Αν ταξιδεύατε στο χρόνο, πού και πότε θα πηγαίνατε;

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Να πω την αληθεια μεχρι τωρα ειχα σκεφτει μονο εποχες που θα ηθελα να ειχα βιωσει εστω για λιγο οχι ιστορικα γεγονοτα. ειναι πολυ καλη η ερωτηση σου Γιωργο.

Το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι Γαλλια την εποχη του Διαφωτισμου. Να ειμαι κολλητη με τον Βολταιρο. Υποθετω επειδη αυτη η περιοδος περασε και δεν ακουμπησε την Ελλαδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1) Στην Κιβωτο του Νωε να δω πως σκατα καταφερε και μαζεψε ολα τα ζωντανα.
2) Στον Κηπο της Εδεμ πριν φαει η βλαμμενη το μηλο.
3) Στη γεννηση του πρωτου ανθρωπου απο πιθηκο!
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
1. Με τους Watson, Crik, Wilkins κατά τη διάρκεια των ερευνών για να αποδειχθεί ότι το γενετικό υλικό είναι το DNA.
2. Mε το Λειβαδίτη στη Μακρόνησο.
3. 1910, επαναστατημένο Μεξικό.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.879
Likes
16.478
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
1. Μαζί με τον Οδυσσέα στο καράβι του σε όλη τη διαδρομή κατα την επιστροφή του στην Ιθάκη.
2. Στην Αίγυπτο,να δώ το χτίσιμο των πυραμίδων.
3. Με τον Μάρκο Πόλο σε όλο του το ταξίδι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.914
Likes
52.092
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1) Στην Κιβωτο του Νωε να δω πως σκατα καταφερε και μαζεψε ολα τα ζωντανα.
2) Στον Κηπο της Εδεμ πριν φαει η βλαμμενη το μηλο.
3) Στη γεννηση του πρωτου ανθρωπου απο πιθηκο!
Μπουχαχαχαχαχα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
στο σπιτι του επιτιμου την μερα που η κορουλα του εχασε απο τον Σαμαρα χοχοχο:D

(καμια σχεση με το κομμα παντως εγω :cool:)
 

travelogatos

Member
Μηνύματα
56
Likes
335
Επόμενο Ταξίδι
Πορταριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα πήγαινα ...ένα μήνα μπροστά στο χρόνο.
Θα μάθαινα τα 6 πρώτα νούμερα του ΛΟΤΤΟ και θα γυρνούσα πίσω για να ταξιδεύω ασταμάτηττα με τα κέρδη
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Εύκολο.

Καλιφόρνια τη δεκαετία του '60 ή του '70.
Αυστροουγγρική αυτοκρατορία κάποια στιγμή πριν ακουστεί το εμβατήριο του Ραντέτσκυ.
Αποικιοκρατία μαζί με τον Nτέινιελ Ντεφόου ή τον Κόρτο Μαλτέζε.
Λονδίνο του Ντίκενς.
Gay Paree.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.041
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πολυ ευκολο
τον Οκτωβριο του 09
τοτε δεν γινανε εκλογες;
και θα εκοβα το χερι μου που πηγα και ψηφισα τον μιστερ "λεφτα υπαρχουν"

μα τοσο αφελης ;;;;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
1.κάπου το 800μΧ στη Βαγδάτη,ο Al'Khwarizmi,πατέρας της άλγεβρας,καθιερώνει το θεσιακό δεκαδικό σύστημα αρίθμησης με τη προσθήκη του 0 σαν αριθμού!
θα ήθελα να ήμουν εκεί!
2.στη μετα-επαναστατική Ρωσία, το 1917,ο πρωθυπουργός Αλεξάντερ Κερένσκυ,προτείνει σ' έναν άντρα,γεννημένο πρίγκηπα,το Υπουργείο Παιδείας..ο άντρας,πιστός στις ιδέες του,αρνείται τη θέση,τα αξιώματα,τις τιμές και την εξουσία...είναι ο Πιότρ Κροπότκιν!
θα ήθελα να ήμουν εκεί!
λίγα χρόνια αργότερα,το 1921,η κηδεία του πρίγκηπα,μετατρέπεται στη τελευταία διαδήλωση αναρχικών...αν ήμουν εκεί-καταραμένη μηχανή του χρόνου-θα έβλεπα τις μαύρες σημαίες να κυματίζουν στον αέρα της ρωσικής πρωτεύουσας!
3.6 Αυγούστου 1945...η ρίψη της πυρηνικής βόμβας στη Χιροσίμα, ίσως ανοίγει το βιβλίο του τέλους της ανθρώπινης αυτοκρατορίας στον πλανήτη Γη,επαληθεύοντας τη φράση:"αν χίλιοι ήλιοι λάμψουν μια μέρα στον ουρανό,ίσως να φανεί σαν τη μεγαλοσύνη του ενός και μοναδικού Θεού,αλλά θα είναι ο Θάνατος,ο Καταστροφέας του κόσμου!"(Μαχαμπαράτα,αρχαίο ινδικό κείμενο,4ος-8ος αι.πΧ.)
θα ήθελα να ήμουν εκεί??
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.284
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Θα ηθελα να ημουν εκει τον Παρισινο Μαη.
Στα Θυρανοιξια της Αγια Σοφιας.
Θα ηθελα να μπορουσα να ειμαι στην Κουβα την ημερα που θα φυγει ο Φιντελ Καστρο.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.200
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
φοβερή αίσθηση να διαβάζεις αυτό το θέμα από την αρχή (δεν το είχα ανακαλύψει). yorgo περιμένουμε και τις δικές σου απαντήσεις. λοιπόν:

1) Eridu περίπου 5,5 χιλιάδες χρόνια πριν να καθήσω παρέα με τον βασιλιά Γίλγαμο για μια μπίρα, στην πρώτο πανδοχείο που κατασκευάστηκε ποτέ, και να μου πει για τις περιπέτειες του. Να κάνω βόλτα στα λασπωμένα σοκάκια και να επισκευθώ τον πρώτο μεγάλο ναό αφιερωμένο στον Ενκι, τον θεό του νερού και της δημιουργίας. Να διαβάσω την πρώτη γραφή.

2) Κάπου στις αρχές του 14o αιώνα μαθητής του φραγγισκανού μοναχού Γουλιέλμου από το Όκκαμ, ένα μικρό χωριό της αγγλικής επαρχίας. Να μελετήσω μαζί του αρχαίους συγγραφείς και νεόφερτα αραβικά κείμενα σε ένα μεσαιωνικό μοναστήρι ή να ταξιδέψω στην αγροτική κεντρική Ευρώπη της εποχής.

3) Μαζί με τον Κερουάκ και τους άλλους μπιτνικς τέλη σαράντα αρχές πενήντα να διασχίσω το Route 66 με προορισμό το Frisco.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.855
Μέλη
39.263
Νεότερο μέλος
Sissy Chachla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom