της Ανατολικής Κρήτης, με κυρίαρχο στοιχείο το βιολί και τις Στειακές κοντυλιές.

Τόσα και τόσα. Η ανατολική Κρήτη είναι υπέροχο και αυθεντικό σημείο, μακριά από τις μαζικές ορδές των τουριστών.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ !! Η Σητεία έχει τόσες ομορφιές φανερές και κρυμμένες !! Είναι μια ΑΛΛΗ Κρήτη μέσα στην Κρήτη ...Ο Άγιος όμορφος μεν αλλά μικρογραφία του Ρεθύμνου και των Χανίων...
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Επειδή ενδιαφερόμαστε και εμείς προς Σητεία να κινηθούμε (μετά από την Κάρπαθο), πόσες μέρες πιστεύετε ότι χρειάζονται για να ανακαλύψεις την πόλη της Σητείας και τις γύρω περιοχές (χωρίς να "τρέχουμε"); Λογικά μετά θα κινηθούμε προς Ιεράπετρα (Χανιά, Ρέθυμνο, Ηράκλειο, Άγιο Νικόλαο ήδη έχουμε πάει). Γενικά η Σητεία, έχει κίνηση / κόσμο το βράδυ;
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Επειδή ενδιαφερόμαστε και εμείς προς Σητεία να κινηθούμε (μετά από την Κάρπαθο), πόσες μέρες πιστεύετε ότι χρειάζονται για να ανακαλύψεις την πόλη της Σητείας και τις γύρω περιοχές (χωρίς να "τρέχουμε"); Λογικά μετά θα κινηθούμε προς Ιεράπετρα (Χανιά, Ρέθυμνο, Ηράκλειο, Άγιο Νικόλαο ήδη έχουμε πάει). Γενικά η Σητεία, έχει κίνηση / κόσμο το βράδυ;
Έχει κίνηση και κόσμο και γίνονται και πολλά πανηγύρια τριγύρω στα χωριά..3-4 μέρες θα έλεγα ανάλογα και με το υπόλοιπο πρόγραμμα....
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
303
Likes
144
Έχει κίνηση και κόσμο και γίνονται και πολλά πανηγύρια τριγύρω στα χωριά..3-4 μέρες θα έλεγα ανάλογα και με το υπόλοιπο πρόγραμμα....
Βασικά είδα κάτι φωτογραφίες από το google maps και μου άρεσε πολύ. Δεν ξέρω αν είναι έτσι και στην πραγματικότητα. Σίγουρα θα εξαρτηθεί και από το πόσες μέρες θα μείνουμε και στην Κάρπαθο. Πάντως, δεν είμαστε στη φάση να "τρέχουμε" για να τα προλάβουμε όλα, και θα θέλαμε να μείνουμε αυτές τις 3-4 μέρες στη Σητεία να την απολαύσουμε. Η Ιεράπετρα, αξίζει και αυτή κάπου τόσες μέρες;
 

messinia3

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ανακεφαλαίωση και ανανεωμένο πλάνο ψάχνοντας και τις αποστάσεις;

Αγιος Νικόλαος

1η μέρα Παραλία Βουλισμα
2η μέρα Πλάκα-Ελούντα-Σπιναλόγκα
3η μέρα Ιεράπετρα για να περάσουμε και στη Χρυσή
Τα βραδάκια επιστροφή και βόλτα παραλία, όπου από όσο είδα υπάρχουν αρκετές επιλογές.



Σητεία
1η μέρα Βαι- Ερημούπολη
2η μέρα Μακρύς Γιαλός
3η μέρα Κάτω Ζάκρος (αν και είναι λίγο μακριά εκτός αν υπάρχει καλύτερη προταση-διαβασα βέβαια καλά σχόλια)

Καπου σε αυτές τις διαδρομές ίσως θα έπρεπε να εντάξουμε και τη Μόνη Τολπου λογικά ε?που κολλάει περισσότερο?

Τα βραδάκια επιστροφή και βόλτα τριγύρω

Μου μένει άλλη μια μέρα. αν θέλαμε π.χ. να πάμε Κνωσσό η νεροτσουληθρες όπου λογικά θα βόλευε να μέναμε Άγιο Νικόλαο?

Αναμένω τις βελτιωτικές προτάσεις σας και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όλων.
 

GThan

Member
Μηνύματα
19
Likes
21
Ανακεφαλαίωση και ανανεωμένο πλάνο ψάχνοντας και τις αποστάσεις;

Αγιος Νικόλαος

1η μέρα Παραλία Βουλισμα
2η μέρα Πλάκα-Ελούντα-Σπιναλόγκα
3η μέρα Ιεράπετρα για να περάσουμε και στη Χρυσή
Τα βραδάκια επιστροφή και βόλτα παραλία, όπου από όσο είδα υπάρχουν αρκετές επιλογές.



Σητεία
1η μέρα Βαι- Ερημούπολη
2η μέρα Μακρύς Γιαλός
3η μέρα Κάτω Ζάκρος (αν και είναι λίγο μακριά εκτός αν υπάρχει καλύτερη προταση-διαβασα βέβαια καλά σχόλια)

Καπου σε αυτές τις διαδρομές ίσως θα έπρεπε να εντάξουμε και τη Μόνη Τολπου λογικά ε?που κολλάει περισσότερο?

Τα βραδάκια επιστροφή και βόλτα τριγύρω

Μου μένει άλλη μια μέρα. αν θέλαμε π.χ. να πάμε Κνωσσό η νεροτσουληθρες όπου λογικά θα βόλευε να μέναμε Άγιο Νικόλαο?

Αναμένω τις βελτιωτικές προτάσεις σας και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όλων.
Προσωπική άποψη, μιας και λατρεύω την Κρήτη και έχω πάει δεκάδες φορές:
Το πρόγραμμα για τον Άγιο Νικόλαο είναι μια χαρά!
Σητεία περνάω αναγκαστικά και δεν κάθομαι ούτε για καφέ, κάτι σαν τη Θήβα δηλαδή, για μένα το βόρειο κομμάτι μετά την Παχειά Άμμο δεν έχει κάτι.
Το νότιο καλύτερο, αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό!
Το Βάι είναι μια απογοήτευση από την πολυκοσμία, δεν θα ξαναπήγαινα.
Φυσικά αυτά είναι γούστα!
Ναι βολεύει να πάτε Κνωσό κλπ από Άγιο Νικόλαο, ο δρόμος είναι μια χαρά! Θα έχει κίνηση λόγω εποχής, αλλά οκ, υπομονή!
 

annoula

Member
Μηνύματα
371
Likes
877
Προσωπική άποψη, μιας και λατρεύω την Κρήτη και έχω πάει δεκάδες φορές:
Το πρόγραμμα για τον Άγιο Νικόλαο είναι μια χαρά!
Σητεία περνάω αναγκαστικά και δεν κάθομαι ούτε για καφέ, κάτι σαν τη Θήβα δηλαδή, για μένα το βόρειο κομμάτι μετά την Παχειά Άμμο δεν έχει κάτι.
Το νότιο καλύτερο, αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό!
Το Βάι είναι μια απογοήτευση από την πολυκοσμία, δεν θα ξαναπήγαινα.
Φυσικά αυτά είναι γούστα!
Ναι βολεύει να πάτε Κνωσό κλπ από Άγιο Νικόλαο, ο δρόμος είναι μια χαρά! Θα έχει κίνηση λόγω εποχής, αλλά οκ, υπομονή!
Προσυπογράφω και εγώ. Το πρόγραμμα για Άγιο τέλειο. Της Σητείας λίγο boring.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.120
Likes
1.710
Ανακεφαλαίωση και ανανεωμένο πλάνο ψάχνοντας και τις αποστάσεις;
Σητεία
1η μέρα Βαι- Ερημούπολη
2η μέρα Μακρύς Γιαλός
3η μέρα Κάτω Ζάκρος (αν και είναι λίγο μακριά εκτός αν υπάρχει καλύτερη προταση-διαβασα βέβαια καλά σχόλια)
Στην τρίτη ημέρα αν δεν φυσάει θα έβαζα τις παραλίες του Ξερόκαμπου (στου Μαζντά τον Άμμο/Μαζιδά Άμμος και ίσως Άργιλος, αν σε ενδιαφέρει ένα λασπόλουτρο) και θα πήγαινα αργότερα Κάτω Ζάκρο, σε συνδυασμό και με φαγητό εκεί. Η Μονή Τοπλού μαζί με Βάι.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
H Χρυσή είναι η δεύτερη μεγαλύτερη απάτη του κρητικού τουρισμού μετά τα Φαλάσαρνα. Ιδιαίτερα αν έχετε επισκεφτεί κάποιο κεδρόδασος. Προτιμήστε το Κουφονήσι και θα με θυμηθείτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.345
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom