Κένυα Διαδρομή Ναϊρομπη - Αμποσέλι

Ivana

Member
Μηνύματα
905
Likes
1.452
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Καλησπέρα!

Έχει κάνει κάποιος οδικώς τη διαδρομή από το Ναϊρομπη προς Αμποσέλι και έχει να προτείνει κάποια ενδιαφέροντα σημεία σε αυτήν; Για φαγητό, πειρήγηση, αλληλεπίδραση με τους ντοπιους, κλπ (οτιδήποτε πέρα από το σαφάρι επειδή το έχουμε μπόλικο στο πρόγραμμα μετέπειτα).
Εχω κλέισει ιδιοτική μεταφορά με οδηγό, με όσες στάσεις θέλω εγώ να γίνουν, σίγουρα θα προτείνουν κάτι, αλλά αν έχει λάποιος από εσάς την πρόταση, είναι καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.980
Likes
10.276
Καλησπέρα!

Έχει κάνει κάποιος οδικώς τη διαδρομή από το Ναϊρομπη προς Αμποσέλι και έχει να προτείνει κάποια ενδιαφέροντα σημεία σε αυτήν; Για φαγητό, πειρήγηση, αλληλεπίδραση με τους ντοπιους, κλπ (οτιδήποτε πέρα από το σαφάρι επειδή το έχουμε μπόλικο στο πρόγραμμα μετέπειτα).
Εχω κλέισει ιδιοτική μεταφορά με οδηγό, με όσες στάσεις θέλω εγώ να γίνουν, σίγουρα θα προτείνουν κάτι, αλλά αν έχει λάποιος από εσάς την πρόταση, είναι καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ
Το εχω κανει οδικως. Δεν υπαρχει κατι must see οποτε οι στασεις που καναμε στο 4ωρο περιπου ταξιδι ηταν σε no name χωρια και αυτο ηταν και το πιο ενδιαφερον κατ' εμε.
Αντιγραφω απο την ιστορια που ειχα γραψει παλια εδω στο φορουμ:

"Εννοείται ότι κάναμε στάσεις… Μία σε ένα χωριό στη μέση του πουθενά που δεν σταματούσαν ποτέ τουρίστες, για να αγοράσουμε κάρτα τηλεφώνου (safaricom) … τρομερή εμπειρία… τις κάρτες τις πουλούσε ένα μαγαζί τύπου προποτζίδικο, πήγαμε στο μαγαζί (η υπάλληλος από την μέσα μεριά του γκισέ, εμείς από την έξω μεριά πάνω στο δρόμο), έσπευσαν δίπλα μας οι μισοί κάτοικοι του χωριού να δούν ποιοι ήταν οι νεόφερτοι, … από τη βαβούρα και το σούσουρο δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε με την υπάλληλο, και μόνο κάποια στιγμή που ήρθε ο Oliver (μανία κι αυτό το παληκάρι να μην αφήνει το αυτοκίνητο μόνο του) να δει γιατί αργούμε, βγάλαμε άκρη! Άλλη μία στάση που κάναμε ήταν σε ένα παρακμιακό βενζινάδικο-ταβέρνα για να φάει ο Oliver… άλλη εμπειρία… εμείς οι 2 μόνοι τουρίστες ανάμεσα σε οδηγούς φορτηγών που σταματούσαν να ξαποστάσουν.
Με τα πολλά, κάποια στιγμή βγήκαμε από τον μεγάλο εθνικό δρόμο και πήραμε έναν επαρχιακό, κακοτράχαλο γεμάτο λακούβες… πλησιάζαμε στο Αμποσέλι και το τοπίο άρχιζε να αλλάζει… πιο πολύ μου θύμιζε έρημο… πολύ χώμα στο χρώμα της πάπρικας, το χαρακτηριστικό ξεθωριασμένο χρώμα που έχει ο ήλιος το απομεσήμερο στην έρημο, να τρέχουμε με το βανάκι και να σηκώνουμε σύννεφα σκόνης…. Και κάποια στιγμή, έχοντας πια μπεί στο Πάρκο, αυτή η τόσο γνώριμη εικόνα από τις φωτογραφίες… ο επιβλητικός όγκος του Κιλιμάντζαρο με ένα σύννεφο περασμένο σα δαχτυλίδι στην κορυφή!"


Απλα θελει πολλη προσοχη στις στασεις αλλα εφοσον θα εχετε οδηγο αυτος θα σας κατατοπισει περισσοτερο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
905
Likes
1.452
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Σ ευχαριστώ!!! Τέτοια θέλω, επειδή έπεσε πολύ οργανωμένο και προβλέψιμο (για ευνόητους λόγους) και θέλω καμία τέτοια εμπειρία.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
905
Likes
1.452
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Τι πλανο εχεις γενικα?
Nairobi και γύρω 2 μέρες
Amboseli και διαδρομή έως αυτήν 2 μέρες επίσης.
Το βράδυ μεταφορά προς Arusha
2 μέρες γύρω απ τη Arusha (καταρράκτες, λίμνες, λουτρά κλπ)
8 μέρες Ζανζιβαρη
4 μέρες σαφάρι Tarangire, Ngorongoro, Serengeti
1,5 μέρα Dar es Salaam

Το αρχικό πλάνο ήταν Masaai Mara, πριν καταλάβω ότι το σαφάρι είναι πολύ καλύτερο στην Τανζανια και έπεσε αλλαγή πλάνου, εισιτηρίων κλπ.

Μακάρι να είμαι συνεπής να γράψω και ιστορία 😂
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.980
Likes
10.276
Το αρχικό πλάνο ήταν Masaai Mara, πριν καταλάβω ότι το σαφάρι είναι πολύ καλύτερο στην Τανζανια και έπεσε αλλαγή πλάνου, εισιτηρίων κλπ.

Μακάρι να είμαι συνεπής να γράψω και ιστορία 😂
Απο ποια αποψη εννοεις?
Παντως και στην Κενυα εχει ενδιαφερον... και το big5 ειδαμε (σε αυτο παιζει τεραστιο ρολο ο οδηγος) και τα 3 παρκα που επιλεξαμε ειχαν τεραστιες εναλλαγες ως φυσικα τοπια: το Μασαι Μαρα κλασικη σαβανα, το Νακουρου με πυκνη βλαστηση και την λιμνη με τα φλαμινγκο και το Αμποσελι ανυδρο σαν ερημικο τοπιο.

Με το καλο να πας και να μας γραψεις ιστορια!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
905
Likes
1.452
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Απο ποια αποψη εννοεις?
Παντως και στην Κενυα εχει ενδιαφερον... και το big5 ειδαμε (σε αυτο παιζει τεραστιο ρολο ο οδηγος) και τα 3 παρκα που επιλεξαμε ειχαν τεραστιες εναλλαγες ως φυσικα τοπια: το Μασαι Μαρα κλασικη σαβανα, το Νακουρου με πυκνη βλαστηση και την λιμνη με τα φλαμινγκο και το Αμποσελι ανυδρο σαν ερημικο τοπιο.

Με το καλο να πας και να μας γραψεις ιστορια!
Μη μου τα λες έτσι τώρα που άλλαξα όλα 😂😂😂.
Και επέμενα στην αρχή ότι η Κενυα είναι νούμερο 1 και όλοι έπεσαν να με πείσουν στο αντίθετο.

Πλάκα κάνω. Από άποψη ότι θα πήγαινα Maasai Mara (και Amboseli) μόνο και κατάλαβα ότι ειναι το πολύ μικροτερο κομμάτι του πάρκου που το μοιράζεται με το Serengeti και λέω αφού θα πάμε σε ένα τέτοιο ας προσθέσουμε και Ngorongoro και Tarangire και μαζί με το Amboseli αρκετές εναλλαγές σε τοπία. Λυπάμαι για το Νακουρου που δεν το λάμβανα υπόψη καν, αλλά έτσι όπως είχε γίνει το αρχικό πρόγραμμα δε μπορώ να πάω και εκεί. Για να φανταστείς το σαφάρι στη Τανζανια δεν ήταν στο πλάνο καν, το πρόσθεσα και ήταν και το κομμάτι που βόλεψε και με αλλαγή εισιτηρίων που ήμασταν τυχεροί δεν κόστιζε πολύ.
Με Turkish αλλαγή 123 ευρώ και για τους 2.

Άλλες αλλαγές δεν χωράνε ούτε από άποψη χρόνου, ούτε χρημάτων.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.980
Likes
10.276
Μη μου τα λες έτσι τώρα που άλλαξα όλα 😂😂😂.
Και επέμενα στην αρχή ότι η Κενυα είναι νούμερο 1 και όλοι έπεσαν να με πείσουν στο αντίθετο.

Πλάκα κάνω. Από άποψη ότι θα πήγαινα Maasai Mara (και Amboseli) μόνο και κατάλαβα ότι ειναι το πολύ μικροτερο κομμάτι του πάρκου που το μοιράζεται με το Serengeti και λέω αφού θα πάμε σε ένα τέτοιο ας προσθέσουμε και Ngorongoro και Tarangire και μαζί με το Amboseli αρκετές εναλλαγές σε τοπία. Λυπάμαι για το Νακουρου που δεν το λάμβανα υπόψη καν, αλλά έτσι όπως είχε γίνει το αρχικό πρόγραμμα δε μπορώ να πάω και εκεί. Για να φανταστείς το σαφάρι στη Τανζανια δεν ήταν στο πλάνο καν, το πρόσθεσα και ήταν και το κομμάτι που βόλεψε και με αλλαγή εισιτηρίων που ήμασταν τυχεροί δεν κόστιζε πολύ.
Με Turkish αλλαγή 123 ευρώ και για τους 2.

Άλλες αλλαγές δεν χωράνε ούτε από άποψη χρόνου, ούτε χρημάτων.
Οχι καλε προς Θεου δεν θελω να σου αλλαξω γνωμη... το σκεπτικο σου μονο ηθελα να καταλαβω.
Φροντισε μονο να σου μεινει χρονος και για επισκεψη σε φυλες, χωρια κλπ οχι μονο σαφαρι.
Απο τις πιο δυνατες εμπειριες του ταξιδιου ηταν η επισκεψη σε ενα χωριο των Μασαι και σε ενα σχολειο τους οπου "τρως μια τεραστια (πολιτισμικη) σφαλιαρα".
 

Ivana

Member
Μηνύματα
905
Likes
1.452
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Οχι καλε προς Θεου δεν θελω να σου αλλαξω γνωμη... το σκεπτικο μονο ηθελα να καταλαβω.
Φροντισε μονο να σου μεινει χρονος και για επισκεψη σε φυλες, χωρια κλπ οχι μονο σαφαρι.
Απο τις πιο δυνατες εμπειριες του ταξιδιου ηταν η επισκεψη σε ενα χωριο των Μασαι και σε ενα σχολειο τους οπου "τρως μια τεραστια (πολιτισμικη) σφαλιαρα".
Είναι μέσα και στα προγράμματα και στο Νγορνογκορο και στο Κιλιμαντζαρο και τις 2 μέρες (επειδή για ανάβαση δεν ήμαστε 😂😂). Αλλά για αυτό έκανα και την ερώτηση πιο πάνω που με κάλυψες (επειδή κάτι τέτοιο φανταζομουν) και ήταν ενασ από τους όρους συμφωνίας με τον οδηγό να σταματάει όπου θέλουμε. ❤❤❤ σ ευχαιρστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.576
Μηνύματα
902.011
Μέλη
39.315
Νεότερο μέλος
Alexandra 98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom