Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
1.739
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Το οικονομικο δεν σας ενδιαφερει καθολου; ισως ενα ομαδικο με πρακτορείο εβγαινε πιο φτηνα ... Ενω παντα ειμαι υπερ του να ταξιδευεις μονος σου χωρις πρακτορείο και γκρουπ.... δειτε μηπως σας συμφερει σε αυτο τον προορισμο. Ειχαμε παει πριν καμια δεκαρια χρονια με το Ve..... s το δεκαημερο πεκινο ξιταγκ σαγκαη και πραγματικα ηταν υπεροχα! για να δεις ολα αυτα τα μερη σε τοσο μικρο διαστημα ισως θες το τρεξιμο του πρακτορειου... Μαλιστα ειχαμε πετυχει απιστετο γκρουπ και ημασταν απο το πρωι μεχρι τις 8 με το γκρουπ και μετα ξαναβγαιναμε και μονοι μας και φιριζαμε με ταξι! Τοτε όσο ειχε η τιμη στο 10ημερο ειχαν μονο κ μονο τα αεροπορικα εισιτηρια .... αν τα εκλεινες μονος σου! Ενω το πρακτορείο ειχε κ μημιδιατροφη και καλα ξενοδοχεια.
 

annoula

Member
Μηνύματα
381
Likes
916
Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να κάνω ακόμα μια ερώτηση σχετικά με την επικοινωνία στην Κίνα.
Έξω απο το Πεκίνο κατα τις μετακινήσεις απο και προς τα αεροδρόμια-τρένα αλλα και σε μια επαρχιακή πόλη πώς γίνεται η επικοινωνία με τον κόσμο αφου δεν γνωρίζει αγγλικά?
Δεν μιλανε γρι αγγλικα σε ολη την Κινα ακομα και στο Πεκίνο. Μέσω μεταφραστη στο κινητο γινεται η συνεννοηση. Ευτυχως στα φαγητα εχει διπλα ζωφραφιες οποτε κατι καταλαβαινεις, αυτο βεβαια που δεν φαινεται στις φωτο ειναι αν το φαγητο ειναι spicy και σε ποιο βαθμο. Τωρα οκ αν θελεις τουαλετα κ βιαζεσαι και εισαι κ σε κανα χωριο η μονη κυριολεκτικα λυση ειναι να την ζωγραφισεις!😁
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τωρα οκ αν θελεις τουαλετα κ βιαζεσαι και εισαι κ σε κανα χωριο η μονη κυριολεκτικα λυση ειναι να την ζωγραφισεις!😁
Ή μπορείς να κάνεις αυτό:


Works worldwide...
 

annoula

Member
Μηνύματα
381
Likes
916
Ή μπορείς να κάνεις αυτό:


Works worldwide...
Το δοκιμασα! Δεν πιανει σου λεω!😂😂😂
Επι τη ευκαιρια γραφω some facts about China ή περισσοτερο πραγματα οπως προσφατως τα βιωσα εγω :
1. Κυκλοφορουν παντου σχεδον αποκλειστικα ηλεκτρικα οχηματα (αυτοκινητα, μηχανακια, ποδηλατα). Αυτό σημαίνει τα εξης : Εχει απιστευτη ησυχια ακομα και σε μερη με παρα πολυ κινηση και δρομους πολυσυχναστους, ενω εχουν καταφερει να μειωσουν παρα πολυ και την ατμοσφαιρικη ρυπανση. Απο την αλλη θελει τεραστια προσοχη για να μην σε πατησουν αφου δεν ακουγεται τιποτα και υπαρχουν περιοχες οπου επιτρεπεται σε μηχανακια και ποδηλατα να κινουνται στο πεζοδρομιο, καθως και περιοχες που τα μηχανακια κινουνται στην ιδια λωριδα προς και τις δυο κατευθυνσεις, οποτε σκεψου να πας να διασχισεις τον δρομο.
2. Δεν μιλανε αγγλικα. Καθολου. Σχεδον πουθενα με ελαχιστες εξαιρεσεις και αυτες κυριως στο Χονγκ Κονγκ. Οποτε χρειαζεσαι ειτε κινεζικη καρτα στο κινητο για να χεις ιντερνετ και μεταφραστη παντου ειτε να χεις στο κινητο σε φωτο ενα μπουκαλι νερο και μια τουαλετα!🤣
3. Βρηκα το κινεζικο φαγητο ενδιαφερον. Οχι ιδιαιτερα νοστιμο αλλα ενδιαφερον και με ποικιλια ειδικα σε θαλασσινα και λαχανικα και αρκετα νοστιμη την συνταγη για παπια Πεκινου. Βρηκα τελειως αψητο για τα γουστα μου ο.τι περιειχε κρεας αλλα αυτο δεν ειναι ενδεικτικο γιατι γενικα δεν τρωω σχεδον καθολου κρεας.
4. Βρηκα τους Κινεζους φιλικους και με πολλη διαθεση να σε βοηθησουν και εντυπωσιαστηκα θετικα γιατι πιστευα οτι θα ναι ψυχροι και απομακροι.
5. Μου αρεσαν παρα πολυ η Σαγκάη, το Χονγκ Κονγκ, το Γκουιλίν, το Σιτάνγκ και το Σουτσόου, το καθένα για διαφορετικους λογους.
6. Διαπιστωσα οτι οι Κινεζοι κανουν παζαρια (οπως οι Αραβες) ακομα και μεσα σε εμπορικα.
7. Οι Κινεζοι δεν πινουν κρασι, δεν ειναι στις συνηθειες τους και κατα βάση δεν τρωνε ψωμί.
(Συνεχιζεται..)
 

annoula

Member
Μηνύματα
381
Likes
916
8. Οι αποστασεις ειναι τεραστιες αλλα με bullet train εκμηδενιζονται. Με το συγκεκριμενο τρενο που στην οικονομικη θεση που ταξιδεψα εγω ειναι σαν ενα κανονικο τρενο, δεν καταλαβαινεις τιποτα, ουτε τρανταγμα ουτε θορυβο, ειναι σαν να κινεισαι πανω σε μια λεια ευθεια επιφανεια. Οι σιδηροδρομικοι σταθμοι ειναι τεραστιοι και μοιαζουν με αεροδρομια.
9. Η Κινα εχει μια ζωνη ωρας και το καλοκαιρι ειναι 5 ωρες μπροστα απο την Ελλαδα.
10. Παντου γινεται φοβερος ελεγχος. Οχι μονο για να μπεις στην χωρα αλλα και σε πολλες εσωτερικες διαδρομες γινεται ελεγχος τοσο σωματικος οσο και στα πραγματα που κουβαλας, το ιδιο ισχυει και για να επισκεφθεις μουσεια, μνημεια και αρχαιολογικους χωρους. Σε πολλα απο αυτα ζητανε και διαβατηριο.
11. Το Πεκινο ειναι γεματο καμερες παντου.
12. Οι Κινεζοι σου ζητανε ολη την ωρα να φωτογραφηθεις μαζι τους, απο ενα σημειο και μετα οπου εβλεπα κινεζικο γκρουπ πηγαινα απο μονη μου και εκανα τον φωτο μπομπερ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
803
Likes
1.188
Ή μπορείς να κάνεις αυτό:


Works worldwide...
Ούτε εμένα έπιανε αυτό..... Χαχαχχα.. Το συνόδευα και με ήχους.. Worldwide.. Αλλά και πάλι δεν...
Νομίζω δεν έμπαιναν στην διαδικασία να ασχοληθούν και να σκεφτούν... Έβλεπαν απλά έναν δυτικό να μιλάει ακαταλαβιστικα και να κάνει καραγκιοζιλικια
 

annoula

Member
Μηνύματα
381
Likes
916
Ούτε εμένα έπιανε αυτό..... Χαχαχχα.. Το συνόδευα και με ήχους.. Worldwide.. Αλλά και πάλι δεν...
Νομίζω δεν έμπαιναν στην διαδικασία να ασχοληθούν και να σκεφτούν... Έβλεπαν απλά έναν δυτικό να μιλάει ακαταλαβιστικα και να κάνει καραγκιοζιλικια
Έτσι ακριβώς! Συνεχίζω!
13. Το αεροδρομιο στο Πεκινο ειναι τεραστιο και δεν εχει σχεδον τιποτα. Αν περασεις τον ελεγχο διαβατηρίων, δυσκολεύεσαι να βρεις ακομα και νερό. Αν ειναι κ περασμενη ωρα η νωρις το πρωι δεν βρισκεις τιποτα ανοιχτο.
14. Το μασαζ στην Κίνα γινεται με ρούχα (τα δικά σου ή στολή που θα σου δώσουν) και χωρίς λαδάκι. Αν θελεις ο.τιδηποτε αλλο, πρεπει να το ζητησεις εξαιρετικα και δεν ειναι βεβαιο αν θα το δεχτουν.
15. Χαιρονται πολυ οταν στην ερωτηση απο που εισαι απαντάς σι - λά (Ελλάδα). Γι αυτούς σημαίνει " ο άλλος μεγαλος πολιτισμός".
16. Αντιλαμβάνεσαι οτι ειναι απολυτως λογικο σε οποιο μερος της γης κ αν βρισκεσαι να βλεπεις Κινεζους τουριστες (η/και Κινεζες νυφες). Ειναι παρα πολλοι, ειναι 1, 4 δισ. ανθρωποι και μονο οταν βρισκεσαι σε μεγαλες πολεις με πολυσυχναστους δρομους καταλαβαινεις τι σημαινει αυτος ο αριθμός.
17. Υπαρχει μια περιοχη πολυ κοντα στο κεντρο στο Πεκινο οπου ειναι σαν να σαι 50 χρονια πριν. Αντί για ουρανοξυστες και τεραστια κτιρια βλεπεις χουτονγκ (τα σπιτακια που εμεναν παλια) γυρω απο μια λιμνουλα και νομιζεις οτι εισαι καμια ωρα εξω απ το Πεκινο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
895
Likes
3.580
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σκέφτομαι άφιξη σε Σαγκάη και διαμονή 5 μέρες (σε αυτές τις μέρες να δούμε Χανγκτσόου, Xitang, Σουτσόου).
Μετάβαση Guilin με πτήση ή τρένο, 2 μέρες
Μετάβαση Xian με πτήση, 2 μέρες
Μετάβαση Pingyao με τρένο, 1 μέρα
Μετάβαση Πεκίνο με τρένο, 5 μέρες
Επιστροφή Ελλάδα από Πεκίνο

Αν βγάλω κάτι από αυτά θα είναι το Guilin. Πως το βλέπετε;
 

annoula

Member
Μηνύματα
381
Likes
916
Σκέφτομαι άφιξη σε Σαγκάη και διαμονή 5 μέρες (σε αυτές τις μέρες να δούμε Χανγκτσόου, Xitang, Σουτσόου).
Μετάβαση Guilin με πτήση ή τρένο, 2 μέρες
Μετάβαση Xian με πτήση, 2 μέρες
Μετάβαση Pingyao με τρένο, 1 μέρα
Μετάβαση Πεκίνο με τρένο, 5 μέρες
Επιστροφή Ελλάδα από Πεκίνο

Αν βγάλω κάτι από αυτά θα είναι το Guilin. Πως το βλέπετε;
Προσωπικά μ αρέσει πολύ το προγραμμα σου. Εκανα σχεδον το ιδιο αλλα ειχα και 3 μερες Χονγκ Κονγκ και δεν πηγα Pingyao. Οπως ηδη ξερεις, οι αποστασεις ειναι τεραστιες οποτε να ξερεις θελει τρεξιμο τυπου ειμαι εξω 8 το πρωι με 10 το βραδυ αλλα νομιζω ειναι ο μονος τροπος για να δεις τοσα. Το guilin μην το βγαλεις, είναι πανέμορφο. Επίσης πανέμορφο είναι και το Σιτάνγκ. Νομιζω οτι με εσωτερικες πτησεις και τις απιθανες τρεναρες βγαινει το προγραμμα σου. Απ το Πεκίνο ανετα βγαζεις και μια μερα και την βαζεις αλλου. Σκεψου οτι θες μια μερα για Σινικο, μια μερα Απαγορευμενη πολη, Ναο Ουρανου κ Τιεναμέν, μια ισως για Χουτόνγκ που εμενα μου αρεσαν πολυ, μια για βολτες στο Πεκινο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.112
Μέλη
39.271
Νεότερο μέλος
seva81

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom