Γαμήλιο μέσα Ιουλίου, μικρό budget

raeziel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
καλησπέρα κι από μένα.

Εδώ και 1 μήνα έχω διαβάσει διάφορες ιστορίες στο φόρουμ, μήπως τελικά μπορέσω να αποφασίσω που να πάμε με την μέλλουσα σύζυγο γαμήλιο ταξίδι.

Το ταξίδι κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει μέσα Ιουλίου, και προσωπικά θα ήθελα να έχει μία διάρκεια περίπου 10 ημερών. Το μεγάλο πρόβλημα είναι το οικονομικό, γι αυτό και κοιτάζω διάφορες επιλογές, έτσι ώστε να βρω το τί μπορώ να κάνω ώστε και να μην υπερβώ το budget και να περάσω καλά.

Το συνολικό budget είναι 2000-2500 ευρώ και για τους 2, για τα πάντα (αεροπορικά, εισητήρια, προσωπικά έξοδα).

Στο μυαλό μου αυτή την στιγμή έχω 2 βασικές εναλλακτικές.
1. Να πάω μέσω πρακτορείου κάπου εκτός Ευρώπης (πχ Ταυλάνδη που είναι ο οικονομικότερος προορισμός που έχω βρεί)
2. Να πετάξω μέχρι Ιταλία ή Ισπανία, και από εκεί να νοικιάσω αυτοκίνητο και να κάνω ένα road trip.

Αν πχ πετάξω στην Ρώμη, σκέφτομαι να επισκεφτώ Τοσκάνη, να ανέβω προς Κόμο, Λουγκάνο, και να γυρίσω από Νότια Γαλλία (Νίκαια ίσως).
Αν πάλι πετάξω για Βαρκελώνη, να το πάρω παραλιακά, να δώ κάποια μέρη και να καταλήξω στην πχ στην Marbella.

Αν καταλήξω σε road trip, ιδανικά θα ήθελα να δω κάποιες όμορφες διαδρομές, να πάω σε πόλεις που μπορείς να κάνεις μία βόλτα το απόγευμα και να δεις 1-2 πράγματα, και αν βολεύει να κάνω και 2-3 μπάνια σε καμιά ωραία παραλία ή λίμνη.

Πραγματικά, είμαι στην φάση που έχω σκεφτεί διάφορα, έχω ψιλομπερδευτεί κιόλας, και θα ήθελα να ακούσω και μερικές απόψεις κυρίως για μέρη που αξίζει να επισκευτεί κανείς κάνοντας ένα πιθανό τέτοιο road trip σε Ιταλία και Νότια Γαλλία (ή Ισπανία).

Συγνώμη για το κατεβατό (έχω κι άλλα να ρωτήσω αλλά δεν θέλω να με βρίζετε από τώρα :lol:), ευχαριστώ για τον χρόνο σας, και πραγματικά κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

Κώστας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.976
Για σου και η ώρα η καλή.
Πες μας πόσες ημέρες έχετε;

edit
Σορρυ τώρα ειδα τις 10 ημέρες
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.976
Στην θέση σου θα επέλεγα την 2η περίπτωση αλλά αντί να κατέβω νότια θα επέλεγα
βόρεια Ισπανία.(Χώρα Βάσκων-Γαλικία)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
Θα συμφωνησω με τον panpan. Η χωρα των Βασκων ειναι πανεμορφη και καταπρασινη, ακομα και το καλοκαιρι. Αν αποφασισεις για εκει, να πατε οπωσδηποτε στο Σαν Σεμπαστιαν. Επισης, μπορειτε να πατε και Ανδορα και Μασσαλια, Μονπελιε, Τουλουζ. Δεν ξερω βεβαια αν αυτα τα μερη το καλοκαιρι δε μπορεις να τα ευχαριστηθεις απο τον πολυ κοσμο.
Η ωρα η καλη!!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
το budget ρε παιδια το είδατε? φτάνουν 2.000-2.500 για 10ήμερο ταξίδι και προσωπικά έξοδα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.926
Likes
12.857
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για Χώρα Βάσκων, road trip και καλοκαίρι φτάνουν οριακά, δηλαδή με οικονομία, χωρίς πολυτέλειες και περιττά έξοδα. Νομίζω το ίδιο ισχύει και για Ιταλία.
 

raeziel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
παιδιά,

κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προφανώς το bugdet είναι μικρό, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να αυξηθεί. Οπότε, στο ταξίδι δεν θα κάνουμε ούτε υπερβολές, ούτε ψώνια, και γενικότερα θα προσπαθήσουμε να ελαχιστοποιήσουμε τα περιττά έξοδα όπως είπε η καρφίτσα και η katkats. Γενικά, αν το όλο πλάνο βγαίνει αρκετά στριμωγμένο, τότε αναγκαστικά θα μειώσουμε τις μέρες π.χ. σε 8 αντί για 10 για να είμαστε και λίγο πιο άνετοι (που από οτι βλέπω για εκεί πάει το πράγμα).

Για παράδειγμα, εδώ και 1-2 μέρες έχω ξεκινήσει να κοιτάζω πόσο μπορεί να κοστίσει ένα ταξίδι σε Ιταλία και Νότια Γαλλία. Έχω βρει εισητήρια για Μιλάνο με 300 ευρώ, ενοικίαση αυτοκινήτου 30 ευρώ/ημέρα (αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με την εταιρία firefly θα βοηθούσε αφάνταστα). Υπολογίζω και 70 ευρώ/βραδιά ξενοδοχείο, οπότε για 10 μέρες θέλω 1300 ευρώ, και για 8 μέρες 1100 ευρώ.

Προς το παρόν προσπαθώ να βρώ ποιά διαδρομή να ακολουθήσω (κυρίως στην Ιταλία), και έτσι μέσω του ViaMichelin: Michelin route planner and maps, restaurants, traffic news and hotel booking να υπολογίσω και τα έξοδα σε βενζίνες και διόδια (πολλά λεφτά για διόδια πάντως αν ισχύουν τα νούμερα που βγάζει η σελίδα).

Σκέφτομαι πχ να κάνω ένα κύκλο πηγαίνοντας για παράδειγμα απο Μιλάνο-Κόμο-Βενετία-Φλωρεντία-Μιλάνο, βλέποντας και μέρη που βρίσκονται εκεί γύρω και τα γνωρίζουν οι ιταλόφιλοι του φόρουμ (έχω διαβάσει τα καλύτερα πχ για την Τοσκάνη). :)

Επίσης θα ήθελα την άποψή σας, για το αν αξίζει να αφιερώσω 1-2 σε Νίκαια και μία βόλτα στο Μονακό (έστω για ένα καφέ) μιά που θα είμαστε κόντα.

Θα κοιτάξω από αύριο-μεθαύριο και τις διαδρομές που πρότειναν οι panpan και Natasa, για μία αντίστοιχη διαδρομή στην Ισπανία.

Και πάλι ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.926
Likes
12.857
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σκέφτομαι πχ να κάνω ένα κύκλο πηγαίνοντας για παράδειγμα απο Μιλάνο-Κόμο-Βενετία-Φλωρεντία-Μιλάνο, βλέποντας και μέρη που βρίσκονται εκεί γύρω και τα γνωρίζουν οι ιταλόφιλοι του φόρουμ (έχω διαβάσει τα καλύτερα πχ για την Τοσκάνη). :)

Επίσης θα ήθελα την άποψή σας, για το αν αξίζει να αφιερώσω 1-2 σε Νίκαια και μία βόλτα στο Μονακό (έστω για ένα καφέ) μιά που θα είμαστε κόντα.
Περιοριστείτε καλύτερα στην Ιταλία. Έχετε λίγες μέρες, δεν θα προλάβετε να δείτε ούτε τα μέρη που αναφέρεις στην Ιταλία.

Για χρήσιμες συμβουλές ώστε να σχεδιάσετε διαδρομή που θα ακολουθήσετε δες τα πρόσφατα:

http://www.travelstories.gr/%E3%E1%EC%DE%EB%E9%E1-%F4%E1%EE%DF%E4%E9%E1/44104-%E3%E1%EC%DE%EB%E9%EF-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-sos.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E1%EC%DE%EB%E9%E1-%F4%E1%EE%DF%E4%E9%E1/43520-%E3%E1%EC%DE%EB%E9%EF-%F4%EF%ED-%E1%FD%E3%EF%F5%F3%F4%EF.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E1%EC%DE%EB%E9%E1-%F4%E1%EE%DF%E4%E9%E1/45045-%E3%E1%EC%DE%EB%E9%EF-%3D-%E9%F4%E1%EB%DF%E1.html
 

raeziel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
ψάχνοντας να βρω πόσο θα μου κοστίσει το πάρκινγκ του αυτοκινήτου στα μέρη που θα πάω, βρήκα και αυτό το site: Car Parking Europe . Πιθανότατα έχει αναφερθεί και από άλλα μέλη του φόρουμ σε άλλα topics, αλλά είπα να το ποστάρω, μήπως και φανεί και σε κάποιον άλλο χρήσιμο σαν λινκ.

(πάω να συνεχίσω το διάβασμα άρθρων και την αναζήτηση διαδρομής για το ταξίδι :cool: )
 

raeziel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
καλημέρα και πάλι.

μετά από πολύ-πολύ-πολύ διάβασμα, έχω καταλήξει στα μέρη που μπορώ να επισκευτώ σε ένα road trip Ιταλία και λίγο Γαλλία για 8-10 μέρες (την χώρα των Βάσκων που προτείναν τα παιδιά την απέρριψα). Βέβαια ίσως να είναι λίγο κουραστικό σαν ταξίδι, μιά που οι μέρες είναι λίγες, αλλά το κρατάω στα υπ' όψην. Οπότε ξανα-άρχισα να βλέπω την επιλογή του να πάμε σε ένα νησάκι για 7 μέρες (ή σε μέρος που να είναι γενικά για αραλίκι με ξεχωριστές παραλίες), για κάτι πιο ξεκούραστο. Βέβαια, λόγω budget αποκλείονται αρκετές επιλογές του στύλ Κούβα, Αγ. Δομίνικος, Σευχέλλες, Ζανζιβάρη κτλ.

Κάποια άλλη πρόταση (εκτός Ελλάδος), σε κάτι κάπως εξωτικό και φθηνό (μεχρι τα 2500 που έχουμε σαν συνολικό budget)? Απαντήσεις του στύλ "που πας ρε Καραμήτρο με 2500?" είναι λογικές, αλλά δεν βοηθάνε την κατάσταση .:lol:

Και ένα ακόμη βασικό που θέλω να ρωτήσω παιδιά είναι το εξής. Διάβασα σε πολλά posts οτι είναι οικονομικότερο το ταξίδι όταν το κανονίζει κάποιος μόνος του, από οτι να το κλείσει μέσω πρακτορείου. Προσωπικά όμως όσες φορές έχω ψάξει να βρω πχ εισητήρια και ξενοδοχεία για Ταυλάνδη, μου βγαίνουν πιο ακριβά (και κάποιες φορές αρκετά πιο ακριβά), από πακέτα που βρίσκω μέσα από πρακτορεία.
Για παράδειγμα έχω βρει πακέτο για Κο Σαμούι 5 διανυκτ. 800-850 ευρώ/ατομο (μαζί με φόρους), και τα αεροπορικά που βρίσκω εγώ είναι από μόνα τους 1000 ευρώ το άτομο. Αν προσθεσω και τα ξενοδοχεία πάει γύρω στα 1300 ευρώ/ατομο. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος στον τρόπο που ψάχνω.

Ευχαριστώ
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
καλημέρα και πάλι.

μετά από πολύ-πολύ-πολύ διάβασμα, έχω καταλήξει στα μέρη που μπορώ να επισκευτώ σε ένα road trip Ιταλία και λίγο Γαλλία για 8-10 μέρες (την χώρα των Βάσκων που προτείναν τα παιδιά την απέρριψα). Βέβαια ίσως να είναι λίγο κουραστικό σαν ταξίδι, μιά που οι μέρες είναι λίγες, αλλά το κρατάω στα υπ' όψην. Οπότε ξανα-άρχισα να βλέπω την επιλογή του να πάμε σε ένα νησάκι για 7 μέρες (ή σε μέρος που να είναι γενικά για αραλίκι με ξεχωριστές παραλίες), για κάτι πιο ξεκούραστο. Βέβαια, λόγω budget αποκλείονται αρκετές επιλογές του στύλ Κούβα, Αγ. Δομίνικος, Σευχέλλες, Ζανζιβάρη κτλ.

Κάποια άλλη πρόταση (εκτός Ελλάδος), σε κάτι κάπως εξωτικό και φθηνό (μεχρι τα 2500 που έχουμε σαν συνολικό budget)? Απαντήσεις του στύλ "που πας ρε Καραμήτρο με 2500?" είναι λογικές, αλλά δεν βοηθάνε την κατάσταση .:lol:

Και ένα ακόμη βασικό που θέλω να ρωτήσω παιδιά είναι το εξής. Διάβασα σε πολλά posts οτι είναι οικονομικότερο το ταξίδι όταν το κανονίζει κάποιος μόνος του, από οτι να το κλείσει μέσω πρακτορείου. Προσωπικά όμως όσες φορές έχω ψάξει να βρω πχ εισητήρια και ξενοδοχεία για Ταυλάνδη, μου βγαίνουν πιο ακριβά (και κάποιες φορές αρκετά πιο ακριβά), από πακέτα που βρίσκω μέσα από πρακτορεία.
Για παράδειγμα έχω βρει πακέτο για Κο Σαμούι 5 διανυκτ. 800-850 ευρώ/ατομο (μαζί με φόρους), και τα αεροπορικά που βρίσκω εγώ είναι από μόνα τους 1000 ευρώ το άτομο. Αν προσθεσω και τα ξενοδοχεία πάει γύρω στα 1300 ευρώ/ατομο. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος στον τρόπο που ψάχνω.

Ευχαριστώ
είσαι σίγουρος ότι τα πακέτα είναι μαζί με φόρους? εγώ για Ευρώπη που ξέρω να σου πω δεν έτυχε ποτέ να βρω πακέτο απο πρακτορείο φθηνότερο απ'ο,τι το κανονίζω μόνη μου....

Επίσης, για το ταξίδι του μέλιτος πρέπει να σκεφτείς τι θέλεις: να δείτε πολλά πράγματα και να γυρνάτε όλη μέρα και να τη βγάζετε φθηνά ή να πάτε κάπου να 'αραξετε' και να καλοπεράσετε?
Ωραία τα road trip που λες, αλλά πιστεύω είναι πολλή ταλαιπωρία για ταξίδι του μέλιτος (στο τέλος της κάθε μέρας θα είσε τόσο κουρασμένοι που δε θα μπορείτε να κάνετε τα...αυτονόητα ;)) . Δεν ξέρω, βεβαια, ανάλογως τι ψάχνετε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.058
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom