Σερβία Βελιγράδι

cosafiv

Member
Μηνύματα
260
Likes
600
...και ετσι πληροφοριακα
η πιστωτικη Alpha , σε οτι πληρωσα με καρτα ,στο τελευταιο ταξιδι Βελιγραδι , τον Απριλη,
με χρεωσε 1ευρ = 114,50 δηναρια,
ενω σε ανταλλακτηρια εκανα 1 /116 η 117...
πρακτικα τριχες η διαφορα...
το αναφερω για ενημερωση...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.440
Likes
7.905
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Βλέπω πως στο Βελιγράδι θα χρειαστώ οπωσδήποτε μετρητά στο τοπικό νόμισμα, οπότε προκύπτει η ανάγκη για ανάληψη.
Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία για το ποιες τράπεζες δεν έχουν προμήθεια για ανάληψη με την Revolut;
Από διάφορα site έχω δει ότι, θεωρητικά τουλάχιστον, τα ΑΤΜ των τραπεζών
API Bank, OTP Banka και AIK Banka δεν έχουν προμήθεια.
Να ενημερώσω τον όποιον ενδιαφερόμενο πως τελικά έκανα αναλήψεις με την Revolut, στο Βελιγράδι, από την AIK Banka, χωρίς προμήθεια.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
178
Likes
758
Καλημέρα σε όλους!
Πόσες μέρες λέτε πως θέλει το Βελιγράδι;
3 ημερες με 2 βραδια πιστευω ειναι μια χαρα. Γυριζεται ευκολα , εχει πραγματα να δεις χωρις ομως να τρεχεις να τα προλαβεις! Εχει πολυ ωραιο nightlife , εχω παει και χειμωνα και καλοκαιρι (μαζι με του Βερολινου τα θεωρω απο τα πιο δυνατα nightlife της Ευρωπης, πολλες επιλογες, industrial μαγαζια, πιο χυμα κ χαλαρη φαση). Το μονο που μου κλοτσησε τον χειμωνα ειναι οτι καπνιζουν σαν τα φουγαρα και τα μαγαζια μεσα ειναι τεκες!
 
Last edited by a moderator:

cosafiv

Member
Μηνύματα
260
Likes
600
Καλημέρα σε όλους!
Πόσες μέρες λέτε πως θέλει το Βελιγράδι;
πιστευω με 3 μερες , θα εχεις μια γευση , ωστε να ξαναπας...
για να το απολαυσεις ξεκουραστα θελεις 5...
βεβαια τα γουστα διαφερουν, οποτε ολα ειναι σχετικα...
εχει ποταμοπλοια για καφε στο απεναντι μερος του ποταμου , που πας με το τραμ 9(blok 45), εχει το Zemun, απενντι και αυτο ,(εκει παει το 84 και αλλα...) ειναι παλια αυστριακη πολη, εχει το waterfront, που οταν βρεχει εχει εμπορικο κεντρο με μαγαζια και εστιατορια διπλα στο ποταμι , εκει παει το ηλεκτρικο λεωφορειο ΕΚΟ2, Docker brewery στο λιμανι του Δουναβη , με μπαρακια και μπυραριες 2 χλμ απο το κεντρο (εκει παει το 44 λεωφ), Ada cigalija παραλια του Βελιγραδιου,με μπαρακια καφε και βολτα με τρενακι στο γυρω της λιμνης 5 χλμ απο κεντρο (εκει παει το 56), γενικα περνας καλα και φθηνα... και δεν σου αναφερω αυτα που λενε οι τουριστικοι οδηγοι...
γκουγκλαρισε αυτα που σου λεω...
τα λεωφορια περνουν καθε 3-4 λεπτα
 

Vicks

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.207
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
3 ημερες με 2 βραδια πιστευω ειναι μια χαρα. Γυριζεται ευκολα , εχει πραγματα να δεις χωρις ομως να τρεχεις να τα προλαβεις! Εχει πολυ ωραιο nightlife , εχω παει και χειμωνα και καλοκαιρι (μαζι με του Βερολινου τα θεωρω απο τα πιο δυνατα nightlife της Ευρωπης, πολλες επιλογες, industrial μαγαζια, πιο χυμα κ χαλαρη φαση). Το μονο που μου κλοτσησε τον χειμωνα ειναι οτι καπνιζουν σαν τα φουγαρα και τα μαγαζια μεσα ειναι τεκες!



Επειδη αναφερεις 5-6 ημερες μαλλον θα σου προτεινα Ζαγκρεμπ κ Σλοβενια γιατι εχεις να δεις περισσοτερα πραγματα. Το Βελιγραδι λατρεψα πιο πολυ αλλα θες 3-4 μερες μαζι με Νοβι Σαντ , οποτε κρινε αναλογως τις μερες που οντως θα διαθεσεις! Βουκουρεστι μια μετριοτητα η πιο αδιαφορη πολη απο τις παραπανω. Δεν εχω παει ομως στις επαρχιες βουνα για να σου πω αν αξιζει!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.207
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
πιστευω με 3 μερες , θα εχεις μια γευση , ωστε να ξαναπας...
για να το απολαυσεις ξεκουραστα θελεις 5...
βεβαια τα γουστα διαφερουν, οποτε ολα ειναι σχετικα...
εχει ποταμοπλοια για καφε στο απεναντι μερος του ποταμου , που πας με το τραμ 9(blok 45), εχει το Zemun, απενντι και αυτο ,(εκει παει το 84 και αλλα...) ειναι παλια αυστριακη πολη, εχει το waterfront, που οταν βρεχει εχει εμπορικο κεντρο με μαγαζια και εστιατορια διπλα στο ποταμι , εκει παει το ηλεκτρικο λεωφορειο ΕΚΟ2, Docker brewery στο λιμανι του Δουναβη , με μπαρακια και μπυραριες 2 χλμ απο το κεντρο (εκει παει το 44 λεωφ), Ada cigalija παραλια του Βελιγραδιου,με μπαρακια καφε και βολτα με τρενακι στο γυρω της λιμνης 5 χλμ απο κεντρο (εκει παει το 56), γενικα περνας καλα και φθηνα... και δεν σου αναφερω αυτα που λενε οι τουριστικοι οδηγοι...
γκουγκλαρισε αυτα που σου λεω...
τα λεωφορια περνουν καθε 3-4 λεπτα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ξέχασα να πω πως 90% θα πάω χειμώνα, Ιανουάριο-Φεβρουάριο.
Όσοι έχουν πάει πάντως μου έχουν πει τα καλύτερα.
 

gusboc

Member
Μηνύματα
39
Likes
165
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ξέχασα να πω πως 90% θα πάω χειμώνα, Ιανουάριο-Φεβρουάριο.
Όσοι έχουν πάει πάντως μου έχουν πει τα καλύτερα.
Εγώ είχα πάει φέτος μεταξύ 01-05 Γενάρη, αν εξαιρέσεις τη μέρα που πήγα στο Νόβισαντ που έβρεχε και δεν το ευχαριστήθηκα, είχε καλό καιρό (10-15 βαθμούς) κι επειδή έχουν Χριστούγεννα στις 07/01 (παλαιοημερολογίτες), ήταν όλα στολισμένα κι εορταστικά στην πόλη. Αλλά νομίζω θα ήθελα 1-2 μέρες ακόμα...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
260
Likes
600
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Ξέχασα να πω πως 90% θα πάω χειμώνα, Ιανουάριο-Φεβρουάριο.
Όσοι έχουν πάει πάντως μου έχουν πει τα καλύτερα.
ειναι πολυ ωραια και το χειμωνα
κρυο βεβαια, πολυ δυνατο...
εχουν 2 φορες Χριστουγεννα (25 δεκεμβριου και 7 Ιανουαριου)
και 2 φορες πρωτοχρονια (1 Ιανουαριου και 13 ιανουαριου)
με λιγα λογια ψαχνουν αφορμη για γλεντια...
θα περασεις καλα, ειναι σιγουρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.003
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom