Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

elenoul

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Βλακεια αυτο που θα ρωτησω, αλλα με τα παγακια τι γινεται ρε παιδια;
Πινουμε αφοβα τα κοκτειλ μας;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βλακεια αυτο που θα ρωτησω, αλλα με τα παγακια τι γινεται ρε παιδια;
Πινουμε αφοβα τα κοκτειλ μας;
Αν εκεί που τα πίνεις έχει φίλτρο, μια χαρά τα πίνετε. Συνήθως ξενοδοχεία, σοβαρά εστιατόρια κλπ έχουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
20.071
Βλακεια αυτο που θα ρωτησω, αλλα με τα παγακια τι γινεται ρε παιδια;
Πινουμε αφοβα τα κοκτειλ μας;
Καλού κακού απέφευγέ τα. Τώρα, εγώ θυμάμαι να πίνω και νερό βρύσης στην Αβάνα, έζησα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.396
Likes
49.561
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Τώρα, εγώ θυμάμαι να πίνω και νερό βρύσης στην Αβάνα, έζησα.
Κι εγώ κοκτέιλ απ' το δρόμο, δίχως να με πειράξει στο παραμικρό.
Μάλλον το ρούμι σκοτώνει τα βακτήρια... :cool:
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
201
Likes
560
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Δώδεκα μέρες εκεί πίνοντας αρκετά κοκτέιλ τη μέρα και ούτε που είχα σκεφτεί τα παγάκια, έξι διαφορετικές πόλεις, αμέτρητα μαγαζιά, δεν μας έτυχε κάτι.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Το ίδιο και εγώ ρε παιδιά 2 βδομάδες. Πολύ παγάκι από τα κοκτέιλ και ευτυχώς δεν με πείραξε κάτι. Έπινα μόνο εμφιαλωμένο νερό αλλά το παγάκι το άτιμο είναι δύσκολο να το αποφυγεις (τα κατέβαζα γρήγορα τα κοκτειλ και δεν λιωνανε αρκετά τα παγάκια🤣). Μπορεί και τα παγάκια σε κάποια εστιατόρια όντως να έχουνε φίλτρα όπως αναφέρθηκε.
Πάντως καλό είναι να σκεφτείς εάν έχεις κάποιο ιστορικό με το στομάχι κτλπ η εάν είσαι ευαίσθητος και γενικά έχε μια πισινή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ίδιο και εγώ ρε παιδιά 2 βδομάδες. Πολύ παγάκι από τα κοκτέιλ και ευτυχώς δεν με πείραξε κάτι. Έπινα μόνο εμφιαλωμένο νερό αλλά το παγάκι το άτιμο είναι δύσκολο να το αποφυγεις (τα κατέβαζα γρήγορα τα κοκτειλ και δεν λιωνανε αρκετά τα παγάκια🤣). Μπορεί και τα παγάκια σε κάποια εστιατόρια όντως να έχουνε φίλτρα όπως αναφέρθηκε.
Πάντως καλό είναι να σκεφτείς εάν έχεις κάποιο ιστορικό με το στομάχι κτλπ η εάν είσαι ευαίσθητος και γενικά έχε μια πισινή.
Βλεπω καθε μηνα κοσμο που δεν εχει ευαισθησια ή ισυορικο να καταληγει στο νοσοκομείο, δε μικαω για μια απλη διαρροια, μιλαω για τα ιδια που επαθε η Τσοκλη. Προσοχη οπου δεν εχρι παγακια απο φίλτρο. Καθε μηνα τα ιδια εχουμε.
 

athanasia.t

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Ξαναλέω ότι πολλά σπίτια προσφέρουν ενοικίαση σιμ φθηνότερα από τη suena με πολύ περισσότερα GB.

Nέα από την Κούβα με τουριστικό ενδιαφέρον:

- Τεράστια πτώση του τουρισμού. Ενώ οι 3 πρώτοι μήνες ήταν αξιοπρεπείς προς καλοί, από Απρίλιο κι έπειτα η χώρα είναι άδεια. Κακό για τη χώρα, καλό για τους επισκέπτες. Μέσα Ιουλίου και βλέπεις ελάχιστους επισκέπτες, ακόμη και στο Βαραδέρο

- Ανακοινώθηκε από τον ΥΠΟΙΚ ότι η υποχρεωτική πληρωμή με κάρτες σε ξενοδοχεία και σε γραφεία ακδρομών θα καταργηθεί άμεσα, αναμένουμε το πότε ακριβώς. Θα μπορεί πια ο κόσμος να πληρώνει σε δολάρια και ευρώ, όπως και στο παρελθόν

- ΜΕτριασμένες οι διακοπές ρεύματος, ακόμη και στα ανατολικά προς το παρόν

- Ενδυνάμωση του πέσο στην παράλληλη αγορά. Εκεί που είχαμε φτάσει ένα ευρώ να δίνει πάνω από 400 πέσος, τώρα δίνει λιγότερο από 300, με καθοδική πορεία. Πολλοί πια δε θέλουν να πάρουν ευρώ/δολάριο, βλέποντας πως η αξία του πέφτει

- Ωραίες ροκιές από τη μπάντα του Έντι Εσκομπάρ στο El Arpa, γωνία 17 & 4 στο Βεδάδο κάθε Παρασκευή από τις 7.30μμ, δεν έχω δει ποτέ ου τουρίστες.

- Για όσους πεθύμησαν φραπέ ή φρέντο καπουτσίνο, ολοκαίνουριο ελληνικό καφε/μεζέδάδικο στην παλιά πόλη, μισό τετράγωνο από το Bodeguita del Medio, στην οδό Cuba. Σήμερα εγκαίνια αλλά ήδη λειτουργεί καλά, με υπεύθυνη διαχείριση (δεν είμαι εγώ!)

- Προσοχή σε κινητά και τσάντες όταν περπατάτε. Αρπαγές από πιτσιρικάδες όλο και συχνότερες.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

athanasia.t

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα!!
Βρισκόμαστε ήδη στην Κούβα εδω και 2 μέρες...
Έρωτας....(οι προτάσεις της ομάδας και οι συμβουλές του Γιωργου βοηθάνε πολυυυυ)
Υπάρχει κάποια πρόταση για φαγητό και ποτό στο Βαραδερο;; (κάτι αξιοπρεπές και όχι πανάκριβο)
Ευχαριστώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom