Γαλλία Βοήθεια για Παρίσι..

Michalis And

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
paidia tha paw parisi senan mina kai thelw an exei paei kaneis na mou pei pws mporw na apofygw ths oures sta mousia pou na kleisw eisitiria kai pws tha paw apo to parisi sths bersalies??eyxaristw poly...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
paidia tha paw parisi senan mina kai thelw an exei paei kaneis na mou pei pws mporw na apofygw ths oures sta mousia pou na kleisw eisitiria kai pws tha paw apo to parisi sths bersalies??eyxaristw poly...
Κατ'αρχάς μην γράφετε με greeklish γιατί απαγορεύεται από τους κανονισμούς του forum.
Για τα ερωτήματα σας, αν κάνετε μία απλή αναζήτηση εδώ θα βρείτε όλες τις απαντήσεις που χρειάζεστε. Υπόψην πως δε μπορούμε να βοηθήσουμε αποτελεσματικά για το πως θα πάτε στις Βερσαλλίες, γιατί δεν ξέρουμε που ακριβώς θα μένετε στο Παρίσι. Ενδεικτικά ορισμένα θέματα με πληροφορίες είναι:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F4%E9-%ED%E1-%F0%F1%F9%F4%EF%EA%DC%ED%F9.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EF%ED%DE%F2-%F3%F4%EF-%F0%E1%F1%DF%F3%E9.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...5%F3-%E3%E9%E1-%F4%EF-%F0%E1%F1%E9%F3%E9.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/31492-%F0%E1%F1%DF%F3%E9.html
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
paidia tha paw parisi senan mina kai thelw an exei paei kaneis na mou pei pws mporw na apofygw ths oures sta mousia pou na kleisw eisitiria kai pws tha paw apo to parisi sths bersalies??eyxaristw poly...
μπορεις να το κανεις κλεινοντας τα εισιτηρια σου απο το ιντερνετ!επισης μια πολυ καλη λύση ειναι τα καταστηματα fnac!
 

lenos87

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
σας χαιρετώ είμαι καινούργιο μέλος και θα θελα την βοήθεια σας.. θα παο με την γυναικα μου για διακοπές τον αύγουστο για 10 μέρες και αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι το κόστος για τα taxi..και θα θελα να μου πείτε αν έχετε πάει κανεις σας η που να γνωρίζει για το metro του πάρισου.. τα αξιοθέατα που θα παο είναι τα γνωστά..

Πύργος του Άιφελ
Μουσείο του Λούβρου
Μονμάρτρη
Παναγία των Παρισίων
Λεωφόρος Champs-Έλλης?es
Μουλέν Ρουζ
Ντίσνεϋλαντ
Βασιλική της Ιερής Καρδιάς (Σακρέ Κερ)
Πλατεία Σαρλ ντε Γκωλ
Λα Ντεφάνς
Μουσείο Ορσέ

φυσικά αν έχετε κανένα σημείο αλλου να μου πείτε.. θέλω με λίγα λόγια μια βοήθεια για την μεταφορά του metro στα σημεία που θέλω να πάω.. και μια ιδιαίτερη αναφορά από το παρίσι στο disneyland έχω διαβάσει ένα περίπου αλλα δεν το κατάλαβα και πολύ.. είμαι ενήμερος για τα taxi είναι τσουχτερές οι τιμές από προς και πίσω στο παρίσι.. και γενικα στο κέντρο τις πόλις.. ευχάριστο :)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
σας χαιρετώ είμαι καινούργιο μέλος και θα θελα την βοήθεια σας.. θα παο με την γυναικα μου για διακοπές τον αύγουστο για 10 μέρες και αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι το κόστος για τα taxi..και θα θελα να μου πείτε αν έχετε πάει κανεις σας η που να γνωρίζει για το metro του πάρισου.. τα αξιοθέατα που θα παο είναι τα γνωστά..

Πύργος του Άιφελ
Μουσείο του Λούβρου
Μονμάρτρη
Παναγία των Παρισίων
Λεωφόρος Champs-Έλλης?es
Μουλέν Ρουζ
Ντίσνεϋλαντ
Βασιλική της Ιερής Καρδιάς (Σακρέ Κερ)
Πλατεία Σαρλ ντε Γκωλ
Λα Ντεφάνς
Μουσείο Ορσέ

φυσικά αν έχετε κανένα σημείο αλλου να μου πείτε.. θέλω με λίγα λόγια μια βοήθεια για την μεταφορά του metro στα σημεία που θέλω να πάω.. και μια ιδιαίτερη αναφορά από το παρίσι στο disneyland έχω διαβάσει ένα περίπου αλλα δεν το κατάλαβα και πολύ.. είμαι ενήμερος για τα taxi είναι τσουχτερές οι τιμές από προς και πίσω στο παρίσι.. και γενικα στο κέντρο τις πόλις.. ευχάριστο :)
Υπάρχει η φήμη για το Παρίσι πως ο σταθμός του μέτρο απέχει το πολύ 200 μέτρα από το σημείο που βρίσκεται κανείς. Αυτό σημαίνει χονδρικά ότι η πόλη διαθέτει ένα πολύ καλό δίκτυο συγκοινωνιών, που αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, δε βρίσκω λόγο κανείς να προτιμήσει το ταξί από αυτές, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την κίνηση που ένδεχεται να συναντήσει στους δρόμου της πόλης.
Για αρχή κοιτάξτε αυτό, το οποίο μάλλον θα λύσει τις περισσότερες απορίες σας.
ratp.fr - Tourists
 

alma

Member
Μηνύματα
3.998
Likes
16.850
Αν προλάβετε να δείτε και τους κήπους του Λουξεμβούργου.
 

lenos87

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Η στάση Porte δε Versailles του μετρό απέχει 300μ. από το Ωκεανία Paris Porte de Versailles όπου εκεί θα είμαι.. αν θέλω να παο στο λούβρο για παράδειγμα πιο metro θα πρέπει να πιάσω εκεί θα έχει και αλλα φαντάζομαι πιο θα ξέρω ότι πάει στο λούβρο
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Η στάση Porte δε Versailles του μετρό απέχει 300μ. από το Ωκεανία Paris Porte de Versailles όπου εκεί θα είμαι.. αν θέλω να παο στο λούβρο για παράδειγμα πιο metro θα πρέπει να πιάσω εκεί θα έχει και αλλα φαντάζομαι πιο θα ξέρω ότι πάει στο λούβρο
Μα γιατί δεν κοιτάς την ιστοσελίδα που σου δώσαμε? Είναι όλα ξεκάθαρα γραμμένα εκεί μέσα. Αν κάτσεις και μελετήσεις λίγο θα δεις ότι είναι πανεύκολο να βρεις πως θα πας στο Λούβρο και σε όλα τα υπόλοιπα αξιοθέατα, καθώς και σε ποια στάση θα κατέβεις γι αυτά. (κοίτα ιδιαίτερα καλά κι αυτόν τον χάρτη http://www.ratp.fr/fr/upload/docs/application/pdf/2011-07/paris_public_transport.pdf). Για το Λούβρο θα πάρεις την γραμμή 12 με κατεύθυνση Porte de la Chapelle, και θα κατέβεις στη στάση Concorde, για να μετεπιβιβαστείς στη γραμμή 1 με κατεύθυνση Chateau de Vincennes, και θα κατέβεις στη στάση Palais Royal-Musee du Louvre. Τόσο απλό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.569
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom