Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Filippines
Ταξίδι-Όνειρο
Kenya
Καλησπερα,
Καταπληκτικό thread! Και το travel stories super - τι ψαχνω trip advisor συνηθως..

Εγώ θέλω μια συμβουλή για ένα μέρος στην Κουβα για το οποίο δεν έχω βρει κάτι γενικά. Θα ήθελα να πάω Nueva Gerona να δώ την φυκαλή Panopticon. Τι παίζει με αυτο; Κάτι έχω διαβάσει για καραβάκι - περιπέτεια (κανένα πρόβλημα με την περιπέτεια - κάπως έτσι ταξιδεύω συνήθως αλλά αν ξέρει κανεις εκ των έσω πληροφορίες από όσους μένουν εκει θα είμουν ευγνώνωμν. Θα είμαι 31 Δεκ - 6 Γεναρη Αβάνα με χρόνο να κάνω μονοημερη στο νησακι αν ειναι εύκολο. Επίσης θα είμαι 19-22 Viñales και 22-25 Cienfuegos αν είναι ευκολότερο να πάω από τα μέρη αυτά.

Πάνω σε αυτό επίσης @Yorgos ανέφερες την ένωση ταξι στο Viñales. Πιστεύεις ότι θα βρω ταξί για Cienfuegos για τις 22 απο τις 19 που θα φτάσω; Εχω κλεισει γενικά Viazul αλλα το Viñales-Cien, Cien-Trinidad και μια μονοημερη απο Santa Clara για Remedios τα εχω αφήσει για ταξι (καθότι δεν έχει επιστροφή ιδια μερα η Viazul ούτως η αλλως). Τι λεεί η περιόδος Χριστουγένων στη μετα Τραμπ εποχή;

Ευχαριστώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.920
Likes
52.129
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το καραβάκι ημερήσια δε γίνεται, θα πρέπει να μείνεις τουλάχιστον ένα βράδυ. Επίσης δες αν η φυλακή είναι ανοιχτή εκείνες τις μέρες. Ειδικά για τέτοιες μέρες, εισιτήριο για καράβι είναι πολύ δύσκολο. Περιπέτεια δεν είναι, εδώ και χρόνια έχουν βάλει κάτι σαν ιπτάμενα δελφίνια, αλλά φεύγουν από ένα σημείο 90 λεπτά από την Αβάνα, οι διαδικασίες επιβίβασης και αποβίβασης είναι χρονοβόρες και γενικά είναι λίγο ταλαιπωρία. Το νησί θέλει μίνιμουμ δύο βράδια για μένα, πολύ ενδιαφέρον μέρος από όλες τις απόψεις, από φύση, πολιτική ιστορία, αρχαιολογία, κατάδυση, κροκόδειλους, κοινότητες αγγλόφωνων απογόνων πειρατών κλπ.

Ταξί λογικά θα βρεις.

Ο Τραμπ μόλις ανακοίνωσε νέες κυρώσεις για όσους ταξιδεύουν για Κούβα.
 

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Filippines
Ταξίδι-Όνειρο
Kenya
Το νησί θέλει μίνιμουμ δύο βράδια για μένα, πολύ ενδιαφέρον μέρος από όλες τις απόψεις, από φύση, πολιτική ιστορία, αρχαιολογία, κατάδυση, κροκόδειλους, κοινότητες αγγλόφωνων απογόνων πειρατών κλπ.
xmm...αυτο πάει τοτε στη λίστα "Βλεπωντας και κανωντας"

Ταξί λογικά θα βρεις.
Ρωταω περισσότερο για τις μερες εκείνες επειδή θα ειναι κοντά Χριστούγεννα. ή δεν έχει σημασία;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.920
Likes
52.129
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αυτο πάει τοτε στη λίστα "Βλεπωντας και κανωντας"
Δε γίνεται έτσι. Αν δεν κλείσετε εισιτήριο για το πλοίο κάποιες εβδομάδες πριν για τέτοια ημερομηνία, δε θα μπορέσετε να πάτε, θέλει προγραμματισμό.


Ρωταω περισσότερο για τις μερες εκείνες επειδή θα ειναι κοντά Χριστούγεννα. ή δεν έχει σημασία;
Συνήθως είναι εύκολο, όλοι οι ταρίφες δουλεύουν εκείνες τις ημέρες γιατί είναι χάι σίζον και τα Χριστούγεννα δεν εορτάζονται στην Κούβα σχεδόν από κανέναν, πολλοί ακόμη δεν ξέρουν τι είναι ή έχουν μια εντελώς αδιάφορη στάση απέναντι στο πότε και αν γεννήθηκε ένας τύπος κάπου στη Μέση Ανατολή.
 

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Filippines
Ταξίδι-Όνειρο
Kenya
Δε γίνεται έτσι. Αν δεν κλείσετε εισιτήριο για το πλοίο κάποιες εβδομάδες πριν για τέτοια ημερομηνία, δε θα μπορέσετε να πάτε, θέλει προγραμματισμό.
Οκ ευχαριστω. Θα το κοιταξω γιατι εχω κλεισει ηδη ολη τη διαμονή.



Συνήθως είναι εύκολο, όλοι οι ταρίφες δουλεύουν εκείνες τις ημέρες γιατί είναι χάι σίζον
Ωραία. Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι ενδιαφέρομαι για colectivos όχι ιδιωτικό. Ισχύει το ίδιο; Θα μπορέσω με το coletivo να σταμτήσω σε κομμάτια της διαδρομής;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.920
Likes
52.129
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα μπορέσεις να σταματήσεις μόνο αν επιθυμούν να κάνουν ακριβώς τις ίδιες στάσεις, στην ίδια ώρα και για την ίδια διάρκεια όλοι οι επιβαίνοντες, πράγμα δύσκολο.
 

Axel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας παιδιά, έχω σκαλώσει κάπου κι έλεγα μήπως μπορείτε να βοηθήσετε.
Θα πάω Vinales ένα πρωί από Αβάνα και θα φύγω την επόμενη για Trinidad. Ο προβληματισμός μου είναι ότι αν πάω με Viazul θα φτάσω μεσημέρι και την επόμενη θα πρέπει να φύγω 06:45. Ξέρετε αν παίζει είτε να πάρω taxi collectivo πριν τις 9 από Αβάνα ή να πάρω ένα από Viazul για Trinidad αλλά προς το μεσημεράκι (ή έστω όχι τόσο νωρίς όσο το Viazul)? Φοβάμαι ότι με το Viazul δεν θα έχω χρόνο να κάνω πολλά στο Vinales.
 

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Filippines
Ταξίδι-Όνειρο
Kenya
Από ότι έχει πει ο yiorgos παραπανω σε ερώτηση μου, στο Viñales υπαρχει η ένωση ταξι και μπορείς να βρείς για Cienfuegos. Από Habana δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να βρεις 9 το πρωί.
 

Axel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ναι διάβασα τις απαντήσεις. Απλά εγώ σκεφτόμουν ιδανικά κατά τις 12-1. Κι επίσης ήθελα να ξέρω τι παίζει με taxi collectivo από Αβάνα πριν το Viazul αν ξέρεις κανείς
 

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Filippines
Ταξίδι-Όνειρο
Kenya
Εννοεις Viñales να υποθεσω οχι Viazul.. 12-1 γιτί να μην έχει ταξί; τι σχέση έχει η ώρα;
 

Axel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Όχι Viazul εννοώ. To Viazul είναι στις 9 κι έλεγα μήπως μπορούσα να πάρω shared taxi πιο νωρίς.
Έχω διαβάσει σε διάφορα forum ότι τα ταξί collectivo παίζουν τις ώρες που παίζουν και τα λεωφορεία και γενικά πρωί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.241
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom