Γαλλία Βοήθεια για Παρίσι..

pavlos72

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους..εύχομαι να έχω μπει στο σωστό σημείο για να με βοηθήσετε με τις απορίες μου..που λέτε θέλω να κάνω δώρο στη γυναίκα μου ένα ταξίδι στο Παρίσι, που το έχει όνειρο ζωής. Θέλω να πραγματοποιηθεί μετά τον Ιούνιο λόγω οικονομικών.Το θέμα μου είναι πως δεν ξέρω από που να ψάξω.Διαβάζοντας εδώ διάφορες πληροφορίες, δεν έχω καταλήξει αν συμφέρει περισσότερο να κλείσω από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο ή να κλείσω μόνος μου. Τις μετακινήσεις δεν τις φοβάμαι.Το οικονομικό σκέφτομαι.Και αν κλείσω μόνος, συμφέρει πιο πολύ σπίτι ή δωμάτιο σε ξενοδοχείο??Έχετε κάποιο ιδέα??Θα περιμένω σαν τρελός τις απαντήσεις σας.:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Καλησπέρα σε όλους..εύχομαι να έχω μπει στο σωστό σημείο για να με βοηθήσετε με τις απορίες μου..που λέτε θέλω να κάνω δώρο στη γυναίκα μου ένα ταξίδι στο Παρίσι, που το έχει όνειρο ζωής. Θέλω να πραγματοποιηθεί μετά τον Ιούνιο λόγω οικονομικών.Το θέμα μου είναι πως δεν ξέρω από που να ψάξω.Διαβάζοντας εδώ διάφορες πληροφορίες, δεν έχω καταλήξει αν συμφέρει περισσότερο να κλείσω από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο ή να κλείσω μόνος μου. Τις μετακινήσεις δεν τις φοβάμαι.Το οικονομικό σκέφτομαι.Και αν κλείσω μόνος, συμφέρει πιο πολύ σπίτι ή δωμάτιο σε ξενοδοχείο??Έχετε κάποιο ιδέα??Θα περιμένω σαν τρελός τις απαντήσεις σας.:)
Καλησπέρα! Από οικονομικής άποψης καλύτερα να κλείσεις εισητήρια και ξενοδοχείο μόνος σου. Για τα φθηνότερα αεροπορικά στις ημερομηνίες που θες κοίταξε εδω: Φθηνές πτήσεις | Δωρεάν σύγκριση πτήσεων στο gr.skyscanner.com
και για ξενοδοχεία εδώ: trivago.gr - 500.000 ξενοδοχεία σε σύγκριση τιμών. Εγώ ξενοδοχείο κλείνω συνήθως απ'το Booking.com: 189,053 hotels worldwide. Book your hotel now! και αεροπορικά από to airtickets.gr
Στο Παρίσι πηγαίνει και η low cost εταιρία easyjet. Αν αποφασίσεις να ταξιδέψεις με αυτή διάβασε προσεκτικά τους όρους (για αποσκευές κτλ). Αν έχει μικρή διαφορά στη τιμή από τις άλλες εταιρίες προτίμησε κάποια άλλη..
Καλή αναζήτηση/οργάνωση ταξιδιού!
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
• Τρίτη 24/4

- 18:30 Αθήνα - 21:00 Παρίσι
- Βραδινή βόλτα στην περιοχή του ξενοδοχείου Quartier Latin ή πάμε στο κέντρο του Παρισιού που είναι στον σταθμό του μετρό Chatelet-Les Halles.

• Τετάρτη 25/4

- Disneyland (2 πάρκα)
- Μια στάση με το μετρό πριν τη Disneyland κάνουμε φτηνά ψώνια στο εμπορικό κέντρο ‘’de europe’’
- Πύργος του Montparnasse.
- Περιοχή Marais για βραδινή βόλτα

• Πέμπτη 26/4

- Λούβρο
- Πάνθεον-Παναγία των Παρισίων
- Βόλτα στα Ηλύσια Πεδία
- Φαγητό στον Πύργο του Άιφελ

• Παρασκευή 27/4

- Βερσαλλίες
- Αψίδα του Θριάμβου, Κήποι του Λουξεμβούργου, Πανεπιστήμιο Σορβόννης
- Βόλτα και φαγητό στον Σηκουάνα αργά το απογευματάκι (σταθμός μετρό Pont de l’ Alma).
- Βραδινή βόλτα στην place d'italie

• Σάββατο 28/4

- Πρωινή βόλτα στον Πύργο του Άιφελ
- Νησί να φάμε παγωτό Berthillon
- Μονμάρτρη-Μουσείο του SEX
- Moullin Rouge (στάση Blanche)

• Κυριακή 29/4
- Angelina cafe
- Opera Garnier
- Place de la Concorde
- 21:50 Παρίσι - 02:00 Αθήνα


**Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα που έφτιαξα; Πιστεύετε ότι είναι επαρκές ή θέλει βελτιώσεις;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
To πρόγραμμα που έφτιαξες είναι τρομερά φιλόδοξο και πολλές φορές εκτός πραγματικότητος... και μία ερώτηση... έχεις ιδέα πόσο κοστίζει το φαγητό στον Πύργο του Άιφελ?
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
1. Σε ποια σημεία θεωρείς ότι είναι εκτός πραγματικότητας;
2. Έχω ακούσει ότι υπάρχει και φτηνό εστιατόριο στον Πύργο του Άιφελ
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
• Τρίτη 24/4

- 18:30 Αθήνα - 21:00 Παρίσι
- Βραδινή βόλτα στην περιοχή του ξενοδοχείου Quartier Latin ή πάμε στο κέντρο του Παρισιού που είναι στον σταθμό του μετρό Chatelet-Les Halles.

• Τετάρτη 25/4

- Disneyland (2 πάρκα)
- Μια στάση με το μετρό πριν τη Disneyland κάνουμε φτηνά ψώνια στο εμπορικό κέντρο ‘’de europe’’
- Πύργος του Montparnasse.
- Περιοχή Marais για βραδινή βόλτα

• Πέμπτη 26/4

- Λούβρο
- Πάνθεον-Παναγία των Παρισίων
- Βόλτα στα Ηλύσια Πεδία
- Φαγητό στον Πύργο του Άιφελ

• Παρασκευή 27/4

- Βερσαλλίες
- Αψίδα του Θριάμβου, Κήποι του Λουξεμβούργου, Πανεπιστήμιο Σορβόννης
- Βόλτα και φαγητό στον Σηκουάνα αργά το απογευματάκι (σταθμός μετρό Pont de l’ Alma).
- Βραδινή βόλτα στην place d'italie

• Σάββατο 28/4

- Πρωινή βόλτα στον Πύργο του Άιφελ
- Νησί να φάμε παγωτό Berthillon
- Μονμάρτρη-Μουσείο του SEX
- Moullin Rouge (στάση Blanche)

• Κυριακή 29/4
- Angelina cafe
- Opera Garnier
- Place de la Concorde
- 21:50 Παρίσι - 02:00 Αθήνα


**Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα που έφτιαξα; Πιστεύετε ότι είναι επαρκές ή θέλει βελτιώσεις;
Όντως αρκετά φιλόδοξο το πρόγραμμα.
Την πρώτη μέρα θα φτάσετε στο ξενοδοχείο στην καλύτερη περίπτωση κατά τις 22.30, οπότε δε νομίζω ότι εκτός από μία βόλτα τριγύρω θα έχετε όρεξη για κάτι παραπάνω.
Τη δεύτερη μέρα, εφόσον θέλετε να δείτε και τα 2 πάρκα της disneyland, δε νομίζω να σας μείνει χρόνος για κάτι παραπάνω, καθώς η επίσκεψη στο πάρκο θα σας πάρει σχεδόν όλη τη μέρα. Θα μπορείτε να βγείτε κάπου για δείπνο η βόλτα.
Επίσης, έχετε πολλά πισωγυρίσματα, και αρκετές φορές δε βλέπετε μέρη που βρίσκονται στην ίδια περιοχή, αλλά τα αφήνετε γι άλλη μέρα. Καλύτερα να κοιτάξετε έναν χάρτη και να το διορθώσετε αυτό.
Τέλος, για το εστιατόριο στον πύργο του Eiffel, το ένα που βρίσκεται στον πρώτο όροφο έχει φθηνό και απλό μενού μόνο το μεσημέρι. Για δείπνο οι τιμές του είναι αρκετά ακριβές. (Restaurant 58 Tour Eiffel Paris, 1er)
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Ευχαριστώ για την ενημέρωση :)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.022
Likes
4.692
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
• Τρίτη 24/4

- 18:30 Αθήνα - 21:00 Παρίσι
- Βραδινή βόλτα στην περιοχή του ξενοδοχείου Quartier Latin ή πάμε στο κέντρο του Παρισιού που είναι στον σταθμό του μετρό Chatelet-Les Halles.

• Τετάρτη 25/4

- Disneyland (2 πάρκα)
- Μια στάση με το μετρό πριν τη Disneyland κάνουμε φτηνά ψώνια στο εμπορικό κέντρο ‘’de europe’’
- Πύργος του Montparnasse.
- Περιοχή Marais για βραδινή βόλτα

• Πέμπτη 26/4

- Λούβρο
- Πάνθεον-Παναγία των Παρισίων
- Βόλτα στα Ηλύσια Πεδία
- Φαγητό στον Πύργο του Άιφελ

• Παρασκευή 27/4

- Βερσαλλίες
- Αψίδα του Θριάμβου, Κήποι του Λουξεμβούργου, Πανεπιστήμιο Σορβόννης
- Βόλτα και φαγητό στον Σηκουάνα αργά το απογευματάκι (σταθμός μετρό Pont de l’ Alma).
- Βραδινή βόλτα στην place d'italie

• Σάββατο 28/4

- Πρωινή βόλτα στον Πύργο του Άιφελ
- Νησί να φάμε παγωτό Berthillon
- Μονμάρτρη-Μουσείο του SEX
- Moullin Rouge (στάση Blanche)

• Κυριακή 29/4
- Angelina cafe
- Opera Garnier
- Place de la Concorde
- 21:50 Παρίσι - 02:00 Αθήνα


**Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα που έφτιαξα; Πιστεύετε ότι είναι επαρκές ή θέλει βελτιώσεις;
AndyG, έχεις συμπεριλάβει αρκετά αξιοθέατα του Παρισιού, αλλά νομίζω πως οι μέρες με τη Γιουροντίσνεϊ και το Λούβρο είναι πολύ "γεμισμένες".
Στη Γιουροντίσνεϊ, πέρα από το ότι είναι τεράστια, διοργανόνονται και παρελάσεις και γιορτές με τους ήρωες του Ντίσνεϊ. Είναι υπέροχες και δεν θα θες να φύγεις. Είχαμε πάει 22/9/2009 (ακόμα το θυμάμαι) και είχε παρέλαση μισή ώρα αφότου φτάσαμε και κατά τις 5. Λέγαμε θα κάτσουμε λίγο να τις δούμε, αλλά αφότου ξεκίνησαν δεν μπορούσαμε να φύγουμε:). Επίσης έχει και εστιατόρια και πολλά μαγαζιά με αναμνηστικά. Είχε και ένα αερόστατο που σε ανέβαζε και έβλεπες από πάνω όλο το πάρκο. Δηλαδή, εν τέλει, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα περάσετε όλη την ημέρα σας εκεί.
Τώρα, ο Λούβρος, είναι τεράστιο μουσείο. Μπορείς σε 2 ώρες να δεις την Αφροδίτη της Μήλου, τη Νίκη της Σαμοθράκης και τη Μόνα Λίζα. Για να δεις όλο το μουσείο (που η θεματολογία του καλύπτει από την Αρχαία Αίγυπτο έως και τη... σκιτσογραφία) χρειάζεστε 3-4 μέρες. Σε μια μέρα μπορείς απλά να επικεντρωθείς στο κομμάτι που σε ενδιαφέρει.
Είναι βέβαια και οι ουρές στα αξιοθέατα αυτά ένα θέμα...
Επίσης όπως λέει και ο marquis, θα μπορούσες να συνδιάσεις αξιοθέατα που βρίσκονται κοντά και μπορείς να τα επισκεφθείς σε μια μέρα (π.χ. Αψίδα Θριάμβου, Ηλύσια Πεδία, Πύργος του Άιφελ). Βέβαια εξαρτάται και από την διάθεση την μέρα αυτή κλπ. Θα μπορούσατε να αφήσετε την Γιουροντίσνεϊ για την τελευταία μέρα. Αν είστε κουρασμένοι από το περπάτημα των προηγούμενων ημερών ή σκέφτεστε τον γυρισμό, είναι ότι πρέπει για να ξεχαστείτε και σίγουρα θα περάσετε υπέροχα.
Γενικά πάντως, στο πρόγραμμα που έχεις, έχεις συμπεριλάβει αρκετά αξιοθέατα, απλά μου φαίνεται δύσκολο να τα προλάβει όλα σε 5 μέρες. Αν τα καταφέρετε, θα έχετε δει αρκετά από το Παρίσι. Αν όχι, θα έχεις ένα λόγο για να ξαναπάς;).
Καλά να περάσετε!!!
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!!!!!!!! Σίγουρα θα προσπαθήσω να κάνω βελτιωτικές αλλαγές με τις συμβουλές σας :)
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω οικονομικά εισιτήρια για Dιsneyland; Έχω διαβάσει στο forum για κάποια εισιτήρια στο ebay αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα...
 
D

Delmem9770

Guest
Ξερει κανεις αν υπαρχουν φαγαδικα στο Παρισι που πληρωνεις ενα ποσο π.χ. 8 λιρες στο Λονδινο και τρως οσο θες και οσες φορες θες?
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
αιδια καλησπερα.εκλεισα για 3 αυγουστου με aegean απο skg-cdg.σε πολυ καλη τιμη.αν μπορειτε να μου πειτε ποσο κοστιζει το ταχι απο αεροδρομιο για 15ο διαμερισμα?porte de versallies εκει εκλεισα διαμερισμα.ειμαστε οικογενεια 4 ατομα με 2 βαλιτσες.συμφερει ταχι?η να παρω το roissybus μεχρι οπερα και απο εκει μετρο?φτανουμε στις 18,30 το απογευμα.και επισης μηπως ξερει κανεις που θα βρω φτηνα εισητηρια για disneyland?κατι ακουσα για 35 ευρω για ενα παρκο οχι στα studio απο ενα μαγαζι στα ηλυσια πεδια αν το χρησιμοποιησεις επειτα απο 5 μερες.εγω θα ειμαι 7 οποτε αν ισχυει με ενδιαφερει.και κατι τελευταιο μηπως ξερετε ποσο θα μου στοιχησει το tgv απο παρισι βρυξελλες για μονοημερη?σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.501
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom