Βασικοί κανόνες συμπεριφοράς

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ΥΓ. Εκείνο το 13., με προβληματίζει, βρε παιδιά...:xmas_eek:
Βρε Pandora μόνο το 13 σε προβληματίζει; :xmas_rolleyes::xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:

Τώρα θυμήθηκα όσον αφορά το 4 (Αποφεύγετε την έντονη και υπερβολική σωματική και οπτική επαφή, δηλαδή υπερβολικό αγκάλιασμα ή βλέμμα), ότι εκείνος ο γνωστός μου που είχε παντρευτεί τη γιαπωνέζα, όταν πήγε στην Ιαπωνία να γνωρίσει τους δικούς της και πήγε να τους σφίξει το χέρι ή να φιλήσει τους νεότερους (αδέρφια κλπ) όπως θα κάναμε εδώ στο νότο τουλάχιστον, εκείνοι σοκαρίστηκαν και αποτραβήχτηκαν σαν να είχε καμιά μεταδοτική ασθένεια :xmas_lol:
Πριν πάμε πρέπει να έχουμε μελετήσει αρκετά μου φαίνεται :xmas_rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
:xmas_lol: Μέσα...αρκεί να μην υπάρξουν πειστήρια ! Δεν θα δεχθώ δημόσιο εξευτελισμό, μη βρεθώ σε βιντεάκι στο youtube, σαν αυτόν με τη σούπα, ε ? :xmas_mrgreen:
Εννοείται, πριν ξεκινήσει το μάθημα θα γίνει έλεγχος στο χώρο για τυχόν κρυμμένες κάμερες :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βρε Pandora μόνο το 13 σε προβληματίζει; :xmas_rolleyes::xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:

Τώρα θυμήθηκα όσον αφορά το 4 (Αποφεύγετε την έντονη και υπερβολική σωματική και οπτική επαφή, δηλαδή υπερβολικό αγκάλιασμα ή βλέμμα), ότι εκείνος ο γνωστός μου που είχε παντρευτεί τη γιαπωνέζα, όταν πήγε στην Ιαπωνία να γνωρίσει τους δικούς της και πήγε να τους σφίξει το χέρι ή να φιλήσει τους νεότερους (αδέρφια κλπ) όπως θα κάναμε εδώ στο νότο τουλάχιστον, εκείνοι σοκαρίστηκαν και αποτραβήχτηκαν σαν να είχε καμιά μεταδοτική ασθένεια :xmas_lol:
Πριν πάμε πρέπει να έχουμε μελετήσει αρκετά μου φαίνεται :xmas_rolleyes:
Τώρα που το λες. όχι μόνο το 13...:xmas_razz:
Βρε κορίτσια, θα πρέπει να κάνουμε τις μαλωμένες, όταν πάμε ? :xmas_mrgreen:
 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.225
Likes
5.778
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ξεκινάω εξάσκηση με τα ξυλάκια και αποστήθιση των κανόνων καλής συμπεριφοράς. Θα το αργήσω κανα-δυο χρονάκια το ταξίδι στην Ιαπωνία, πού θα πάει μέχρι τότε κάτι θα έχω καταφέρει :xmas_rolleyes: Αν θέλετε ομαδική εξάσκηση μέσα είμαι, αρκεί ό,τι γίνει εκεί να μείνει μεταξύ μας.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ξεκινάω εξάσκηση με τα ξυλάκια και αποστήθιση των κανόνων καλής συμπεριφοράς. Θα το αργήσω κανα-δυο χρονάκια το ταξίδι στην Ιαπωνία, πού θα πάει μέχρι τότε κάτι θα έχω καταφέρει :xmas_rolleyes: Αν θέλετε ομαδική εξάσκηση μέσα είμαι, αρκεί ό,τι γίνει εκεί να μείνει μεταξύ μας.
Ε, ναι είπαμε όχι κάμερες :xmas_cheesygrin: Όταν με το καλό θα μπορούμε να τρώμε άνετα με τα ξυλάκια και οι άλλοι θα ζηλεύουν τη δεξιοτεχνία και την άνεση με την οποία θα τρώμε χρησιμοποιώντας τα ξυλάκια μας, τότε ναι θα κάνουμε επίδειξη των γνώσεων μας :xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πολύ χρήσιμα. ευτυχώς την πρώτη φορά με διόρθωσαν φίλοι σε κάποια πράγματα που αναφέρεις και που θεωρουνται αγένεια:xmas_redface:
αλλά μόνο σε ένα είμαι κάθετη: τα ξυλάκια τα κρατάω έτσι όπως με βολεύει εμένα ανάμεσα στα δάχτυλα. Άλλωστε και το μολύβι το κρατάω με άλλα δάχτυλα από αυτά που συνηθίζονται. όχι, όχι με των ποδιών:xmas_mrgreen:, με των χεριών, αλλά χρησιμοποιώ 4 δάχτυλα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θεωρείται μεγάλη αγένεια το να αρνηθεί κανείς μια πρόσκληση σε δείπνο ή μια συνάντηση για καφέ ή επίσκεψη σε karaoke.

Επίσης θεωρείται προσβολή το να δώσεις φιλοδώρημα για τις υπηρεσίες που σου προσέφεραν (εστιατόριο, καφέ κλπ).

Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της Ιαπωνικής γλώσσας είναι τα διαφορετικά στυλ ομιλίας ανάλογα με την περίσταση. Έτσι αλλιώς μιλάει κανείς με τους φίλους του, αλλιώς αν θέλει να δείξει ταπεινοφροσύνη ή υποταγή. Σε γενικές γραμμές ο τρόπος ομιλίας εξαρτάται από το σεβασμό που θέλουμε να δείξουμε στο πρόσωπο με το οποίο μιλάμε. Γι’ αυτό και πρέπει κανείς να έχει άριστη γνώση της γλώσσας για να μπορέσει να αποδώσει σωστά αυτές τις διαφορές.

Όσον αφορά στις σχέσεις ανδρών και γυναικών τώρα… Οι γυναίκες οφείλουν να επιδεικνύουν απόλυτο σεβασμό προς τους άνδρες, αν και στις μέρες μας οι νέοι είναι περισσότερο "προοδευτικοί" και δεν τηρούν τους παραδοσιακούς κανόνες συμπεριφοράς.

Δεν ισχύει το «οι κυρίες προηγούνται», αντιθέτως μάλιστα οι γυναίκες είναι αυτές που παραχωρούν τη θέση τους στους άνδρες, στο ασανσέρ, στην είσοδο ενός καταστήματος κλπ. Σε περίπτωση που ένας άνδρας θέλει να δώσει προτεραιότητα σε μια γυναίκα, εκείνη παραμένει σταθερή στην απόφασή της και περιμένει μέχρι εκείνος να περάσει πρώτος.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν ισχύει το «οι κυρίες προηγούνται», αντιθέτως μάλιστα οι γυναίκες είναι αυτές που παραχωρούν τη θέση τους στους άνδρες, στο ασανσέρ, στην είσοδο ενός καταστήματος κλπ. Σε περίπτωση που ένας άνδρας θέλει να δώσει προτεραιότητα σε μια γυναίκα, εκείνη παραμένει σταθερή στην απόφασή της και περιμένει μέχρι εκείνος να περάσει πρώτος.
Χμμ...δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά :D, καλά λέει η Έρση, εδώ θα μείνουν οι άνδρες...δεν στρώσαμε τόσα χρόνια, να χαλάσει η συνταγή εκεί...:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.238
Μέλη
38.991
Νεότερο μέλος
Boban

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom