ΗΠΑ Αμερικη,καθε ποτε?

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
ΤΗΝ ίδια ιστορία με την δική σου περνάω κ εγώ φίλε μου!!δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα κ εγώ είχα πάει το Πάσχα κ ξαναπάω τώρα για Χριστούγεννα για 2φορά ειναι αρκετό το διάστημα που έχει περάσει πιστεύω!κ δεν ξέρω αν είμαι σωστός αλλά με την ΕΣΤΑ δεν λέει κάπου για το πότε πηγαίνεις αλλά να μείνεις 90 μέρες το διαβατήριο ξέρει σαφώς να μας πει!!
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Ελπιζω να ειναι ετσι τα πραγματα,απλα εγω ανησυχω γιατι γυρισα χτες και τωρα θελω να παω παλι τελη γεναρη οποτε ειναι μονο εναμιση μηνας :/
Μακαρι να πανε ολα καλα :)

Σας ευχαριστω ολους και για τις απαντησεις :)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Θα γινει αιτηση για να παω να μεινω εκει περα για visa K-1.Η αιτηση δεν εχει γινει ακομη,θα γινει την τεταρτη.Και νε εχεις δικιο,το Esta μου ειναι μεχρι το 2013,βλακεια δικια μου,sorry.
Για πιο λόγο αποφάσισες το δρόμο της Κ-1? Συνήθως για έλληνες πολίτες δεν συνιστώ την Κ-1 διότι είναι πολύ πιο ακριβή, έχει πολύ μεγαλύτερη γραφειοκρατία και υπάρχουν και άλλοι εναλλακτικοί τρόποι. Έχεις προσλάβει κάποιο μεταναστευτικό δικηγόρο?
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Ποια visa θα προτεινες?Με την κοπελα που το ψαξαμε λιγο μας φανηκε οτι ειναι το μονο που μπορει να γινει.Οχι ειναι χωρις δικηγορο,κοιταξαμε ολα οτι χρεαιζεται,εχουμε μαζεψει τα χαρτια και τα λεφτα για την πρωτη αιτηση ειναι περιπου 340$ και θα παει να τα καταθεσει την τεταρτη.Απλα το μονο κακο ειναι οτι αργει η ολη διαδικασια(απο 5-7 μηνες τουλαχιστον)και γι'αυτο ειπαμε να παω αλλη μια φορα,να ερθει και αυτη λιγο εδω ωστε να μην μας φανει τοσο πολυ το διαστημα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ποια visa θα προτεινες?Με την κοπελα που το ψαξαμε λιγο μας φανηκε οτι ειναι το μονο που μπορει να γινει.Οχι ειναι χωρις δικηγορο,κοιταξαμε ολα οτι χρεαιζεται,εχουμε μαζεψει τα χαρτια και τα λεφτα για την πρωτη αιτηση ειναι περιπου 340$ και θα παει να τα καταθεσει την τεταρτη.Απλα το μονο κακο ειναι οτι αργει η ολη διαδικασια(απο 5-7 μηνες τουλαχιστον)και γι'αυτο ειπαμε να παω αλλη μια φορα,να ερθει και αυτη λιγο εδω ωστε να μην μας φανει τοσο πολυ το διαστημα.
Η Κ-1 έχει νόημα όταν θες να παντρευτείς στην αμερική και είναι δύσκολο να πας στις ΗΠΑ με τουριστική βίζα. Στην περίπτωση σου για παράδειγμα υπάρχει και η απλή εναλακτική να παντρευτείς στο επόμενο ταξίδι που θα κάνεις με το visa waiver, να επιστρέψεις στην ελλάδα, να συμπληρωθεί το immigrant petition, να στείλεις τα χαρτιά σου στο national visa center στο New Hampshire όταν σε καλέσουν και να περιμένεις να σε καλέσει η πρεσβεία για μεταναστευτική βίζα. Άλλη επιλογή είναι γάμος στην ελλάδα.

Το πρόβλημα με την Κ-1 είναι ότι έχεις γραφειοκρατία και πριν και μετά το γάμο - περνάς από διαδικασίες δυο φορές δηλαδή, πληρώνεις δυο φορές και έχεις διπλάσιο κίνδυνο κάτι να στραβώσει.
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Ωχ,καταλαβα.Παντως ναι,για γαμο παμε οποτε λογικα η K1 παροτι εχει λογικα πολυ τρεξιμο θα ειναι χρησιμη γιατι να φανταστω ειναι σε πιο συντομο διαστημα?
Βασικα αυτο που με ενδιαφερει τωρα ειναι αν θα εχω προβλημα να παω το Γεναρη και απο κει θα το ψαξουμε μετα λιγο περισσοτερο.
(Ο δικηγορος παρολα αυτα συμφερει?):roll:
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ωχ,καταλαβα.Παντως ναι,για γαμο παμε οποτε λογικα η K1 παροτι εχει λογικα πολυ τρεξιμο θα ειναι χρησιμη γιατι να φανταστω ειναι σε πιο συντομο διαστημα?
Βασικα αυτο που με ενδιαφερει τωρα ειναι αν θα εχω προβλημα να παω το Γεναρη και απο κει θα το ψαξουμε μετα λιγο περισσοτερο.
(Ο δικηγορος παρολα αυτα συμφερει?):roll:
Η Κ-1 θα πάρει το ίδιο περίπου διάστημα που θα έπαιρνε η μεταναστευτική βίζα. Γι αυτό δεν συμφέρει. Το μόνο πλεονέκτημα της Κ-1 είναι ότι αφού παντρευτείς δεν χρειάζεται να φύγεις. Σε ορισμένες περιπτώσεις βέβαια, και χωρίς Κ-1 γίνεται αυτό.

Γενικά χρειάζεται μεγάλη προσοχή και σχολαστικότητα με αυτά τα θέματα και συνήθως μια πρώτη συζήτηση με ένα δικηγόρο είναι χρήσιμη για να μην κάνεις λάθη τακτικής που μπορεί να μην είναι αναστρέψιμα στο μέλλον.

Αν θες περισσότερα μπορείς να μου γράψεις σε προσωπικό μήνυμα. Και εγώ στη washington DC μένω..
 

Giannis25

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Δυστυχως οπως μου λεει το site ακομη δεν μπορω να στειλω προσωπικα μηνυματα (lol).
Η αληθεια ειναι οτι δεν το ψαξαμε και τοσο πολυ αλλα επειδη σκοπευω να παω και να μεινω μονιμα εκει περα,γι'αυτο προτιμησαμε την K1.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.737
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom