Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Sarko1979

Member
Μηνύματα
39
Likes
86
Εχει ανεβει καποιος με το τελεφερικ στην κορυφη του Fansipan? Αξιζει το κοστος?
Επιπλεον τα night trains για sapa ειναι νορμαλ?
Καλησπέρα, πήγαμε πέρυσι τέλη Ιουνίου μέσα Ιουλίου, τα night Train είναι μια χαρά, αποτι είχα καταλάβει υπάρχουν δύο ειδών, των βιετναμεζικων σιδηροδρόμων (εμείς αυτά χρησιμοποιούσαμε κατά κόρον) που είναι οικονομικά (αλλά μία χαρά για μένα, ταξίδι 4 άτομα με παιδιά), και υπάρχουν νομίζω και τα τουριστικά λουξ τα οποία δεν έχω άποψη.
Από Ανόι μέχρι ΧοΤσιΜιν μετακινούμασταν με night Train.
Όσον αφορά την κορυφή του fansipan για μένα είναι αχαστο.

Καλησπέρα σας! Σκοπεύω να ταξιδέψω Βιετνάμ από 25/8/24 έως 13/9/24. Διαβάζω πολύ αντιφατικές πληροφορίες στο διαδίκτυο. Υπάρχει κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία αυτούς του μήνες στο Βιετνάμ;
Όσον αφορά τον καιρό θες να μάθεις??
 

Merseysider

Member
Μηνύματα
6
Likes
43
Καλησπέρα είμαι ακόμα στο Βιετνάμ και περασα από τη σαπα που για μένα ήταν ότι καλυτερο στο βόρειο Βιετνάμ
Αξίζει 100℅ να πας με το τελεφερίκ...
Δε το κάνεις και κάθε μέρα και ειδικά σε τόσο μεγάλο υψόμετρο
(Εκτός και αν έχεις φάει τα χιονοδρομικά με το κουτάλι)
Λοιπον Περνεις ένα τρενάκι από τον σταθμό της παλιας πολης(και αυτό ωραία εμπειρία)και σε 5 λεπτά είσαι στο σταθμό με τα τελεφερίκ(κάπου εκεί έχει και ένα στημένο δήθεν χωριό με αυτες τις φυλες βασικά δεν είναι χωριό κάτι σαν παζαρι είναι και είναι το πιο προσεγμενο από τα βρωμικα χωριά τους μαζί με έναν υπέροχο κηπο που θα περπατησεις)
Εκεί περνεις το τελεφερίκ περνας πανω απο τη ζούγκλα και μέσα απτα συννεφα και σε περιπου 20 λεπτά είσαι στα 3136 μέτρα αν θυμάμαι καλα
Βασικά λίγο πιο κάτω σε αφήνει και μετά η περπατας
(εγω αυτό έκανα,αν και αρκετά επιπονο αλλά εμένα με αρεσε γυμναστικα)η πας και παλι με τρενάκι στη κορυφη(έξτρα χρήματα)
Γενικά το πρωτο τρενάκι και το τελεφερίκ μαζί κόστιζε αν θυμάμαι καλά περιπου 35 ευρώ το άτομο
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΛΙΤΩΝΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΜΗ ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΑΠΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Η ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ
να πατε στο σταθμό και να κλείσετε μόνοι σας
Στο ίντερνετ ότι δραστηριότητα και να κάνετε στο Βιετνάμ είναι πολυ πιο ακριβή και τα ξενοδοχεία συνήθως περνουν από 50-100 χιλιάδες ντονγκ προμηθεια αν δεν είναι κλέφτες
Αν είναι μπορουν να σε παρουν ακόμα πιο πολλα
Ότι κλείνετε είτε λεωφορεία, είτε εκδρομές παντα μόνοι σας και από την πηγη(δηλαδή θες λεωφορείο?πανε στο σταθμό των ΚΤΕΛ που βρίσκεται κοντά
Θες εκδρομή με καράβι πανε και κάνε παζαρια εκεί μόνος σου
Αν βαριέσαι!τα ταξιδιωτικά γραφεία έχουν τις αμέσως καλυτερες προσφορες
αν βρεις φτηνό θα σε παρει 50-100 χιλιάδες ντονγκ δηλαδή περιπου 1,80- 3,60 ευρώ στη καλύτερη
Αν εισαι άπλας κανεις ότι θες το χρήμα ρέει άφθονο
Από κει και περα η παλιά πολη στη σαπα είναι για μιά μέρα
δυο τρεις δρόμοι και κάποια μαγαζιά με ένα πολυ καλό ιταλικό που κάνει τα παντα
Αντίθετα η πολη στη σαπα η νέα ας το πουμε πολυ πιο όμορφη περιτρυγυριζεται από μια λίμνη(αρκετά καλή νυχτερινή ζωή για χωριό και ίσως αν θες να κάνεις αγορές τα πιο φτηνά πράγματα στο Βιετνάμ
Σε άλλες πολεις βαράνε πιο πολυ πχ στο κεντρικό Βιετνάμ)
Γενικά είναι για δυο τρεις μερες το πολυ
Στα αρνητικά για μενα:όλα είναι εμπόριο ακόμα και αυτές οι φυλές δεν είναι κάτι παραδοσιακο είναι όλα στημένα έτσι για λεφτά
Αλλά άξιζει να πεις ότι περασες
Εγώ προσωπικα τα δοκιμάζω όλα
Στα χωριά τους πηγα είναι γεμάτα σκουπίδια, βρωμια και ποντικους
Άλλος μπορεί να ξετρελαθηκε εγώ όχι με αυτές τις φυλές
Για μένα αξίζει σαν εμπειρία κυρίως το βουνό τα βλέπεις όλα από εκεί και τα ρύζια και τα χωριά και όλα
και μια βραδιά να βγεις εκει στη πολη και στη παλια και λίμνη και εισαι κομπλέ

Όσον αφορά τα τρένα σταματάνε περιπου 33 χιλιόμετρα μακριά απ'τη σαπα και θα χρειαστείς ταξί
Είναι πιο ακριβά και δεν είναι τόσο βολικά κάποια λεωφορεία
λεωφορεία υπάρχουν 4 ειδών :
1) το κλασικό με θέσεις που δουλευει μόνο τη μέρα και είναι το πιο φτηνό
Και τα sleep bus που χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες
1) ενα που δε θυμάμαι πως λεγεται και είναι τέρμα άβολο υποτίθεται ξαπλωνεις αλλά είσαι σαν τελικό σίγμα με τα ποδια λυγισμενα
2) VIP bus 20-24 καμπινων με δυο σειρές πανω κάτω
Δηλαδή έχει ένα κουρτινακι το κλείνεις και είσαι μόνος σου έχει τηλεόραση και κρεβάτι δερμάτινο
Για μένα το καλυτερο λεωφορείο!!!
3) υπάρχει το VIP bus 30-34 καμπινων με τρεις σειρές πανω κάτω που είναι το ίδιο ακριβώς αλλά ελαφρώς πιο μικρό το κρεβάτι ίσα ίσα χώρας δεξιά αριστερά
Υποφερτο!!!
Τα εισιτήρια από Ανόι κόστισαν περιπου 250 χιλιάδες ντονγκ το άτομο με το απαλευτο λεωφορείο(δε το ξαναπηρα) ξεκινήσαμε 10:00 το βράδυ και φτάσαμε 6 το πρωι
και επιστροφή νομίζω τα βρήκα 550 με το καλό όμως το λεωφορείο και πηγα στο νησί cat ba
Και εδώ το πηραμε στις 9 και φτάσαμε 7 το πρωι
Αρκετές ώρες αλλά είναι σαν κοιμάσαι στο ξενοδοχείο
Αν κοιμάσαι ευκολα ουτε θα το καταλάβεις
Στα αρνητικά οι μεγάλες στάσεις που κάνει ο οδηγός μέσα στη νυχτα
Αλλά ολοι κοιμουνται συνήθως
 

paykopete

Member
Μηνύματα
70
Likes
381
Επόμενο Ταξίδι
Searching...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα είμαι ακόμα στο Βιετνάμ και περασα από τη σαπα που για μένα ήταν ότι καλυτερο στο βόρειο Βιετνάμ
Αξίζει 100℅ να πας με το τελεφερίκ...
Δε το κάνεις και κάθε μέρα και ειδικά σε τόσο μεγάλο υψόμετρο
(Εκτός και αν έχεις φάει τα χιονοδρομικά με το κουτάλι)
Λοιπον Περνεις ένα τρενάκι από τον σταθμό της παλιας πολης(και αυτό ωραία εμπειρία)και σε 5 λεπτά είσαι στο σταθμό με τα τελεφερίκ(κάπου εκεί έχει και ένα στημένο δήθεν χωριό με αυτες τις φυλες βασικά δεν είναι χωριό κάτι σαν παζαρι είναι και είναι το πιο προσεγμενο από τα βρωμικα χωριά τους μαζί με έναν υπέροχο κηπο που θα περπατησεις)
Εκεί περνεις το τελεφερίκ περνας πανω απο τη ζούγκλα και μέσα απτα συννεφα και σε περιπου 20 λεπτά είσαι στα 3136 μέτρα αν θυμάμαι καλα
Βασικά λίγο πιο κάτω σε αφήνει και μετά η περπατας
(εγω αυτό έκανα,αν και αρκετά επιπονο αλλά εμένα με αρεσε γυμναστικα)η πας και παλι με τρενάκι στη κορυφη(έξτρα χρήματα)
Γενικά το πρωτο τρενάκι και το τελεφερίκ μαζί κόστιζε αν θυμάμαι καλά περιπου 35 ευρώ το άτομο
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΛΙΤΩΝΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΜΗ ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΑΠΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Η ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ
να πατε στο σταθμό και να κλείσετε μόνοι σας
Στο ίντερνετ ότι δραστηριότητα και να κάνετε στο Βιετνάμ είναι πολυ πιο ακριβή και τα ξενοδοχεία συνήθως περνουν από 50-100 χιλιάδες ντονγκ προμηθεια αν δεν είναι κλέφτες
Αν είναι μπορουν να σε παρουν ακόμα πιο πολλα
Ότι κλείνετε είτε λεωφορεία, είτε εκδρομές παντα μόνοι σας και από την πηγη(δηλαδή θες λεωφορείο?πανε στο σταθμό των ΚΤΕΛ που βρίσκεται κοντά
Θες εκδρομή με καράβι πανε και κάνε παζαρια εκεί μόνος σου
Αν βαριέσαι!τα ταξιδιωτικά γραφεία έχουν τις αμέσως καλυτερες προσφορες
αν βρεις φτηνό θα σε παρει 50-100 χιλιάδες ντονγκ δηλαδή περιπου 1,80- 3,60 ευρώ στη καλύτερη
Αν εισαι άπλας κανεις ότι θες το χρήμα ρέει άφθονο
Από κει και περα η παλιά πολη στη σαπα είναι για μιά μέρα
δυο τρεις δρόμοι και κάποια μαγαζιά με ένα πολυ καλό ιταλικό που κάνει τα παντα
Αντίθετα η πολη στη σαπα η νέα ας το πουμε πολυ πιο όμορφη περιτρυγυριζεται από μια λίμνη(αρκετά καλή νυχτερινή ζωή για χωριό και ίσως αν θες να κάνεις αγορές τα πιο φτηνά πράγματα στο Βιετνάμ
Σε άλλες πολεις βαράνε πιο πολυ πχ στο κεντρικό Βιετνάμ)
Γενικά είναι για δυο τρεις μερες το πολυ
Στα αρνητικά για μενα:όλα είναι εμπόριο ακόμα και αυτές οι φυλές δεν είναι κάτι παραδοσιακο είναι όλα στημένα έτσι για λεφτά
Αλλά άξιζει να πεις ότι περασες
Εγώ προσωπικα τα δοκιμάζω όλα
Στα χωριά τους πηγα είναι γεμάτα σκουπίδια, βρωμια και ποντικους
Άλλος μπορεί να ξετρελαθηκε εγώ όχι με αυτές τις φυλές
Για μένα αξίζει σαν εμπειρία κυρίως το βουνό τα βλέπεις όλα από εκεί και τα ρύζια και τα χωριά και όλα
και μια βραδιά να βγεις εκει στη πολη και στη παλια και λίμνη και εισαι κομπλέ

Όσον αφορά τα τρένα σταματάνε περιπου 33 χιλιόμετρα μακριά απ'τη σαπα και θα χρειαστείς ταξί
Είναι πιο ακριβά και δεν είναι τόσο βολικά κάποια λεωφορεία
λεωφορεία υπάρχουν 4 ειδών :
1) το κλασικό με θέσεις που δουλευει μόνο τη μέρα και είναι το πιο φτηνό
Και τα sleep bus που χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες
1) ενα που δε θυμάμαι πως λεγεται και είναι τέρμα άβολο υποτίθεται ξαπλωνεις αλλά είσαι σαν τελικό σίγμα με τα ποδια λυγισμενα
2) VIP bus 20-24 καμπινων με δυο σειρές πανω κάτω
Δηλαδή έχει ένα κουρτινακι το κλείνεις και είσαι μόνος σου έχει τηλεόραση και κρεβάτι δερμάτινο
Για μένα το καλυτερο λεωφορείο!!!
3) υπάρχει το VIP bus 30-34 καμπινων με τρεις σειρές πανω κάτω που είναι το ίδιο ακριβώς αλλά ελαφρώς πιο μικρό το κρεβάτι ίσα ίσα χώρας δεξιά αριστερά
Υποφερτο!!!
Τα εισιτήρια από Ανόι κόστισαν περιπου 250 χιλιάδες ντονγκ το άτομο με το απαλευτο λεωφορείο(δε το ξαναπηρα) ξεκινήσαμε 10:00 το βράδυ και φτάσαμε 6 το πρωι
και επιστροφή νομίζω τα βρήκα 550 με το καλό όμως το λεωφορείο και πηγα στο νησί cat ba
Και εδώ το πηραμε στις 9 και φτάσαμε 7 το πρωι
Αρκετές ώρες αλλά είναι σαν κοιμάσαι στο ξενοδοχείο
Αν κοιμάσαι ευκολα ουτε θα το καταλάβεις
Στα αρνητικά οι μεγάλες στάσεις που κάνει ο οδηγός μέσα στη νυχτα
Αλλά ολοι κοιμουνται συνήθως
Δεν εχω λογια! Καλη συνεχεια στο ταξιδι σου! Αναμενουμε σχολια οταν με το καλο γυρισεις η κατα την διαρκεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.286
Μηνύματα
886.831
Μέλη
38.958
Νεότερο μέλος
Natasappdpl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom