Βουλγαρία Βαρνα - Μπουργκαζ ή ελληνικό νησι?

Nikolchh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και καλοκαίρι να έχουμε! Μένω κομοτηνη μέχρι το Σεπτεμβρίο και αναρωτιέμαι αξίζει να πάω διακοπές μες τον Ιούλιο προς βαρνα σωζοπολη μπουργκαζ μιας και δεν θα έρθω ξανά προς τα μέρη αυτά ή δεν έχουν κανένα τουριστικό ενδιαφέρον και θα είναι καλύτερα να κλείσω σε ένα νησί?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολιτισμικά φυσικά και αξίζει να πας! Όσον αφορά τις θάλασσες, μη περιμένεις να δεις τις ελληνικές παραλίες και τα νερά τους....Έχω κάνει μπάνιο στο Sunny beach και ήταν μια αξιοπρεπής παραλία μεν αλλά με πάρα πολύ κόσμο δε! Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι οτι έχει πάρει γαλάζια σημαία αυτή η παραλία. Βρώμικη δεν ήταν σε καμία περίπτωση αλλά το φύκι της το είχε. Σαν να κάνεις μπάνιο στην Ασπροβάλτα ένα πράγμα....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
551
Likes
4.080
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πολιτισμικά φυσικά και αξίζει να πας! Όσον αφορά τις θάλασσες, μη περιμένεις να δεις τις ελληνικές παραλίες και τα νερά τους....Έχω κάνει μπάνιο στο Sunny beach και ήταν μια αξιοπρεπής παραλία μεν αλλά με πάρα πολύ κόσμο δε! Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι οτι έχει πάρει γαλάζια σημαία αυτή η παραλία. Βρώμικη δεν ήταν σε καμία περίπτωση αλλά το φύκι της το είχε. Σαν να κάνεις μπάνιο στην Ασπροβάλτα ένα πράγμα....

Προφανώς και στους περισσότερους δεν αρέσει να βλέπουν φύκια αλλά άμα βλέπεις ξεβρασμενα συνήθως είτε στα ρηχά καλό νέο είναι για την καθαρότητα της θάλασσας. Δεν φυτρώνουν σε μη υγιές θαλάσσιο οικοσύστημα. Συνηθως είναι καφέ γιατί είναι γερασμένα και ας πούμε 'φυλλοβολλουν' και στη πραγματικότητα δεν είναι φύκια αλλά θαλάσσια φυτα. Τα φύκια είναι πρασινα και φυτρώνουν σε βράχια. Πιο πιθανό να είναι μολυσμένη η θάλασσα αν δεν έχει τέτοια. Και έχει να κάνει με τα υπόγεια θαλάσσια ρεύματα το αν ξεβράζονται ή όχι και όχι με την καθαρότητα της θάλασσας όπως πολλοί λανθασμένα πιστεύουν. Και τα φύκια και τα θαλάσσια φυτά (όλα φύκια τα λέμε συνήθως) είναι συνήθως καλοί δείκτες για την καθαρότητα της θάλασσας. Δεν φυτρώνουν τόσο εύκολα σε μη υγιές οικοσύστημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.563
Προφανώς και στους περισσότερους δεν αρέσει να βλέπουν φύκια αλλά άμα βλέπεις ξεβρασμενα συνήθως είτε στα ρηχά καλό νέο είναι για την καθαρότητα της θάλασσας. Δεν φυτρώνουν σε μη υγιές θαλάσσιο οικοσύστημα. Συνηθως είναι καφέ γιατί είναι γερασμένα και ας πούμε 'φυλλοβολλουν' και στη πραγματικότητα δεν είναι φύκια αλλά θαλάσσια φυτα. Τα φύκια είναι πρασινα και φυτρώνουν σε βράχια. Πιο πιθανό να είναι μολυσμένη η θάλασσα αν δεν έχει τέτοια. Και έχει να κάνει με τα υπόγεια θαλάσσια ρεύματα το αν ξεβράζονται ή όχι και όχι με την καθαρότητα της θάλασσας όπως πολλοί λανθασμένα πιστεύουν. Και τα φύκια και τα θαλάσσια φυτά (όλα φύκια τα λέμε συνήθως) είναι συνήθως καλοί δείκτες για την καθαρότητα της θάλασσας. Δεν φυτρώνουν τόσο εύκολα σε μη υγιές οικοσύστημα.
Τα φυκια δειχουν συχνα ευτροφισμο της θαλασσας και ειναι δεικτης μολυνσης. Πρεπει να ξερει καποιος γιατι εχει τοσα. Δεν ειναι παντα σημαδι υγειας της θαλασσας.
Αντιθετα, αν και ειναι δυσαρεστοι, οι αχινοι ειναι δεικτες καθαροτητας.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
551
Likes
4.080
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τα φυκια δειχουν συχνα ευτροφισμο της θαλασσας και ειναι δεικτης μολυνσης. Πρεπει να ξερει καποιος γιατι εχει τοσα. Δεν ειναι παντα σημαδι υγειας της θαλασσας.
Αντιθετα, αν και ειναι δυσαρεστοι, οι αχινοι ειναι δεικτες καθαροτητας.

Συνήθως είπα όχι πάντα. Αυτό που λες συμβαίνει συνήθως σε λίμνες ή σε πολύ κλειστούς κόλπους. Άσε που είχε γαλαζια σημαία η παραλία. Άμα βλέπεις φύκια σε θάλασσα κατά πάσα πιθανότητα καλό είναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Nikos86 @paefstra νομίζω οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Οι γνώσεις μου για το θέμα είναι λίγο περιορισμένες. Το μοναδικό που ξέρω είναι οτι υπάρχουν κάποια ήδη φυκιών που ευδοκιμούν σε καθαρό περιβάλλον και κάποια άλλα που ευδοκιμούν σε ρυπαρό περιβάλλον. Δεν γνωρίζω ποια ήδη ανήκουν στη κάθε κατηγορία, οπότε για να μπω σε μια θάλασσα με φύκια θέλω να ξέρω με κάποιο τρόπο οτι μπορώ να το κάνω.
Οι παραλίες στη Βουλγαρία που ξέρω οτι έχουν γαλάζια σημαία είναι δύο: η Sunny beach (βόρεια της Αγχιάλου) και η Golden sands (βόρεια της Βάρνας). Για να έχουν γαλάζια σημαία σημαίνει οτι είναι καθαρές. Υπάρχουν και άλλες παραλίες που κάνουν μπάνιο, όπως στη Σωζόπολη, στη Κωνστάντσα, στη Μαμάια (Ρουμανία), αλλά και στην Ουκρανία. Και σίγουρα υπάρχουν και άλλες που δεν τις γνωρίζω.
Τα φύκια που είδα στη συγκεκριμένη παραλία ήταν χρώματος πράσινο ανοιχτό, είχαν απαλή υφή και φύτρωναν στον πυθμένα της θάλασσας. Επίσης η αμμουδιά ήταν πάρα πολύ καλή θα έλεγα! Ως στιγμής δεν έχω βγάλει τρίτο πόδι ή χέρι, οπότε όλα καλά! Την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί, αν είναι καλοκαίρι πάλι θα κάνω μπάνιο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.563
Συνήθως είπα όχι πάντα. Αυτό που λες συμβαίνει συνήθως σε λίμνες ή σε πολύ κλειστούς κόλπους. Άσε που είχε γαλαζια σημαία η παραλία. Άμα βλέπεις φύκια σε θάλασσα κατά πάσα πιθανότητα καλό είναι.
Οχι, ειναι ενδειξη να πας το νερο για αναλυση. Ειδικα οπου εχει κοντα λυματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.563
@Nikos86 @paefstra νομίζω οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Οι γνώσεις μου για το θέμα είναι λίγο περιορισμένες. Το μοναδικό που ξέρω είναι οτι υπάρχουν κάποια ήδη φυκιών που ευδοκιμούν σε καθαρό περιβάλλον και κάποια άλλα που ευδοκιμούν σε ρυπαρό περιβάλλον. Δεν γνωρίζω ποια ήδη ανήκουν στη κάθε κατηγορία, οπότε για να μπω σε μια θάλασσα με φύκια θέλω να ξέρω με κάποιο τρόπο οτι μπορώ να το κάνω.
Οι παραλίες στη Βουλγαρία που ξέρω οτι έχουν γαλάζια σημαία είναι δύο: η Sunny beach (βόρεια της Αγχιάλου) και η Golden sands (βόρεια της Βάρνας). Για να έχουν γαλάζια σημαία σημαίνει οτι είναι καθαρές. Υπάρχουν και άλλες παραλίες που κάνουν μπάνιο, όπως στη Σωζόπολη. Και σίγουρα υπάρχουν και άλλες που δεν τις γνωρίζω.
Τα φύκια που είδα στη συγκεκριμένη παραλία ήταν χρώματος πράσινο ανοιχτό, είχαν απαλή υφή και φύτρωναν στον πυθμένα της θάλασσας. Ως στιγμής δεν έχω βγάλει τρίτο πόδι ή χέρι, οπότε όλα καλά! Την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί, αν είναι καλοκαίρι πάλι θα κάνω μπάνιο!
Τα ανοιχτοπρασινα μαρουλοειδη ειναι ενδειξη αποφυγης.
Εχω ειδικες γνωσεις.
Για τη γαλαζια σημαια παιζει ρολο και ποιον μηνα εγινε η μετρηση και σε ποιο σημειο της παραλιας. Δεν εχω πιο ακυρο δεικτη εγω, αλλα ειναι προσωπικο θεμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα ανοιχτοπρασινα μαρουλοειδη ειναι ενδειξη αποφυγης.
Εχω ειδικες γνωσεις.
Για τη γαλαζια σημαια παιζει ρολο και ποιον μηνα εγινε η μετρηση και σε ποιο σημειο της παραλιας. Δεν εχω πιο ακυρο δεικτη εγω, αλλα ειναι προσωπικο θεμα.
Η προσωπικές εκτιμήσεις επίσης δεν είναι δείκτης καθαρότητας για μια παραλία, αλλά περι ορέξεως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.563
Δεν ειναι προσωπικη εκτιμηση. Ειναι προσωπικο θεμα το οτι παιρνω υποψιν μετρησεις τον μηνα που κολυμπαει ο κοσμος και οχι αρχες Μαρτη και οταν γινεται σε 3 διαφορετικα σημεια και βγαινει μεσος ορος

Αλλα ο καθενας μπορει να κανει ο,τι επιθυμει, απλα παρακολουθω τη συζητηση.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εύστοχα τα σχόλια της Sassenach77 και η σύγκριση με την Ασπροβάλτα. Χιλιόμετρα ολόκληρα απέραντης παραλίας με χιλιάδες ομπρέλες μπροστά σε οικισμούς, ξενοδοχεία κλπ. Καμία σύγκριση με την ομορφιά και γραφικότητα των παραλιών στα νησιά. Κάτι έχω γράψει σχετικά πρόσφατα για τη Βάρνα.
Βουλγαρία - Τα μουσεία πήρε σβάρνα / το διήμερο στη … Βάρνα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εύστοχα τα σχόλια της Sassenach77 και η σύγκριση με την Ασπροβάλτα. Χιλιόμετρα ολόκληρα απέραντης παραλίας με χιλιάδες ομπρέλες μπροστά σε οικισμούς, ξενοδοχεία κλπ. Καμία σύγκριση με την ομορφιά και γραφικότητα των παραλιών στα νησιά. Κάτι έχω γράψει σχετικά πρόσφατα για τη Βάρνα.
Βουλγαρία - Τα μουσεία πήρε σβάρνα / το διήμερο στη … Βάρνα!
Αλίμονο αν φεύγαμε απο την Ελλάδα και πηγαίναμε για μπάνιο στη Μαύρη θάλασσα! Άλλα είναι τα ενδιαφέροντα της περιοχής και κάποια απο αυτά τα έχεις γράψει ήδη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.298
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom